Kezdőoldal » Ételek, italok » Sütés, főzés » Kovászos uborka ilyenkor?

Kovászos uborka ilyenkor?

Figyelt kérdés

Több kérdésnél, válasznál olvastam, hogy többen ilyenkor is kovászos uborkát esznek (különféle ételekhez).

Nem egészen értem, hogy ilyenkor honnan vesznek kovászos uborkát, az nyáron készül és csak frissen készítve jó, pár nap-egy hét alatt megromlik.

Vagy ezt az üveges, savanyított uborkákra használják?

Bocs, ha értetlen vagyok, de nem élek Magyarországon, ezért nem vagyok egészen képben.



febr. 21. 19:52
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:
90%

A kovászos uborka, ugyanúgy, mint a savanyú káposzta fermentálással készül, élőflórás, a felszaporodott tejsav baktériumok nem türik a konkurenciát, ha a környezet számukra kedvező, nem engednek elszaporodni másféle baktériumokat.

Hőkezelés, tartósítószer nélkül is eltartható, feltéve, ha a tárolási körülmények megfelelnek a tejsav baktériumoknak.

A hőkezelés, tartósítószer hozzáadása a baktériumok egy részét, vagy az egészet elpusztítja.

Biztonsági megoldás, nem kell a körülményekre folyamatosan figyelni, az ízhatás is kb megmarad, de a baktériumflóra eltűnhet, aminek azért lehet jótékony hatása is, nem csak az íz.

Pl egy antibiotikumos kezelés a bélflórában élő baktériumokat is pusztítja, olyankor kovászos uborkával, nyers savanyú káposztával lehet segíteni a flóra helyreállítását.

Évtizedekkel ezelőtt, még sok családban készítettek savanyú káposztát, főleg vidéken, mert annak megfelelő tárolásra van szüksége.

Késő ősszel betaposták a hordóba, és azt a következő nyárig folyamatosan fogyasztották el.

A nagy mennyiség miatt, főleg a melegebb időkben igen átható, és nem kellemes szag, "lábszag" terjengett körülötte, ami jelzés is volt, hogy muszáj foglalkozni vele, mert a tejsav baktériumok savanyú, "aludtej szaga" helyett a "lábszag" a vajsavbaktériumok szaporodását jelezte, amelyek a hordó tetején, oxigén jelenlétében kezdtek el szaporodni (a tejsav baktériumok oxigénmentes környezetben élnek)

A modern világban, amikor "semmire nincs időnk" a fermentált élelmiszerekre oda figyelni sem, kézenfekvő megoldásnak tűnik atartósítás, holott azzal a fermentált élelmiszer lényege is elvész.


Senki ne vegye magára a leírtakat, úgy élünk, úgy gondolkodunk, hogy mindent szeretünk túlbiztosítani, a ma lejárt szavatosságú élelmiszer holnap már nem jó, az avas íz, biztosan mérgező, a tartósított élelmiszerbe sem árt egy kis tartósító.

Nincs arra időnk, hogy napi szintel leellenőrízzük a kamrában, pincében, padláson tárolt, egész éves élelmiszer készletet, mint az őseink, ez már fél évszazada letűnt világ. (kb, amikor a hűtők elterjedtek, sok élelmiszer tárolása egyszerűbbe vált, de annak ára, hogy csak kis tételekben)

febr. 22. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim ***** válasza:
0%
Te amúgy tegnap születtél?
febr. 22. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 anonim ***** válasza:
100%
Anyukám télire úgy rakta el, hogy nem kenyérszeletet tett a tetejére, hanem liszttel szórta meg. Ugyanúgy meleg, egyenletes hőmérsékletre kell tanni pár napig, kiforr, aztán mehet rá a tető és kész. Nem kell bele tartósító. Majdnem pont olyan íze van, mint a nyári kovászos uborkának.
febr. 23. 08:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 A kérdező kommentje:
A normális válaszokat köszönöm (kivétel a 12-es, nem tudom, mit kötözködik!)
febr. 23. 11:05
 15/15 anonim ***** válasza:
0%
Szerintem nagyon is jól tudod.
febr. 23. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!