Kezdőoldal » Felnőtt párkapcsolatok » Párkapcsolati problémák » Egy pszichopata képes megválto...

Figyelem! A Felnőtt párkapcsolatok kategória kérdései kizárólag felnőtt látogatóinknak szólnak!
Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.

Egy pszichopata képes megváltozni, vagy csak ideig-óráig teszi a szépet és a jót?

Figyelt kérdés

Együtt éltem egy férfival, akiről kiderült, hogy az. Aki már olvasott erről vagy találkozott ilyen emberrel, az nagyjából tudhatja, hogy ez mivel jár. Eleinte mézes-mázas, a kapcsolat maga a Menyország, majd hirtelen pokollá változik minden. Lelkileg tönkretett és úgy kellett elmenekülnöm tőle olyan messzire amennyire csak lehet.

Szerencsére már nem keres és azt sem tudja, hogy hová költöztem. Amikor elmenekültem, akkor öngyilkossággal fenyegetőzött, de korábban is rendezett jeleneteket és ez mellett rengeteget hazudozott is. Igy visszagondolva szinte mindenben hazudozott. Most van egy új élettársa, akivel összeköltözött. Nyilván nekem ehhez már semmi közöm, de mégis kiváncsi vagyok. Szerintetek egy pszichopata képes a változásra? Találkozhat olyan emberrel aki megváltoztatja őt? Sokat olvastam ugyan erről, de konkrét választ erre nem találtam. Ez egy pszichés betegség, de ki lehet belőle lábalni? Meddig tudja egy ilyen ember leplezni az igazi én-jét, mikor tör felszinre a valódi arca? Kicsit féltem is az új élettársát, bár ez már legyen az ő gondja, de szerintem piszkosul pórul fog járni vele.

A kérdést azért is tettem fel, mert azóta is annyira bizalmatlan vagyok a férfiakkal szemben. Félek, hogy szépen indul minden, aztán meg jön a változás és akkor menekülhetek ismért. Szerintem aki ezt már megjárta, úgy mint én, az biztosan tudja, hogy miről beszélek. Viszont aki esetleg huzamosabb ideig, vagy több ilyen embert ismert, az megosztaná velem a tapasztalatát?


2017. jún. 9. 15:30
1 2 3 4
 31/37 anonim ***** válasza:
Nagyon sok tévhítben van pár ember a pszichopata fogalommal.Ha fel is ismeri,hogy ő egy pszihopata(kicsi az esély),nehéz lesz kigyógyítani,ha ki lehet, ez már csak kérdés,hogy qz orvos fel ismeri tényleg kigyógyult vagy csak utänozni próbálja az érezéseket,de ő nem tud érezni.Csak ha kellően kifejlesztik,empatikus lesz. De sajnos a legtöbb pszichopata azt gondolja hogy normális amit tesz, így juthat előre hogy manipulál, nem foglalkozik mások érzéseivel, mdrtcsak a saját (akár utánzott) céljait akarja elérni.
2019. máj. 26. 00:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/37 A kérdező kommentje:
Sokat olvasok a témában és lépten nyomon - itt a GYIK-en is- előkerül a pszichopata jelző. Viszont sehol sem látok egyértelmű magyarázatot arra, hogy ez kezelhető - e vagy sem. Van ahol azt irják igen, van ahol azt, hogy nem..
2019. máj. 26. 16:11
 33/37 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem nem gyógyulhat ki egy pszihopata,ilyen a személyisége,visszalehez szorítani,érzéseit aktíváltabbá tenni,de ő ilyen marad.Legtobb mentális betegség gyógyíthatatlan, itt például borderline - ra értem, pánik betegség,fóbia,skizofrénia. Akár egész életedben együtt elhetsz ezekkel,vagy visszaszorírják a tüneteid vagy a tudomány téved és tényleg ki lehet gyógyulni belőle. Ez olyan mint a rák, vagy sikerül vagy nem és ha sikerül is meggyógyulni, esély van rá hogy újra előjön, vagy ki sem gyógyult belőle, csak azt mutatja. Az ilyen betegségeket gyógyszerrel kezelik.Szorongas, pánik, depresszió visszaszoritható. De egy torzult személyiséget,(évek alatt), vagy így született személyiséget átformálni, nagyon nehéz, új gondolkozás, értékrend,célok,önkép, nagyon nehéz. Ha a környezet látja hogy ő vele valami baj van :nárcisztikus, pszihopata, antiszociális.. . stb. ő maga attól fogva nem biztos hogy tudni fogja hogy ez nem normális, a saját agyában azt gondolja h normális amit tesz, "érez ". És a pszichopata hajlamos arra hogy jó szinbe tüntesse fel magát, hogy behízelegjen masoknak, így használja ki őket,nem fogja be vallani magának se, se másnak hogy ő egy torz, nem sebezhető.

Nem gyógyítható ki, mint a fentiekben írtam, személyiségét nem variálhatod át.

2019. máj. 29. 04:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/37 anonim ***** válasza:
100%

Korai felismerés (kiskor) , amikor még a személyisége alakulóban van, kell elkezdeni a kezelést.De akkor se lehet biztosra menni.

Öröklődik vagy valami trauma esetén torzulthat a személyiségük, vagy így születtek.

Olvastam egy könyvben, pszihopata volt a gyerek, és teljesen jó nevelést kapott, nem volt semmi baj, nagy szüleinél volt,meg találta a papaja puskáját,és lel*tte oket Pedig semmi háttér oka nem volt. Csak késztetést érzett. Vagyis lényegében nem érzett semmit.

2019. máj. 29. 04:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/37 anonim ***** válasza:
Nekem is volt dolgom pszihopataval, mindig tette magat másoknak, annyira betudott hizelegni, nekem soha nem is volt szimpatikus,játszotta az ártatlant,ha valakihez közel vitette magat, egyből hatba támadta, valami hazugsaggal, kitalalta az egészet, ellene uszított mindenkit munkahelyen, és ha ő kiiktatta jön a következő áldozat es annyi átverés után, mindig vissza tudta hizelegni magát másokhoz, hihetetlen. Egyszer elllopta az egyik cuccom, és felvette magára, és azt hazudta a képembe hogy ez nem az enyém, tudtam mondani rejtett hibákat, mindenki látta hogy én hordtam, és akkor is tagadta. Elsirta magat (eljatszotta hogy vannak érzései, és áldozat legyen), és foggal körömmel probalkozott hogy neki legyen igaza a hazugságában, mikor bizonyítekaim is voltak. Nagyon fura volt.
2019. máj. 29. 04:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/37 anonim ***** válasza:
2019. máj. 29. 04:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/37 anonim ***** válasza:
100%

2019. május 29., szerdaKÖVETÉS

National Geographic logo

TUDOMÁNY

Aki a pszichopaták álarca mögé néz

2012.08.08.PETER BERTUS-BARCZA

Jéghideg, kemény és érzelemmentes – mindez egy pszichopata jellemzője? De mi is rejlik az álarc mögött?


Aina Gullhaugen, norvég pszichológus

Fotó: Ole Morten Melgår


A pszichopatákról írt eddigi tanulmányok, főleg az antiszociális magatartásról és az empátia teljes hiányáról írtak, a betegek korábbi élményeit nem tanulmányozták, állapotukat biológiai eredetűnek és gyógyíthatatlannak tartották.

Aina Gullhaugen, a Norvég Tudományegyetem kutatója szerint az ilyen betegek állapota azonban nem feltétlenül végleges. A pszichopaták kezelése során Gullhaugen úgy találta, tapasztalatai sok esetben nem egyeznek az iskolapéldákkal, ezért A bárányok hallgatnak című filmben szereplő Clarice Starling FBI ügynökhöz hasonlóan ő is “beleásta” magát a pszichopaták elméjébe.

A film Hannibal Lecterről, a világ talán legismertebb kitalált pszichopatájáról szól, és remekül mutatja meg a hideg, érzelemmentes álarcot, amely mögé a sorozatgyilkos elzár minden gyengédséget, fájdalmat, együttérzést. A film alapjául szolgáló könyv szerzője, Thomas Harris bemutatja, milyen gyermekkori élmények formálták Hannibalt. Gullhaugen úgy gondolja, az ilyen hatásokból fakadó tünetek kezelhetőek.

A norvég fegyházak lakóival folytatott beszélgetések és meglévő tanulmányok alapján hasonlította össze Hannibal jellemét, valódi esetekkel és arra jutott, hogy a legkegyetlenebb bűnelkövetőket gyermekkorukban gondviselőik rendszeresen, fizikailag vagy lelkileg bántalmazták. A kutató szerint a betegek későbbi kegyetlensége nem más, mint e gyermekkori sérülésekre adott rossz válasz.


A pszichopaták tanulmányozása során vizsgálták az alanyok különböző képek láttán jelentkező azon fiziológiai reakcióit, melyek eltérnek a lelkileg egészséges emberek automatikus válaszaitól. Például, ha békét és nyugalmat sugárzó fotók után egy fegyver látványa nem vált ki érzelmet, előfordulhat, hogy valaki olyan környezetben nőtt fel, ahol a fegyver látványa mindennapos jelenség, sőt a túléléshez éppen a hideg, érzelemmentes viselkedés a legjobb stratégia, bár ezek után még további vizsgálatok is szükségesek.


Gullhaugen új eredményei szerint a pszichopatáknak is van belső igényük személyes, közeli kapcsolatokra, de képtelenek kialakítani ezeket. Az ilyen betegek gyermekkorában mindig szélsőséges nevelési módszerek érvényesültek: vagy teljesen közönyös, vagy szigorú szabályokhoz kötött, de érzelmileg üres családi háttér vette körül őket. Ez is jól mutatja, hogy viselkedésük nem független a gyermekkori tapasztalatoktól, ennek felismerése segíthet kezelésükben is.


A kutató pszichiáter végső konklúziója, hogy a betegség oka nem vezethető vissza egyetlen tényezőre. A genetika és a nevelés egymásra hatva formálja a személyiséget, önmagában azonban egyik sem magyarázza a pszichopaták viselkedését. A kutatási eredmények azt mutatják, újfajta módszerre van szükség a diagnosztizálásban és a kezelésben. Ez nem jelenti azt, hogy mindenki gyógyítható, és egészségesen visszakerülhet a társadalomba, de a kezelés csökkentheti a visszaesés kockázatát.

2019. máj. 29. 04:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!