Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Akik a vallás javára a tudomán...

Akik a vallás javára a tudomány ellenében érvelnek miért jutnak mindig ahhoz a következtetéshez, hogy "egy ponton úgy is hinni kell egyikben vagy másikban"?

Figyelt kérdés

Mármint ez az érvelés nekem azért nem világos, mert a tudományban csak apró részek maradtak kitöltetlenek, amelyekben "hinni kell", de a közvetett bizonyítékok még így is erősítik ezeket, pl.

"van ugyan hiányzó láncszem az előember-ember között, de evolúcióval kapcsolatos megfigyeléseink ezt erősítik (ha nem is ad rá pontos magyarázatot)",

"világegyetem keletkezése, amit viszont a minden irányba mozgó galaxisok ténye erősít meg (ha nem is ad rá pontos magyarázatot)"


A vallásban pedig eljuhatunk egy pontra, ahol MINDENT egyetlen akárkinek az akaratára kell visszavezetni, nem bontható le, a tudományos módszerekkel ellentétben pedig nem sok kis apróság feltételezéséről van szó, hanem sok hatalmas feltételezésről, pl.

"azért mozognak így a galaxisok, mert isten így akarta (nem ad rá még közelítőleg pontos magyarázatot sem és semmi más tényszerű dolog sem tudja megerősíteni)..."

"azért olyan az ember, mert isten így akarta (nem ad rá még közelítőleg pontos magyarázatot sem és semmi más tényszerű dolog sem tudja megerősíteni)..."



2017. okt. 22. 20:33
❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯
 21/117 anonim ***** válasza:
72%

"- A tudomány képtelen megmagyarázni hogyan"

Tudod, azért van egy apró kis különbség.

A tudomány kiválóan megmagyarázza a világunk 90%-át. Visszavezeti néhány BIZONYÍTOTT jelenségre.

A sor végén aztán tényleg van néhány olyan dolog (természeti állandó), amiről tényleg nem tudja EGYELŐRE megmondani, hogy miért annyi.


A vallás viszont mit mond?

MINDENRE azt mondja, hogy "az isten csinálta".

Ennyi.

2017. okt. 23. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/117 anonim ***** válasza:
27%

Vidiripi


"Vidiripi, neked még senki nem mondta, hogy a világegyetem nagyoooon nagy?"


Láttam a StarGate Universe sorozatot! Tudom hogy hogy nagyon nagy az Univerzum! :)


"Vagy mondták, csak nem tudsz mit kezdeni az információval?"


Ha azt írom hogy Isten nagyságát tükrözi ez is vissza az téged nem fog feldobni!


"Az megvan, hogy a lottónyereményt is el szokták vinni, anélkül, hogy a jóistenke személyesen segítene ebben?"


Ezt hiszed vagy tudod?


"MINDENRE azt mondja, hogy "az isten csinálta"."


Azért nem ennyire egyszerű a helyzet. De legyen ahogy akarod.

2017. okt. 24. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/117 Mojjo ***** válasza:
79%

@22:


"Láttam a StarGate Universe sorozatot! Tudom hogy hogy nagyon nagy az Univerzum! :)"


Ez nem tudom miez, bár talán ebben volt a jaffa valami lény szörp helyett. Mindenesetre nem hiszem, hogy ez a sorozat visszaadhatta volna az univerzum méreteit. Ráadásul most mehetek el jaffaszörpért, mert baromira megkívántam :/


"Ha azt írom hogy Isten nagyságát tükrözi ez is vissza az téged nem fog feldobni!"


Tulajdonképpen semleges. Ha valamiféle istenség hozta létre a világunkat, akkor valóban a nagyságát tükrözi. (Igen, egy általános istenképpel szemben agnosztikus ateista vagyok. Részemről nem tartom túl valószínűnek, hogy létezne vmilyen isten, de nem tudom és nem is akarom kizárni. Ismételten: általános, valamiféle isten esetén.)


De nem teljesen erre céloztam. Nézd, Vidiripi. Amit nem túlzottan szeretek, sőt, mondjuk úgy, szívből megvetek, azok a hamis érvek, akkor, ha az illető tudatosan használ hamis érveket. Ugyanis az direkt hazugság térítési szándékkal. A cél szentesíti az eszközt, Jézus meg az Úr nevében (bár nem teljesen világos, hogy ez a kettő mennyire egy). Nem mondom, hogy te ilyet tettél volna, félre ne érts. Sőt, azt feltételeztem, hogy nem. Viszont ha nem tettél ilyet, az azt jelenti, hogy vagy nem vagy tisztában az univerzum méreteivel, vagy csak nem érted ennek az információnak a jelentőségét. És erre akartam itt célozni. Kifejtem kicsit részletesebben:


A bolygó méretével, elhelyezkedésével, a holdjával, a gravitációs erejével (ez mondjuk a méretéből adódik) és hasonlókkal érveltél. Namost a világegyetemnek csak az általunk megfigyelhető részén (!) is van kb 10^21 (azaz ezerszer egymilliárdszor egymilliárd) csillag. Ha csak minden ezredik csillag körül kering kőzetbolygó és azok közül csak minden ezredik megfelelő méretű és azok közül csak minden ezredik ilyen bolygó van megfelelő távolságra a napjától, és azok közül csak minden ezrediknek van víz a felszínén, és csak minden ezrediknek van jókora holdja, akkor azt mondhatjuk, hogy egymillió tök ugyanilyen bolygó van csak a megfigyelhető részén a világegyetemnek. Egy millió! És elárulom, hogy a valóságban még sokkal több lesz, mert ez a "minden ezredik, minden ezredik" jócskán el van túlozva. De csak, hogy ne érhesse szó a ház elejét... :) Szóval a mi bolygónk pont annyira "isteni csoda" és különleges, hogy a világegyetem belátható részén is van minimum milliónyi testvére. És - kapaszkodj meg - fogalmunk sincs, mekkora is az univerzum a belátható részen túl.


Szóval a Föld különlegességével érvelni csak akkor lehet, hogy ha az ember nem tudja felmérni a világegyetem méreteit, vagy ha tudatosan hazudik. Remélem, az elsőt sikerült most kiküszöbölni és felteszem, a másodikba nem fogsz belecsúszni. :)


"Ezt hiszed vagy tudod?"


Igazad van. Pusztán hiszem. Azt viszont tudom, hogy nem _kell_ semmiféle isteni segítség ahhoz, hogy a lottónyereményt időről időre elvigyék. Hiába nagyon kicsi a nyerés esélye, ha nagyon sok szelvényt játszanak meg, időről időre el fogják vinni a nyereményt, és ehhez nem kell semmi isteni beavatkozás - ezt biztosan tudom én is, és te is biztosan tudhatod, ha mondjuk pl azon sem lepődsz meg, hogy ha elég sokat dobálod a dobókockát, akkor csak-csak jön egy hatos előbb-utóbb. Ez is ilyen, csak kicsit több oldala van a kockának és többször dobálják. Amúgy ha Isten segít valakinek megnyerni a lottóötöst, akkor egész véletlenül nem csalt egész véletlenül? Azért remélem, te sem gondolod az istenedet egy közönséges csalónak, szóval pont ugyanúgy kell(ene) neked is hinned abban, hogy nem isteni közbeavatkozásra viszik el a lottónyereményeket, mint nekem ;)

2017. okt. 24. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/117 Mojjo ***** válasza:
69%
@23: Na igen. Néha sikerül olyan lassan leírnom egy mondatot, hogy mire a végére érek, elfelejtem, hogyan is kezdtem, és kétszer írom bele ugyanazt... sorry.
2017. okt. 24. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/117 anonim ***** válasza:
15%

"A tudomány kiválóan megmagyarázza a világunk 90%-át."


Hogy magyarázza meg a sok milliárd kötést az emberi agyban?

Miért van 5 újj az emberi kezen?


Még a 0,9% százalékára se tud választ adni csak feltételezve, képzelve, és elméletileg.

Olyan pontos választ nagyon kevésre tud mondani mint a 2+2 az 4

2017. okt. 24. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/117 Mojjo ***** válasza:
70%
@25: Genezis, barátom, nem hiszem, hogy te ebben kompetens vagy, és akárcsak minimális szinten átlátod, hogy mit is tud megmagyarázni a tudomány és mit nem. Ne aggódj, én sem tudom. Ahhoz, hogy akárcsak erről képesek legyünk értelmesen nyilatkozni, olyan széles látókörű és mély tudásra kellene szert tennünk rengeteg tudományágban, ami nem évek, de évtizedek vért hugyozó tanulását kívánja meg. Neked meg elég nyilvánvalóan még az alapok alapjai sincsenek meg. Szóval ne áltasd magad, halvány lila fogalmad sincs, mit tud és mit nem tud megmagyarázni a tudomány. Kis önkritikát erőltess már magadra, jóember!
2017. okt. 24. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/117 anonim ***** válasza:
5%

"Kis önkritikát erőltess már magadra, jóember!"


Én az ugynevezett áludományra vagyok kritikus ami tudományként van eladva, tudod kedves barátom az nekem nem fekszik

az az áltudományos magyarázatocska hogy 5 x 4 az valószínüleg, meg feltételezhetően, ennyi meg annyi. Az a legnagyobb beszolás mikor hallom hogy az eredményt el kell képzelni, tudod drága kis bogárkám?

Ugyhogy a személyeskedéseddel nem tudod az igazságrol a mesére terelni a figyelmet.

2017. okt. 24. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/117 anonim ***** válasza:
6%

"Hogy magyarázza meg a sok milliárd kötést az emberi agyban?

Miért van 5 újj az emberi kezen?"



Két egyszerü kis kérdécskét feltettem és ez az érved rá?

*Kis kritikát eröltess már magadra, jóember!*


Tudod mi a hejzet ezzel? Az hogy mikor komoly megkérdőjelezéseket kapnak a meséket mondó áltudományos vallásos próféták, elkezdenek(hogy ne huljon le a lepel) ide oda vergődni ,kapkodni, személyeskedni csak hogy nehogy meglátszodjon a kis áltudományocskás pizsoma.

2017. okt. 24. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/117 anonim ***** válasza:
7%

Összefoglalva

2+2 az 4 ez tudomány

2+2 az valószinüleg 4 na az már nem tudomány még abban az esetben is ha eltalálják.

2017. okt. 24. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/117 anonim ***** válasza:
76%

"áludományra vagyok kritikus"

Arra lehetnél is, de sajnos nálad mást is tapasztaltunk.

A 90%-ot az ismert dolgokra értettem. Persze, a világ elég nagy részét nem ismerjük, de én nem is arról beszéltem.


A tudomány pedig igenis elég sok helyen dolgozik HATÉKONYAN valószínűségekkel. Volt pl. olyan, hogy atomerőmű primer körében valami zörgött. A kibontás sok milliós kárral járt volna.

Hang alapján kimérték, hogy néhány apró kis tárgyról van szó.

Jóval később ki kellett bontani, és kiderült, hogy pár pici anyacsavar volt.

2017. okt. 24. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!