Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Honnantól fogva van elsőbbsége...

Stevy kérdése:

Honnantól fogva van elsőbbsége egy gyalogosnak?

Figyelt kérdés

Szeretnék konkrét törvényi hivatkozásokat, paragrafukosak kérni, ugyanis kaptam egy 30e Ft-os büntetés, plusz 4 hónapra el akarják venni a jogsim, mert egy hatsávos úton “nem adtam elsőbbséget” egy balról érkező gyalogosnak, aki olyan messze volt még tőlem, hogy nem kellett se iránytváltoztatnia, se megtorpannia, se lassítania, se semmi. Ha elkezdett volna sprintelni, akkor sem tudta volna megérinteni a kocsim hátulját sem. Nagyon jogtalannak és túlkapottnak érzem ezt...


Előre is köszönöm!


Joci



2021. febr. 17. 11:25
1 2 3 4
 21/33 anonim ***** válasza:
44%

Amúgy érthető, hogy ilyen módon védik a gyalogosokat és szigorúan büntetik az elsőbbség meg-nem adását.


Az a baj, ha elkezdenének mérlegelni akkor annak sem lenne vége, hiszen a kérdező ha 1 méterre megy el a gyalogos előtt 50-el akkor is azzal jönne, hogy de hát nem is kellett lassítania sem, nem zavartam.


Ha meg 20 centivel menne el közöttük arra is lenne kifogás, hogy de hát lassan jött és nem is zavarta őket.

2021. febr. 17. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/33 anonim ***** válasza:
64%

Bunkó prividre a hozzáfűzés:

a KRESz-ben az van, a gyalogosnak elsőbbsége van, ha a zebrán áthaladási szándékát jelzi.

Úgye nem gondolod, hogy a kipugógáz belégzését élvezeti cikként használni akaró elmebajosok állnak a zebránál a járda szélén?

Ha hatsávos úton van is a zebra, a gyalogos mind a hat sávban elsőbbséget élvez!

2021. febr. 18. 06:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/33 anonim ***** válasza:
63%

22:

Akkor ezek szerint neked is írt. Bennem csak megerősítette, hogy legalább érettségihez vagy szakmunkás vizsgához kötném a jogsi szerzést, plusz pszichológiai alkalmasságihoz. Mert kérdezőnél vagy az intelligenciával, vagy a dühkezeléssel vannak komoly gondok.

2021. febr. 18. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/33 anonim ***** válasza:
42%

"Nem sértettem semmit"


vö.:


"Már lelépett a járdáról az úttestre?

"Igen."


Nem kommentálnám.


"Hol van ez leírva, hogy ha lelépett akkor elsőbbsége van?"


Most ugye csak szívatsz? Te magad idézted be a vonatkozó jogszabályt!


"Mivel én nem akadályoztam és nem is zavartam az áthaladásban így megadtam számára az elsőbbséget"


Frászt adtad meg. Gyalogos vagy, lelépsz az úttestre. Elnézel jobbra, elhúz előtted egy autó. (Talán több is.) Téged ez nem zavar?

2021. febr. 18. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/33 anonim ***** válasza:
13%
Mit vártok tőle? Privátban azt feltételezte, hogy saját nememhez vonzódom. Mi ebben a logika?
2021. febr. 18. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/33 anonim ***** válasza:
29%

Kérdező, ne ezektől a félkegyelműektől tájékozódj, hanem hozzáértőktől. Pl.:

„A kijelölt gyalogosátkelőhelyen áthaladó gyalogosnak a járművekkel szemben elsőbbsége van.” Ebből az következik, ha nincs a gyalogos az úttesten /zebrával ellátott részén/ akkor nincs elsőbbsége az autóssal szemben.

„A gyalogos az úttestre akkor léphet, ha meggyőződött annak veszélytelenségéről. Az úttestre váratlanul nem léphet, …” Ez a törvényi előírás a gyalogos számára előírja az útra lelépés feltételét bárhol, tehát a zebrára történő lelépésre is vonatkozik.

[link]

"A tájékoztatásból az is kiderült, jogszabály szerint a kijelölt gyalogos-átkelőhely előtt álló és várakozó gyalogossal szemben nincs elsőbbségadási kötelezettsége a jármű vezetőjének csak abban az esetben, ha a gyalogos lelépett a kijelölt gyalogos-átkelőhelyre."

[link]

A Kúria döntése egy konkrét gázolási ügyben:

[link]

(A gyengébb képességűek kedvéért, a lényeg: csakis azért hozták ki vétkesnek a sofőrt, mert a szemben lévő sávban már megállt egy autó, és akkor a kérdéses sofőrnek is meg kellett volna állnia. Arról szó sincs, hogy el kellett volna engednie a járdán álló gyalogost.)

Szóval, kérdező, ha helyesen írtad le a dolgokat, és tényleg nem zavartad a gyalogost, akkor jogtalan a büntetés. Kivéve, ha a zebra bármelyik oldalán, bármelyik sávban már megállt egy autó. Mert ebben az esetben jogos a büntetés.

Ha nincs erről szó, akkor ott van a jogorvoslat módja a levélben. A rendőrök gyakran bepróbálkoznak a kétes esetekben is, aztán aki fizet, az így járt. Pl. két ismerősömet is megbüntették lejárt forgalmi miatt, pedig a járványhelyzet alatt lejárt forgalmival nyugodtan lehet közlekedni, a feloldást követő 60 napig. De ettől a kettőtől pénzt kértek, hát fizettek.

2021. febr. 21. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/33 anonim ***** válasza:
66%
Dehogy volt jogtalan, ne terjeszd a hülyeségeidet. Azt mondod hozzáértőktől tájékozódjon, erre belinkelsz egy blogot és két híroldalt. Egyik sem szakértői forrás. A hozzáértő az volt, aki megbüntette.
2021. febr. 21. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/33 anonim ***** válasza:
54%

Híroldal? A Kúria hivatalos oldala? :))

Vagy nem is tudod, mi az a Kúria? De azért te értesz a joghoz...

Amúgy még egy ügyvéd blogja, meg egy megyei szakmai vezető nyilatkozata is mérvadóbb, mint a te agymenésed. A Kúria döntése meg aztán tényleg az a vélemény, ami Magyarországon minden ellenérvet üt.

2021. febr. 21. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/33 anonim ***** válasza:
20%

Elsőbbségadás mozgásban lévő közlekedők között van.

Álló járműnek nem kell elsőbbséget adni. A megállóból elinduló busz segíése sem elsőbbségadás, mert nem mozog.

Ha az indulási szándékát jelzi, akkor viszont köteles vagyok engedni.

A gyaloggal szemben ugyanez van.

Ha csak álldogál a járdán, nem beszélhetünk elsőbbségről.

Nem kell megkérdezni, hogy tetszik parancsolni átmenni?

Vagy a régi vicc az úttörőkkel és az öreg nénivel.

De ha viselkedése arra utal, hogy átmenne, az ugyanaz, mint amikor a buszvezető jelzi az indulást.

Ha már lelépett, ha csak tervezi, nem is zavarható ebben.

Ha szabályosan érkezünk a zebrához, váratlanul sem tud elénk lépni, mert kötelező lassítani, felkészülni az elsőbbségadásra.

2021. febr. 21. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/33 anonim ***** válasza:
#28 A kúriát benéztem, de a többi nem megbízható forrás. A kúriással meg az a baj, hogy az egy teljesen más szituációban hozott ítélet, nem is értem hogy jön ide.
2021. febr. 21. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!