Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Miért vannak annyian az...

Miért vannak annyian az eszperanto nyelv ellen?

Figyelt kérdés

Olvastam itt az oldalon, hogy hülyeség megtanulni, mert munkához nem jó, meg ilyenek. Pedig sokkalta egyszerűbb mint egy etnikai nyelv. Tudományos kutatások bizonyították, hogy az eszperantó tanulás után sokkalta könnyebb megtanulni indoeurópai nyelveket. (Többek között az angolt is) Szinte éveket lehet megspórolni pár hónap eszperantóval, a nyelv tanulás során.

[link]


Akkor mégis miért mondják, hogy haszontalan?

Más nyelvet sokkal nehezebb elsajátítani, főleg ha nincs nyelvérzéke az embernek. Az eszperantó pedig segít benne. Én tuti egy-két hónapot ráfogok szánni, és mellette csinálni az angolt, sokkal könnyebb lesz nekem.


Szerintem ez lenne a módja a nyelv tanulásnak először az eszperanto (vagy ido, interlingua, occidentál, noviall talán még a latin is stb.)

egy fél év, a gimiben, szakközépben. És utána jöhet a német, angol, francia, spanyol stb.



2014. dec. 6. 14:37
 81/126 chtt ***** válasza:
27%
Ugyan-ugyan, kedves #79, szín nem számít, de jó a pacsi a háznál, ki tudja, mi haszna leszen még... :)))
2014. dec. 7. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 82/126 Brain Storming ***** válasza:
87%

"Tudományos kutatások bizonyították, hogy az eszperantó tanulás után sokkalta könnyebb megtanulni indoeurópai nyelveket."


Bocs, de ezeket a "kutatásokat" mind olyanok végezték, akik azt akarták kihozni belőle, hogy az eszperantó erre is jó - vagyis eszperantisták. Vagyis részrehajlóan.


"Többek között az angolt is."


Mivel annyi hasonlóság van az eszperantó és az angol nyelv között, sokkal több értelme van az angolt tanulni.


"Szinte éveket lehet megspórolni pár hónap eszperantóval, a nyelv tanulás során."


Bocs, de ez úgy ahogy van hazugság - a legendás "eszperantó propedeutika" egy hatalmas blöff és félrevezetés, sőt: az eszperantó tanulása kifejezetten hátráltatja más idegennyelvek rendes megtanulását. Ennek a megértéséhez pedig nem kell kutatni, elegendő biciklizni tudni: ha tudsz kétkerekű biciklivel biciklizni (anyanyelvtudás), és egy idegen nyelvet akarsz megtanulni (pl. egykerekűvel való biciklizés), akkor nem leszel olyan hülye, hogy egy háromkerekűre ülj biciklizni (eszperantó tanulás), mondván, hogy az mennyire könnyű.... ):oP Mivel az eszperantó a legtöbb olyasminek híján van, mint az az eszperantisták által tkp. lenézett "etnikus" nyelvek, ezért az eszperantó tanulása által semmiféle transzferhatásra nem lehet számítani a tanulása által. Legjobb esetben önbizalmat ad, de a nyelvtanulási készségeket kifejezetten rontja, mert növeli az ellenállást minden rendhagyósággal és anyanyelvtől eltérő szokatlansággal szemben.


"Én tuti egy-két hónapot ráfogok szánni, és mellette csinálni az angolt, sokkal könnyebb lesz nekem."


Az a baj, barátom, hogy te már itt is bebizonyítottad, h egy "véresszájú" eszperantista vagy, ergo ez az egész egy gyenge propagandaszövegelés, amit nyomsz; ha meg nem, akkor egyáltalán nem vagy meggyőző - aki kellő ismeret nélkül ilyen hevesen a védelmébe vesz vmit. ):oP


"Szerintem ez lenne a módja a nyelv tanulásnak először az eszperanto..." Aha, igen, itt jön a szokásos Dobbantó-szöveg. Ha eddig még nem tanultál eszperantót - ahogy állítod - ki a franc hinné el neked, hogy a többi felsorolt mesterséges nyelvekről hitelesen tudnál nyilatkozni... Ugyan már.


Szerintem köszönd meg, hogy sikerült itt a GYIK-on hülyítened néhány embert az eszperantóval, és keress másik fórumot, ahol még beveszik a sunyi eszperantista propaganda szövegedet. ):o)

2015. febr. 3. 01:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 83/126 anonim ***** válasza:
2%
A te hozzászólásodon pedig látszik, hogy eszperantóellenes vagy. Innentől kezdve én nem tartom objektívnek a válaszodat még úgyse, hogy lehet, hogy igazad van.
2015. febr. 3. 02:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 84/126 anonim ***** válasza:
96%

83: Nem eszperantó-ellenes (amúgy egyetértek minden sorával). Én sem vagyok az, aki akarja tanulja, sem orosz, sem lengyel, sem szuahéli ellenes nem vagyok.

De azt nem szeretném, ha mások ezt rám vagy a gyerekeimre erőltetnék.

Mi nagyon jól elvagyunk az angollal úgy, hogy első nyelvként tanultam és a gyerekeim is most, ránk ne erőltessenek olyan nyelvet, amelyiket nem akarjuk tanulni, nem akarunk rá időt pocsékolni, nem látjuk a mindennapokban a gyakorlati hasznát.

2015. febr. 3. 03:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 85/126 Brain Storming ***** válasza:
87%

83-nak


Mi alapján vontad le azt, hogy én "eszperantó ellenes lennék"? Én kifejtettem tömören az aggályaimat, alá is támasztottam - nem tudom, hogy ebben hol látsz előítéletességet, mert a hozzászólásod erre utal. Kifejtés nélkül ez szimpla bemondás - ilyen alapon én is mondhatnám, hogy te meg elvtelen eszp.-fan vagy, és nincsenek érveid a fentiekkel szemben, így könnyebb előítéletességet ráhúzni. ):o) Mondjuk ez tipikus is lenne egy lelkes eszp.-fantól.


Az ellentmondásosságod abban is látszik, hogy előre kijelented az előítéletességet, aztán meg bedobod, hogy ezen az alapon nem objektív az érvelés, még ha egyet is értesz vele. .. Sokkal egyszerűbb lenne azt írnod, hogy te a fenti tényszerűségek ellenére szereted az eszperantót - akkor már ízlés alapján állnál ki mellette, azt meg a fene se akarja vitatni, hogy kinek mi tetsszen, amellett én is kiállnék, hogy aki akarja, az nyugodtan tanulhassa és használhassa... Egy pillanatig sem ezzel van bajom, hanem azzal, hogy a nyelv népszerűsítése érdekében valótlanságokat állítanak az eszperantisták, és a "béke és egyetértés" zászlaja alatt valójában minden alap nélküli propaganda folyik. Ebben az eszperantó egy ártatlan áldozat. Ha nem tűnt volna fel, én nem eszperantó-ellen vagyok, hanem az ellen, hogy nyelvészeti téveszméket terjesszenek, ráadásul nagyüzemi módon.

2015. febr. 3. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 86/126 anonim ***** válasza:
19%

Akkor megpróbálok reagálni az érveidre.


"»Tudományos kutatások bizonyították, hogy az eszperantó tanulás után sokkalta könnyebb megtanulni indoeurópai nyelveket.«


Bocs, de ezeket a "kutatásokat" mind olyanok végezték, akik azt akarták kihozni belőle, hogy az eszperantó erre is jó - vagyis eszperantisták. Vagyis részrehajlóan."


Ezt meg honnan veszed? Te ismered a kutatókat? Szerintem inkább az a helyzet, hogy mivel eszperantóellenes vagy, most ne köss bele, hogy az vagy-e, egy ilyen eredményű kutatás szerinted csak szubjektív lehet.


"»Többek között az angolt is.«


Mivel annyi hasonlóság van az eszperantó és az angol nyelv között, sokkal több értelme van az angolt tanulni."


Az indoeurópai nyelvek között nem sok van, ami messzebb áll az eszperantótól, mint az angol.


"»Szinte éveket lehet megspórolni pár hónap eszperantóval, a nyelv tanulás során.«


Bocs, de ez úgy ahogy van hazugság - a legendás "eszperantó propedeutika" egy hatalmas blöff és félrevezetés, sőt: az eszperantó tanulása kifejezetten hátráltatja más idegennyelvek rendes megtanulását. Ennek a megértéséhez pedig nem kell kutatni, elegendő biciklizni tudni: ha tudsz kétkerekű biciklivel biciklizni (anyanyelvtudás), és egy idegen nyelvet akarsz megtanulni (pl. egykerekűvel való biciklizés), akkor nem leszel olyan hülye, hogy egy háromkerekűre ülj biciklizni (eszperantó tanulás), mondván, hogy az mennyire könnyű.... ):oP Mivel az eszperantó a legtöbb olyasminek híján van, mint az az eszperantisták által tkp. lenézett "etnikus" nyelvek, ezért az eszperantó tanulása által semmiféle transzferhatásra nem lehet számítani a tanulása által. Legjobb esetben önbizalmat ad, de a nyelvtanulási készségeket kifejezetten rontja, mert növeli az ellenállást minden rendhagyósággal és anyanyelvtől eltérő szokatlansággal szemben."


Szerintem sincs jelentős hatása más nyelvek tanulására, de nem is rontja azt. Adhat motivációt más nyelvek megtanulására és lehet pont emiatt kezd el valaki egy nyelvet megtanulni, mert látja, hogy nem lehetetlen.


"»Én tuti egy-két hónapot ráfogok szánni, és mellette csinálni az angolt, sokkal könnyebb lesz nekem.«


Az a baj, barátom, hogy te már itt is bebizonyítottad, h egy "véresszájú" eszperantista vagy, ergo ez az egész egy gyenge propagandaszövegelés, amit nyomsz; ha meg nem, akkor egyáltalán nem vagy meggyőző - aki kellő ismeret nélkül ilyen hevesen a védelmébe vesz vmit. ):oP"


Ezt majd megbeszélitek.


"»Szerintem ez lenne a módja a nyelv tanulásnak először az eszperanto...« Aha, igen, itt jön a szokásos Dobbantó-szöveg. Ha eddig még nem tanultál eszperantót - ahogy állítod - ki a franc hinné el neked, hogy a többi felsorolt mesterséges nyelvekről hitelesen tudnál nyilatkozni... Ugyan már."


A kérdező leírta a véleményét. Nem erőltetett senkire semmilyen nyelvet.

2015. febr. 3. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 87/126 Brain Storming ***** válasza:
95%

86-ra:

„Te ismered a kutatókat? Szerintem inkább az a helyzet, hogy mivel eszperantóellenes vagy, most ne köss bele, hogy az vagy-e, egy ilyen eredményű kutatás szerinted csak szubjektív lehet.”


Te érted, h mit írsz? Az eszperantót csupa olyan intézmény vizsgálta, ahol ennek a nyelvnek a rendszerszerű oktatásával foglalkoznak – naná nem fognak olyan eredményt kihozni, ami ellene mondana az eszperantó hasznosságának. ):o) Másik dolog, hogy ezeket a vizsgálatokat tudtommal soha nem ismételték meg független szakemberek.


Sztem nem tűnt fel neked, hogy itt nem az eszperantóról van szó elsősorban, hanem azokról a valótlanságokról, amiket róla állítanak.


„Az indoeurópai nyelvek között nem sok van, ami messzebb áll az eszperantótól, mint az angol.”

Ezt meg honnan veszed? Tudod, hogy hány ponton összevethető az eszperantó nyelvtana és szókincse az angoléval? Ha valami halvány fogalmad lenne róla, eszed ágában sem lenne ilyet mondani.


„Szerintem sincs jelentős hatása más nyelvek tanulására, de nem is rontja azt. Adhat motivációt más nyelvek megtanulására és lehet pont emiatt kezd el valaki egy nyelvet megtanulni, mert látja, hogy nem lehetetlen.”

Akkor ezexerint semmit nem értettél a fenti analógiából: az eszperantóban nincsenek kivételek. Segít tehát a kivételek tanulásában? NEM. Az eszperantóban vannak fonetikailag bonyolultabb összetételek? Nincsenek. Segít tehát az eszperantó az ilyen kiejtési jelenségek megtanulásában? NEM. És még sorolhatnánk. Bárki, aki az eszperantóval kezdi, nem készül fel ezeknek a tanulására, holott a nyelvek sajátosságait éppen ezek is jelentik. Ha valaki megszokja ezt a természetellenes szabályosságot, minden etnikus nyelvben sokkal nehezebben tanulja meg a kivételeket, stb. Ez szerinted mi, ha nem az idegennyelvi tanulási képesség rontása?


Másik dolog – ha szted nincs jelentő hatása más nyelvek tanulására, akkor mi értelme van a Dobbantó-programnak v mozgalomnak, ami éppen erre hivatkozva akarja mindenhol, az egész világon kötelező első nyelvként tanítandó nyelvvé tenni???

2015. febr. 3. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 88/126 Brain Storming ***** válasza:
95%
További észrevételem, hogy a kérdező hivatkozik egy angol nyelvű wikipédiás oldalra: [link] ... majd leírja, hogy "Én tuti egy-két hónapot ráfogok szánni, és mellette csinálni az angolt, sokkal könnyebb lesz nekem." ... Szóval az egész kérdés egy álságos propaganda trükk. Ha nem tud az illető angolul, akkor minek idéz be egy angol nyelvű oldalt annak bizonyítására, hogy majd ez alapján tanulni fogja az eszperantót, és mellette az angolt... Következetelen próbálkozás ):o)
2015. febr. 3. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 89/126 anonim ***** válasza:
3%

"Te érted, h mit írsz? Az eszperantót csupa olyan intézmény vizsgálta, ahol ennek a nyelvnek a rendszerszerű oktatásával foglalkoznak – naná nem fognak olyan eredményt kihozni, ami ellene mondana az eszperantó hasznosságának. ):o) Másik dolog, hogy ezeket a vizsgálatokat tudtommal soha nem ismételték meg független szakemberek."


Akkor úgy tűnik mégiscsak igazam volt, szerinted az olyan eredmény, ami az eszperantót előnyösnek hozza ki csakis elfogult lehet. Vagy megvizsgáltad az összes kutatást és megtaláltad benne a hibákat? Mert különben elég érdekes valamiről azt állítani, hogy szubjektív. Az meg csak belebeszélés, hogy akik vizsgálták ezt, azok az eszperantóhoz közel állnak, nyilván nem vetted a fáradságot, hogy megnézd ezeket a kutatásokat, megnézd a kutatókat, megnézd milyen kapcsolat fűzi a kutatókat az eszperantó szervezetekhez. Én se néztem, de engem nem is érdekel. Nem célom az eszperantót előnyösnek beállítani. Meg ha nem ismételték meg a kutatásokat független szakemberek, hát miért nem tették? Akkor lehetne jogosan kritizálni.


"Ezt meg honnan veszed? Tudod, hogy hány ponton összevethető az eszperantó nyelvtana és szókincse az angoléval? Ha valami halvány fogalmad lenne róla, eszed ágában sem lenne ilyet mondani."


Onnan veszem, hogy beszélem mindkét nyelvet és meg tudok különböztetni két jelentősen különböző nyelvet.


"Akkor ezexerint semmit nem értettél a fenti analógiából: az eszperantóban nincsenek kivételek. Segít tehát a kivételek tanulásában? NEM. Az eszperantóban vannak fonetikailag bonyolultabb összetételek? Nincsenek. Segít tehát az eszperantó az ilyen kiejtési jelenségek megtanulásában? NEM. És még sorolhatnánk. Bárki, aki az eszperantóval kezdi, nem készül fel ezeknek a tanulására, holott a nyelvek sajátosságait éppen ezek is jelentik. Ha valaki megszokja ezt a természetellenes szabályosságot, minden etnikus nyelvben sokkal nehezebben tanulja meg a kivételeket, stb. Ez szerinted mi, ha nem az idegennyelvi tanulási képesség rontása?"


Attól, hogy eszperantóul tanulsz nem fogod megszokni azt, hogy nincsenek kivételek.


"Másik dolog – ha szted nincs jelentő hatása más nyelvek tanulására, akkor mi értelme van a Dobbantó-programnak v mozgalomnak, ami éppen erre hivatkozva akarja mindenhol, az egész világon kötelező első nyelvként tanítandó nyelvvé tenni???"


Megnéztem interneten ezt a Dobbantó-programot és azt láttam, hogy kb. te vagy az egyetlen kritizáló. Szóval csak nem akkora program ez, hogy ártson bárkinek. És nem is mondtam, hogy van értelme.

2015. febr. 3. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 90/126 Brain Storming ***** válasza:
94%

"beszélem mindkét nyelvet és meg tudok különböztetni két jelentősen különböző nyelvet."


Akkor nem ártana jobban utánanézni: [link]

2015. febr. 3. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!