Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Hogyan lehet nyelvújítást...

B95 kérdése:

Hogyan lehet nyelvújítást kiharcolni?

Figyelt kérdés

Kitaláltam magamnak egy olyan ábécét a magyar nyelvhez, ami a mostani egyszerűsített, ésszerűsített változata lehetne, illetve ami a jelenleginél jobban követné a kiejtés változását.


Ennek megfelelően első körben a "Gy", "Ny", "Ty" és "Ly" betűket módosítanám.


Az egész elgondolás alapját az írásban jelöletlen teljes hasonulás adná, vagyis az a jelenség, amikor pl a "dj" betűket a szavakban a gy-hez nagyon hasonlóan ejtjük ki. Ez a kiejtésbeli eltérés valamikor régen lehet, jelentősebb volt, viszont ma már marginális, ezért nincs is feltétlen sok értelme megkülönböztetni őket az írásunkban.

Lényegében az ilyen betűpárok kerültek kiejtésben közelebb az y-os betűkhöz (Dj ~ Gy), és gyakorlatilag csak azért nem jelöljük ezeket írásban, mert ezek az esetek jellemzően olyankor jönnek elő, amikor egy adott szót ragozunk, vagy két szót összeillesztünk, és ha lecserélnénk a betűket, akkor azzal felülírnánk az eredeti szó alakját. (Pl a fogadj alapja a fogad, nem a fogagy, értelemszerűen)


Ez teljesen érthető, hogy miért van így, ugyanakkor lehetne az egészet "fordítva" nézni, azaz lehetne a Dj, Nj és Tj betűpárosításokat használni a Gy, Ny, és a Ty betűk jelölésére is, ezáltal pedig teljessé válna az összeolvadás, mégpedig úgy, hogy a szavak eredeti írásos alakja sem torzulna.


A Ly betű pedig egy külön eset. Azt szimplán csak a J betű javára kellene megszüntetni, hiszen az általa eredetileg jelölt hang (az IPA szerint ez a /ʎ/ volt) mára teljes egészében kikopott a magyar nyelvből.


Amennyiben ez érvénybe lépne, úgy a magyar ábécé az alábbi módon nézne ki:


A Á B C Cs D Dj Dz Dzs E É F G H I Í J K L M N Nj O Ó Ö Ő P (Q) R S Sz T Tj U Ú Ü Ű V (W) (X) (Y) Z Zs



2020. máj. 17. 20:05
1 2 3 4 5 6
 31/58 anonim ***** válasza:
0%

30

Rabbiképzőbeli érveléssel szemben nincs miről beszélnünk.


Vissza a kérdésre: ilyesmivel foglalkozó magyar nyelvészeket lenne érdemes megkérdezned.

2020. máj. 28. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/58 BringaManó ***** válasza:
53%

a rabbis sztorit nem ismerem :-(


nyelvészek:

őket kérdezzem meg róla, hogy te kétféleképpen ejted-e? (te egy ilyen közismert j/ly-szépenmondó vagy? egy "iskolapélda"?)

2020. máj. 29. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/58 anonim ***** válasza:
0%

32

Miért nem akarod megérteni, hogy teljesen mindegy, hogy személy szerint én -vagy bárki- most, a mai társadalmi-oktatási körülmények között Mo-on másképpen ejti-e a az ly-t és a j-t.

A lényeg az, hogy vannak helyek és helyesen beszélő emberek, akik a hétköznapokban és előadásaikban azt teszik.


A kérdés szerinti helyesírás-módosítás miatt már eleve a jelen helyzet javítását tennénk lehetetlenné, ezért is lenne rossz egy ilyen változtatás.

2020. máj. 29. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/58 anonim ***** válasza:

Ennyire erővel az e-rövid é megkülönböztetést is bevezethetnénk, szerintem azt többen ejtik.

De ugyanúgy felesleges lenne.

2020. máj. 29. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/58 anonim ***** válasza:

Meglepetésként a miniszterelnök IS másképpen ejti a ly és a j-t.

A mostani beszédében volt két szó, az 1. ly-ra végződött, a 2. j-vel kezdődött.


34.

Teljesen igazad van! Bár gondolom, inkább a zárt és nyílt e-re gondoltál, nem? Amit a kommunizmus előtt még írásban is jelöltek, umlautos e-vel, láttam '50 előtti régi énekkönyvben.

2020. jún. 6. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/58 anonim ***** válasza:

Azt szívesen meghallgatnám, ahol valaki különbözőképpen ejti. Vannak erről felvételek valahol? Youtube-on nem találtam.



Igen, a zárt e-re gondoltam. Csak van pl. az a nagyon nyílt e , ami már kicsit á-s(pl valahol az "ember" első e-jét mondják így), azzal összehasonlítva a sima e is zárt, gondolom. És így egyértelműbbnek tűnt:D

2020. jún. 6. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/58 BringaManó ***** válasza:

hol az a "mostani beszéd", legyél konkrétabb légyszi, köszönöm

(továbbra is kíváncsi vagyok, én is)

2020. jún. 6. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/58 anonim ***** válasza:

Én most hallottam a miniszterelnök beszédében. És biztos csak azért lehet meghallani, mert pont egymás mellett van a 2.

Ennek alapján, könnyen lehet, hogy máskor és mások is különbözően ejtik, és nem is tudnak róla.

2020. jún. 6. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/58 anonim ***** válasza:
Jó lenne, ha hallhatnánk is, ahogy a miniszterelnök másképp ejti.
2020. jún. 6. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/58 anonim ***** válasza:

Több helyen is fent van a beszéd, az M1 "nézze vissza" helyén is. És gondolom, még többször visszajátsszák ma.

De én igazából csak azon az egy -elfelejtettem, hogy mi is volt- szón hallottam. Azért mondom, hogy lehet, hogy egyedül, egymagában is könnyen lehet, hogy különbözően ejtjük mi is, csak nem ismerjük fel.

De valami hangelemző géppel esetleg kimutatható lenne.

Érdemes lenne utánajárni.

2020. jún. 6. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!