Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Szerintetek az ateizmus vagy...

Szerintetek az ateizmus vagy a hívő élet elítélendő?

Figyelt kérdés

Ez így elég furcsán tehát megmagyarázom. Szerintetek el lehet-e ítélni azt az embert, aki ateista, vagyis nem követ semmilyen vallást, a kézzel fogható dolgokban hisz/bízik. Ha igen, miért?

És az az ember elítélhető-e, aki követ valamilyen vallást (Magyarországon leginkább a keresztény vallás van előtérben) és abban hisz? És ha igen, miért?

Régóta foglalkoztat ez a kérdés, mert én ateista vagyok, de az iskolánkban kötelező a katolikus hittan, és egyszerűen nem fér a fejembe, hogy emberek hogy képesek ilyen dolgokban hinni. Nem azt mondom, hogy nem szabad, mert tiszteletben tartom, hogy ők innen merítenek erőt. Csupán nem értem. Semmi kézzelfogható bizonyíték, sehol.

Remélem érthető így a kérdésem, mindenkinek a saját, személyes véleményét várom! És senkit nem szerettem volna megsérteni a véleményemmel!:)



2018. jan. 21. 14:05
 71/96 A kérdező kommentje:
@70 ó, te jó ég, nem is tudod mennyire hálás vagyok, amiért nem azt mondod, mint mindenki, hogy "a fiatalok ostobák és nem tudnak semmit, fogalmuk sincs a világról stb.":D
2018. jan. 23. 22:15
 72/96 anonim ***** válasza:

Kedves kérdező amúgy sejtettem, hogy ilyen fiatal vagy. De az a lényeg, hogy te sem hiszed el ezeket a meséket, amit a hívők mondogatnak.

Én személy szerint ürülök neki, ha valakinek ilyen fiatalon "megjön" az esze.

Mert van is erről egy kis mese lehet, hogy ismered (a patkó a szög miatt elveszett....bla bla bla..)

Na mindegy, minden jót!

2018. jan. 23. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 73/96 anonim ***** válasza:
*örülök
2018. jan. 23. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 74/96 Alex Fly ***** válasza:

Legyen...

Az ateista isten nélküli. De nem jelenti azt, hogy hit nélküli is lenne.

Lehet magyarázni a magyar nyelv finomságait, de ebben a kifejezésben az "a-" nem hiányt, hanem szembenállást jelent.

Akik először nevezték magukat ateistáknak és terjesztették ezt a világnézetet, egyenesen sértésnek vették, ha valaki összemosta volna őket az agnosztikusokkal.

Ez csak egy modern kori eufemizmus, ráadásul egy pontos definíciót tesz bizonytalanná.u

2018. jan. 23. 23:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 75/96 Alex Fly ***** válasza:
@71: Senki nem mond ilyet. A fiatal nem ostoba, csak tapasztalatlan. Az a dolga...
2018. jan. 23. 23:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 76/96 A kérdező kommentje:
@75 Bocsi, de tudom mit mondanak nekem... Merthogy nekem mondják. Tehát kijelenteni azt, hogy "nem mondanak ilyet", holott naponta szembesülnök vele..:D
2018. jan. 23. 23:15
 77/96 Mojjo ***** válasza:
94%

@74: A szembenállást az "anti" előtag fejezi ki. Ez esetben a szó, amit keresel az "antiteista".


Az agnoszticizmus valóban nem keverendő az ateizmussal, de csak azért, mert a gnoszticizmus - agnoszticizmus egy teljesen más tengelyen mozog, mint a teizmus - ateizmus. A gnoszticizmus - agnoszticizmus a "márpedig én tudom - tudom, hogy nem tudom" tengely, amit fel lehet húzni merőlegesen a teizmus - ateizmus tengelyre.


Ahogy már mutattam:

[link]

vagy épp:

[link]

vagy:

[link]

vagy épp, ha kicsit összetettebben akarjuk nézni a dolgokat:

[link]


Nem olyan bonyolult ez. Érdemes megtanulni legalább az alapfogalmakat, ha már ilyesmiről akarunk beszélgetni :)

2018. jan. 23. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 78/96 Mojjo ***** válasza:

Alex Fly: mha kicsit elmerengsz az ábrákon, főleg az utolsón, egy kis segítség: nézd meg, hova mutatnak a gyenge ateizmus nyilak. A gyenge ateizmus az agnosztikus ateizmus egy nagy részét, illetve az implicit ateizmust foglalja magában. Ez esetben az embernek nincs pozitív és nincs negatív hite sem, viszont definíció szerint ateista.


Az erős ateizmus már hiten alapszik: azon a hiten, hogy Isten nem létezik. Ennek a legerősebb formája a gnosztikus ateizmus, ami annyit takar, hogy az ateista nincs is tisztában vele, hogy a nézőpontja hiten alapszik, hanem úgy gondolja és azt mondja, hogy ő tudja, hogy nem létezik Isten, azaz szerinte tudáson alapszik a nézőpontja.


Természetesen ez nem igaz, és úgy lehetne kifejezni, hogy azt hiszi, hogy tudja. A lényeg az azonban, hogy ez is egy hiten alapuló ateista nézet.


Az ateisták nagyobb része gyenge ateista, kisebb része erős ateista. Magyarán az ateisták többségének nincs sem pozitív, sem negatív hite.


Az agnosztikusok pedig nagy többségben agnosztikus ateisták, de egy minimális számú agnosztikus teista réteg is létezik - itt a GYK-n is már legalább két olyan emberrel találkoztam, aki ebbe a csoportba esik.

2018. jan. 23. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 79/96 Mojjo ***** válasza:
91%
Én magam egyébként gyenge ateista vagyok, méghozzá agnosztikus ateista. De ha röviden ki kell fejezni a nézeteimet, soha nem mondanám azt, hogy "agnosztikus vagyok, hanem azt mondom, hogy ateista. Mert az vagyok. De nem hiszem azt, hogy ne létezne Isten. Ami azt jelenti, egyáltalán nem tartom kizártnak, hogy van valamiféle istenség, ahogy azt sem, hogy ő hozta létre a körülöttünk lévő világot. Mint ahogy azt sem, hogy ez nincs így és egyáltalán nem létezik semmiféle isten. Ez a kérdés amúgy végtelenül izgalmas, és nagyon jó lenne tudni, mi az igazság, de nagyjából biztos vagyok benne, hogy korrekt, biztos alapokon nyugvó válaszunk nincs rá - és lehet soha nem is lesz.
2018. jan. 23. 23:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 80/96 anonim ***** válasza:

Mojjo bajtárs figyelj!


Olvastam itt a hozzászólásaidat, és az az igazság, hogy sok értelmes dolgot mondtál, de van némi ellentmondás is a válaszaidban..

Szerintem te túlbonyolítod ezt az ateista dolgok, mert ez csak egy szó, hogy mit mondunk valakire az teljesen mindegy.

Az a lényeg, hogy mit hisz ill. mit nem hisz az illető.

Nevezhetjük mi A-nak, B-nek vagy C-nek ezeket az embereket, mert te is azt mondogatod itt, hogy hiszel is meg nem is Istenben...

Akkor most ateista, hívő vagy agnosztikus vagy?

Látod nem lehet ezt így meghatározni.

A hívő az olyan dolgokat amiket nem tud, befedi Istennel.

(Miért van ez így? Azért mert Isten.)

Az agnosztikus bizonytalan, nem igazán hisz Istenben, de végsősoron lehet hogy van valami istenféleség..

(Miért így van ez? Hát nem tudom, lehet hogy Isten csinálta..)

Az ateista pedig kételkedik. Nem fedi be a kérdéseit rossz válaszokkal.

(Mi a franc ez az egész? Hát nem tudom, de majd a tudomány fényt derít rá.)


A lényeg az, hogy amit nem tudunk azt nem kell mindjárt Istennel pótolni. Régen istennel magyaráztak mindegy egyszerű dolgot, pl. villámlás, jégeső, árvíz stb.

Ma már tudjuk, hogy ez nem így van.


Na de természetesen mindenkinek a maga dolga, hogy mit hisz..


És Mojjo ezt nem kötekedésnek szántam.. :D

2018. jan. 24. 01:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!