Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Miért vannak annyian az...

Miért vannak annyian az eszperanto nyelv ellen?

Figyelt kérdés

Olvastam itt az oldalon, hogy hülyeség megtanulni, mert munkához nem jó, meg ilyenek. Pedig sokkalta egyszerűbb mint egy etnikai nyelv. Tudományos kutatások bizonyították, hogy az eszperantó tanulás után sokkalta könnyebb megtanulni indoeurópai nyelveket. (Többek között az angolt is) Szinte éveket lehet megspórolni pár hónap eszperantóval, a nyelv tanulás során.

[link]


Akkor mégis miért mondják, hogy haszontalan?

Más nyelvet sokkal nehezebb elsajátítani, főleg ha nincs nyelvérzéke az embernek. Az eszperantó pedig segít benne. Én tuti egy-két hónapot ráfogok szánni, és mellette csinálni az angolt, sokkal könnyebb lesz nekem.


Szerintem ez lenne a módja a nyelv tanulásnak először az eszperanto (vagy ido, interlingua, occidentál, noviall talán még a latin is stb.)

egy fél év, a gimiben, szakközépben. És utána jöhet a német, angol, francia, spanyol stb.



2014. dec. 6. 14:37
❮❮ ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
 121/126 Brain Storming ***** válasza:
100%

„A szerintem buta amerika, angol nyelv vitához: Az USA-ban is szép számmal vannak eszperantisták. Az eszperantósok nem küzdenek az angol ellen, a nyelvek egyenjogúságát hirdetik.”


Ehhez még egy idézet, csak hogy képben legyünk:

[link]


(Bogár Zsolt, magyar narancs, 2007)

"A mozgalom az érvek hosszú sorát képes felsorakoztatni az eszperantó mellett egészen odáig, hogy "ha minden így marad, nem kell száz év, és mindent felfal az angol". A tavalyi Eszperantó Világkongresszus (a nemzetközi mozgalom legfontosabb rendezvénye) a "fenntartható fejlődésre való nevelés évtizedére" (2005-14) fókuszálva hirdetett harcot az angol nyelv hegemóniájával szemben, és ebben együttműködésre szólított fel minden, hasonló célokért küzdő, nem eszperantista szervezetet."


Szóval dehogynem küzdenek ):o)

2015. febr. 7. 00:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 122/126 anonim ***** válasza:
43%
De ha egyszer azt mondod, hogy a trendhez érdemes alkalmazkodni, akkor nem mondjál még mellette olyat is, hogy minek kéne akárkivel beszélgetni. A trendhez alkalmazkodás az akárkivel való beszélgetés ambíciója. Szóval mondjad azt, hogy te azért tanultál meg angolul, mert így akartál minél több emberrel beszélgetni és egyébként ajánlod az angolt egy közös nyelvnek.
2015. febr. 7. 02:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 123/126 Brain Storming ***** válasza:
100%

De miért kellene ezt mondanom, ha nem így van?


Az angolt megtanultam, érdeklődésből és mert tetszett... a németnek a nyelvtanát tanulmányoztam alaposan, mert érdekelt, az olaszból és a németből lexikális speciális szótanulást segítő tanulószótárakat készítettem, angolból úgyszintén... könyveket fordítottam, és nyelvtanításból élek - de sosem fűtött, hogy mindenáron beszélgessek is valakivel.


Szóval miért kellene azt mondanom, hogy engem személy szerint érdekel-e?


Másik dolog - az angolt ma túlnyomórészt senki nem azért tanulja, hogy anyanyelviekkel beszéljen, vagy hogy az angol irodalmat vagy akármit, ami az angolhoz, vagy amerikához, vagy az angol nyelvi kultúrához vezesse. A többség nem is fog angolul kulturálódni - 75-80% az esély arra, hogy nem anyanyelvűekkel fog angolul beszélni, hanem olyanokkal, akik szintén tanulták a nyelvet. Ergo a "semlegesség" elve itt máris érvényesül ):oP A többség nem angol v amerikai irodalmat olvas, hanem újságot, weblapokat, cikkeket, tankönyveket, stb. vagyis túlnyomórészt nem angol anyanyelvűek írásait.

Az csak "üde színfolt", hogy az amerikai filmeket eredetiben vagy feliratozva nyomja a hivatalos média. A neten a képmédiaanyagok nagyrésze is angolul van.

Ma már nem elsősorban a személyes kommunikációhoz kell az angol nyelv, hanem a világban való tájékozódáshoz, a tanulmányokhoz, az érdeklődéshez és a szórakozáshoz. (Nálam a megélhetés után szintén ezt a célt szolgálja ki.)

Vagyis ma már a széleskörű műveltséghez is szükség van rá, sajnos, nem sajnos - erre értettem a "trendet".

Ma már olyan mennyiségben vannak jelen hangzó anyagok a neten, hogy tkp ma már csak az nem tudja tanulni az angolt aki kifejezetten nem akarja... és lám, az emberi természet szinte süt a lustaságtól, és az oktatási rendszerek a korszerűtlenségtől, merthogy ebből valamennyire még mindig meg lehet élni... (Na jó, mondjuk én talán jó érzékkel 5 évvel ezelőtt tudatosan vettem fel a matematikát is az oktatási repertoáromba, és való igaz, hogy tkp ma már talán több matekos tanítványom van, mint angolos - ami szintén fura, mert a matekhoz is iszonyatosan sok gyakorló és magyarázó anyag van fent, de mondom, az emberi természet lusta, és azt hiszik, hogy tanár nélkül nem lehet tanulni egy nyelvet. Ami vicc ):o) )

2015. febr. 7. 03:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 124/126 Brain Storming ***** válasza:
100%
Ja, és nem ajánlom az angolt közös nyelvnek... pontosabban, semmi szükség sincs arra, hogy ezt bárki is ajánlja. Csak az nem veszi észre az angol terjedését, aki nem akarja. Minek kellene ajánlania bárkinek is?
2015. febr. 7. 03:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 125/126 anonim ***** válasza:
43%

És tök véletlen, hogy az intellektuális kíváncsíságod pont a legelterjedtebb nyelvre terjed ki és mellette két elég széles körben használt nyelvre.


De ha szeretnéd, akkor maradjunk annyiban, hogy az emberek nagy része azért tanul meg angolul, hogy tudjon minél több emberrel kommunikálni. Ebbe most beleértem az internetet, meg minden mást is. És ha valakinek az a célja, hogy minél több emberrel tudjon kommunikálni, akkor az is a célja, hogy minél több emberrel legyen közös nyelve, mivel a kettő kb. ugyanaz. Ha az a célja, hogy minél több emberrel legyen közös nyelve, akkor szeretné, ha elterjedne az angol, és ezért szeretné, ha más is beszélné. És ebből az okból kifolyólag ajánlani fogja másnak. Ezen nem tudom mit nem lehet érteni.

2015. febr. 7. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 126/126 anonim válasza:
76%

Na, majd én megírom a választ a kérdésedre. Szerintem, az ellenzők két csoportra oszthatók:

1.Hülyeségnek tartják, mert munkához/utazáshoz jobb, ha német/angol van meg.

2.Irigykednek, mert amég ők kifizettek csilliókat, hogy letegyék a fent említetteket és éveket csesztek el rá, neked egy 200 órás tanfolyam alatt elsőre sikerülhet, ha eleget foglalkozol vele.


Ennyi.

2018. júl. 16. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?
❮❮ ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!