Kezdőoldal » Közlekedés » Biztosítás, papírmunka » Üzemben tartó váltás esetében...

Üzemben tartó váltás esetében hogyan kell új biztosítást kötni?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Tesóm kocsiját használom és szeretném bejelenteni az üzembentartó változást. Van rajta KGFB és most jött meg a számla a következő évre aminek 03.29 a befizetési határideje (tudom, hogy innentől van még 60 nap)


A papírokat megírtuk, simán mondjuk a netrisk-en keresztül kössek rá új biztosítást? 04.05-re van időpontom a kormányablakba, előtte is megtehetem már?


Köszi


2023. márc. 22. 12:37
 1/4 anonim ***** válasza:

Ha a testvéredé a kocsi, bizonyára ő a tulajdonosa és üzembentartója is egyben.

Az üzembentartói jog egy vagyoni értékű jog, ami elajándékozható, vagy értékesíthető.


Az adásvételi szerződéshez hasonló űrlapot kell kitölteni a közúti közlekedési nyilvántartásba bejegyzett jármű üzembentartó személyének változásáról.

(Célszerű okmányirodából, kormányablakból hozni, ingyenes, és biztosan megfelelő, az ügyintéző könnyebben igazodik ki rajta. Ha nincs kitéve az ügyféltérbe, a biztonsági őrtől kérhető.)


Testvérek közt az ajándékozás illetékmentes; nem kell ajándékozási szerződés, csak az űrlapon a „jogügylet jellege visszterhes/ingyenes” szövegnél az „ingyenes”-t kell aláhúzni, és ügyintézéskor a testvéri kapcsolatot okmányokkal kell igazolni.

A jelenlegi forgalmi engedélyt le kell adni, újat helyben nyomtatnak. Csak annyiba kerül az egész, hogy ennek a hatezer forintos kiállítási illetékét kell megfizetni. (Célszerű bankkártyával fizetni – mindegy, hogy kié –, mert akkor nem kell csekkel postára menni, majd visszamenni.)


Üzembentartó változáskor eredetiségvizsgálatra nincs szükség.


A bejelentéskor az új üzembentartónak rendelkeznie kell kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás szerződéssel; amennyiben még nincs, az ajánlattétel visszaigazolást is elfogadják. A biztosítás kezdőnapja a szerződésen szereplő jogátadás napja legyen; bár a kormányablakban, okmányirodában nem foglalkoznak a kezdőnappal, de ha későbbi, akkor a hiányzó napokra majd a biztosító számol fel fedezetlenségi díjat. A biztosító visszamenőleges naptól nem köthet biztosítást.


A bejelentést a tulajdonos, vagy írásos meghatalmazottja jogosult megtenni. A testvéri kapcsolat bizonyítása egyszerűbb, ha együtt mentek.

A nyilvántartásba a szerződésen szereplő naptól jegyzik be a változást, a bejelentésre 15 nap áll rendelkezésre.


/ A jelenlegi biztosítás nyilván a testvéred szerződése, ami a nyilvántartás változás napjától – a szerződésen szereplő naptól – érdekmúlással megszűnik, ugyanis megszűnik üzembentartónak lenni; a KGFB szerződés kötése és díjfizetéssel történő fenntartása a mindenkori üzembentartó felelőssége.

A jelenlegi díjfizetést addig rendezni kell, ha túlfizetés lesz, akkor a biztosító a túlfizetést visszatéríti. /


/ Ti tudjátok az okát, de nem tudom, miért csak az üzembentartói jogot adja át a testvéred, ha te használod az autót? Testvérek közt az átírás is ingyenes, eredetiségvizsgálat sem kell; annyival kerül többe, hogy ki kell fizetni az új törzskönyv hatezer forintos illetékét is. /

2023. márc. 22. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Akkor ezek szerint az adásátvétel is olcsóbb, ha a tesómé?
2023. márc. 23. 08:18
 3/4 anonim ***** válasza:

↑ 2 (08:18)


Nem tudom, mihez viszonyítod az olcsóbbságot.


• Ha ajándékozás, azaz, nem azt jelölitek meg az adásvételi szerződésen, hogy visszterhes, hanem azt, hogy ingyenes, akkor nem kell illetéket fizetni. Ha az nem volt elég, hogy azt írtam, hogy „Testvérek közt az átírás is ingyenes, eredetiségvizsgálat sem kell”; nem tudom, hogyan írjam: az átírásért egy fityinget, egy lyukas garast, egy üdítőspalack kupakot stb.-t sem kell fizetni. [↓*¹]

• Testvérek közti átíráshoz eredetiségvizsgálatot sem kell végeztetni; ebből következően, az sem kerül egy fillérbe sem. [↓*²]


┌─ *¹ │1990. évi XCIII. törvény az illetékekről│ hatályos szövegéből:

17. § (1) Mentes az ajándékozási illeték alól:

w) az ajándékozó testvére által megszerzett ajándék

102. § (1) E törvény alkalmazásában

c) testvér: az a személy, akinek legalább az egyik szülője (örökbefogadója) azonos az örökhagyó, megajándékozó szülőjével (örökbefogadójával). ─┘


┌─ *² │326/2011. (XII. 28.) Korm. rendelet a közúti közlekedési igazgatási feladatokról, a közúti közlekedési okmányok kiadásáról és visszavonásáról│ hatályos szövegéből:

52. § (7) Az előzetes eredetiségvizsgálat elvégzése nélkül is át kell írni a járművet, ha annak jogalapja

g) a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény 8:1. § (1) bekezdés 1. pontjában meghatározott közeli hozzátartozók egymás közötti tulajdonjog átruházása, feltéve, hogy a tulajdonjogot átruházó a járműnyilvántartásba bejegyzett tulajdonos. [↓*³] ─┘


┌─ *³ │2013. évi V. törvény a Polgári Törvénykönyvről│ hatályos szövegéből:

8:1. § (1) 1. közeli hozzátartozó: a házastárs, az egyeneságbeli rokon, az örökbefogadott, a mostoha- és a nevelt gyermek, az örökbefogadó-, a mostoha- és a nevelőszülő és a testvér. ─┘


(Amit fizetni kell:

• az új forgalmi engedély kiállításai illetéke: hatezer forint. Helyben nyomtatják és mindjárt átadják.

• az új törzskönyv kiállítási illetéke: hatezer forint. Később, postán küldik.)

2023. márc. 24. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Értem kedves válaszoló! Köszönöm :)
2023. ápr. 2. 17:26

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!