Kezdőoldal » Ételek, italok » Sütés, főzés » Kerámia főzőlap. Elkeseredtem....

Kerámia főzőlap. Elkeseredtem. Mit tegyek?

Figyelt kérdés

Tini koromban még ígéretes háziasszonynak készültem. Bármit megfőztem otthon és szerettem a konyhában tüsténkedni. Aztán jött az egyetem, koli, majd albérlet, ahol a konyhák adottsága és felszereltsége jócskán elmaradt az otthonitól, így teljesen elveszett minden lelkességem. Szinte sosem főztem a párom nagy bánatára. Ha még is, akkor is csak valami por kaját, vagy alapokat, mint paprikáskrumpli, húsleves, vagy ilyenek. De ezek legalább jól sikerültek... Régen imádtam sütni, az albiban ezzel is próbálkoztam, de minden próbálkozás kudarcba fulladt a gáz sütőben. A széle megégett, a belseje még folyt, nem jött fel, mindig volt valami.

Saját lakásba költöztünk. Sosem akartam kerámia főző lapot, de ez van. Nincs bevezetve gáz, így ez is marad. Nyilván nem ez volt az elsődleges szempont lakás keresésnél. Gondoltam majd megtanulom használni.

A sütés már jól megy, ismét visszanyertem a lelkesedésemet. Minden szépen feljön, nem esik össze, ahogy kiveszem, nem ég meg, nem folyik. Akár este munka után is szívesen bedobok egy pitét. Imádom ezt a sütőt!

A főzés viszont kritikán aluli. Hol túl meleg a lap és kifut, leég, hol túl hideg, ezért nem forr... egyszerűen nem találom a jó fokozatokat, főzés után ronda, foltos, vízköves, utálom takarítani, ezért legszívesebben hozzá sem érnék, max leporolnám néha! Soha semmi nem úgy sikerül, ahogy kéne... Teljesen el vagyok keseredve. Felszívtam magam és mivel ez az ÉN konyhám, ezért nyilván nem normális, hogy nem vagyok hajlandó főzni benne. Szeretném végre magam mögött tudni az önbizalomhiányt és próbálkozni.

Szóval mindenki akinek kerámia főző lapja van! Ti hogy tanultatok meg főzni rajta? Milyen edényeket használtok rajta? Mivel takarítjátok?

Minden hasznos és lelkesítő tanács jól jönne, hogy végre ne idegenkedjek a konyhámtól, szívesen töltsem benne az időmet!



2017. aug. 20. 13:32
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Takarítás: minden boltban kapható direkt kerámia főzőlapra való tisztítószer, CSAK AZZAL! Én a Lidl-öset veszem.


Imádom amúgy, mert miután kihűlt, pár másodperc letörölni és csillog. Sosem égett, koszos, olajos mint a gáz sokszor édesanyámnál. Sokkal szebb, esztétikusabb, higiénikusabb a kerámia.


Hogy melyik fokozat a megfelelő mihez, azt neked kell megtalálnod.De alapvetően szerintem a főzési technikáddal lehet a gond.

Ha előbb vizet vagy olajat (pl. hagyma dinszteléséhez) forralok, hevítek, akkor úgy csinálom, mint sokan a gázon is: feltekerem maxra, amint forr/felhevült leveszem 3-as, 3-es fokozatra, és úgy megy bele a tészta, rizs, nokedli, hagyma, zöldség, akármi. Így gyorsan felmelegszik, utána pedig könnyen szinten marad.


Főzés közben sosem szoktam szinte tekergetni, végig 3-as, 4-es fokozaton hagyom. Ha krémlevest csinálok és a pürésítés után besűrítem a tejszínnel, akkor szoktam feltekerni maxra, amíg felforr, aztán le is kapcsolom 1 perc forralás után.


Kifutni hogy tud az étel, ha ott vagy és nézed? Hiszen látod, hogy jön fel és lehúzhatod a forró főzőlapról!

2017. aug. 20. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Nekem legalább 10 éve van kerámia, és semmi esetre sem cserélném vissza gázra!


Bármilyen edény használható rajta, aminek vastag a feneke, az egész vékoynak ugyanis felhullámosodnak és emiatt nem melegszenek rendesen, illetve könynen lecsúsznak a tüzhelyröl. Nekem az acél edények a kedvenceim ezekkel nincs soha semmi problémám.

A gyakorlati részheZ: elöször is célszerü megtanulni, melyik lapon mennyi idö kb, mire felforr a víz. Kezdetben maximumra állítom, amikor kezd buborékozni, akkor visszaveszem alacsonyabbra. (Nekem 9 fokozat van, amikor már csak fönie kell az ételnek, akkor a 2-3 közti az, ahol se nem fut, se nem hagyja abba a fövést - ha neked másmilyen, akkor is arányban lehet saccolni.)

Nagyon hasznos, hogy egy ideig még meleg a fözölap kikapcsolás után - sok ételnek elég, ha csak felforr, utána lefedve kikapcsolva is megpuhul - pl. tészta, krumpli, rizs, de a levesek, pörköltfélék is tovább puhulnak, ha kb. kétharmad puha állapotban lekapcsolod, és elfedve tartod.

De ezt tényleg csak gyakorlattal lehet pontosan belöni, viszont ha megszoktad, akkor utána már eszedbe sem jut, hogy a gáz jobb lehetne.


Takarítani meg aránylag egyszerüen megy. Megvárom, amíg kihül a lap, utána mosogatószerrel - vagy ha valami ráégett, akkor hideg zsíroldóval - bekenem, és kb fél óra múlva a mosogatószivaccsal le lehet mosni. Néha - kb havonta egyszer - azelött, hogy lemosnám a tisztítószert, a kerámi fözölap tisztítóval (olyan borotvaszerüség) lehúzom az esetleges lerakódásokat, de ez általában nem feltétlen szükséges.

Miután lemostam, konyhai papírtörlövel letörlöm, akkor nem lesz vízfoltos.


Remélem, tudtam segíteni, ha még van konkrét kérdésed, szivesen segítek!

2017. aug. 20. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
51%

Meg kell tanulni, és nem zabad nagy lángon elkezdeni, mert akkor bxhatod.

Én mindent kis fokozaton indítok (kivve mnodjuk a sima kukoricafőzés, vagy tésztafőzés), inkább tartson kicsit több ideig, de nem égetem le, futtatom ki legalább a kajákat.


A gázt jobban szerettem, meg tisztítani is egyszerűbb, viszont Svájcban 99% ez van. Megszoktam :)

2017. aug. 20. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

De a 3-4-es fokozat szokott jó lenni az esetek 95%-ban. :)

Azzal nem forr, nem fut ki (bár ha csak éphhogy főzni akarom a levest, akkor 1-2-esen csinálom).

2017. aug. 20. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
55%

Én takarítani gyűlölöm, nálam minden leragad rá, pont azért, mert baromi sokáig marad forró kikapcsolás után is. A hideg zsíroldó is otthagyja az égett karikákat, látszólag jól néz ki, de ne hajolj közelebb...

Egyébként edényfüggő a dolog. Az első időkben én is küszködtem, mikor beköltöztünk, pedig nekem anno volt sima villany is, otthon meg gáz, szóval elvileg azért nem vagyok teljesen béna. Pl. egy normál adag krumplit kisütnöm képtelenség volt, csak ázott az olajban, nem sikerült hőfokon tartani, a tojásrántottát meg lötyögtettem negyed órát, mire elkezdett összefutni, és nem igazán lett olyan, mint kéne... Csak, hogy nagyon egyszerű kajákat említsek.

Képzelheted, mekkora löketet adott nekem is, mikor jöttek párom haverjai bútort szerelni az elején, én meg még egy normális krumplis rántottát se tudtam nekik csinálni, égtem rendesen. :D

Én a nagymamámtól kaptam rozsdamentes fém edénykészletet, tudod, az a vastagfalú, aminek a fülét akár edényfogó nélkül is megragadod, mert nem forrósodik át, na nekem az vált be. A régi saját alumínium, meg zománcos edényeim azok teljesen félre lettek téve, csak ezekben főzök + teflonserpenyőt használok még (abból ikeásat, de szerintem ez már mindegy :D).

Nálam 9 fokozatos a hőfokrendszer, amíg vizet forralok, olajat hevítek, addig 7-8-ason megy, utána 5-6 közé veszem le, ételtől függően. Ha olajban sütök valamit, akkor 6-7 között marad végig.

Picit talán lassabban fő meg minden, mint a gáztűzhelyen, szóval ami olyan, azt én kóstolgatom főzés közben, de az első pár hét küszködését leszámítva teljesen jól megy a dolog. :) Illetve, ami nekem még változás volt, hogy elkezdtem fedőket használni. Otthon gáztűzhelyen sosem használtam, takarékosság ide vagy oda, itt viszont mindent lefedek főzés közben - nekem ez volt az egyik nagy felfedezés, ami sokat segített, persze csak akkor hasznos tipp, ha te is olyan vagy, mint én. :D Tésztafőzésnél meg hasonlóknál van viszont az, hogy belekerülés után egy darabig nem szabad fedni, ha le van véve a hőfok, mert lassabban alkalmazkodik ugyebár, és én pl. akkor szoktam agyondzsuvázni az egészet, azonnal kifut az újraforrás miatt.

2017. aug. 20. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm a hasznos válaszokat, kicsit megnyugtattatok. Nyilván azért idegenkedem tőle, mert a családban mindenkinek gáztűzhelye van, én is csak ezen próbálkoztam. Meg villanyrezsón a koliban, de attól meg egyenesen a hideg rázott. (Alapból ferde volt, úgyhogy minden az edény egyik felébe folyt. Az új edényeim aljára mindig minden más által otthagyott trutyi rásült, bűz keringett a konyhában.)


Valószínű a problémám egy része a régebbi edényeimből adódik, aminek nem sikerült tökéletesen tisztára pucolni az alját az első főzések előtt, így hányadék lett a kerámia lap. Persze le lehetett szépen pucolni, de előtte a gázhoz képest ez jelentős többlet energiát felemésztett.

Kifutni kitud, mivel sosem állok ott végig a leves, vagy tészta mellett... A gázon megszoktam, hogy egy bizonyos fokon főzve kb. x idő után kell ránéznem. Ez itt most felborult. Gondolom majd újra ráérzek.

Talán csak türelmetlen vagyok és majd belejövök. Mindenesetre köszönöm a biztatást! :)

Számomra látványra sem a kerámia az álomkonyha tartozéka, de ez van, ezt kell megszeretnem, úgyhogy bízom benne, hogy sikerülni fog! :)

2017. aug. 20. 14:17
 7/8 A kérdező kommentje:

5-ös, neked külön köszi!

Nem régóta lakunk a lakásban, még nem volt sok időm szokni, de pontosan arról beszélek, amit tőled olvastam. Nem tartom magamat annyira bénának, hogy egy rántottát ne tudjak összehozni, a párom meg néz rám bambán, amikor hisztizek a löttyedt tojások fölött, hogy nekem ez nem megy. Az első itt sütött bundás kenyerem konkrétan ehetetlen lett... Mint valami mosogatószivacs olajba áztatva, pedig régen ez sem okozott gondot.

Mindenesetre ezek szerint még van remény. :)

2017. aug. 20. 20:39
 8/8 artojan válasza:
Írtad .hgy arégi edényeidet nem sikerült tissztára pucolni.Ha a régi edényeid ráadásul zománcozott alj-jal rendelkeznek akkor reménytelen még ha tőkéletesen tisztítod is .ugyanis a zománc felület nem tökéletesen sima . Ezeket a kerámián ne használd !
2019. júl. 14. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!