Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Miért van az, hogy a nem...

Miért van az, hogy a nem vallásos emberek jobban tiszteletben tartják a hívőket, mint a hívők az ateistákat?

Figyelt kérdés
Miért kell minket folyton térítgetni, kioktatni és példa beszédekkel traktálni? Miért nem lehet a választott vallásom az, hogy nincs vallásom és miért fáj ez annyira a hívőknek? (nem provokáció képen kérdeztem, sajnos személyes élmények vezettek vezettek a kérdés megírásához)
2011. júl. 24. 13:57
1 2 3 4 5
 31/45 anonim ***** válasza:

17:21

a hitet nem fontos azonosítani semmilyen konkrét vallás által előírt hittel,aki nem vallásos a klasszikus értelemben,annak még lehet erős hite.és lehet benne sokkal nagyobb szeretet,tapintatosság,mint egy vallásosban,tudhatja azt,hogy,hogyan célszerű viselkedni a másik emberrel.mindez főként tudatosság kérdése.nos,a buzgó vallásosok tudatossága hát......egyébként tetszik ami írtál,bizonyos részből igazat adok neked,mert nem törvényszerű az,amit a buzgó vallásosokról írtam,csak sajnos elég sok példa van rá,de itt én meg is különböztetném a mély vallásost,és a buzgót.azt hiszem értem,melyik típusú vallásosokról beszélsz,mert ismerek olyan egyént is aki kellemes meglepetést okozott számomra,annak ellenére,hogy papnak készült,szóval mély vallásos volt.és ismerek olyat is,aki gyülekezetbe jár,komolyan csinálja,és bölcs módon mégsem térít,nem is beszél vallási témákról másoknak,mint sok okoskodó,térítős társa.és a "buzgó" meg a "mély"vallásos között szerintem van egy érezhető különbség.a "buzgó"felszínesen hisz,térít,mert ki van neki adva,sablon dumákat nyomat,amit hall a vezetőitől.hiába a látszat,hogy ő nagyon hisz,valójában pont ezzel a parádézással bizonyítja,hogy nem hisz.ugye bizonyítani mindig a bizonytalant kell,nem a biztosat...a "mély"pedig az,amihez már kell némi tudatosság,önállóság,sokkal magasabb fokú megértés.17:00

2011. júl. 24. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/45 A kérdező kommentje:

Én sem kereszteltetem meg a gyerekeim, mivel nekik kell eldönteniük, hogy milyen vallást szeretnének gyakorolni, ha szeretnének egyáltalán. Volt olyan rokonom aki nagy vallásos volt templomba jár Bibliát olvasott és úgy is élt. Majd hirtelen elfordult a gyerekeitől és csak a vallás maradt. A gyerekeket a nagynéni nevelte. Ez a rokonom és a férje pedig még csak nem is érdeklődött felőlük. Aztán a pasas elégette a Bibliát és mindketten öngyilkosok lettek, ez nem most volt hanem kb 40-50 éve.

Tényleg nem hinném, hogy sértő voltam önsajnáló pedig végképp nem, ha ismernéd az eddigi életem rájöhetnél, hogy pont nem az önsajnáló típus vagyok. Amit elértem a magam erejéből értem el.

Az Isten majd megsegít mondatra amit reagáltál, hogy ez csak úgy mondják, nos nincs benne a tíz parancsolatban, hogy Isten nevét a szádra hiába ne vedd. Aki vallásos tisztában kell ezzel is lennie és be is tartja a tíz parancsolatot. Nem általánosítottam aki térít erőszakoskodik, tukmál annak inge és vegye magára a többi ne vegye magára. Látom célba talált és valaki ezt a bizonyos inget magára is vette... Pusztán magára ismert ez nem az én hibám.

Ezek szerint nemcsak én vettem provokációnak, nem baj majd a moderátor eldönti...

Sajnos a munkahelyemen is találkoztam hasonló tukmálós emberrel. Benyitogat az irodákban és se szia se semmi "Isten szeret téged!" felkiáltással jogot formál arra, hogy egy ennyire zár közösségben folyamatosan a vallásáról beszéljen. Több mint felháborító, hogy a hite ellenére olyan helyen dolgozik ahol ha hithű lenne nem dolgozna. Többször figyelmeztették a felettesei, hogy fejezze be, mert az állásába kerülhet. Nálunk az vallás magánügy.

2011. júl. 24. 19:52
 33/45 anonim ***** válasza:
50%

Kedves 18:28-as!

Ez ugyanaz a kategória, akikről én beszéltem. Bár a képet valóban ez is árnyalja.

Egyszerűen arról van szó, hogy beléjük nevelték, hogy "keresztény vagy, fiam". Viszont a kereszténység náluk már csak abban merül ki, hogy hetente egyszer elmennek misére, evés előtt és után elmormolnak egy-egy imát (esetleg este is), ha elmennek a templom előtt, keresztet vetnek, néha olvasgatják a Bibliát, na és megkeresztelik a gyereket. De ennyi. Az ilyeneket én nem tartom (igazán) vallásosnak. Ezek azok, akiknél a vallás már csak megszokás, holott nem szabadna megszokásnak lennie.


"a hitet nem fontos azonosítani semmilyen konkrét vallás által előírt hittel"


Tettem én valaha is ilyet? Pusztán csak azért beszélek a kereszténységről, mert én katolikus vagyok, illetve mert Magyarországon a vallásosok túlnyomó többsége keresztény.


"aki nem vallásos a klasszikus értelemben,annak még lehet erős hite"


Én a hit alatt itt vallásos hitet értettem.

Mellesleg szerintem hite mindenkinek van. Mindenki hisz valamiben. Csak éppen van aki nem Istenben, hanem mondjuk a tudományban. De, mielőtt az ateisták elkezdenének vérmesen tiltakozni, ez valóban nem ugyanaz. Bár vannak olyan ateisták, akik szinte már vallásos hittel hisznek a tudományban, de nem ez az általános.

Viszont, még egyszer hangsúlyozom, én itt a hitet vallásos hit értelemben használtam.

Minden vallás egyben egy hit is és az a probléma, hogy sokan hívő kereszténynek tartják magukat, holott egyáltalán nem tartják be a keresztény hit előírásait, ad abszurdum nem is ismerik őket.

Természetesen attól, hogy valaki nem hisz egy vallásban sem, még lehet hívő, hihet valamiben, de sokan vannak, akik szóban egy vallás tanaiban hisznek, de ténylegesen nem követik azt. A közvélemény és az ateisták pedig sajnos az ő példájuk alapján ítélik meg az adott vallást.

Lásd: A kedves kérdező szomszédjában élő néni lelöveti a fiával a macskákat, a másik meg káromkodik, ergo, a keresztények macskákat gyilkolnak és káromkodnak. (Ez most csak sarkítás, tudom, hogy ezt nem mondtad, kedves kérdező és azt sem állítom, hogy ilyennek látnád a keresztényeket, de sokaknál ez az elgondolás.)


"és lehet benne sokkal nagyobb szeretet,tapintatosság,mint egy vallásosban"


Ehhez tisztázni kéne, hogy kit nevezel vallásosnak. Én azt, aki hetente egyszer elmegy misére, evés előtt és után imádkozik, meg ismeri a Bibliát, de semmi több, nem nevezném vallásosnak. Aki meg ténylegesen megéli a hitét, azt ne vedd egy kalap alá ezekkel! Ne általánosíts!

Sok ateista valóban sokkal jobban megéli a keresztény hit tanításait, anélkül, hogy magát a vallást követné. De ez még nem jelenti azt, hogy a vallás alapvetően téves, vagy rossz. Egy jogrendet sem azok alapján ítélsz meg, akik nem tartják be.


"nem törvényszerű az,amit a buzgó vallásosokról írtam,csak sajnos elég sok példa van rá"


Bizonyos esetekben van rá példa, valóban. Mint pl. az általam is említett szektáknál, ahol a "Téríts!" parancs előrébb való a "Szeress!"-nél.

De én nagyon sok mélyen hívő katolikust ismerek, akik viszont az Istenbe vetett hit által ezeket az értékeket maximálisan megélik.


"de itt én meg is különböztetném a mély vallásost,és a buzgót"


Végeredményben jogos, csak nem biztos, hogy mindig jól érthető a használatban.

Valóban van különbség aközött, aki ténylegesen hisz és megéli a hitét és aközött, aki fennen hangoztatja azt, mások orra alá dörgöli és térít. Sőt, ez a két kategória csak nagyon kis részben fedi át egymást.

Az, amit mondtál, az utóbbiak egy igen tekintélyes részére igaz lehet, ezt aláírom.


"ismerek olyat is,aki gyülekezetbe jár,komolyan csinálja,és bölcs módon mégsem térít,nem is beszél vallási témákról másoknak,mint sok okoskodó,térítős társa"


Az ilyeneket tartom én erős hitű vallásosnak. A térítés (legalábbis a keresztényeknél) nem abból áll (elvileg), hogy addig szekállak, amíg bele nem egyezel, hogy hetente egyszer elmégy misére és megígéred, hogy imádkozol, megkereszteled a gyereked stb. mert ennek semmi értelme.

Az "igazi" "térítés" szerintem az, ha az életeddel példát állítasz. Megéled a hited a hétköznapokban és ha valakinek ez felkelti az érdeklődését és kérdez, akkor válaszolsz, megismerteted őt a hiteddel, de csak annyira, amennyire érdekli és rábízod, hogy megfogja-e ez őt annyira, hogy csatlakozzon.

Istennek szerintem nincs szüksége olyanokra, akik csak félelemből, vagy az erőszakra hallgatva "térnek meg". Isten azt szeretné, hogy tényleg higgy! (És nem feltétlenül a keresztény vallásban.)


"és a "buzgó" meg a "mély"vallásos között szerintem van egy érezhető különbség.a "buzgó"felszínesen hisz,térít,mert ki van neki adva,sablon dumákat nyomat,amit hall a vezetőitől.hiába a látszat,hogy ő nagyon hisz,valójában pont ezzel a parádézással bizonyítja,hogy nem hisz.ugye bizonyítani mindig a bizonytalant kell,nem a biztosat...a "mély"pedig az,amihez már kell némi tudatosság,önállóság,sokkal magasabb fokú megértés."


Tökéletesen egyet értek.

Szerintem a hit valójában nem Istenről szól, sokkal inkább magunkról. Aki pedig ezt nem érti meg, aki minden választ csak Istentől vár és azt hiszi, hogy valaki azért nem hisz, mert nem hallgat Istenre, az nem érti az egész lényegét.

(A hit alatt itt most az adott vallás vallásos hitét értem.)

2011. júl. 24. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/45 anonim ***** válasza:
67%

"Volt olyan rokonom aki nagy vallásos volt templomba jár Bibliát olvasott és úgy is élt. Majd hirtelen elfordult a gyerekeitől és csak a vallás maradt. A gyerekeket a nagynéni nevelte. Ez a rokonom és a férje pedig még csak nem is érdeklődött felőlük. Aztán a pasas elégette a Bibliát és mindketten öngyilkosok lettek, ez nem most volt hanem kb 40-50 éve. "


Fura történet.

Erre nem tudok mit mondani. Vannak hülye emberek.


"Tényleg nem hinném, hogy sértő voltam"


Pedig én sértőnek éreztem ezt a "toleráns ateista - intoleráns hívő" szembeállítást, ami a megfogalmazásodból sütött. Elhiszem, hogy nem így gondolod és nem ez volt a szándékod és értem is, hogy mit akartál kérdezni, de ez így szerintem akkor is sértő.


"önsajnáló pedig végképp nem, ha ismernéd az eddigi életem rájöhetnél"


Nem azt állítottam, hogy önsajnáló lennél, hanem hogy a megfogalmazásodból ez jön át.

Valóban nem ismerlek annyira, hogy ezt tudjam, ezért csak abból tudok ítélni, amit írsz. Abból pedig (elsőre) ez jött át.


"Az Isten majd megsegít mondatra amit reagáltál, hogy ez csak úgy mondják, nos nincs benne a tíz parancsolatban, hogy Isten nevét a szádra hiába ne vedd."


Erre mondtam, hogy van olyan, aki csak szóban vallásos, de nem tartja be a hite parancsait, vagy, ad abszurdum, nem is ismeri őket.

Amúgy ez nem épp erre vonatkozik. Itt inkább a "Jaj, Istenem!", meg "Úr Isten!" meg hasonló felkiáltásokról van szó, de végeredményben neked is igazad van.


"Aki vallásos tisztában kell ezzel is lennie és be is tartja a tíz parancsolatot"


Egyet értünk. De van, aki csak szóban vallásos. Épp erről beszélünk már egy ideje. De a vallásosokat nem az ilyenek alapján kell megítélni, ahogy az ateistákat sem a "szent tudományt" "istenítő", véresszájú istentagadók alapján.


"Nem általánosítottam"


"Miért nem lehet a választott vallásom az, hogy nincs vallásom és miért fáj ez annyira a hívőknek?"

Ez így általánosítás. "Miért fáj a hívőknek?" Vagyis minden hívőnek. Tudom, hogy szőrszálhasogatás, de ha már ilyen témáról beszélünk, erre is oda kell figyelni.


"aki térít erőszakoskodik, tukmál annak inge és vegye magára a többi ne vegye magára."


Tudom, hogy ezt akartad mondani, de nem ez jött át. Én pedig nem ismerlek, úgyhogy csak abból tudlak megítélni, amit leírsz.


"Ezek szerint nemcsak én vettem provokációnak, nem baj majd a moderátor eldönti... "


Még mindig nem tudom, ki provokált.

Nekem veled, személy szerint, semmi bajom. Csak azzal a megfogalmazással, amit a kérdésben alkalmazol, ami, nyilvánvalóan, nem te vagy. A megfogalmazásból viszont ez jön ki. Ha te nem érzed, akkor nem tudok vele mit csinálni.


"Sajnos a munkahelyemen is találkoztam hasonló tukmálós emberrel. Benyitogat az irodákban és se szia se semmi "Isten szeret téged!" felkiáltással jogot formál arra, hogy egy ennyire zár közösségben folyamatosan a vallásáról beszéljen."


Tudom, hogy az ilyenekre értetted. Ismerem a jelenséget, nem kell magyaráznod. A kérdésed megfogalmazásából viszont nem tűnik ki, hogy csak rájuk értetted. A kérdésedben általánosságban hívőkről beszélsz, nem pedig az ilyen erőszakos hittérítőkről, mintha a kettő egy és ugyanaz lenne. Ez a problémám.

2011. júl. 24. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/45 anonim ***** válasza:
72%

Csak fel kell lapozni egy történelem könyvet és mindent megértesz :) nem csak egy háború robbant ki, vallás miatt... mert mindenki rá akarta tukmálni a saját meggyőződését... Mondjuk sok minden van a kereszténységben, ami saját magának mond ellent, na ezért is tartom nagy butaságnak az egészet (nem Isten létezését, hanem az egyházat!) Tehát a 10 parancsolatban benne van, hogy ne ölj. Még is ott voltak a keresztes hadjáratok, rengeteg embert gyilkoltak meg, csupán a vallása miatt. A vallás veszélyes és erőszakos. A hívő emberekben automatikusan benne van ez a mentalitás, egyszerűen nem képesek elfogadni, hogy valami lehet másképpen. Az egyház pedig úgy ahogy van egy hazug csaló banda és nem is tudom ép ésszel felfogni, hogy hogy lehet egy ilyen társaságot egyáltalán támogatni.

Halálunk után úgy sem az fogja meghatározni a hovatartozásunkat, hogy mennyit jártunk templomba és mennyit adakoztunk az egyháznak, hanem hogy milyen életet éltünk azon kívül! Mert nekem ne akarja senki bemesélni, hogy az a sok pedofil pap mind a Mennyországban fog borozni. Arról nem is beszélve, hogy a kereszténység a középkorban terjedt el, amikor az írástudatlanság még általános volt, rendkívül ostobák voltak az emberek, készek voltak bármit elhinni. Egyszerűen naivak voltak. Nem véletlen , hogy ma már ennyire kevés a hívő ember, hiszen a legtöbbünk jár iskolába...

2011. júl. 26. 02:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/45 A kérdező kommentje:

Kedves A válasz írója 80%-ban hasznos válaszokat ad.

A válasz megírásának időpontja: ma 02:01!

Egyetértek veled, a történelem nem hazudik, kíváncsi vagyok, hogy erre a mélyen vallásosak mit mondanak.

Amúgy ahhoz mit szóltok, hogy anno mikor még ez a telekeladós sikkasztós pap volt kitagadta anyámat és a nagybátyámat az egyházközösségből, mert nem fizettek egyházadót...... Ez mivel lehet magyarázni?

2011. júl. 26. 11:31
 37/45 anonim ***** válasza:
Kedves Kérdező, hasonlóképp érzek ezzel kapcsolatban, mint Te! Én se vagyok vallásos, és én is sokszor érzem úgy, hogy egyes hívők egyenesen megvetnek ezért. A nagynéném pl. buzgó hívő és engem és apámat is próbálja térítgetni, különben a Pokolba jutunk, persze sikertelenül...Én elfogadom / bár, nem kedvelem / az ő világképét, a másik fél miért nem képes erre? Miért tartják szar embernek a nem hívőt? A környezetemben főleg ateisták vannak. És elmondhatom, hogy semmivel nem rosszabbak egy hívőnél, becsületes, dolgos, jószívű emberek...
2011. júl. 29. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/45 Zsuzsi019 válasza:
52%

Sziasztok!Nem olvastam el az összes hozzászólást, szóval elnézést, ha valami olyat írok, amit már előttem is írtak.

Én hívő vagyok. Istenben hiszek, hiszek abban, hogy Jézus meghalt a bűneinkért a kereszten, hogy feltámadt, és hogy vissza fog jönni. Tehát hiszek abban, ami a Bibliában van. Nem ítélem el az ateistákat, vagy azokat, akik másban hisznek. Viszont tudom, hogy Jézus az egyetlen út, az egyetlen lehetőség arra, hogy a Mennybe kerüljünk. Ha például tudom, hogy egy vonat egyenesen egy szakadék felé veszi az irányt, és látom, hogy az emberek felszállnak rá, akkor kötelességem az, hogy figyelmeztessem őket. Rákényszeríteni senkire sem lehet, hogy higyjen Istenben, nem is szabad, hiszen Isten mindenkinek szabadakaratot adott, nem robotokat teremtett, akik arra vannak beprogramozva, hogy Őt szeressék. Azt szeretné, ha mindenki önszántából hinne benne. Tehát, ha én hívőként úgy gondolkodnék, hogy "én Istenben hiszek, más Buddhában hisz, megint más senkibe sem, és ez így jól van", akkor nem lennék igazán keresztény, mivel én hiszem és tudom, hogy Isten létezik. És rajta kívül nincs más Isten. Sosem próbáltam még senkit sem kényszeríteni arra, hogy térjen meg. Csak imádkozni tudok azokért a családtagjaimért, ismerőseimért, barátaimért, akik még nem hívők. Sajnos sok olyan ember van, akik hívőnek képzelik magukat, mert templomba járnak, gyónnak, és mert van tőlük rosszabb ember is. A hívők is követnek el bűnöket, nincs tökéletes ember, de a hívők tudják, hogy a bűnökért már Valaki megfizette a büntetést, Jézus Krisztus. És Isten ránézve bocsájt meg azoknak, akik megbánják a bűnüket. Isten nem a jó és a rossz cselekedetek arányát nézi. A Biblia azt írja, hogy a megbánt bűneinket elfelejti. És olyan jó érzés tisztalappal indulni. :) Tehát a hívők, akik lenézik a hitetleneket nem tesznek jót, mert mindenkihez szeretettel kell közelíteni, és csak felkínálni egy lehetőséget, amit ők már megragadtak, és bevált. Én egy pillanatra se bántam meg, hogy megtértem. Hihetetlen jó érzés tudni, hogy a halál után egy elképzelhetetlenül tökéletes élet vár, egy csodálatos helyen, a Mennyben. Én hívőként csak azt szeretném, ha ezt minél többen megláthatnák.

Tökéletes hívőt nem fogsz találni, viszont remélem, hogy egyszer találkozol olyan hívőkkel is, akik nem csak a szavaikban azok, hanem a tetteikben is meglátszik a hitük, mert hidd el, hogy vannak olyanok is. :)

"Mert úgy szerette Isten a világot, hogy egyszülött Fiát adta, hogy aki hisz Őbenne, el ne vesszen, hanem örök élete legyen." János 3, 16

2011. júl. 30. 00:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/45 anonim válasza:
A kereszténység lényege az, hogy Istenhez vezessünk más embereket. No persze mindennek megvan a maga módja, de senki nem akar rossz szándékból megtéríteni.
2011. júl. 30. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/45 anonim ***** válasza:

Engem még mindig kifejezetten udvariasan szólítottak meg a különböző vallások képviselői. Igaz, ilyenkor kellemetlenül érzem magam, mert nem jó valakit elutasítani, márpedig ezt szoktam tenni.


Azért utasítom el az ilyesfajta közeledést, mert hívő vagyok. Azonban sokszor elgondolkodom azon, hogy ettől függetlenül még beszélgethetnénk és eszmét cserélhetnénk. De mindig csak rohanok, intek, hogy nem érdekel.


Pedig ostobaság, hogy olyasmit utasítok el, amit nem is ismerek. Azt sem tudom, mi a hitük lényege, milyen megfontolásból szólítják meg az utcán az embereket. A hit egyébként sem ragályos, tehát attól, hogy megállnék (de nem teszem...), még nem váltanék vallást. Viszont lehet, tágulna a látóköröm, többet tudhatnék meg a másként gondolkodó emberekről.


Egyszóval bosszankodni nem szoktam, ha megállítanak.

2011. júl. 30. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!