Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Hogyan lehetne igazolni,...

Hogyan lehetne igazolni, érvelni az élet Teremtése mellett?

Figyelt kérdés
Vallásos szemlélettel is lenni kell valamiféle bizonyosságnak, ami megalapozza a hitet. Ez a bizonyosság miben van meg?

2014. márc. 12. 10:17
1 2 3 4 5 6 7 8
 11/77 anonim ***** válasza:
56%
A Teremtés, amiről írsz, csak egy vallás elképzelése. Van sok más vallás is. Vagy az emberek egy részét teremtették, a másik része meg a többi vallásnak megfelelően alakult ki? :D :))))
2014. márc. 12. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/77 anonim ***** válasza:
76%

Feltételezni, hogy egy ilyen bonyolult világegyetemet és az életet csak egy tökéletes intellektusú lény tervezhette és alkothatta meg, önmagában feltételezi, hogy eme lény (Isten) sem keletkezhetett magától. Ezért aztán egy - még nála is hatalmasabb, tökéletesebb létformát kell feltételezni, ami pont hogy a hittételeknek mond ellent, mert azok szerint nincs Istennél hatalmasabb létező.


Tehát az a nézet, hogy egy tökéletes univerzum csak egy tökéletes lény által jöhet létre, öngól. Mert akkor a tökéletes lény sem keletkezhet a semmiből.

2014. márc. 12. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/77 anonim ***** válasza:
69%

"Tehát az a nézet, hogy egy tökéletes univerzum csak egy tökéletes lény által jöhet létre, öngól. Mert akkor a tökéletes lény sem keletkezhet a semmiből."


De miért kell feltételezni, hogy keletkeznie kellett? Mi van, ha minden, mindenhol ciklikus, beleértve az Univerzumunkat is? Mi van, ha értelmezhetetlen az idő fogalma, vagy legfeljebb cikluson belül értelmezhető?


Túlságosan szűklátókörű az ember ahhoz, hogy ezen érdemben vitatkozni tudjon.

2014. márc. 12. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/77 anonim ***** válasza:
Engem például érdekelne, hogy szerintetek mitől lest valami egyszerű vagy komplex. És hogy lesz az egyszerűből komplex vagy a komplexből egyszerű stb.? (természetesen nem mindegy, hogy milyen területről beszélek, de minden érdekel, ami eszetekbe jut).
2014. márc. 12. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/77 anonim ***** válasza:
46%
Annyit tennék hozzá még, hogy vannak olyan irányú kutatások, hogyan lehet tanuló programot készíteni, olyan algoritmusokkal, ami beépíti az információkat, és új algoritmusokat hoz létre. Tehát fejlődik!
2014. márc. 12. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/77 A kérdező kommentje:
Egy sejt is komplex, mert nem a bonyolult felé halad, hanem kódolva a létfenntartásra törekszik és mivel él, ezért ehhez minden képessége megvan. Ha lemegyünk a mikrovilágba, ott is ugyanolyan komplexitással találkozunk, mint a természet bármelyik területén. Sosem értettem, hogy a komplexitást miért az ember irányába képzelik el vallásosak. Az ember talán a legkevésbé alkalmazkodott lény, a nagy okossága ellenére a legkevésbé komplex. Azt hiszem, sokan tévesen, vallásos szemszögből akarják megragadni a komplexitás lényegét.
2014. márc. 12. 13:10
 17/77 anonim ***** válasza:
76%

Azért kellett most feltételezni, hogy volt kezdete, mert itt a teremtésről van szó. Indirekt módon való érvelés miatt. Feltételezzük, hogy igaz az állítás, majd boncolgatása után eljutunk oda, hogy önellentmondás.


Ha nem volt kezdet, akkor egyszerűen nem is volt szükség teremtőre, hisz a világegyetem ebben az esetben nem lett, volt vagy lesz, hanem "mindig is van".


Szerintem semmi sem egyszerű. Az egyszerűsítés az emberi gondolkodás egy tulajdonsága, aminek folytán megérteni nem tudunk teljesen semmit, de legalább felfogni igen.


Például látunk egy piros gumilabdát. Így elnézegetve végtelenül egyszerűnek látszik, mert piros, gömbölyű és sima. De hogyha elkezdjük boncolgatni, hogy miből van, hogyan áll össze, miért ilyen, és amikből összeáll, azok miért így viselkednek - előbb utóbb eljutunk egy olyan pontra, ahol már nem tudunk magyarázatot adni, vagy már rég nem a gumilabdáról beszélünk.

2014. márc. 12. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/77 anonim ***** válasza:
54%

"Túlságosan szűklátókörű az ember ahhoz, hogy ezen érdemben vitatkozni tudjon."


Azért annyira nem szűk az a látókör. Igen sok kérdést tudok feltenni, amivel bizonyíthatom, hogy a látókör az tág, csak éppen a vallás nem tud rá választ adni, mert túl primitívek az elképzelések, vagy rendben, legyen ahogy Te fogalmaztad, szűk a látóköre.

Nézzük rögtön az elejétől:

Kezdetben vala az Isten, valahogy így szól a szentencia, lehet, hogy nem pontos, nem idéztem, csak a lényegét írtam le.

Várjunk egy pillanatig, mégis, milyen kezdet? Hogy is van ez? Nincs semmi más, csak Isten? Miből lehet vajon, ha még anyag sincs? Hol leledzik? Mióta lehet? Miképpen kerülhetett arra sor, hogy elkezdődjön a kezdet? Hogyan "kezdődött" maga, Isten? Miért kezd el egyszer csak teremteni?

Mit tett vajon Isten százmilliárd, vagy akár ennél is több éven keresztül? Miért nem volt már előtte kezdet? Ha semmi sem volt, hogyan kezdhetett el teremteni? Az rendben, hogy "mindenható", de ez a minden hatás honnan ered? Hogyan szuperál? Miképpen lehet egy fát, egy követ, vagy akár valamit létrehozni a semmiből? Honnan származik az a mérnöki tudás, amivel megtervez bármit is, olyant, ami még sohasem volt?

Ne gondold, hogy nem tudnám a kérdéseket oldalakon át sorolni, de azt hiszem, ennyi éppen elég ízelítőnek, bárki hozzátehet még éppen eleget.

Kezdetben volt, hm, nocsak igazán simán el van intézve, csak legyen aki lenyeli, az utána következőkkel egyetemben. Így könnyű érvelni, mindent tud, mindenható, örökké van, teremt, akár életet is, az már érthető, sőt, sokaknak valószínű, még akkor is, ha semmit nem tud róla, nem is szükséges a hogyan, miből, miért, mikor, stb... kérdéseket feltenni, mert untig elég elhinni, hogy van valaki, aki mindenre tudja a választ, ezért A vallásosnak marad az áhítat és a leborulás.

Mit mondjak, ez tényleg szűk látókört igényel.

2014. márc. 12. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/77 anonim ***** válasza:

Hozzáteszem, vegyük ezt a vallásosak által elfogadott szót: "teremtés".

Mégis, pontosan mit is jelent? Definiáld, kérlek. Próbáld meghatározni!

Ugye, ugye, kezd nyögvenyelős lenni a dolog? Ha már valamit meg kell határozni, konkretizálni, mindjárt nem annyira egyszerű a helyzet...

2014. márc. 12. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/77 anonim ***** válasza:

"Nézzük rögtön az elejétől:

Kezdetben vala az Isten, valahogy így szól a szentencia"


Éppen erről beszélek. (Bibliai) teremtés kontra evolúció (persze materialista nézőpontból), minden más kizárva. Ezen nem érdemes vitatkozni, mert jó eséllyel egyik sem igaz, legalábbis nagyon valószínűtlen, hogy ennyi tudással, ennyi rálátással és felfogóképességgel az ember helyes elméletet alkosson arról, amit nem is ismer teljes egészében (csak egy igen szűk, általa érzékelhető, mérhető és felfogható metszetét).

2014. márc. 12. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7 8

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!