Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Csehszlovákiai szlovákok...

Csehszlovákiai szlovákok milyen nyelven beszélnek?

Figyelt kérdés
Feltettem egy kérdést, hogy Csehszlovákiában voltak e szlovákok? Találtam két Bibliát a nagyanyám régi szekrényében és mindkettő csehül volt. Ezért kérdem, hogy nem lehet, hogy csehül beszéltek az ottani szlovákok? Ez nagyon gáz nekem, mert elkezdtem szlovákul tanulni és mindvégig azt hittem, hogy szlovák vér foly az ereimben, szóval ez nagyon nagyon fontos lenne.
2011. aug. 25. 10:32
1 2 3 4 5 6 7
 51/65 anonim ***** válasza:
Meg milyen büntetés az, amit "rasszizmus elkövetéséért) egy panel radiátorán kell kifizetni? Ha-ha, tudtam én, hogy csak egy kis cigány vagy.
2011. aug. 25. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 52/65 A kérdező kommentje:
Most vagy megijedtél, vagy tényleg nem hiszed el. De amúgy tényleg kamu csak nagyon unatkozok, de nem vagyok cigány. Ha idejönnél azért látszana, hogy ez nem épp egy cigány telep. Még nem jártam cigányoknál, de a YouTube-on látottakból ítélve... Mondjuk néztem volna nagyokat, hogy ha visszaír valaki, hogy elviszem vagy idehozza és megteszi.
2011. aug. 25. 16:28
 53/65 anonim ***** válasza:
Persze hogy nem veszem be, ekkora egy béna dumát... Hány éves vagy, 8?
2011. aug. 25. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 54/65 A kérdező kommentje:
Őszintén megmondom, hogy nem szükséges erre válaszolnom, de annyit elárulhatok, hogy nem vagyok gyerek. Próbáltam valami olyat csinálni, amit azért ne higgyenek el, mert nem tudnám visszaadni ha idehozzák, szóval... De akkor sikerült egy túl bénát alkotnom. Nos nem bej.
2011. aug. 25. 16:37
 55/65 A kérdező kommentje:
uram Isten mennyi az idő. A kérdés kezdete óta szinte nem csináltam semmit, csak írtam, meg olvastam.
2011. aug. 25. 16:39
 56/65 A kérdező kommentje:
Neked, akivel beszélgetek/beszélgettem, teljesen olyan a beszédstílusod mint a nővéremé. Csak onnan tudom, hogy nem ő vagy, mert épp itt van nálam.
2011. aug. 25. 16:42
 57/65 anonim ***** válasza:

Amúgy ha tényleg ott laksz, ne csodálkozz, ha majd érkezik éjjel 3:00-kor 200 pizza a címetekre, ami kifizetésre vár:D Bár gondolom annyira azért nem vagy hülye, hogy valós címet adj. Bár az alapján, hogy képes voltál egy ilyen jogi szövegnek feltüntetett szarba beírni, hogy "mennyenek" vagy mi, meg hogy a radiátorra kell a pénzt tenni, már nem lepődnék meg:D



"1860-ig startból cirill betűkkel írtak, nem beszélhetünk írásbeliségről, mert ezeket a szövegeket többszörösen újrafordították, éppen az aktuális nyelvtani szabályoknak és szókincsnek megfelelően. Ennek tulajdonítható az, hogy a XIV. századi moldvai hőskölteményeiknek modern nyelvezete és helyesírása van. Először a nacionalisták, a második világháború után pedig a kommunisták izzadtak vért azért, hogy egységesítsék a román nyelvet, ami irodalom híján borzasztó nehéz volt. Tovább nehezítette a dolgukat, hogy olyan sok etnikumból állt a később románnak elnevezett massza, hogy képtelenség volt rendet vágni köztük, a déliek nyelvtana és szókincse a bolgárhoz és albánhoz állt közel, északon a szláv, nyugatról pedig a magyar ráhatás miatt. A '90-es forradalom előtt még mindig ott tartottak, hogy betűket vettek ki és adtak hozzá az abc-hez, még az ország neve is Rominiáról Romániára keresztelődött. Az emberek által beszélt nyelv leginkább attól függ, hogy éppen mikor jártak iskolába, és ez nem vicc. Szóval a XX. századig nem is beszélhetünk román nyelvről, kb. román nemzetről sem. "



Sose hallottam ilyesmiről, de egyáltalán nem lep meg. De mi a helyzet a köznyelvvel? Vagy azon a területen egyáltalán nem volt egységesen beszélt köznyelv, csak nyelvi szigetek?

2011. aug. 25. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 58/65 anonim ***** válasza:
A köznyelv a mai napig erősen függ attól, hogy ki honnan származik. Ezt az erős kontrasztot már vagy ötven éve próbálják enyhíteni az állandó telepítgetésekkel (főleg Erdélyen belül persze, de annak nem csak ez a célja). A munkám miatt sokszor töltök huzamosabb időt Erdélyben is (többek között), és bizony sokszor előfordul, hogy a baloldali szomszéd nem tudja megérteni magát a jobboldalival, mert az előbbi vidékről származik, a moldovai határ mellől, és szinte az egész nyelv, amit beszél, s, cs és i hangok kombinációjából áll, a másik pedig őshonos erdélyi értelmiségi, és modern "iskolaitankönyv" románt beszéli, néhány magyar jövevényszóval.
2011. aug. 25. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 59/65 A kérdező kommentje:
Hát nem ott lakom. A barátom lakik a közelben és onnan tudom, hogy mi ott a helyzet, szóval hiába jönne ide bárki. Még azt se tudom biztosra, hogy az a 23-as e.
2011. aug. 25. 20:53
 60/65 anonim ***** válasza:
Még jó, hogy ilyen hitelesnek tartunk, biztos mindenki el fogja hinni ezután, bármit is állítasz.
2011. aug. 25. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!