Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Honnantól fogva van elsőbbsége...

Stevy kérdése:

Honnantól fogva van elsőbbsége egy gyalogosnak?

Figyelt kérdés

Szeretnék konkrét törvényi hivatkozásokat, paragrafukosak kérni, ugyanis kaptam egy 30e Ft-os büntetés, plusz 4 hónapra el akarják venni a jogsim, mert egy hatsávos úton “nem adtam elsőbbséget” egy balról érkező gyalogosnak, aki olyan messze volt még tőlem, hogy nem kellett se iránytváltoztatnia, se megtorpannia, se lassítania, se semmi. Ha elkezdett volna sprintelni, akkor sem tudta volna megérinteni a kocsim hátulját sem. Nagyon jogtalannak és túlkapottnak érzem ezt...


Előre is köszönöm!


Joci



2021. febr. 17. 11:25
1 2 3 4
 31/33 anonim ***** válasza:
43%

#26

Gondolom te főúton áthaladó kamionnak is úgy "adsz" elsőbbséget, ha már félig a kereszteződésben van, nem? :) Mert tk. azt mondod, hogy gyalogosnak akkor jár elsőbbség, ha már megkezdte az átkelést. Ez ugyanaz a helyzet, mint amikor te nem adod meg a kamionnak az elsőbbséget, csak ha már belóg a kereszteződésbe.

2021. febr. 21. 17:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/33 anonim ***** válasza:
35%

30

Igen, nem megbízható, de az itteni "tanácsadóknál" megbízhatóbb egy ezzel foglalkozó szakember véleménye.

A Kúria esete pedig annyiban idevágó, hogy az elgázolt személy az elütése előtt ott ácsorgott a zebra előtt a járda szélén. De az egész hosszas indoklásban egy szóval sem említik, hogy át kellett volna engedni. Nem véletlenül, hanem mert nem is kellett megállni előtte. Csakis azért lett bűnös a gázoló, mert a szembe jövő autó megállt, és emiatt neki is meg kellett volna állnia, és ha már áll, akkor nem gázolta volna el a - szabálytalanul - mégis csak meginduló gyalogost.


31

Az ügyben nincs kamion, szóval a felvetésed kb. annyit ér, mint ha azt kérdeznéd, hogy megvakarom-e a tököm, amikor viszket.

De ha érdekel, a kamionnak is úgy adok elsőbbséget, ahogy azt a KRESZ előírja, vagyis nem kényszerítem a irányának vagy sebességének hirtelen megváltoztatására. Ám ha mondjuk lelassít a kereszteződés előtt, pl. mert a zebrán áthaladó gyalogost engedi át, akkor én gond nélkül átmegyek a kamion előtt, mert nem gátolom a haladásában.

Egyébként én a járdán álló gyalogosokat is elég gyakran átengedem magam előtt. Ha már régebb óta ott állnak, akkor mindig, de nem erről szól a kérdés, hanem hogy át kell-e engedni. És erre a helyes válasz az, hogy nem, mert az elsőbbségi joguk, csakúgy, mint a zavarásuk tilalma, csak a gyalogosátkelőre lépve lép életbe. (Lásd KRESZ.)

És olyan kitétel sincs sehol az említett rendeletben, hogy ha az úttestre lépett a gyalogos, akkor mindenképpen meg kell állni. Ha még el tudok úgy menni, hogy nem zavarom, nem gátolom, nem ijesztem meg, stb., mert olyan messze van (széles út esetén), akkor nyugodtan elmehetek előtte. Kivéve az említett esetet, hogy ha egy másik jármű megállt a zebra bármelyik oldalán, akkor hiába van 10 méterre tőlem a lassan mozgó nyugdíjas mama, akkor bizony ki kell várni azt a fél napot, hogy átbattyogjon előttem.

2021. febr. 21. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/33 anonim ***** válasza:
23%

Most gyorsan átfutottam a 3 cikken, amit linkeltél, hogy lássam, miért hirdeted ezt a f@szságot.

1) a kúria döntése teljesen más körülményeket mutat, köze nincs a szóban forgó példához, teljesem felesleges volt bemásolnod, ebből az erőből Beatles kottát is berakhattál volna, vagy rajzot arról, ahogy a herezacsidat vakarod.

2) A jogász is pont azt hangsúlyozza, hogy nem teljesen egyértelmű, azaz hiába vered a tamtamot, hogy neked van igazad meg a jogász is megmondta, nem mondta. Azonban a gyakorlatban nem szokott működni ez a védekezés, azaz nem kéne ilyen fals infót adni.

3) beol... Nincs további kommentem...


Legyél oly szíves és terjeszd tovább ezt az oltári nagy baromságot, mert valaki még a végén hinni fog neked és megöl egy gyalogost. Köszi! :)

2021. febr. 22. 08:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!