Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Akik szerint a finnugor...

Akik szerint a finnugor elmélet Habsburg-politikai összeesküvés része, azok miért gondolják így?

Figyelt kérdés
És miért nem tudnak soha megcáfolhatatlan bizonyítékot mutatni egyik más alternatív elméletre sem? Jelzem, hogy itt csak a nyelvről van szó, genetikáról nem!
2011. júl. 24. 17:04
1 2 3 4 5 6 7 8 9
 51/86 A kérdező kommentje:
A linkre: ez hogy jön ide?
2011. júl. 26. 22:23
 52/86 anonim ***** válasza:
Kifejtem: úgy képzeld el hogy van egy ház, abban laknak emberek, és az ebédhez egy receptet használnak. A háziasszony tudja a receptet, a szomszédok pedig csak néhány hozzávalót látnak az ablakon keresztül, és azokat használják fel a saját ebédjükhöz. A háziasszony meg a lányának adja tovább a receptet, aki az arányokat talán megváltoztatja attól függően, milyen ízek ízlenek a ház népének, de lényegében ugyanaz a recept marad.
2011. júl. 26. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 53/86 A kérdező kommentje:
Mi??????? Ennek semmi értelme!!!!! Vagy volt egy ősnyelv, és abból alakult ki a többi, vagy több ősnyelv volt. Az ősember nem azt csinálta, hogy nimmá ez mozgatja a száját, a másik meg reagál rá, csináljuk mi is ezt, és csinál belőle egy made in china másolatot!
2011. júl. 26. 22:43
 54/86 anonim ***** válasza:

Lehet, hogy rosszul fogalmaztam. Megpróbálom idióta hasonlatok nélkül.

Nyilvánvaló, ha van egy ősnyelv, az egy helyen alakul ki, nem több helyen. Onnan elvándorolnak embercsoportok, más életkörülmények közé kerülnek, ezáltal a nyelvük is megváltozik. Nyilván minél hamarabb szakadnak el a törzsterülettől, minél nagyobb fokú az életkörülmények változása, annál nagyobb lesz az eltérés a későbbiekben. Ugyanakkor, akik az ősnyelv kialakulásának területén, annak közvetlen környezetében, lényegében azonos életkörülmények között éltek lényegében azonos életmód szerint, csak nagyon kis mértékben változtatták meg azt a nyelvet, amelyet az őseik megalkottak.

2011. júl. 26. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 55/86 A kérdező kommentje:
Tehát szerinted a teljes emberiség a Kárpát medencéből vándorolt el? Én úgy tudom, hogy afrikából.
2011. júl. 26. 23:02
 56/86 anonim ***** válasza:
79%

Azért érdekesnek tartom, hogy pár évvel ezelőtt még azt oktatták, hogy a finnek és a magyarok (ugorok) egy őshazában éltek, majd kb. 4-5000 évvel ezelőtt különváltak - mint ahogy ezt a XVII. században hirtelen felfedezték Sajnovics, Gyarmathi, Reguly, Budenz, Hunfalvy...


Még érdekesebb, hogy a genetikai kutatások előretörésével bebizonyosodott, hogy bizony az ázsiai népekhez több közünk van, mint a finnekhez. Ez talán úgy lehetséges, hogy a finnek és az ugorok bár együtt éltek, annyira utálták egymást, hogy egymással nem keveredtek, nem házasodtak - de a másik nyelvét nagy igyekezettel átvették, és beépítették a sajátjukba...


Mindenesetre ennek tükrében jelenleg már nem oktatják (sem nálunk, sem Finnországban) a nagy közös őshaza elméletét. Ennek ellenére a nagy közös _ősnyelv_ elmélete fennmaradt, hiszen azt megbízható, neves tudósok támasztják alá. (Ugyanazok, akik régebben a közös őshazáét...)


Azt mondják, hogy egy nyelv felezési ideje kb 2000 év, azaz ennyi idő alatt cserélődik le a szókészlet 50%-a. Ha mi a finnekkel úgy 4-5000 évvel ezelőtt egy nyelvet beszéltünk, akkor ezek szerint szavaink 20-25%-a azonos. Hurrá, akkor ezek szerint nekem a finn beszédből elég sokat meg kell értenem, és viszont! Vagy talán a finnugor nyelveknél ez a felezési idő rendhagyóan 200 év körüli lenne? Milyen kár!


Mindenesetre az 1870 körül kimutatott kb. 1000 közös szavunk mára már csak kb. 500-ra csökkent, a többiről bebizonyosodott, hogy mégsem rokon. Nem értem... Csak nem ... (horribile dictu) MEGHAMISÍTOTTÁK a nyelvi kutatások eredményeit?


„Egyik nyelvész bírálóm megrótt, hogy nyelvészkedek. Az a válaszom, hogy nem én nyelvészkedek, ők történészkednek.” (László Gyula)

Talán a nyelvészettudományokban is figyelembe kellene venni a történelmi kutatásokat, és nem egy olyan elmélethez ragaszkodni, amely ellentmond a (közben bebizonyosodott) történelmi tényeknek. Igen, tudom, ennek megkerülése érdekében alakult ki a finnugor elmélet MÁSODIK ÁGA (hmm, milyen érdekes, egyszerre KÉT eredetünk is van), amely szerint a magyar a finnugor nyelveknek egy olyan távoli ágából származik, ami már rég kihalt... Tisztelt nyelvészek! Talán előbb EGYMÁST győzzék meg az igazukról - de hát még arra sem képesek!


Azt mondják, hogy a bírálók többsége nem nyelvész. Ez igaz. De (érdekes módon) Hunfalvy és Budenz sem volt az - akkor őket miért is fogadjuk el, mint tudományos érvet? Bár tudom, elég furcsa lenne, ha pont a finnugor elmélet alapítóit zárnánk ki a respektált személyek köréből, ugye?


Maradjunk annyiban, hogy jelenleg elég sok elmélet létezik a magyar nyelv származását illetően, és bizony egyre inkább kétségbe vonható a finnugor eredet. Félreértés ne essék, NEM ÁLLÍTOM, hogy akár sumér, akár türk, akár japán vagy kecsua rokonságunk lenne. De tisztelt tudós urak, ki kellene tekinteni abból az elefántcsont toronyból, mert néha előfordul, hogy egy másik elefántcsont toronyban egészen más eredményre jutnak - és ha ez a két eredmény nem összeegyeztethető, akkor bizony LEGALÁBB az egyik téves...


Persze, azt is tudom, hogy mindig a MÁSIK tudomány téved...


Pedro

2011. júl. 26. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 57/86 A kérdező kommentje:
Pedro, sok mindenben igazad van, de ezta felezési időt honnan veszed? Minden nyelvnek van egy alapszókincse, ami nem fog lecserélődni egykönnyen. Ilyenek pl. a testrészeket, rokonságot jelölő szavak. Ezek hangtani átalakulásokon mennek át, de nem cserélődnek le. Viszont a finnugor nyelvrokonság szerintem biztosan igaz, csak a megfelelő dátumokat és helyszíneket kéne helyre tenni. (azt sosem értettem, hogy hogyan lehet két nyelv különbségéből konkrét időpontot megállapítani).
2011. júl. 26. 23:23
 58/86 anonim ***** válasza:
100%

23:23

Elárulom: ÉPPEN a felezési idő alapján...


Pedro

2011. júl. 26. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 59/86 anonim ***** válasza:
100%

1950-ben M. Swadesh alkalmazta a felezési idő számítást a nyelvtudományokban, és ennek alapján A. Raun és E. Kangsmaa-Minn állapították meg, hogy a 21-27%-os egyezőség alapján a finn és a magyar nyelv kb. 4-5000 éve vált külön.


Csak az a baj, hogy azóta a rokonnak talált szavak mennyisége kb. a felére csökkent - akkor pedig ennek a különválásnak 8-10 ezer éve kellett történnie...


Szóval ha még néhány szóról bebizonyosodik, hogy mégsem rokon, akkor már csak a Cro-Magnon-i ősemberek beszéltek közös nyelvet. Vagy a neandervölgyiekig menjünk vissza? :-)


Pedro

2011. júl. 26. 23:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 60/86 anonim ***** válasza:
25%

,,De akkor hogy lett a finnugorból sztyeppei nép?"


Egyszerű. Az ugor törzsek egy része a sztyeppére vándorolt, jobb élt, több élelem reményében. Mások, meg másfelé mentek. Miért, az Indo-európai népeknél hogy történt?

Feltételezik, az éghajlati változások miatt kezdtek vándorlásba, ami időszámításunk előtt, 26-22. század környékén lehetett. Tehát évezredekkel a honfoglalás előtt! történhetett. De ez csak feltételezés.


,,Ha a 7 törzs közül 2-3 volt finnugor, azt mondod. Ez kevesebb mint a fele. "

Egy: finnugor nyelvcsaládról van szó.

Kettő: Lehet, ez a 2-3 törzs volt a domináns törzs, a vezető, az erősebb, a népesebb.


,,probléma ott van, amit már mondtam: az életmód határozza meg a nyelvet"


Ez nem igaz. Nekünk a mai életmódunk határozza meg a nyelvünket? Az életmód csak új szavakat hozhat. De az életmódtól például a nyelv alapvető jellemzői, mint például ragozás, nem változik meg.


,,Még érdekesebb, hogy a genetikai kutatások előretörésével bebizonyosodott, hogy bizony az ázsiai népekhez több közünk van, mint a finnekhez"


Ilyesmi nem nagyon bizonyosodhatott be, mert egyrészt genetikailag a körülöttünk élő népekhez állunk a legközelebb( szlovákok, horvátok, osztrákok, stb) másrészt genetikával nem lehet egy nép eredetét bizonyítani.


,,Azt mondják, hogy egy nyelv felezési ideje kb 2000 év"

Kik mondják? És kik mondják, hogy bármikor is egy nyelvet beszéltünk a finnekkel?

Mert ilyet senki sem állít.

Nem beszéltünk egy nyelvet a finnekkel, sem most, sem 5000 éve sem semmikor.

Egy nyelvcsalád! Nem pedig egy nyelv!


Ismételten olyanba okoskodsz bele-már ne is haragudj- amiben alapvető tévedéseid vannak!

Mintha úgy próbálnám meg cáfolni az relativitás elméletet, hogy a legalapvetőbb fizikai tételeket sem ismerem.


,,Talán a nyelvészettudományokban is figyelembe kellene venni a történelmi kutatásokat, és nem egy olyan elmélethez ragaszkodni, amely ellentmond a (közben bebizonyosodott) történelmi tényekn"


A nyelvrokonság tény, és kész. Ezen nincs mit figyelembe venni. Nem tudom miért nem lehet felfogni, a világ összes nyelvésze elfogadja, mert ez bizonyított tény.


,,Igen, tudom, ennek megkerülése érdekében alakult ki a finnugor elmélet MÁSODIK ÁGA (hmm, milyen érdekes, egyszerre KÉT eredetünk is van), amely szerint a magyar a finnugor nyelveknek egy olyan távoli ágából származik, ami már rég kihalt... "


Nem, nincs két eredetünk, de egy nyelvcsaládnak több ága is van. Nézd már meg az indo-európai nyelvcsaládokat!

Az oroszok is oda tartoznak meg az angolok is! Még se nagyon hasonlítanak, és a nyelvcsalád nagyon más ágából származik a nyelvük.


Budenz meg nyelvész volt.


,,Maradjunk annyiban, hogy jelenleg elég sok elmélet létezik a magyar nyelv származását illetően, és bizony egyre inkább kétségbe vonható a finnugor eredet"


Maradjunk annyiban, hogy tanulmányozd már át, esetleg a nyelvészek és történészek erre vonatkozó munkáit.

Talán, elhihetnéd, hogy értenek hozzá, és a nem hülye a világ összes nyelvésze.


Bár lehet mindenki hülye és csak te vagy helikopter , nem tudom.

2011. júl. 27. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7 8 9

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!