Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Miért vannak annyian az...

Miért vannak annyian az eszperanto nyelv ellen?

Figyelt kérdés

Olvastam itt az oldalon, hogy hülyeség megtanulni, mert munkához nem jó, meg ilyenek. Pedig sokkalta egyszerűbb mint egy etnikai nyelv. Tudományos kutatások bizonyították, hogy az eszperantó tanulás után sokkalta könnyebb megtanulni indoeurópai nyelveket. (Többek között az angolt is) Szinte éveket lehet megspórolni pár hónap eszperantóval, a nyelv tanulás során.

[link]


Akkor mégis miért mondják, hogy haszontalan?

Más nyelvet sokkal nehezebb elsajátítani, főleg ha nincs nyelvérzéke az embernek. Az eszperantó pedig segít benne. Én tuti egy-két hónapot ráfogok szánni, és mellette csinálni az angolt, sokkal könnyebb lesz nekem.


Szerintem ez lenne a módja a nyelv tanulásnak először az eszperanto (vagy ido, interlingua, occidentál, noviall talán még a latin is stb.)

egy fél év, a gimiben, szakközépben. És utána jöhet a német, angol, francia, spanyol stb.



2014. dec. 6. 14:37
❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯
 41/126 A kérdező kommentje:

"Úgyhogy ez nem érv. "

De itt hamarabb meg van. Még mindig ott a kérdésem, hogy miért tanítják skandináv országokban mesterséges nyelvet előnyelv ként.


"Hogyan???"

Úgy hogy az eszperantisták gyakran szoktak szállást biztosítani egymásnak ingyen pár napra.


"Légyszives linkeld azokat az álláshirdeéseket ahol eszperantót beszélő alkalmazottakat keresnek és linkeld azoknak a szállásoknak a honlapját, ahol eszperantóul olvashatom a szoba árakat és eszperantó nyelven tudok foglalni.

Minden egyéb tudományos kutatásokra teszek nagy ívben."


És az eszperantó tanároknak szóló is jó?!

2014. dec. 6. 21:34
 42/126 anonim ***** válasza:
94%

"Egyébként az ötödik legmegbízhatóbb oldal a világon, információim szerint. "


Lol, hát ebben finoman szólva erősen kételkedem. Most kapásból fel tudok sorolni három olyan közismert oldalt, amit egyetemi kutatómunkákhoz szoktak használni. Ahhoz még hozzáveszek két netes tudományos folyóiratot, amit nemzetiközileg elismert szakértők szerkesztenek, és máris mondtam öt oldalt, ami megbízhatóbb. Tudományos körökben szerintem kb. bármi megbízhatóbb, mint a wikipédia.



"Nem véletlenül. Nem olyan b@lf@**zok mint mi, magyarok."



Nyugodtan elmehetsz máshova és megpályázhatsz egy külföldi állampolgárságot, ha nem tetszik. Én amúgy egy országról sem tudok, ami bevezette volna a közoktatásban egy mesterséges nyelv tanítását, tehát nem csak mi vagyunk ilyen b@lf*$zok.



"" Nem mellesleg meg megkönnyíti az utazást, illetve a szállás szerzést."


Hogyan??? Egy szálloda honlapján sem láttam azt,hogy eszperantó nyelvet lehetne választani, nem tudok szállást foglalni, ha eltévedek pl. Párizsban akkor előbb találok egy urdu nyelven beszélő pakisztánit aki ott cserediák, mint eszperantóul beszélőt. "



A kedves kérdező a pasporta servo nevű eszp. szolgáltatásra gondolt, ami egyfajta couchsurfing-szerű csereprogram eszperantisták között. Hát erre jó a mozgalom, de kb. csak erre.



"Ennyi erővel az össze nyelv marhaság, mert mindegyik mesterséges, ugyanis a szavakat kitalálták."



Valóban? És kik találták ki? Tudod, a természetes nyelveket azért nevezzük így, mert természetes módon keletkeztek. Egy természetes nyelv sem úgy keletkezett, hogy összeült a város 12 bölcse és kitalálta a szavakat. A nyelv az emberi gondolkodással párhuzamosan jelent meg, az emberi agy fejlődésével, az ember felegyenesedésével együtt. Senki nem találta ki.



Az a baj veled, kedves kérdező, hogy egyrészt nincs akkora tudásod ezekről a dolgokról, hogy vitaképes legyél, ami meglátszik mind a sületlenségeken, amiket leírsz, mind a fogalmazásodon és helyesírásodon, másrészt csakúgy fröcsög belőled a frusztrált indulat, amit egyébként már más eszperantistáknál is megfigyeltem. A veszekedést, ócsárlást, amit annyira számon akarsz kérni rajtunk, itt csak te produkálod.



"De hát zsinórba bizonyítanak a mesterséges nyelvek."


Ez mit jelent? Hány mesterséges nyelvet ismersz? Hány olyat tudsz mondani, ami elérte a célját? A legtöbb még csak fenn se maradt. A volapüköt ma, ha igaz, pár tucatnyian beszélik. Az idot, ami egy az eszperantó megreformálására tett kísérlet, talán pár százan. Rengetegen vannak, akik hobbiból mesterséges nyelvek kreálásával foglalkoznak, de a legtöbb szinte teljesen ismeretlen (az én kedvencem a solresol nevű, elég ötletes). Az eszperantó a legsikeresebb, de azt is csak a mozgalmárok beszélik, a célját nem érte el.


"Akkor áruld már el nekem miért tanítják a Skandináv országokban?! A világ legszínvonalasabb oktatási intézményeiben?!"


Nem Skandináv, hanem skandináv. És melyek azok a világon legszínvonalasabb oktatási intézmények? Honnan vetted ezt az adatot? Európa legjobb egyetemei az Egyesült Királyságban, Németországban, Franciaországban és Svájcban vannak. A világ legjobbjai között három-négy angliait, két vagy három németet és egy svájcit szoktak számon tartani. A legjobbak az USA-ban vannak.


Amúgy meg lehet, hogy Skandináviában kísérletképpen bevezették. De ez most mit bizonyít?

2014. dec. 6. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 43/126 A kérdező kommentje:

Na, jó innentől fogva befejztem! Ennyi hülyeségre már nem bírok válaszolni. Szerintem nektek mentális gondotok van, és nem bírtok egy kérdést értelmezni! Illetve amiket leírtam!!!

Vagy csak simán egoisták vagytok, és nem bírjátok belátni, hogy tévedtek. Szerintem ti soha a büdös életben nem tanultatok meg egy idegen nyelvet, mert akkor lenne annyi eszetek, hogy kicsit visszavennétek az arcotokból.

Nem pazarlom rátok az időmet! :D

2014. dec. 6. 22:07
 44/126 anonim ***** válasza:
84%

"A kedves kérdező a pasporta servo nevű eszp. szolgáltatásra gondolt, ami egyfajta couchsurfing-szerű csereprogram eszperantisták között. Hát erre jó a mozgalom, de kb. csak erre. "


Ja, csak én nem más házába akarok menni a kisszobába meg este a vacsoraasztalnál velük jópofizni, hanem ha már utazok akkor legyen normális szálloda, lehetőleg medencével és étteremmel, ott legyen a helyszín ahová én akarok utazni, ne kelljen a franciák Mucsarögöcse szintű falucskájába menni, mert ott van aki épp befogadna.

2014. dec. 6. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 45/126 anonim ***** válasza:
92%

"És az eszperantó tanároknak szóló is jó?!"


Nem, nem jó, mert nem akarunk a 10 millió eszperantó tanár országa lenni. Különben is utálok tanítani. Nagyon tisztelem aki ezt a szakmát választja, én alkalmatlan vagyok rá és kedvem sincs hozzá.

Könyvelő, mérnök, ápolónő-beteggondozó, irodai asszisztens, stb. állások hirdetéseit linkeld lécci.

2014. dec. 6. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 46/126 chtt ***** válasza:
74%

Ez legalábbis érdekes volt... A hsz-ket nagyjából végigolvastam, a cikket nem. (bocsi, kedves kérdező)


1976-ban nyolcadikos voltam, amikor az élővilág tanárunk (mert nekünk még nem bioszunk volt:) eszperantó szakkört szervezett. Imádtam, a mai napig őrzöm a könyvet.

Imádtam... aztán mentem gimibe... orosz-angol tagozat... eszperantó el lett felejtve.


Legközelebb akkor találkoztam vele, amikor összefutottam a "30 nap alatt eszperantóul" c. könyv (zseniálisan jó szerintem). Rögvest eszembe jutott, mennyire szerettem, foglalkoztam is vele egy ideig... aztán az élet megint más, fontosabb tanulnivalók felé irányított.


A tolmács- és szakferdítő képzőben volt valami európai ismeretek vagy akármi tantárgyunk is. Ott külön volt szó az eszperantóról (vizsgakérdések közé is bekerült), s ott hangzott el, hogy immáron élő nyelvnek számít, nem mesterségesnek, mivel van bejegyzett eszperantó anyanyelvű ember.


Ha idáig eljutottál (először is le az kalpaggal:), már csak arra lennék kíváncsi, mi a manóért kelt ekkora indulatokat ez a nyelv. Kit zavar és miért, hogy van, akiknek tetszik és tanulják? Felfoghatatlan. Valaki írta, hogy mutassunk olyan álláshirdetést, ahol eszperantó nyelvtudást kérnek. Oké, de én pl. olyan munkáltatóval sem nagyon találkoztam, aki pl. szanszkrit nyelvtudást kért volna, mégis vannak, akik azt tanulják, azt szeretik.


Az eszperantó csak egy kicsiny közösség a világ népességében. És? Ez miért marhaság? És akik tündéül meg klingonul tanulnak? Miért ne lehetne meg bárkinek a maga heppje, amíg másnak nem árt vele?


Nyelvtanárként én nem bánnám, ha angol/német, stb. csak második nyelv lenne, mert nap mint nap van alkalmam tapasztalni, hogy milyen kevés gyereknek van sikerélménye (és nem csak a tanárok hibája, bármennyire szeretnénk is mindent rájuk fogni... bár tény, hogy akad jó pár, akit gyerek közelébe sem lenne szabad engedni). Az eszperantó olyan nyelv lenne, amely nyújtana egyfajta sikerélményt, az első "idegennyelv" elsajátításának sikerélményét. Persze, lehet, hogy tévedek, de én így érzem.


Tudom, mai világunkban a legtöbb embernek az számít, melyik nyelvet éri meg tanulni. Sok örömet elveszünk ezzel magunktól...


És ha eddig nem pirospacsiztál volna le, akkor bevallok valamit, amiért valszeg nagyon sok támadás kapok majd.

Ugyebár, aki tudja, csinálja, aki nem tudja, tanítja...

Kimondhatatlanul irigylem itt a gyík fórumon azok sokaságát, akik játszva tanulták meg az angol nyelvet. Én '76-ban kezdtem tanulni, egyetemi szintig jutottam, '90 óta tanítom, s a mai napig nem merem azt mondani, hogy jól tudom a nyelvet. Minél többet tanulom, annál nehezebbnek tűnik, ami azért érdekes, mert oroszból kb. egy év alatt jutottam el arra a szintre, amikor már biztosnak mondtam a saját tudásomat.


Bocs, a kisregényért. Én szeretem az eszperantót. Igaz, egy nyelvnek nem a hasznát nézem, hanem egyszerűen csak élvezem, hogy tudom. :)

2014. dec. 6. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 47/126 A kérdező kommentje:
#46 zöld
2014. dec. 6. 22:32
 48/126 anonim ***** válasza:
93%
46: A te véleményed legalább normális. Nem baj, ha szereted a nyelvet, foglalkozol is vele, csak épp ez a hisztis hozzáállás a kérdezőtől nevetséges. Az álláshirdetést én írtam: lehet tanulni és foglalkozni bármilyen nyelvvel, de az emberek nagy részének a nyelvtanulás egyben munkalehetőséget, információszerzést, stb jelent, tehát fontos, hogy ne csak kedvtelés legyen (mint egyik embernek a horgolás, másiknak a modellezés, harmadiknak a sudoku), hanem konkrét HASZNOT akarunk. Több pénzt, jobb állást, több lehetőséget a munkaerőpiacon, stb. Az eszperantóra úgy tudunk tekinteni, hogy valakinek a hobbija. Ha a gyerekem suliba megy, ott sem az elsődleges a sikerélmény (másnak sikerül angolul, sportban, egyéb tevékenységben elérni), hanem hogy kézzel fogható haszna legyen. Egy számítógépes program telepítésekor, zenehallgatáskor..
2014. dec. 6. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 49/126 anonim ***** válasza:
86%

A kérdezőnek a legutóbbi hozzászólására mindössze annyit reagálnék, hogy majd 10 év múlva, vagyis amikor 23 éves lesz, remélem, benő annyira a feje lágya, hogy visszaolvasva jót nevessen majd magán. Szomorú az a primitívség, amivel itt újra és újra nekünk támadsz.



"Ha idáig eljutottál (először is le az kalpaggal:), már csak arra lennék kíváncsi, mi a manóért kelt ekkora indulatokat ez a nyelv. Kit zavar és miért, hogy van, akiknek tetszik és tanulják?"


Indulatokat rendszerint az eszperantisták körében kelt, akik közül néhányan hithű mozgalmárok, akik még mindig úgy érzik, hogy az eszperantót el kell terjeszteni, mint világnyelvet. Ami amúgy egy tök jó ötlet, és én is támogatnám, de ma már ez kizárt. Mindenesetre ők sokszor támadják az imperialista, gonosz angolt, meg az "etnikai nyelveket" úgy általában, és, ahogy azt a kérdező remekül példázza teljesen hülyének nézik az embert, amikor az meg meri kérdőjelezni az eszperantó jelenlegi hasznosságát. Utálni szerintem senki sem utálja. Utálni akkor utálták, mikor megjelent, akkor sok bírálója volt. Ma már a legtöbb ember azt se tudja, mi ez a nyelv. Senkit nem zavar, hogy tanulják, minket az ilyen fanatikus próféták zavarnak, mint ez a kérdező, aki itt látatlanban megállapította, hogy nem tudunk idegen nyelveket, miközben neki szemlátomást még a magyarral is gondjai vannak.



"Felfoghatatlan. Valaki írta, hogy mutassunk olyan álláshirdetést, ahol eszperantó nyelvtudást kérnek. Oké, de én pl. olyan munkáltatóval sem nagyon találkoztam, aki pl. szanszkrit nyelvtudást kért volna, mégis vannak, akik azt tanulják, azt szeretik. "



Ez világos, csakhogy senki nem állítja, hogy a szanszkrit világnyelv, és nem is akart az lenni. Senki nem kardoskodik azért, hogy a szanszkritet el kéne terjeszteni, hogy átvegye az angol helyét és senki sem bizonygatja, hogy a szanszkrit mennyire hasznos. A szanszkrit nem egy mozgalmi nyelv. Az eszperantónak egy politikai célkitűzése volt. Ezt nem érte el, és ez az, ami annyira fájó az eszperantistáknak.



" És akik tündéül meg klingonul tanulnak? Miért ne lehetne meg bárkinek a maga heppje, amíg másnak nem árt vele? "



Senkit nem zavar az eszperantó puszta létezése. Ha megfigyeled, itt rendszeresen az történik, hogy megjelennek emberek, akik elkezdik bizonygatni, hogy az eszperantót milyen rengetegen beszélik, és milyen szűklátókörűek és földhözragadtak vagyunk mi, hogy ezt nem látjuk be. Ez zavarja az embereket, nem maga a nyelv.



" Minél többet tanulom, annál nehezebbnek tűnik, ami azért érdekes, mert oroszból kb. egy év alatt jutottam el arra a szintre, amikor már biztosnak mondtam a saját tudásomat. "



Ez minden nyelvvel, sőt minden tudományterülettel így van: minél jobban látunk bele valamibe, annál jobban értjük hogy mennyi minden van, amit még nem tudunk. Csak a kezdő nyelvtanulók hihetik azt, hogy ők piszkosul jól tudják a nyelvet, míg azok, akik már profi szinten művelik, jóval szerényebbek szoktak lenni.

2014. dec. 6. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 50/126 chtt ***** válasza:
100%

"az emberek nagy részének a nyelvtanulás egyben munkalehetőséget, információszerzést, stb. jelent... "


Ebben tökéletesen igazad van. :) (csak arra kellene vigyázni, hogy a haszon kedvéért ne mondjunk le az életünkről, az örömeinkről, és ez sokaknak nem sikerül.)


" Ha a gyerekem suliba megy, ott sem az elsődleges a sikerélmény..."


Itt viszont tévedsz. Az hoz csak igazi hasznot (igaz, leginkább hosszú távon), ha a gyereknek sikerélménye van tanulás során; abból lehet csak igazán profitálni, amit örömmel, élvezettel csinál, nem kínnal-keservvel... (mondom én néhány évtizedes tapasztalat alapján, és persze tévedhetek is).

2014. dec. 6. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!