Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Miért ítélik el a keresztények...

Miért ítélik el a keresztények a Harry Potter könyveket?

Figyelt kérdés

Olyan cikkekre bukkantam ma, ahol kersztény emberek minden rossznak elmondják a Harry Pottert, Isten ellenes, gyerekeket feketemágiára tanító, veszélyes, beteg könyvnek írják le, és azt hangoztatják, hogy aki hisz Istenben, annak a Harry Potter ellen kell fordulnia, mert a Biblia mindenféle mágia és hasonló dolgok ellen van.Ezen én enyhén szólva nagyon kiakadtam.Hogy mernek ilyeneket állítani olyan emberek,akik arra sem veszik a fáradtságot, hogy elolvassák és megértsék a köteteket?! Mert hozzátenném, egyik ilyen okostojás se olvasott még egy kötetet sem, elmondásuk szerint.

Hatalmas Harry Potter rajongó vagyok évek óta, és igenis jó érzés volt, hogy amikor rosszul éreztem magam tudtam, hogy a Harry Potter az, amire mindig számíthatok, egy saját kis világ.És egyáltalán nem szörnyű ez a világ.Olvastam olyan cikket is, ami bővebben kifejti, hogy a Harry Potter egyértelműen a Biblia tanait hirdeti, fő tanítása a szeretet és jóság fontossága.Ráadásul nem egy, Bibliából vett idézettel is találkozhatunk benne, például a Godric's Hollow-i temetős résznél, Rowling maga is elárulta, hogy keresztény.De vannak elvakult keresztény emberek, akik csak a rosszat látják benne, úgy téve, mintha más gyerekmesékben nem jelenne meg ugynúgy a rossz és a gonosz.

Azért esett ez ilyen rosszul, mert én is keresztény családból származom, és ugyanúgy vallásos vagyok, mint a szüleim, mégis eltérő a nézetünk ezzel a könyvvel kapcsolatban.Le akarnak beszélni róla, hogy ennyire rajongjak érte, azt mondják,sötét könyv és minden hülyeséget tanít nekem.Pedig ha ők is elolvasnák, látnák,hogy mekkora a párhuzam a Harry Potter és a Biblia tanításai közt.

Mit tegyek, hogy megértessem velük? Nektek mi a véleményetek erről?

Olyan emberek véleményét kérem, akik olvasták is a könyveket, és nem csak látatlanba szidják...

16/l



2015. okt. 10. 12:11
1 2 3 4 5
 21/47 anonim ***** válasza:
92%

Vannak annyira lebutított keresztények,akik szinte bármit elhisznek a vezetőségüknek,csak mert azt ők mondják.Természetesen amit tiltanak,azt nem vizsgálják meg alaposan,nem nézik meg,az esetek 90%-ban ez van.De az nem zavarja őket,hogy olyat állítanak be tényként,amiről nincs saját tapasztalatuk.

Persze az Ószövetségi emberellenes szörnyűségek teljesen rendben vannak,mert hát azt a Biblia írja....

2015. okt. 11. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/47 anonim válasza:
100%

Azoknak nem kellene ítélkezni, akik körülbelül annyit tudnak a dolgokról, amit mástól hallottak, legyen itt szó a Harry Potter megítéléséről, vagy az egyház megítéléséről. Elítélni valamit úgy, hogy az arról szerzett tudás hihetetlenül hiányos, nagyon buta dolog. A Harry Potter nem arról a mágiáról szól, amit a biblia úgy megvet. Nem csak. Hirdeti a szeretet fontosságát. Hirdeti azt, hogy a gonosz mindig ott lesz, és ez ellen nem tudunk mást tenni, csak küzdeni, lehetőleg úgy, hogy ne süllyedjünk le a szintjére. A mágia nagyon megfoghatatlan dolog, mindenkinek mást jelent.

Nem vagyok egy bibliaszakértő tizenkét éves lévén, de annyit azért tudok, hogy hatalmas párhuzam fedezhető fel a Harry Potter könyvek és a biblia közt. Az egész történet a jó és a rossz párharcáról szól, Isten szerepét Dumbledore, az Ördög szerepét Voldemort tölti be (senki ne értse félre, nem azt mondom, hogy Dumbledore Isten lenne). Már bocsánat, de szerintem hülye az, aki szerint a két mű ellentétes lenne. Hiszen minek higgyük azt, amivel Isten cselekszik, ha nem mágiának? A rossz és a jó is ugyan azokat az eszközöket használja, ezért a két oldal közt szinte összemosódik a határ. És gondoljatok bele elvakult keresztények, Mózes is kapott egy "pálcát", amivel viszonylag önállóan cselekedhetett.

Még egy példa: Saul/Pál egyenlő Piton. Most nem?

Azok, amiket Dumbledore hangoztat, nagyon is keresztény dolgok. Például:

"Mit számít, ha nyelvünkben és szokásainkban különbözünk, ha a célunk közös? Ha nyitott szívvel fordulunk egymás felé, semmi sem állhat közénk."

Illetve a párbeszédei Voldemorrtal:

"Bárhol jártam a világon, semmi nem támasztotta alá azt a híres elméletedet, hogy a szeretet hatalmasabb az én mágiámnál" így Voldemort.

"Talán rossz helyen kerested."

Egyébként ez az idézet benne van a hatodikos evangélikus hittankönyvben is. Szóval csak akkor fikázza bárki is a Harry Pottert, ha már legalább három könyvet elolvasott. Ha még azután is így gondolkodnak egyesek, azzal nem tudok mit csinálni. De legalább legyen oka annak, ha az ember utál valamit.

"Szeress, és tégy, amit akarsz!"

2015. okt. 11. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/47 anonim ***** válasza:
32%

"aki meg a keresztényeket alapból butának tartja,annak csak annyit hogy ismered őket mindet személyesen is?"


Azt ismerem, amiben hisznek és az alapján tényleg nagyon buták.

2015. okt. 11. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/47 Jézus szolgája ***** válasza:
77%

Azt ismerem, amiben hisznek és az alapján tényleg nagyon buták.


értem,te semmiben sem hiszel?

nincs reményed sem hited?

pld ha valaki meg betegszik bár kap gyógyszert,de egy egyszerű megfázás szerinted nem gyógyítható?

ha valakinek van hite az nem jelenti azt hogy buta.


tudod a hit és a remény még az Orvosok szerint is gyógyító erővel bír.

a hitnek nagyobb az ereje mint azt gondolnád.

és szerintem csak azért,mert egy keresztény tiszteli és meg becsüli ember társait még nem ok arra hogy le hülyézzék.

2015. okt. 11. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/47 eric_one ***** válasza:
10%

Kedves Kérdező!


Keresztényként kijelenthetem, hogy a Harry

Potter regények felkeltik az okkult világ iránti érdeklődést, ez pedig élesen szemben áll a bibliai világnézettel. Nem kell ahhoz elolvasnom őket, hogy meg tudjam ítélni a benne lévő szellemiséget, amely az okkultizmusra épül. Számodra ez azért nehezen érthető, mert más a világnézeted. A világnézeted pedig meghatározza a gondolkodásodat, döntéseidet, tehát az egész életvezetésedet. Lehet hogy vannak benne jó elemek, de erre csak azt tudom neked mondani hogy az egérméreg 99,8%-ban ehető táplálék a rágcsáló számára. Csupán a 0,2%-a a méreg anyag, viszont ettől az egész már mérgezővé válik.


Nem kell keresztény értékrendet képviselni ahhoz, hogy elgondolkodjunk azon amik elhangzanak "pozitív hősök" részéről, pl "a pallérozott elme számára a halál nem más, mint egy új kaland kezdete". Ezt pedig nem a főgonosz mondja, hanem Harry egyik példaképe, a varázslóiskola bölcs igazgatója. Lehet, hogy ezer gyerek közül egy sem lesz, aki kedvet kap arra, hogy nekiinduljon a halál izgalmait keresni, de amikor tinédzserek ugranak le kéz a kézben hidakról, toronyházakból minden érthető ok nélkül, akkor mégsem lehet szótlanul elmenni az ilyen mondatok mellett. Az amerikai iskolai lövöldözések során gyerekek a virtuális valóságban elsajátított kíméletlenséggel mészárolták le osztálytársaikat. Többen közülük utólag azt mondták, hogy azt hitték, egy újabb kalandtörténetet játszanak el.


Érdekességként pedig annyit, hogy több amerikai boszorkányszervezet vezetői nyilvánosan köszönték meg a szerzőnek az okkultizmus népszerűsítéséért végzett értékes munkáját az írónak.


Végezetül annyit, hogy neked jogod van szeretni a Harry Pottert, a keresztények pedig magát a műt ítélik meg, annak szellemi tartalma végett, nem pedig a Harry Potter kedvelőket ítélik el. Ez lényeges különbség.


Üdv!

2015. okt. 11. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/47 A kérdező kommentje:

Hűha, köszönöm ezt a sok kommentet,nagyon sok okosságot olvastam.Különösen a #20-as és #24-es válaszoló érvei voltak a legmeggyőzőbbek számomra.

Utolsó válaszoló:szerintem egy kicsit félreértelmezted a Harry Potter mondanivalóját.Például Dumbledore mondata a halálról közel sem olyan veszélyes, mint ahogy gondolod, nem arra szólítja fel az embereket hogy öljék meg magukat, hanem arra, hogy egy sokat megélt embernek nem kell félnie a haláltól, ezzel is utalva arr,hogy a halál után is van élet, mint ahogy a Biblia is írja.Ez a mondat az olyan embereknek szólt akik Voldemort fejével gondolkodnak és semmit sem tartanak rosszabbnak a halálnál, semmi hátsó szándék nem rejlik mögötte.

Még egy valamit kérnék:ne itt veszekedjetek, mindenkinek más a világnézete, senkit sem szabad elítélni emiatt.

2015. okt. 11. 18:51
 27/47 _Harry Potter_ ***** válasza:

Én erről a "amerikai boszorkányszervezetes" storyról még nem hallottam, éppen az ellenkezőjéről tudok, miszerint valamelyik okkult szervezetnek már abból volt elege, hogy állandóan a Harry Potter miatt hívták őket. Ezzel is kívánni jeleztél, hogy a regényben szereplő mágia, és amit ők tartanak mágiának, különbség van.


Furcsa egyébként, hogy a keresztények milyen óvatosan forgatják a szavakat. Ha már a "bibliai világképről" beszélünk, akkor vessünk már fel egy párhuzamos példát. A keresztények szerint a gyilkosság bűn? Ha igen, akkor hogy magyarázzák azt meg, amikor Isten adott utasítást a gyilkosságra?. Ezek szerint akkor maga az Úr is bűnt követett e? A lehetséges válasz: A kettő nem ugyanaz. A HP-vel kapcsolatban ugyanez a helyzet. Az ott szereplő mágia és amit az okkulttal foglalkozó emberek tartanak annak, óriási a különbség. Furcsa egyébként, hogy csak HP-re vannak ennyire rászállva, a magyar népmesék vagy más, világhírű mesékről sosem olvasok kritikát. Pedig azok is tele vannak boszorkányokkal, meg varázslókkal, meg sárkányokkal. Egyébként meg most nem azért a 20 fillérért, de éppenséggel a Biblia az a könyv, amelynek a mondataival/gondolataival hosszú idő keresztül zsaroltak, és még ma is zsarolnak érzelmileg másokat. A Harry Potter könyvekkel nem lehetett megcsinálni.


Egyébként meg kb ugyanez a mentalitás volt az, aminek "köszönhetően" betiltották a Dragon Ballt a 90-es évek végén. Nem lennék meglelődve, ha kiderülne, hogy a "szakemberek" között volt egy pár keresztény is. Akkor világos, hogy miért került le a műsorról...

2015. okt. 11. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/47 anonim ***** válasza:

Itt pár Harry Potter ellenes válaszoló nem tudja külön választani a valóságot a képzeletől. A Harry Potter egy fantázia regény, hiába hiszi azt valaki, hogy igazi, attól még nem az. Neki állhatok egy fabottal suhingatni, el is képzelhetem azt hogy varázsolok, attól még nem fognak a fabot végéből bűbájok, ártások,rontások, átkok és egyéb dologok röpködni.

Tudom, hogy nehéz nektek elhinni, mert a Bibliában írva vagyon, de mágia nem volt, nincs és valószínű nem is lesz.

2015. okt. 11. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/47 Jézus szolgája ***** válasza:
100%

nos meglepő fordulat,itt van Harry Potter. :D


Isten adott utasítást a gyilkosságra?.



nos potter úr amit Isten ad azt el is veheti,és a tetteiért ő megkérdőjelezhetetlen.

neki senki semmit sem róhat fel,mert ő az abszolút.


Úr is bűnt követett e?


kivagy te hogy elítéld Istent?

egy ember tévedhet és vétkezhet is,de Isten soha,ezért Isten.

és ő bűnmentes....


Egyébként meg kb ugyanez a mentalitás volt az, aminek "köszönhetően" betiltották a Dragon Ballt a 90-es évek végén. Nem lennék meglelődve, ha kiderülne, hogy a "szakemberek" között volt egy pár keresztény is. Akkor világos, hogy miért került le a műsorról...


téves infó,a Dragon Ballt azért tiltották be mert egy gyerek kiugrott a 4-ik emeletről repülő felhő hozzám- mot kiáltva.

és nem pedig a keresztények miatt.

megjegyzem a Dragon Ballt még ma is nagyon szeretem,és biztos vagyok benne hogy ezzel nem vagyok egyedül.

2015. okt. 11. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/47 _Harry Potter_ ***** válasza:

Tisztelt 22:01-es válaszoló :-)


A felvetett téma párhuzam volt. De hogy ne offoljam szét a topikot, ezért csak egy rövid reagálás a felhozott véleményedre:


Tisztában vagyok azzal, hogy a vallásos emberek (vagy "hívő emberek", ahogy jobban tetszik) számára Isten tekintélyét nem lehet megkérdőjelezni, és nem lehet felelősségre sem vonni. De nem gondolom, hogy a téma ennyivel le van zárva azok számára, akik kicsit is gondolkodnak. Tudok arról, hogy még teológusok is vitáznak azon, hogy Isten mit hogy tehetett. Maradjunk annyiban, hogy amikor keresztény voltam, magam is így gondolkodtam: Isten tökéletes, minden amit tesz, annak oka van, én punktum, téma lezárva. Már nem vagyok keresztény, és máshogy látom a dolgokat. Én nem vagyok biztos abban, hogy Isten olyan tökéletes, mint amilyennek a Szentírás írói beállítják például a dicsőítésekben. Úgy látom, benne van a pakliban, hogy hibázott (ha létezik egyáltalán). Tudom, te máshogy gondolod, meg is értem, de ezzel nem értek egyet.


A Dragon Ballról nem mondtam, hogy keresztények tiltották be, csak azt, hogy nem lennék meglepve, ha kiderülne, hogy ők is ott voltak a háttérben. Ugyanis főleg fundamentalista keresztényekről el tudom képzelni, hogy a Dragon Ball problémás nekik. Remélem nem kell sorolnom, hogy miért. :-) Egyébként a DB a kedvenc animém a mai napig is. :D


Visszakanyarodva Harry Potter történetéhez még: mágia szerintem sem létezik. Sem a HP világban, sem máshol. Mindent meglehet magyarázni normálisan is, csak idő kérdése.

2015. okt. 11. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!