Kezdőoldal » Közlekedés » Biztosítás, papírmunka » Milyen fontos papírok és...

Simsonos3 kérdése:

Milyen fontos papírok és egyéb teendők kellenek egy használt autó vásárláshoz?

Figyelt kérdés

2012. jún. 17. 12:12
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Magát az adásvételt az adásvételi szerződés és a törzskönyv átadása bizonyítja. Az adásvételi szerződésnek meg kell felelnie egy hivatalos mintának, ebből többet is találsz az interneten. Ezt kell kitöltenetek 4 példányban: kettő az eladóé, kettő a vevőé. Az adásvételi szerződés eladója meg kell, hogy egyezzen az autó tulajdonosával. A "haveré, csak megkért, hogy adjam el", illetve "nemrég vettem, csak nem volt időm átíratni" megoldásokba ne menj bele, a végén ugyanis se pénzed, se autód nem lesz. A törzskönyvnek is meg kell lennie, az "ennek még nem vót, mer' régi", "annyit költöztünk, azt sem tudom, hol van, de majd elküldöm postán" és "kifizettem mán a banknak, de még nem kűtték a papírt" nem működik: amíg nincs a kezedben az a plasztikkártya, ami tényleg az autóra vonatkozik (megegyezik a szín, típus és minden egyéb, nincs "tavaly átfestettem, de még nem írattam be"), addig nincs adásvétel, a pénzt csak messziről szemlélheti az eladó.

Az adásvételi szerződést a valóságnak megfelelően kell kitölteni. Nincs visszadátumozás azzal az indokkal, hogy "ne kelljen mán befizetnem a második negyedéves biztosítást", nincs csúsztatás a nevekkel, helyszínekkel, árral. A szerződésre két tanú kell, ebből legalább egy a te ismerősöd legyen, ne engedd, hogy az eladó "hozza" mindkettőt. Ha vitás kérdés támad és neked is van egy tanúd, van esélyed ellene egy eljárásban. Ha mindkét tanú az ő ismerőse, hárman fognak ellened vallani, te meg majd nézel, mint a moziban.

A törzskönyv és a forgalmi mellé meg kell kapnod az autó forgalmi engedélyét is. Ebben is stimmelnie kell minden adatnak, az autó olyan színű és rendszámú, mint amilyen a valóságban, megegyezik a váz- és motorszám, a tulajdonos tényleg az, akitől vetted az autót, nincs bejegyezve semmiféle elidegenítési korlátozás, a vonóhorog is be van írva (ha van), meg ilyenek.

Ha a papírok stimmelnek, átadhatod a vételárat (előtte semmiképp!), majd kötelező biztosítást kell kötnöd. Ezt akár előre is megteheted interneten, ha biztos vagy a vételben. Utána elfáradsz eredetiségvizsgálatra, az ott kapott papírral, a régi forgalmival, törzskönyvvel és a kötelező biztosítás befizetését igazoló papírral, illetve személyi okmányaiddal és némi pénzzel felszerelkezve meglátogatod az okmányirodát, ahol majd jól lehúznak, de lesz új, a nevedre szóló forgalmi engedély és törzskönyv.

2012. jún. 17. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen! :)

Sokat segítettél, amúgy használt autókereskedésben lesz vásárolva, szóval ott ilyen problémáktól nem tartok, hogy nincs meg a papírja.

2012. jún. 18. 09:56

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!