Kezdőoldal » Egészség » Táplálkozás » Vega étrendre igyekszem...

Vega étrendre igyekszem átállni. Károsodhat -e és miben a szervezet ha megvonom tőle az állati fehérjéket? Mivel tudom ezt helyettesíteni? Szójára allergiás vagyok. Sclerosis multiplexeseknek nem lesz belőle baj ha vegák?

Figyelt kérdés

2015. jún. 14. 17:55
1 2 3 4
 11/33 anonim ***** válasza:
Más félék vannak a növényekben gondolom
2015. júl. 7. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/33 anonim ***** válasza:
66%

Mennyiféle aminosav létezik?

:D


Én csak buta egyetemen tanultam ezekről, lehet hogy tiszta kamu a tudásom. Sőt, egy részéről tudom, hogy az.


Nekem anno szerves kémián 22 darab fehérjealkotó aminosavat kellett megtanulnom.


Tehát ennyiből kell gazdálkodnunk, és a testünk mint biológiai 'cucc' fehérje részen már felépíthető. Nyilván más típusú molekulák is kellenek.


A 22 fehérjealkotó aminosav megvan növényekben is, csak azok a fajták amik 'esszenciálisak' nincsenek mind benne egy adott növényben. Tehát kell enni másféle növényt is, meg aztán egy növényben általában nincs túl sok fehérje. Én húsevő vagyok, de pontosan azért élnek a vegánok is, mert minden aminosavhoz hozzá lehet jutni növényekből, csak több odafigyelést igényel mint egy húsevőnél.

2015. júl. 8. 08:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/33 anonim ***** válasza:
57%

Én elhiszem...de a bioszkönyvem is írja, hogy hiánybetegség alakul ki, ha valaki szigorúan vega.

A másik, akkor ezekszerint a vizsgáztató tanáraim voltak hülyék, hogy ezt mondták.

2015. júl. 8. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/33 anonim ***** válasza:
66%

Én meg hiszek a bioszkönyvnek és és bármilyen tanárnak, ugyanakkor abban is hiszek, hogy bárki mondhat hülyeséget (akkor is hülyeség lesz, ha én elhiszem, akkor is ha nem hiszem el).


Egyébként a biológia könyvek és a középszerű tanárok baromi sok idiótaságot hirdetnek, de ez a dolguk. Középszerű ismeretek, sok kamu átadása, átnevelés. Tudjanak is az emberek ezt-azt, de kevés dolgot tudjanak jól. Mindegy is, a valódi kérdés itt nem is a táplálkozás kérdése, hanem hogy valaki felismeri-e, hogy az oktatási intézményekben csak mossák ki az agyát és vallásszerűen baromságokat tanítanak a 'tudomány' nevében. Aki ezt felismeri, az valamennyire képben lesz, és kétkedéssel fogadja a sok kamu infót, aki ennyire nem jön rá, annak átmossák az agyát.


Természetesen azért, hogy az érettségi sikerüljön mindenképpen vissza kell adni a baromságokat amiket tanítanak, de ez nem azt jelenti, hogy el is kell hinni őket mint végső igazságokat.

Nekem így telt az egész egyetem.

2015. júl. 8. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/33 anonim ***** válasza:
81%

Léteznek diétás fogyókúrás turmixporok (nem írom ide a nevét mert többféle is van és néhányat cenzúráz is a fórum).

Ha vega életet élsz valóban elmeradnak olyan aminosavak, amikre a subok gyógyulásakor és egyáltalán az idegrendszer fenntartásakor szükségesek. Ilyen turmixporokkal pótolhatod majdnem teljesen a hiányzó fehérjéket (kis tejbe vagy vízbe öntve ízlés szerint).


Én is SM-es vagyok 20 éve kb. Nem vega, de sovány - turmixport is néha tartalmazó étrenddel jól karban tudom tartani magam.


Gondolj pl. az izmok működéséhez szükséges, és SM-eseknek fontosabb alfa-liponsavra. Hogyan szerzed be elég mennyiségben állati eredetű vöröshús pl csirkmáj nélkül?

Igaz krumpliban is van így megkerülhető lenne

és mégse tudom elképzelni az étrendemet vegán a fent említett fehérje turmixpor nélkül. Félévente elég mondjuk egy kiló belőle, nem ez az étkezésed lényege de tartalmaz mindent, amire szükséged lehet ami a vegaság miatt kimarad az étrendedből. (Liponsavat, L-Karnitint nem tartalmaz mindegyik, azokat egyéb helyről is beszerezheted.)


Megpróbálni sem merném a vega étrendet SM-emmel.

2015. júl. 19. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/33 anonim ***** válasza:
45%

"A vegetáriánus étrend felé való terelés útján előkelő helyet foglal el a növényi fehérjék adatainak meghamisítása. A fehérjéket építő kilenc esszenciális aminosav ugyanis semmiképp nincs meg egyetlen növényi eredetű élelmiszerben sem, sőt a növényi tápanyagokat kombinálva sem válik mind a kilenc elérhetővé a vegetáriánus ember számára. Azért nem, mert még a különféle növények kombinálásával sem biztosíthatjuk azt, hogy mind a kilenc esszenciális aminosavból legalább a minimális mennyiséget elfogyasszuk, valamint ezen kis mennyiségek felszívódása is jóval gyengébb, mint az állati fehérjéké. Továbbá, a növényi étrend - bizonyos olajos magvakat leszámítva - általában rossz minőségű, mérgező fehérjéket is tartalmaz. Ilyen például a glutén a gabonafélékben, de hasonló kaliberű méreganyag a hüvelyesek lektinje is. Tehát amennyiben növeljük az étkezési adagokat annak érdekében, hogy nagyobb mennyiségű esszenciális aminosavakhoz jussunk bizonyos növényekből, a fehérjéik méreganyagait is kénytelenek vagyunk nagyobb mennyiségben elfogyasztani.


A fehérjékről való félretájékoztatás azért is nagyon veszélyes, mert a kisgyerekek optimális fejlődéséhez elengedhetetlen fontosságú a kiváló minőségű fehérje. Ez azonban nem érhető el pusztán növényi táplálékkal, ezért egyes szerzők egyenesen visszaélésnek tekintik a gyerekek húsfogyasztásának a korlátozását, netán teljes megvonását. A valóság egyszerű és prózai: a növényi fehérjék rendkívül silány módon épülnek be az ember izmaiba és kötőszöveteibe, továbbá a fogaiba, így ezek nem szolgálják kellőképpen a gyermekeink egészségét. A húsnál (beleértve a halhúst is) és a tojásnál jobb minőségű biológiai fehérjék természetes állapotban gyakorlatilag nem léteznek."

2015. júl. 23. 00:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/33 anonim ***** válasza:

Az Amerikai Dietetikus Társaság hivatalos állásfoglalása:

”A megfelelően összeállított növényi étrend tökéletesen megfelelő az élet minden szakaszában beleértve a terhességet, a szoptatást, a gyermekkort és az időskort is. A gabonákból, zöldségekből, hüvelyesekből, magvakból és mogyorófélékből származó fehérjék a nap folyamán kiegészítik egymás aminosav profilját anélkül, hogy precíz tervezésre vagy fehérjepótlásra lenne szükség.”

[link]

2015. júl. 23. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/33 anonim ***** válasza:

Mondjuk az SM szempontjából a Swank: telített zsírsavak kerülése

vagy a wahls protocol lenne a legjobb.

A wahlsban leginkább húst, gyümölcsöt és zöldséget ehet az ember...

Glutént és a tejtermékeket a tojást pedig teljesen el kell kerülni!

Van egy ismerősöm, aki személyreszabott diétát készítetett egy dietetikussal, Ő csak is húst eszik és pár zöldséget, gyümölcsöt.


A többit mindenki eldöntheti maga, hogy kiknek hisz!

2015. júl. 23. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/33 anonim ***** válasza:
65%

#16: No, engem azért a rengeteg határozottan egészségségesnek és erősnek látszó vegán jobban meggyőz, mint az írott szó, miszerint növényeken nem lehet élni ;)

Viszont a tojás remek komplett állati fehérje, úgyhogy miért is kellene a hús? A fehérje miatt tuti nem, hisz arra jó a tojás is.

A növényi fehérje pedig rosszabbul szívódik fel, igen, de miután a test aminosav építőkockákat kezd beépíteni az izomba, az ugyanolyan építőkocka, akár állatból, akár növényből, akár gombából származik, lehetett növényi vagy állati fehérjepor is, tökmindegy, megkülönböztethetetlenül egyforma aminosav építőkockát ad mindahány, legjobb tudomásom szerint. Úgyhogy nincs olyan, hogy silány izmot épít. Ugyanolyat épít az ugyanolyan építőkockákból, ha van belőle elég.

A lektin, glutén és egyéb az más kérdés, amibe nem megyek bele, speciel a glutént vegánként is elég nagy ívben kerülném, az összes potenciálisan negatív dolgot pedig képtelenség, a paleósok is rengeteg effélét képesek enni, annyi növényben van. Persze lehet csak állati termékeken is élni... Én nem fogok.

2015. júl. 23. 23:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/33 A kérdező kommentje:
Köszönöm bőséges válaszaitokat.Annak külön örülök hogy pici biosz téma ú.n. vita alakult ki legalább nosztalgiáztam a gimivel és a 8.7.osztályban töltött boldog évekkel is... :)
2015. júl. 24. 17:47
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!