Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Miért van az, hogy a nem...

Miért van az, hogy a nem vallásos emberek jobban tiszteletben tartják a hívőket, mint a hívők az ateistákat?

Figyelt kérdés
Miért kell minket folyton térítgetni, kioktatni és példa beszédekkel traktálni? Miért nem lehet a választott vallásom az, hogy nincs vallásom és miért fáj ez annyira a hívőknek? (nem provokáció képen kérdeztem, sajnos személyes élmények vezettek vezettek a kérdés megírásához)
2011. júl. 24. 13:57
1 2 3 4 5
 11/45 anonim ***** válasza:
100%

14:16

A „nagyon hívő, de igazából bizonytalan” emberek csak a szavaikban hívők, valójában, mélyen, őszintén nem azok.

„Sok olyan ateista … szerette halála után lett hívő, mert úgy gondolta, így maradhat vele kapcsolatban, lelkileg.” Nem is olyan biztos, hogy szigorú istentagadók voltak ezek az emberek, mert akkor lehet, más utat választottak volna a gyászra, az emlékezésre.


Amit az „alapból hívők”-ről írsz, na, hát ők a képmutatók valódi istenhit nélkül, sokkal inkább érdekből járnak templomba (én is sok ilyet ismerek), és a vallás égisze alatt érik el mindazt, amit éppen az érdekeik diktálnak .

2011. júl. 24. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/45 anonim ***** válasza:
27%
ÉN ez fordítva látom. Persze, sok a térítgető, de ők legalább nem nézik alapból akaratgyenge hülyének a másikat...
2011. júl. 24. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/45 A kérdező kommentje:
Mint írtam kérdésemet személyes élmény inspirálta. Ateista vagyok a férjem az öcsém is az a barátnője is a húgom is az, mégsem nézzük le a vallásosokat, elfogadjuk, hogy valaki hisz valakinek más a vallása, mint a miénk. 6 éves korom óta nem hiszek Istenben tehát inkább eltaszított egy tragédia a vallástól, mint közelebb hozott. Tíz éves korom körül beírattak hittanra (kötelező volt) a pap (akiről később kiderült, hogy ledózeroltatta a templomot eladta a telket és saját hasznára fordította a pénzt) is azon volt, hogy a vallás felé fordítson. Nem 2 nap után hagytam ott 1 évet adtam a dolognak, mégsem sikerült a szikráját sem megtalálnom a bennem lévő vallásosságnak. Én mindig úgy voltam vele, hogy nem mástól vártam a krízishelyzeteknél a megoldást, hanem saját magam oldottam meg a lelki problémáimat az általam szeretett emberek elvesztését stb. Ezzel most nem azt szeretném mondani, hogy a vallásos emberek egytől egyig lelkileg gyengék akik Istentől várnák a segítséget, hanem azt, hogy megtanított az élet saját magamba kapaszkodni. Persze, hogy nem akar minden vallásos erőszakkal megtéríteni csak azt a néhány embert nem értem... Bár a válaszokból talán kezd körvonalazódni számomra!
2011. júl. 24. 14:34
 14/45 anonim ***** válasza:
100%

14:28-as: Persze, én is azt mondtam, hogy ők a nem igazi hívők ,és hogy sok ilyen van. Az ateisták legtöbbje nem istentagadó, hanem egyszerűen nem hívő, enm foglalkozik ezekkel a dolgokkal. Az istentagadás már egy agresszívabb verzió.


Utána írónak: Én sem hiszek Isten létezésében, mégsem mondom élből, hogy akaratgyenge hülyék a hívők (még ha egy részük valóban az is). Tehát ez is általánosítás.

2011. júl. 24. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/45 anonim ***** válasza:
100%

Én ateista vagyok, és párszor megtalálnak az ilyen hittérítők. Főként Jehova tanúi. Egyik nap pl. a buszt vártam. Odajött hozzám egy kedvesnek tűnő, szimpatikus nő (Jehovista volt), és megkérdezte, hogy melyik buszt várom. Válaszoltam. Ez után, egy kis szünet után elővett egy papírt a táskájából, és odaadta nekem. Gondolom ilyen ártatlan, kedves kérdésekkel indítanak, amiből könnyen el tudják kezdeni a "beszédeiket". Elfogadtam, megköszöntem a papírt, de mondtam, hogy nem vagyok megkeresztelve, és hívő sem vagyok. Erre elkezdett kérdezősködni, hogy miért nem, stb. Elmondtam azt is, hogy miért, de ekkorra már kicsit kezdett kellemetlen lenni a dolog. A végén már ott tartottunk, hogy be nem állt a szája, és úgymond eléggé vehemensen próbált meggyőzni az igazáról. Nem reagáltam semmit a mondataira. Aztán jött a busza szerencsére.

Én teljesen tiszteletben tartom mindenkinek a vallását, de nem értem, hogy miért kell erőszakoskodni tovább, ha valaki elmondja kulturáltan, hogy köszöni, nem kér a hittérítésből.

2011. júl. 24. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/45 anonim ***** válasza:
54%

Ne általánosíts!

Eleve a nem vallásos egy nagyon tág kategória. Vannak ugyanis a hitvakok, akik nem tiszteletben tartják a vallásosokat, hanem egyszerűen nem érdekli őket. Nem érzik szükségét annak, hogy imádkozzanak, templomba járjanak, viszont ez az egész "vanIsten-nincsIsten-vita" szimplán hidegen hagyja őket. Egy hitvakot ugyanúgy nem érdekel, hogy te keresztény vagy-e, muszlim, zsidó, hindu, vagy ateista, mint ahogy az sem, hogy szőke, barna, vörös, vagy fekete.

Vannak viszont az ateisták, akik egyenesen arra az álláspontra helyezkednek, hogy nincs Isten és az egész vallás dolog egy hülyeség, mert csak fikció és önámítás. Persze az ő köreikben is vannak olyanok, akik ezt "elnézik" a hívőknek, mint ahogy pl. egy dohányosnak is elnézed, hogy cigizik, amíg nem füstöl folyton az orrod alá. Viszont köztük is van egy réteg, akik viszont botzasztóan intoleránsak és nem értik meg, hogyha valaki az ő érveik ellenére is hisz.

Kevesen vannak, de ők a leghangosabbak.

És ez még csak két csoport. Van még millió másik is.

A vallásosak ugyanígy megosztottak.

Vannak olyanok, akik a vallásuknak azt a részét hangsúlyozzák ki, ami a szeretetre, a másik megértésére tanít. ("Szeresd felebarátodat!" pl.) és emiatt magasról tesznek rá, hogy te hiszel-e vagy sem. Igyekeznek megismertetni a saját vallásuk tanításaival, ha kíváncsi vagy rá, de ha nem, azt is tiszteletben tartják.

Sokaknak az a felfogása, hogy fontosabb a hit megélése, mások felé a hit pozitívumainak a kisugárzása, mint az "erőszakos" igehirdetés.

Vannak olyanok, akik úgy akarnak megtéríteni (bár ez itt nem a legmegfelelőbb szó), hogy az életükkel példát mutatnak és az értékekkel felkeltik a figyelmet, a konkrét tanokat pedig már csak annak mondják el, aki ezt látva érdeklődik. Vannak olyanok, akik pedig egész egyszerűen tudomást sem vesznek a más hitűekről. (Ilyenek pl. a drúzok.) Bár ez azért nem nevezhető épp toleranciának, de intoleranciának sem. Nem engedélyezett a betérés, ezért másokat támadni is értelmetlen azért, mert másban hisznek. És, igen, köztük is van egy réteg, akik abban látják a "hivatásukat", hogy minél több embert megtérítsenek, akár akarata ellenére is. Ők azok, akik lenéznek mindenkit, aki másban hisz (vagy épp nem hisz semmi transzcendensben). De arányaiban ők sincsenek többen, mint azok a véresszájú ateisták, akik lépten-nyomon azon siránkoznak, hogy milyen hülye az, aki egy mesekönyvben (Biblia, Korán, Talmud stb.) hisz.

Illetve, persze, van pár szekta is, akik mindenki mást szidnak, de én őket más lapra sorolom, mert az ő "vallásuk" sokszor csak arra épül, hogy ők "nem keresztények", vagy "nem muzulmánok" stb. és az egész hitrendszerük arra épül, hogy a másiktól elhatárolják magukat. De bizonyára vannak olyan ateisták is, akiknek az "ateizmusa" csak abból áll, hogy vérmesen tagadnak mindent, ami a vallással kapcsolatos, bele sem gondolva a dolgokba.


Szóval, még egyszer, ne általánosíts! Vannak intoleráns hívők, de van (arányaiban) legalább annyi intoleráns ateista is.


És hogy a konkrét megjegyzéseidre válaszoljak:


"Miért kell minket folyton térítgetni, kioktatni és példa beszédekkel traktálni?"


És az ateistáknak miért kell a vallásosokat mindig kioktatni, hogy hülyeség, amiben hisznek, mert a tudomány megcáfolja? És miért kell mindig, szántszándékkal gúnyosan, olyan kérdéseket feltenni, mint pl. "Hol van Isten?" "Miért nem lehet látni?" stb?


"Miért nem lehet a választott vallásom az, hogy nincs vallásom"


És miért nem lehet az, hogy én annak ellenére is elhiszem, hogy van Isten, hogy semmi tudományos bizonyíték nincs rá?

Amúgy én tiszteletben tartom, ha így gondolkozol, de ez az önsajnáló, általánosító retorika, amit alkalmazol, nagyon sértő.


"miért fáj ez annyira a hívőknek?"


És miért fáj az az ateistáknak, hogy mi a tudományos "ellenérvek" ellenére is hiszünk?

2011. júl. 24. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/45 A kérdező kommentje:

Ma 14:51!


Azt hiszem ez nekem a kérdezőnek szólt, amit leírtál az igaz a te szemszögedből az enyémből nem és látszik, hogy pusztán a kérdésre koncentráltál a többi kommentemre nem. A RETORIKÁVAL SEMMI BAJ NEM VOLT NEM VOLT SÉRTŐ EGYETLEN MEGJEGYZÉSEM SEM! Nos mint ateistának jogom van nem hinni ahogy a vallásosoknak is joga van hinni nem kötekedtem nem tagadtam meg az Istent (ha megnézed mindenhol nagybetűvel írom a nevét nehogy megsértsek ezzel is valakit!

Szóval olvass aztán kommentelj, talán több értelme lesz....

2011. júl. 24. 15:08
 18/45 A kérdező kommentje:
Még valami nem jöttem a tudománnyal nem írtam, hogy hiszem ha látom! Talán valóban a kérdés tartalmára és a kommentekre kellene koncentrálni elsősorban...
2011. júl. 24. 15:10
 19/45 anonim ***** válasza:
76%

Kedves 14:10-es!

Én azokat az embereket nagyon tudom becsülni, akik saját akaratukból (hit nélkül) ilyen értékek szerint élnek. Én inkább ezt tartom fontosnak és nem az imádkozást, templomba járást, ilyesmit.

Amúgy nekem épp fordítottak a tapasztalataim. Persze, vannak olyan "hívők", akik egyáltalán nem tartják be a hittételeiket, mégis többnek tartják magukat az ateistáknál, de én messze több olyan hívőt ismerek, aki a megélt szeretet terén messze kimagaslik a tömegből. Azoknak az ateistáknak pedig, akikkel eddig találkoztam, jó 75-80%-a egyből lehülyéz azért, mert hiszek Istenben.

Persze lehet hogy csak én ismerek "rossz" embereket, de ilyen is van.

Amúgy a vallás nem csak abból áll, hogy én kijelentem, hogy hiszek Istenben és minden vasárnap elmegyek misére, azt kezit csókolom. Ez még nem vallás. Ha pedig ezek után lenézem azt, aki ezt nem teszi meg, az meg képmutatás. Nekem ez a véleményem.

Úgyhogy, kérlek, emiatt ne ítéld el a hívőket!


"Igazából akik erőszakosan térítgetnek, saját maguk sem hisznek igazán."


Sokukra ez nagyon igaz. Bár van ellenpélda is.

Viszont aki abban találja meg a hivatását, hogy mindenkit megtérítsen, aki csak szembejön az utcán, akár akarja, akár nem és egyébként semmi mást nem tesz a hitéért, azok valóban nem igazán nevezhetők a szó klasszikus értelmében hívőnek.

Vannak viszont olyanok is, akik tényleg azt hiszik (tapasztalat alapján), hogy az ő vallásuk az igazi (bár szerintem olyan, hogy "igazi vallás" nem létezik) és azért akarnak megtéríteni, hogy neked is részed legyen benne és az elutasítást annak könyvelik el, hogy nem érted meg, hogy milyen jó is lenne neked.

Őket maximálisan meg tudom érteni, de ettől még az eljárásukat elítélem.


"Mert ha hinnének, akkor nem foglalkoznának azzal, hogy más mit gondol erről."


Viszont a másodikként említettek azzal igen, hogy neked is olyan jó legyen, mint nekik. Bár szerintem az már eleve rossz elgondolás, hogy te nem tudod, mi a jó, ezért akaratod ellenére is meg kell téríteni.

Jézus is azt mondta az apostolainak, hogy, ahol nem fogadják őket szívesen, onnan menjenek el.


Kedves 14:11-es!

Igen, ilyenek is vannak elég sokan. Mindkét oldalon vannak hülyék, de ettől még nem kell sem A vallásost, sem Az ateistát elítélni.


Kedves 14:14-es!

Egyet értek veled.


"A nagyon hívő, de igazából bizontalan emberek elsőként tagadják meg Istent, ha valami személyes tragédia éri őket"


Bocsi, de ez a mondatod eleve paradox. Milyen az, aki nagyon hívő, de bizonytalan?

Akik csak szóban hívők, azokra maximálisan igaz az, amit mondasz, ez tény.


"Míg az alapból hívők sokszor úg gondolják, velük ezek nem történhetnek meg, mert ők jó emberek, imádkoznak..."


Sajnos sok olyan ember van, aki "beleszületik" egy hitbe, belenevelik és emiatt evidensnek veszi, hogy ő mondjuk római katolikus. Ez olyan neki, mint hogy magyar, vagy hogy férfi. Evidens. Alapból jön és nem kell tenni érte semmit. Imádkozik, minden vasárnap eljár a misére és azt hiszi, ezzel el van intézve. Hát nem. A hit nem erről szól. Az ilyenek valóban gyakran csalódnak, ha Isten nem abban a sorsban részesíti őket, amit ők elképzelnek és nem értik meg a hit valódi lényegét. De, mint már mondtam, én őket nem igazán nevezném hívőknek. Aki valóban hisz, annak megrendülhet a hite, de elveszíteni nem fogja egykönnyen.

Egyébként ez jól lemérhető abban, ahogy az illető a hitéről nyilatkozik. Aki fennen hangoztatja, hogy ő abszolút mértékben hisz és megigazult és látja Isten tervét és a többi, az többnyire igazából egyáltalán nem hívő, csak tetszik neki a hókusz-pókusz és ennyi. Aki viszont igazán hisz, az belátja, hogy Istent sosem értheti meg. A megértésre csak törekedhet. Emiatt pedig beismeri, hogy hite "csak akkora, mint egy mustármag".

A hit folyamatos törekvés, küzdelem azért, hogy a megfelelő módon élj. A valódi hívő ebben találja meg a boldogságot. Aki a hit értelmét abban látja, hogy hetente egyszer eljár misére és ettől baromi jófejnek tartja magát, azt pedig lehülyézi, aki ebben nem lát semmi értéket, az szerintem nem nevezhető hívőnek.

És, hogy ahhoz is csatlakozzak, amit eredetileg felvetettél, azok, akik valóban, ténylegesen ateisták, valóban képesek ugyanúgy kezelni a tragédiákat, mint a hívők. Amit a 14:09-es mond, az azokra igaz, akik amiatt nem hisznek, mert egy hitben sem találják meg azt, amit keresnek, vagy valami miatt elutasítják élből a vallást, pedig legbelül vágynak rá.

Akinek, ahogy a kérdező fogalmazott, az a vallása, hogy nincs vallása, arra ez kevésbé igaz.


"Ateista vagyok a férjem az öcsém is az a barátnője is a húgom is az, mégsem nézzük le a vallásosokat"


Akkor ti a jobbik fajtába tartoztok. :)


"Én mindig úgy voltam vele, hogy nem mástól vártam a krízishelyzeteknél a megoldást, hanem saját magam oldottam meg"


Én mindig mondom, hogy a hit nem arról szól, hogy azt várod, hogy Isten oldja meg a problémáidat. Isten nem tesz meg helyetted semmit. Legfeljebb segít. Hogy egy példával illusztráljam, ha át akarsz ugrani egy szakadékot, Isten nem fog lenyúlni, hogy felemeljen és áttegyen a túloldalra, de ha készülsz rá, sportolsz, erősíted az izmaidat, hogy meg tudd csinálni, aztán nekifutsz és ugrassz, akkor Isten segíteni fog és ha így is túl kicsit ugrottál, akkor "meglök" egy kicsit, hogy tovább repülj és átérj.

Remélem érted, mire célzok. Aki minden megoldást Istentől vár, az tévúton jár. Segíts magadon, az Isten is megsegít! De nem dobja a szádba ingyen a sült galambot.


"Persze, hogy nem akar minden vallásos erőszakkal megtéríteni csak azt a néhány embert nem értem.."


Nyugi! Őket én sem nagyon. :)


"Az ateisták legtöbbje nem istentagadó, hanem egyszerűen nem hívő, enm foglalkozik ezekkel a dolgokkal."


De igen. Az ateisták mind egy szálig istentagadók. Ezt jelenti a szó is. Istenben nem hívő, istentagadó. Aki egyszerűen nem hisz, azt hitvaknak szokás nevezni.

Ez persze nem jelenti azt, hogy minden ateista velejéig romlott, de attól még csak az nevezhető ateistának, aki abban "hisz", hogy nem létezik se Isten, se más transzcendens. Ettől még nem törvényszerű, hogy lenézze azokat, akik hisznek Isten létezésében, de ő attól még tagadja a létét, még ha ezt nem is veti a hívő szemére, hanem elfogadja a véleménykülönbséget.


"nem értem, hogy miért kell erőszakoskodni tovább, ha valaki elmondja kulturáltan, hogy köszöni, nem kér a hittérítésből."


Azért, mert úgy gondolja, hogy azért nem kérsz belőle, mert nem látod be, hogy az milyen jó.

2011. júl. 24. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/45 anonim ***** válasza:
65%

"Azt hiszem ez nekem a kérdezőnek szólt, amit leírtál az igaz a te szemszögedből az enyémből nem és látszik, hogy pusztán a kérdésre koncentráltál a többi kommentemre nem. "


Az oldal alapszabálya is úgy van, hogy a kérdésre válaszolj, ne a kommentekre. Ezért én mindig előbb a kérdésre válaszolok és csak aztán olvasok el minden mást.


"A RETORIKÁVAL SEMMI BAJ NEM VOLT NEM VOLT SÉRTŐ EGYETLEN MEGJEGYZÉSEM SEM! "


De sértő volt, mert általánosítasz és olyanokat vágsz a vallásosok fejéhez, amit sok ateista ellenkező előjellel pontosan ugyanúgy megtesz.

Azt kérdezed, hogy miért nem lehet az a választott vallásod, hogy nincs vallásod. Azt értem, hogy neked semmi bajod a hívőkkel és ezt tisztelem is benned. De ez a mondatod képmutatás, mivel sok ateista pontosan ugyanígy elítéli a hívőket, mert hívők. Ha neked lehet az a vallásod, hogy nincs vallásod, akkor másnak miért nem lehet az a vallása, hogy hisz abban, amire nincs tudományos bizonyíték?

Értem, hogy te tiszteletben tartod, de úgy állítod be, mintha minden ateista megértő lenne és a hívők akarnák mindig megtéríteni őket, pedig a dolog visszafelé is legalább annyira igaz.

Nem téged támadlak, csak a megfogalmazást. Elhiszem, hogy rossz tapasztalataid vannak, de ettől még nem kéne általánosítani. Nekem is rossz tapasztalataim vannak az ateistákkal szemben, mégsem állítom, hogy minden ateista egy erőszakos állat.


"Nos mint ateistának jogom van nem hinni ahogy a vallásosoknak is joga van hinni"


Ez így szép és jó. Csak a megfogalmazásmódod azt sugallja, hogy ez kollektíve az ateisták véleménye, ami viszont nem igaz. Tehát így, arra hivatkozva, hogy te ateista vagy, a hívőket ostorozni azért, mert nem megértőek, képmutatás. Erre mondtam, hogy sértő a retorikád.


"nem kötekedtem nem tagadtam meg az Istent"


Értem én. Nem is erre mondtam, hanem arra, hogy olyasmi miatt szidod a hívőket, amit az ateisták (legalábbis egy részük) is ugyanúgy gyakorolnak. Azt nem állítottam soha, hogy te is közéjük tartoznál, de ez a retorika attól még sértő. És ha azt szeretnéd, hogy a hívők is tisztelettel beszéljenek veled, akkor te is figyelj oda, hogy hogyan fogalmazol a hívőkkel szemben!


"ha megnézed mindenhol nagybetűvel írom a nevét nehogy megsértsek ezzel is valakit! "


Rendben. És ezt tiszteletben is tartom. Az viszont, hogy úgy állítod be, hogy az ateisták tiszteletben tartják, hogy vannak, akik hisznek, a hívők pedig nem, hogy vannak, akik nem, alapvetően téves és emiatt sértő.

Nem tudhatom, hogy ténylegesen így is gondolod-e. Lehet, hogy nem. De a megfogalmazásodból ez jön át.


"Szóval olvass aztán kommentelj, talán több értelme lesz...."


Te pedig, hogyha már elvárod, hogy tiszteljenek, akkor te is mutass tiszteletet! Mert eddig csak azt láttam, hogy nagyon toleránsnak állítod be magad, közben pedig csak a hívőket szidod. Nem azért, mert hisznek Istenben, ez tény, de attól még igaztalanul.


"nem jöttem a tudománnyal nem írtam, hogy hiszem ha látom!"


Ezt nem rád mondtam. Nem állítottam, hogy te közéjük tartoznál. De el kell fogadnod, hogy ilyenek is vannak, tehát nem minden ateista toleráns, ahogy nem minden hívő véresszájú hittérítő.


"Talán valóban a kérdés tartalmára és a kommentekre kellene koncentrálni elsősorban..."


A tartalmára már válaszoltam. Viszont szükségét éreztem, hogy megjegyezzem, hogy arról prédikálsz, hogy a hívők mennyire nem tisztelnek téged, mint ateistát, arra viszont nem vetted a fáradtságot, hogy belegondolj, hogy sok ateista pedig ugyanúgy nem tiszteli a hívőket.

Azt értem, hogy neked rosszak a tapasztalataid és a kérdéssel sincs problémám. Csak a megfogalmazással.

Ha úgy tetted volna fel a kérdést, hogy pl. "Sokak miért nem fogadják el, hogy nekem az a vallásom, hogy nincs vallásom?" "Miért fáj ez annyira néhány hívőnek?" akkor egy szavam sem lenne. Akkor is ellent kéne mondanom neki, mert sok ateista is ugyanígy vélekedik a másik irányba, de a retorikával akkor semmi bajom nem lenne.

Viszont így... ha azt akarod, hogy tiszteljenek, te is tiszteld őket legalább annyira, hogy nem általánosítasz ennyire igazságtalanul!

2011. júl. 24. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!