Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Csehszlovákiai szlovákok...

Csehszlovákiai szlovákok milyen nyelven beszélnek?

Figyelt kérdés
Feltettem egy kérdést, hogy Csehszlovákiában voltak e szlovákok? Találtam két Bibliát a nagyanyám régi szekrényében és mindkettő csehül volt. Ezért kérdem, hogy nem lehet, hogy csehül beszéltek az ottani szlovákok? Ez nagyon gáz nekem, mert elkezdtem szlovákul tanulni és mindvégig azt hittem, hogy szlovák vér foly az ereimben, szóval ez nagyon nagyon fontos lenne.
2011. aug. 25. 10:32
1 2 3 4 5 6 7
 61/65 A kérdező kommentje:
(Annak mondom, aki oda megy.) Egyáltalán honnan fogjátok tudni, hogy kikérdezett. Az egy négyemeletes panel!
2011. aug. 25. 21:26
 62/65 A kérdező kommentje:
Ráadásul mondom azt se tudom, hogy az tényleg 23-as. Lehet, hogy 32-es. De ha odamentek, közöljétek. Nem mintha érdekelne.
2011. aug. 25. 21:27
 63/65 anonim ***** válasza:
Oké, mindenkit meggyőztél most már róla, hogy 13 éves kor alatt vagy. Lépj tovább:D
2011. aug. 26. 06:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 64/65 anonim válasza:
93%

Nem volt kedvem végigolvasni az összes kommentet, mert elszomorít, hogy még ilyen helyen is veszekedés alakul ki egy ilyen politikai hülyeség miatt... szlovákiai magyar vagyok, Pozsonyba járok egyetemre, és itt semmi baja az egyik nemzetnek a másikkal. Persze, mint mindenhol, akadnak kivételek, de nem olyan mértékben, mint ahogy a média beállítja. Mi itt tök jól megvagyunk, csak a politikusok pattognak össze-vissza. Az, hogy vannak történelembeli különbségek - a magyar törikönyvek elszlovákosításról, a szlovák törikönyvek elmagyarosításról beszélnek, mindkettőben van valami, és egyik sem folyt olyan szinten, mint ahogy azt a szélsőségesek beállítják. Ennyit erről.

Kedved kérdező! Attól, hogy az a Biblia cseh, vagy szlovák, te még nem vagy sem cseh, sem szlovák, az vagy, aminek vallod magad. Én Szlovákiában élek, suliban, koleszos szobatársakkal szlovákul beszélek, de otthon, szülőkkel, rokonokkal magyarul, és attól, hogy akadnak olyan napok, amikor szinte csak szlovákul szövegelek, 100%-ig magyarnak vallom magam, és a népszámláláskor is ezt írtam a kérdőívbe. Szóval ez elvi kérdés (tu ide o princíp, ha úgyis most tanulod a nyelvet:).

Egyébként a szlovákok megértik a csehet, a csehek is megértik a szlovákot, de azért sokkal jobban oda kell figyelni, a csehnek egész más a dallama, ha egy csehet hallasz beszélni, olyan, mintha énekelne, meg sok szó van, ami abszolút nem egyezik, pl. szlovákul hallani, hallgatni=počúvať, csehül hallani=slysit. Meg pl. szlovákul a kórház nemocnica, a beteg pedig chory, csehül pedig a kórház szintén nemocnica, de a beteg már nemocny, tehát így le lehet vezetni, hogy a csehből alakult ki, de azért elég sok változáson átment... Mondjuk én nyelvésznek tanulok, szóval eléggé bele tudok merülni az ilyen témákba. :D

Mindenképpen ajánlom a szlovákot, nagyon logikus, könnyű nyelv szerintem, mindenre megvan a szabály, sokkal könnyebb megtanulni egy magyarnak szlovákul, mint egy szlováknak magyarul-bár természetesen nem szebb, mint a magyar. :)

A szlovák nyelv a 19. sz. 2. felétől kezdett "jobban" fejlődni, ekkor adták ki a nyelvtankönyveket meg ilyesmik, azelőtt tényleg csak a cseh egyik nyelvjárása volt, aztán, mivel a háború után csak nemzetállamoknak szabadott volna létrejönniük, és egy nemzet egy nyelven beszél, ezért elterjesztették, hogy a szlovák csak a cseh egyik dialektusa, holott akkor már egész fejlett volt a nyelv (persze a magyarral nem összehasonlítható).

Szóval ez az egész politikai blabla, attól, hogy van két cseh Bibliád, még nem vagy cseh, se szlovák, amíg magyarnak vallod magad, addig az is leszel, és a szlovák könnyű, logikus nyelv, a cseh sokkal szebb, de nehezebb is (csehből fordítok magyarra, de vissza már nem megy), szóval hajrá a tanulással. :)

2011. aug. 26. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 65/65 anonim ***** válasza:

Akkor hogy hozzászóljak a kérdés azon részéhez, hogy most szlovék vagy-e vagy cseh.


Minden embernek van ugye két szülője, négy nagyszülője, nyolc dédszülője, tizenhat ükszülője. Ez folytatódik így tovább, minden egyes generációval megkétszereződik az ősök száma. Ez azt jelenti, hogy ha tíz generációt visszamegyünk, akkor ez összesen 2¹⁰ = 1024 őst jelent. Ha 20 generációt megyünk vissza, akkor ez már 2²⁰ = 1048576 ős, amennyiben nem számolunk azzal, hogy egy idő után a különböző szálak egy része összefut. Ha egy generációra 25 évet veszünk, akkor a 20 generáció az 20 x 25 = 500 év. Ha csak 500 évre vezetnéd vissza a családfádat, akkor ki mindenkit találnál ott az ősök között? Ha meg visszamegyünk ezer évet, akkor szerintem mindenkinek gyakorlatilag ott van egész Európa és fél Ázsia az ősei között. Akkor most próbáld meg elképzelni, hogy 2000 évre vezeted vissza a családfát. Mit gondolsz, hogy mit fogsz akkor kapni?

2011. aug. 30. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!