Kezdőoldal » Egészség » Táplálkozás » Milyen diabetikus ebédet...

Syd1985 kérdése:

Milyen diabetikus ebédet tudtok, olajban sütés és sütőhasználat nélkül?

Figyelt kérdés
Inzulinrezisztens vagyok, kifogytam a receptekből. Pici a lakás, a gázsütőt nem tudom ilyen melegben bekapcsolni, grillezős mikróm nincs. A férjemnek hányingere van az olajszagtól (rántott dolgok, palacsinta stb.). A kicsik nem eszik a nyers salátát (10 hós lány, 4 éves fiú). A turmixolás, pürésítés nem jó IR-ben. Szóval ki vagyok készülve. Lecsót, bolognait eszünk, néha pörköltet, vagy idényleveseket. Mit lehetne még?

2017. júl. 22. 20:57
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
Párolt zöldségek, vajon pirított zöldségek.
2017. júl. 23. 08:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
Rakott tepsis karfiol esetleg mas zöldség. Vajon puhult húsok.
2017. júl. 23. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:

A helyedben olyan 2-3 naponta készítenék valamit a sütőben, serpenyőben, amúgy többnyire vegán, nyersvegán étrendre váltanék.

A vegán étrend nagyon jó hatással van a cukorbetegsére, sok esetben visszafordítani is képes. Ez lehet megdöbbentően hangzik, de sok cukorbetegséggel foglalkozó tanulmány alátámasztja, és kifejezetten ajánlják is rengeteg helyen:

[link]


Amiket felsoroltál pont nagyon rosszak cukorbetegeknek (kiv. lecsó, ha húsmentes), mert a zsíros, főleg a telített zsíros ételek tovább rontják a cukorbetegek állapotát, mert a zsír megakadályozza a szénhidrátok megfelelő felszívódását (többek között ez a cukorbetegség előidézője a tévhitekkel ellentétben, nem a túl sok cukor:).


Tehát mindenképp ZSÍRSZEGÉNY, lehetőleg állati zsíroktól mentes ételeket fogyasszál. Ebbe érdemes belegondolni, hogy a tejtermékek, tojás is mennyi koleszterint, telített zsírsavat tartalmaznak.


A diétádat változatosan állítsd össze idényzöldségekből, alacsonyabb cukortartalmú gyümölcsökből, gabonákból változatosan, hüvelyesek, tofu, szója, olajos magvak, alga.


pl.:

mexikói karfiolos rizs

fekete babos lime-os quinoa

uborka vagy cukkini tészta (van hozzá külön eszköz, amivel tésztának szelhető) pirított tofukockákkal, szezámmaggal, növényi tejszínes öntettel

ázsiai zöldségek wokban, rizstésztával

krémlevesek pl. brokkolikrémleves, karfiolrkémleves, sütőtökkrémleves, burgonyakrémleves, répakrémleves stb.

paradicsomkockákkal töltött sült avokádócsónakok

kuszkuszos-paradicsomos-paprikás töltött padlizsán,cukkini

gombaszószos pirított karfiolfejek

töltött gombafejek/paprika/paradicsom

vegán hamburger teljes kiőrlésű buciból

répás-gombás zöldésgragu tk. nokedlivel

gombás-lencsés egytálétel

chili sin carne

almás-burgonyás-céklás rakottas

zellerkrémleves, karfiolkrémleves

serpenyőben sült szójaszószos padlizsánkarikák

vega lasagne tészta helyett padlizsán vagy cukkinicsíkokkal

gombás vagy céklás rizottó barna rizsből

vöröslencsekrémleves

tabouleh (bulgursaláta)


Még pár hasznos link:


[link]

[link]

[link]

2017. júl. 23. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat! Természetesen a fenti ételeket is IR módon készítem, tehát a bolognait például kókuszzsírral, sovány darált pulykahússal, teljes kiőrlésű tésztával. A gondom így nyáron az, hogy nem akarom bekapcsolni az öreg gázsütőmet, mert eszméletlenül felfűti a pici lakásunkat, és kiszellőztetni sem tudom, mert ugye kint is 30 fok felett van a hőmérséklet.

Kedves utolsó! Elolvastam a linket, és még számos más cikket is találtam angol és magyar nyelven egyaránt a vegán étkezés cukorbetegségre gyakorolt jótékony hatásáról. A dietetikus erről egy szót sem szólt!!! Sőt, kiemelte, hogy fogyasszunk sovány állati eredetű fehérjét minden főétkezéshez, pl. sovány húsok, tojás, sajt. Rákérdeztem, mert a vérzsírom is kicsit magas, de azt mondta, hogy a fehérje veszteség megelőzése miatt fontos, és a szójatermékek ösztrogéntartalma rossz hatással lehet az inzulin által összezavart nemi hormonokra (meddőségi kivizsgálás közben találták nálam az inzulinrezisztenciát). Erről mi a véleményed? Valóban veszélyesek a szójatermékek? Azok kihagyásával miből lehet elegendő fehérjéhez jutni? A másik, hogy az első linkedben a vegán diéta előnyei között kiemelkedik a magas B12 vitamin szint, míg a merckformin szedésének egyik káros mellékhatásaként előfordulhat a B12 vitamin szintjének jelentős lecsökkenése. Szóval már csak ezért is megérné elkezdeni ezt a diétát. Esetleg ezt a könyvet ismered?

[link]


És a receptötleteket is nagyon nagyon köszönöm!!!!

2017. júl. 24. 15:27
 5/13 anonim ***** válasza:

"szójatermékek ösztrogéntartalma rossz hatással lehet az inzulin által összezavart nemi hormonokra (meddőségi kivizsgálás közben találták nálam az inzulinrezisztenciát)."


Aki ilyet mond, annak nincs megfelelő képesítése.

A szójatermékek nem tartalmaznak ösztrogént, csak ún. fiotösztrogént, amelynek semmiféle hatása nincs a hormonháztartásra (vö. ázsiában naponta fogyasztott étel, és még nem nőtt melle a férfiaknak és a nők sem lettek meddők, sőt, Kínában ahol szintén mindennapi étel évszázadok óta igen magas volt a népszaporulat a korlátozásokig).


Egy tudományos kutatás erről, itt a pozitívumait és negatívumait is leírják(mert mint minden létező kémiai vagy biológiai elem, mindkét jellemzője van):

[link]

"Notably, however, a handful of studies have found no impact of isoflavones on female hormone levels at all. "

+ Wikipédia:

[link]


"Evidence is accruing that phytoestrogens may have protective action against diverse health disorders, such as prostate, breast, bowel, and other cancers, cardiovascular disease, brain function disorders and osteoporosis"


Alapvetően ha 90 éven át minden nap 3x szóját eszel, egyértelmű hogy lesznek gondjait. Ha hébe-hóba fogyasztasz szójatermékeket, az égvilágon semmi bajod nem lesz.


Arról nem is beszélve, hogy a szójatermékek még vegán étrenden sem szükségesek egyáltalán, sokan nem is szeretik őket.


De egyébként kiváló növényi fehérjeforrások a hüvelyesek (bab, borsó, lencse, quinoa, stb), bizonyos gabonák, illetve az olajos magvak is, nem csak a szója. Vegetáriánusként gyakorlatilag 2-3 havonta egyszer fogyasztok tofut.


A hormontartalomhoz annyit hozzáfűznék, hogy érdekes, hogy az orvos a szójára hívta fel a figyelmed, nem pedig a tejtermékekben található hormonokra (az anyatej ugye természetes alapon tartalmaz hormonokat minden állatfajnál, az embernél is), illetve a hozzáadott hormonokra, amik a tejhozam növelése érdekében kerülnek az állat szervezetébe; a GMO-s takarmányra, valamint az eleve magas hormontartalmú húsokra. Szerintem kicsit ellentmondásos.


A megfelelő forrásból való sovány húsokkal tényleg nincs probléma IR diétán, de alapvetően hús-és tejtermékmentességgel sokkal jobb eredmények érhetőek el.


Ha érdekel, akkor pl. a what the health című film beszél egy részben a cukorbetegségről is, és hogy miért ajánlanak olyan ételeket a kezelőorvosok, amilyet, elég megdöbbentő, de nem akarom elárulni a "poént".

2017. júl. 24. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:

Azért az hogy semmi hatása nincs a szójafogyasztásnak. Nézz meg néhány ázsiai férfit, ők sokat esznek és pl alig van arcszörzetük. Nem állítom hogy feltétlenül a szója okozza, mert nem végeztem kutatást, de azért lehet van mégis valami hatása.


Szerintem kis mennyiségben semmi sem okozhat nagy bajt. Ha ízlik a szója edd bátran, de ne csak azt.:)

2017. júl. 24. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:

A B12-t mindenképp érdemes pótolni - én heti 1 tablettát szedek a biztonság kedvéért, 70mikrogramm B12-vel, tehát bőven a napi adag felett.


A fehérjéhez annyit, hogy tudni kéne a pontos igényedhez a súlyod, magasságod, aktivitásod, hogy megítélhesd mennyire van szükséged.


Én egy nem túl sportos, 60-65 kilós nő vagyok így a napi fehérjeigényem 48-52g között mozog... ennyit 200g nyers hüvelyesből be lehet vinni egy nap :) vagy pl. 150-250g olajos mag... A gabonák 4-12g fehérjét tartlamaznak / 100g, a zöldségek 1-5g/100g között, a gyümölcsök szintén. Mindenben van fehérje, és napi 2-3 különféle étellel a komplettálás sem probléma, bele sem kell gondolni. Gyakorlatilag lehetetlen fehérjehiányt elérni úgy, hogy nem vagy alultáplált közben.

Szóval ha belegondolsz pl. az én egész napi fehérjeigényemet fedezi 100g gabona, 200g zöldség, 100g hüvelyes meg mondjuk 50g olajos mag kb.

És akkor még szinte semmit nem ettem, ez gyakorlatilag egy ebéd meg egy uzsonna.

A növényi joghurtok, tejek (mandula, zab, stb.), túrók, sajtok is legalább olyan gazdagok fehérjében mint az állati alternatívák.


Az ajánlott könyvet egyébként nem ismertem, de nagyon érdekes, el fogom olvasni!


Engem főleg a cukorbeteg édesapám miatt foglalkoztat a kérdés, aki szinte soha nem evett cukros dolgokat, viszont húst hússal és zsírt zsírral igen, és nem értettem miért lett cukorbeteg. Ő maga sem...

A másik az, hogy ugye az orvos szerint "örökölhető", a valóságban meg nagyban attól függ, hogy hogyan étkezünk, hiszen az az egészségünk elsődleges meghatározója. Tehát ha van rá örökletes hajlamom, akkor is rengeteg javítható rajta ill. megelőzhető a megfelelő étkezéssel.


Kicsit az is mérgesít, hogy sok orvosnak annyi a magyarázat, hogy a cukrobetegség azért alakul ki, mert a test nem tudja többé lebontani az inzulint. Na de MIÉRT?


[link]


És hogy hogyan van a hús erre hatással?

[link]

2017. júl. 24. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:

" Nézz meg néhány ázsiai férfit, ők sokat esznek és pl alig van arcszörzetük"


Van arcszőrzetük (50-100 évvel ezelőtt gyakorlatilag nem is számított férfinak egy ázsiai, ha nem volt szakálla+bajsza), csak manapság egyszerűen nem népszerű, ezért ritka. Szó sincs arról, hogy ne nőne nekik, csak egyszerűen nem "divatos". Mint ahogy nálunk se divatos már a bajusz meg a hosszabb haj, 30 éve meg mindenkinek volt.


Az tény, hogy genetikailag kevesebb az arcszőrzetük, de az az ázsiai rasszhoz köthető. Ahogy pl. a negrideknek barna a bőrük és erős, ált. göndör a szőrzetük addig a mongoloidoknak sárgásabb a bőre és ritkásabb a szőrzete.


A szőrtüszők gyakoriságával áll összefüggésben, amik genetikailag változóak az europid, mongoloid, negrid és ausztraloid nagyrasszokban.

2017. júl. 24. 17:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
Én a sovány állati húsos dologra térnék ki. A tojás és a sajt minden, csak nem sovány. 2 tojással eléred a napi ajánlott koleszterinbevitelt :( a sajt a maga 30-40g /100g TELÍTETT zsírtartalmával az egyik legbrutálisabb zsírbomba....
2017. júl. 24. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm ezt a rengeteg hasznos infót! Soha nem hallottam még arról, hogy az állati eredetű zsírok ilyen rossz hatással vannak az inzulinrezisztenciára, sőt, kiváltó ok is lehet. Itt is találtam egy magyar cikket róla, illetve a kiváltó okokról:

[link]

Sajnos én nagyon sok tejtermékeket eszek, többször kávézom naponta. Alacsony a magnézium szintem és a D-vitamin is (tényleg, D-vitaminra van valamilyen jó készítmény, ami fel is szívódik?). Mióta megvannak a gyerekek, a napi mozgásom egyenlő a nullával, nagyszülői segítség híján csak vonszolom magam, hogy túléljem a napokat. Sajnos gyakran éjszakázom valamelyik gyerekkel (krupp a nagynál, fogzás a picinél), szóval van sok stressz és kialvatlanság. Vérszegény is vagyok, a második szülésem után ijesztő volt a vérképem, de a vastablettáktól szorulásom van. Gondolom, ezt a sok rost ellensúlyozná a vegán étrendben. Már eldöntöttem, hogy át fogok állni rá, mert rengeteg más problémát is lehetne orvosolni vele. Érdekes összefüggést találtam itt is:

[link]

Azért olvastam el, mert a fájdalmas menstruációt is ismerem, bár endometriózisom nincs. Húúúú, kezd összeállni a kép. Tehát össze kéne írnom, hogy mely zöldségek, gyümölcsök, magvak, olajok... stb jók a szervezetemnek, melyek fogyaszthatók mértékletesen, és melyek egyáltalán nem.

2017. júl. 24. 21:27
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!