Kezdőoldal » Ételek, italok » Konyhai praktikák » Mi lehet a sütőporban a...

Mi lehet a sütőporban a szódabikarbonáton kívül?

Figyelt kérdés

Külföldi receptet szeretnék megérteni és helyettesíteni, de ehhez előbb értenem kell, hogy mi van benne.


Az, hogy sütőpor, értem, és utána van zárójelben a szódabikarbóna és még valami, amit nem találtam meg magyarul, de az is igaz, hogy semmit nem konyítok a kémiához, nem is értem, hogy hogy érettségiztem le végül.


Érdekes módon külföldiül is (nem angolul) a szódabikarbónában benne van a szóda szó, nem is értem, hogy miért, ám ebben a másik vegyületben is benne van a szóda szó, ugyanúgy külföldiül, ám szó szerinti fordításában az akkor szóda pirofoszfát lenne, amiről már megtaláltam, hogy az (mármint a pirofoszfát) magyarul difoszfát, mégsem találtam ilyen vegyületet, ezért kérdezem itt a konyhai praktikákhoz értőket, hogy mit szoktak még a szódabikarbonáthoz hozzátenni és/vagy mi lehet ez magyarul, ez az szódapirofoszfát vagy szódadifoszfát, amit biztosan nem így hívnak magyarul, mert akkor magam is megtaláltam volna szerintem.



dec. 14. 13:23
1 2 3
 11/22 anonim ***** válasza:
87%
A sütöpor nem ártalmas, teljesen normális összetevökböl áll. "Ártalmatlanná" tenni nem érdemes, mert akkor nem lesz ehetö
dec. 14. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/22 anonim ***** válasza:
89%
De minek akarsz kémiázni, ha nem értesz hozzá? A receptben az van, hogy tegyél bele sütőport, akkor tegyél bele sütőport, nem túl bonyolult.
dec. 14. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/22 A kérdező kommentje:

Mi az a szódapirofoszfát vagy szódadifoszfát pontosan magyarul?


Ez a kérdésem.

dec. 14. 15:54
 14/22 anonim ***** válasza:
86%
A magyarban egyik sincs így, egyébkén a szóda, pirofoszfát, difoszfát mind magyar. Írd már le az eredetit.
dec. 14. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/22 Zcom09 válasza:
100%

@13

A két megnevezés ugyan azokra az anyagokra utalnak. Csak az első egy régies megnevezés.


Az élemiszerekben hazsnált vegyületeik:

Di, tri és tertra nátrium/kálium-difoszfátok.

E számuk: E450I-450VI


A "szóda" egy régies/pereazti megnevezés/prefix nátrium tartalmú vegyületelre.

dec. 14. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/22 anonim ***** válasza:
30%
Arra vigyázz, hogy a dihidrogén-monoxid halált okozhat!
dec. 14. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/22 anonim ***** válasza:
20%

15 ugyanaz egy szó. Különírva értelmetlen (hiányos) a mondatod.


"Ugyan azokra az anyagokra utalnak, de mégsem azok."


Szívesen

dec. 14. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/22 A kérdező kommentje:

Éljen, 15., köszi, így máris jobban értem.


Akkor matekosan egyszerűsítem és helyettesítem a szódapirofoszfát vagy szódadifoszfát szavak szóda részét nátriummal és máris így hívják?


Nátrium-difoszfát? Ezt a szót kerestem? De van ilyen magyarul? Valami furcsa oldalon találtam ilyet, hogy Na4 P2 O7 - ez lenne az?

dec. 14. 16:18
 19/22 Zcom09 válasza:
83%

@18 Fontos a di/tri/tetra prefix. Tehét például amit te találtál az a tetranátrium-difoszfát.

Tetra=4 négy, négy nátrium van benne.


Valószínűleg nem fogsz túl sok magyar irodalmat talállni róluk.

dec. 14. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/22 A kérdező kommentje:

Tehát akkor ez mégsem az?


Azzal magam is tisztában vagyok, hogy a tetra- az négy, meg az NA4 is négy, a di- előtag meg kettő, a tri- meg három, de akkor a megfejtés egyszerűen csak a nátrium-difoszfát? Ennyi?

dec. 15. 22:50
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!