Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Akik szerint a finnugor...

Akik szerint a finnugor elmélet Habsburg-politikai összeesküvés része, azok miért gondolják így?

Figyelt kérdés
És miért nem tudnak soha megcáfolhatatlan bizonyítékot mutatni egyik más alternatív elméletre sem? Jelzem, hogy itt csak a nyelvről van szó, genetikáról nem!
2011. júl. 24. 17:04
1 2 3 4 5 6 7 8 9
 61/86 anonim ***** válasza:
25%

Arról nem is szólva, hogy akadjatok már le a finnekről!


Ismét csak a tudatlanság. Nem a finnek a legközelebbi rokonok a nyelvcsaládon belül, csak róluk nevezték el a nyelvcsalád egyik ágát!


De mi, az ugor ágba tartozunk, és a legközelebbi rokonok, a manysi és a hanti nép.

2011. júl. 27. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 62/86 A kérdező kommentje:

http://www.youtube.com/watch?v=CCQflgv6rg8

Ezt a videót ajánlom mindenki figyelmébe. Engem meggyőzött teljes mértékben.

2011. júl. 27. 09:21
 63/86 anonim ***** válasza:
75%

Dantes


Igen, már írtan is, hogy mindig a MÁSIK tudomány téved...

A nyelvészet az egyszerűen tévedhetetlen. Hát még a képviselői!


"Ilyesmi nem nagyon bizonyosodhatott be, mert egyrészt genetikailag a körülöttünk élő népekhez állunk a legközelebb( szlovákok, horvátok, osztrákok, stb) másrészt genetikával nem lehet egy nép eredetét bizonyítani."

- Sem a körülöttünk élő népekről, sem az eredetünkről nem volt szó, ezeket csak te kevered bele. Pontosan azt mondtam, amit a mondatom jelent, azaz hogy az ázsiai népekhez több közünk van, mint a finnekhez - eredet, meg körülöttünk élő népek NÉLKÜL. Mondatot értelmezni még egy nyelvésznek is kellene tudni, nem? :-)


""Azt mondják, hogy egy nyelv felezési ideje kb 2000 év"

Kik mondják?"

- Morris Swadesh, ugye tudod, ki az (persze, hogy tudod). Akkor meg miért nem olvasol utána? Ja, persze, hogy ehhez már MÁS tudományokat is ismerni kellene (ki kellene jönni az elefántcsont toronyból)... Hát igen. KELLENE... Swadesh-nek sikerült. Neked nem. Semmi baj. Glottokronológia alatt megtalálod, t = (lg c) / (2 lg r) képlettel, a "c" és "r" behelyettesítésével kb 2000 év jön ki (valamivel több).


"olyanba okoskodsz bele-már ne is haragudj- amiben alapvető tévedéseid vannak!"

- Lehet. De (veled ellentétben) utánakeresek annak, amit nem értek, valamint (veled ellentétben) egyéb tudományok eredményeit is elfogadom...


"a világ összes nyelvésze elfogadja, mert ez bizonyított tény."

- Persze. Csak abban nem tudnak megegyezni, hogy vajon mi is az a tény, amit elfogadnak?


"Nem, nincs két eredetünk,"

- Igen, ezt én is így gondolom. De akkor - kedves nyelvészek - talán el kellene dönteni, hogy melyik elméletüket tekintik igaznak? (Lásd az előző bekezdést.) Merthogy a két elmélet közül LEGALÁBB az egyik téves...

De hát még a Swadesh-listát is sokan (NYELVÉSZEK!!!) támadják, szóval még azokat az alapokat SEM fogadják el egyöntetűen, amelyek alapján határozottan állítják a nyelvrokonságot. (Egy fizikus ettől garantáltan a kardjába dől.)


Igazad van, Budenz nyelvész volt. 22 évesen, egy nyaralás alatt tanult meg magyarul... Majd megállapította, hogy honnan is származik a magyar nyelv... :-) De lehet, hogy azért halt meg infarktusban, mert Vámbéry Ármin nem osztotta a nézeteit...


"elhihetnéd, hogy értenek hozzá,"

- Elhiszem. Mindegyik ért hozzá. Csak különböző elméleteik vannak. Következésképpen van köztük, aki téved. Bár tudom (már írtam is), hogy mindig a MÁSIK téved...


"és a nem hülye a világ összes nyelvésze."

- SENKI nem állította. Megint felhívom a figyelmedet a szövegértelmezés fontosságára. Azt írtam, hogy jelenleg elég sok elmélet létezik a magyar nyelv származását illetően - és ezt továbbra is fenntartom. Persze NEM MUSZÁJ elfogadni senkinek a véleményét...


Pedro

2011. júl. 27. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 64/86 anonim ***** válasza:
64%

Ebben a témában elég nagy ostobaságra vall bármit biztosan állítani.Főleg másokat leszólni a nézeteik miatt.

Nem tudhatjuk biztosan mi is az igazság. Ezt el kéne fogadni.

2011. júl. 27. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 65/86 anonim ***** válasza:
100%

Mindenesetre érdemes utána olvasni a Tarih-i Üngürüsz-nek, melyet egyszer Vámbéry hozott haza Magyarországra, majd 1971-ben Geönczeöl Gyula és Kolozsvári Grandpierre Endre Isztambulból szerzett meg, és Blaskovics József, a prágai Károly Egyetem turkológus professzora fordított le.


Tudom, tudom, nem hiteles mű... :-D


Pedro

2011. júl. 27. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 66/86 anonim ***** válasza:
100%

„Genetikailag németek és szlávok vagyunk, ezt tudom.”

Akkor rosszul tudod. Genetikában nincs olyan, hogy német meg szláv, mivel nem létezik sem német, sem szlovák, horvát, szerb, orosz gén. Ahogy nincs magyar, bosnyák, török, bantu, tuszi gén sem. Attól, hogy genetikailag melyik néphez állsz a legközelebb, nem azt jelenti, hogy az vagy. Ennyi erővel a hollandok is németek?

Legtöbb ember fejében ideje lenne tisztázni, hogyha azt mondják „finnugor-nyelvrokonság”, az nem egyenlő azzal, hogy a magyar nyelv a finn nyelvből származik. Mert sokszor találkoztam már ilyen emberrel.

Az adott szóösszetételben mindkét szó egy további nyelvi csoportot jelent, méghozzá az ugor és a finn-permi ágat. Az ugor ágba tartozik a magyar és az obi-ugor nyelvek, azaz a manysi és a hanti. A finn-permi ág még további csoportokra osztható, például permi-csoport, finn-volgai csoport stb. Tehát amikor a finnugorsággal dobálóznak, a legrosszabb, amit tehetnek, az a finnek folyamatos felhozása. Az előbb leírtak alapján ők körülbelül legtávolabbi rokonaink, de a balti-finn csoportba tartozik még például az észt is, azt viszont soha nem hallom az ilyen vitákban. Talán azért, mert az emberek – akiknek fogalmuk sincs valójában mi fán terem ez az egész – csak a nyelvcsalád nevéből vonnak le következtetéseket. Azaz: „Né’ mán, ennek a finn szó van a nevében, akkor azokbó’ származunk.” Ezt nem az itt hozzászólókra értettem, hanem személyes tapasztalat volt, mert sajnos már hallottam ilyet.

Mellesleg tulajdonképpen már nem csak a finnugor, hanem bizony hivatalosan az uráli nyelvcsaládba is tartozunk. Ami azt jelenti, hogy a szamojéd nyelvek is a rokonaink.

„Még érdekesebb, hogy a genetikai kutatások előretörésével bebizonyosodott, hogy bizony az ázsiai népekhez több közünk van, mint a finnekhez”

Melyik ázsiai népekre célzol pontosan? Van azért ott elég sokféle nép.

„Azt mondják, hogy egy nyelv felezési ideje kb 2000 év, azaz ennyi idő alatt cserélődik le a szókészlet 50%-a. Ha mi a finnekkel úgy 4-5000 évvel ezelőtt egy nyelvet beszéltünk, akkor ezek szerint szavaink 20-25%-a azonos”

A Swaedish-lista nem ilyen nyelven működik. Nem az egész szókincset veszik alapul, hanem van egy alapszókincs, amely a végtelenségig primitív nyelveken kívül minden nyelvben megtalálható. Ezeket kiválasztják és azok a szavak lesznek az adott nyelv swaedish-listán szereplő szavai. Később ezeket a szavakat hasonlítják össze a többi nyelvvel, és határozzák meg a két nyelv elszakadási idejét.

Egyébként nagyon sok buktató van benne. Például az, hogy egy nyelv milyen gyorsan változik, függ a környezettől. Egy nagyon elszigetelten élő, változatlan életmódot folytató két nép nyelve akár ötezer év múlva is lehet rendkívül hasonló, ha ráadásul még egymás közelében is élnek. Ugyanakkor egy változékonyabb, fejlettebb környezetben élő nép nyelve sokkal gyorsabban megváltozhat.

Egyébként van már urál-altáji nyelvcsaládelmélet is. Abban benne van finn, szamojéd, magyar, török, mongol, mandzsu, egyesek a sumert és a japánt is belesorolják. Gyarapodnak a rokonaink.

Én egyik elmélet mellett sem törnék pálcát. Ahogy a történelem, meg sok tudomány nagy része, ez nem olyan, mint a matematika, hogy kettő meg kettő az biztosan nem öt. Nagyon sok minden közrejátszhat, és rengeteg esemény kavarhat a képbe. Szóval nekem egyre megy mind a finnugor, mind a sumer, etruszk meg ki tudja, mi van még. Ezek sem elméletek, nem bizonyított tények. A tudományok meg úgy is mindig változnak.

Egyébként gondolom, azért támadnak a Habsburgokkal, mert a korban is őket hibáztatták. A népnek nem tetszett, hogy osztrákok sorolták be a magyar nyelvet egy nyelvcsaládba, úgy gondolták ezzel múltjukat veszik el, és hogy a Habsburgok azzal a meggyőződéssel tették mindezt – abban a feszült, forradalmi helyzetben – hogy a magyarokat a saját büszkeségükkel lehet a legjobban megtörni. Már pedig akkoriban a magyarok nagyon büszkék voltak nyelvükre, történelmükre.

A másik meg a finnugristák erőszakossága – miszerint semmi más elmélet nem fogadható el, csak a finnugorizmus. A parlamentben is hangzottak el olyan kijelentések, hogy nem fogják azokat a nyelvészeket, történészeket támogatni, akik nem ezt vallják. Ez pedig sokaknak szúrta a szemét.

2011. júl. 27. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 67/86 anonim ***** válasza:
25%

,,Igen, már írtan is, hogy mindig a MÁSIK tudomány téved...

A nyelvészet az egyszerűen tévedhetetlen. Hát még a képviselői! "


Igen. Mi lenne ha elfogadnád, hogy a nyelvészek értenek a szakmájukhoz? Miért nem állsz oda egy fizikus elé és kérdőjelezed meg a gravitációt?

Miért csak a nyelvészekkel van bajod?

Fogadd már el, hogy a nyelvrokonság az tény. Ha fejre állsz is az lesz.


,,Pontosan azt mondtam, amit a mondatom jelent, azaz hogy az ázsiai népekhez több közünk van, mint a finnekhez"

Egyrészt, az ázsiai népek nagyon tág fogalom.

Másrészt hagyjuk már a finneket! Mit kell a finneken lovagolni?

Más népek is vannak a finnugor nyelvcsaládban! Ez a baj mindenkivel aki a finnugor nyelvrokonságot megkérdőjelezi, a finn szónál mindig leragadtok, és nem bírtok ettől tovább menni.

Mint akiben megakadt a hanglemez.


,,- Lehet. De (veled ellentétben) utánakeresek annak, amit nem értek, valamint (veled ellentétben) egyéb tudományok eredményeit is elfogadom... "


Aha, látom...azért ismételsz el sokadjára olyan dolgokat amik egyszerűen téveszmék.


Mellesleg elismétlem, ha egyszer a magyar nyelv nyelvtani jellemzői a finnugor nyelvcsalád nyelvtani jellemzőivel egyeznek meg, akkor a magyar nyelv finnugor. Kész ennyi!

Ezen semmi de semmi nem változat!

Akkor változna, ha valaki bebizonyítaná, hogy a magyar nyelv jellemzői nem is ezzel egyeznek meg, hanem valami egészen mással.


Tudsz ilyet mondani? Nagyon szívesen meghallgatnám. Nos? Én megvárom.


,,- Persze. Csak abban nem tudnak megegyezni, hogy vajon mi is az a tény, amit elfogadnak? "

Megint összevissza beszélsz. Nem bírod felfogni, hogy a nyelvrokonságot elfogadják mindenütt? Ezen mit nem értesz? Áruld el melyik szót nem érted. Komolyan.

Egyszerűen én érzem magam teljesen tök hülyének, hogy nem értitek meg, ezt az egyszerű mondatot.


,,Igen, ezt én is így gondolom. De akkor - kedves nyelvészek - talán el kellene dönteni, hogy melyik elméletüket tekintik igaznak? (Lásd az előző bekezdést.) Merthogy a két elmélet közül LEGALÁBB az egyik téves.."


Nincs semmilyen két féle elmélet. Megint össze-vissza beszélsz.



,,Igazad van, Budenz nyelvész volt. 22 évesen, egy nyaralás alatt tanult meg magyarul."


Indogermanisztikát tanult Göttingeni egyetemen. De biztos nem értett hozzá. Ostoba alak lehetett. Mint az összes többi nyelvész azóta, akiknek a diplomájuk semmit sem ér, ügyanis mind tök hülye az egész világon.

Ezt akarod mondani?

Miért nézed le a nyelvészeket?


,,Elhiszem. Mindegyik ért hozzá. Csak különböző elméleteik vannak. "


Továbbra sincsenek különböző elméleteik.


Akiknek különböző elméleteik vannak, azok meg nyelvészek, hanem kóklerek, áltudományos halandzsázók.


Komolyan nem tudom felfogni, neked meg az összes többinek mi a baja.


A magyar nyelv a finnugor nyelvcsaládba tartozik és ezt minden nyelvész elfogadja.



De ezt az egyszerű mondatot ti nem olvassátok el. Nem értitek meg.


És akkor egymiliomodszora is meg kell hallgatni, hogy de a nyelvészek nem értenek egyett( miközben igen), hogy Budenz nem érett hozzá(miközben igen) st, stb stb.


Áh...tök mindegy. 500 évvel ezelőtt azon lettél volna fennakadva, hogy de nem is biztos hogy gömb alakú a föld, mert vannak eltérő vélemények...

2011. júl. 27. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 68/86 anonim ***** válasza:
100%
Az ural-altáji sokkal elképzelhetőbb és közelebb is áll a valósághoz. A finnugor nyelvek és magyar nyelv rokon. Ez tény. Ahogy a török-magyar is. De érdekes, hogy csak a japán és azzal rokon nyelvekben van elől a vezetéknév. De biztos csak véletlen. Szóval nem kéne kijelenteni, hogy csak a manysi és testvéreivel van rokonság mert ez így ugyanolyan demagógia mint amit a kedves Kérdező úgy lenéz.
2011. júl. 27. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 69/86 anonim ***** válasza:
100%

Dantes


Látom, válaszodban a kényelmetlenebb témákat rendre kikerülöd. :-)

De igazán nem akarlak dogmatizmussal vádolni.


"Mi különbözteti meg a szakembert a tudóstól?

A szakember mindig biztos a dolgában. A tudós tele van kételyekkel." (Sajnos nem emlékszem, hogy ki mondta, de egyetértek vele.)


De természetesen nem tartom magam tudósnak ezen a téren, még csak szakembernek sem. Csak vettem a fáradságot, és utánaolvastam több elméletnek (igazad van, nincs két elmélet - több van), néhány ember munkásságának, a jelenleg elfogadott álláspontoknak, a vitatott nézeteknek - és bennem igenis az maradt meg, hogy NINCS EGYSÉGES ÁLLÁSPONT - bár természetesen mindenki a neki jobban tetsző elméletet kiáltja ki egyedül üdvözítőnek. Mint ahogy te is.


A probléma csak az, hogy én (némi fizika terén szerzett képzettséggel) igen sok elméletet láttam hitelt érdemlően bizonyítani - majd megcáfolni. Én már hozzászoktam ahhoz, hogy a "nagy igazságok" néha megváltoznak. Bocs, de én csak ebből tudok kiindulni, így tudok szemlélni olyan dolgokat, amelyekre VALAKI azt mondja, hogy ez "bizonyított tény".


De hát te értesz hozzá, biztosan neked van igazad...


Pedro

2011. júl. 27. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 70/86 A kérdező kommentje:
Hát te nagyon nem érted Dantest, az a tény. Egy egyszerű családfa az egész: Volt egy Ural-Altájinak nevezett ősnyelv, ennek lett két ága: Az urali és az Altaji. Az altajiból alakultak ki a török nyelvek (pl. oszmán török, valószínűleg a hun és társai, egyesek szerint talán a japán is innen vált ki még egy nagyon korai fázisban). Az urali megint ketté oszlott: finnugor és szamojéd, a finnugor megint osztódott: finn-permi és ugor, a finn-permibe tartozik a finn és az észt, az ugor meg megint osztódott, hanti-manysi (ezek csak később váltak szét) és magyar. Az ősmagyar nyelv beszélői lovas-nomád életmódott vettek fel, és keveredtek a török népekkel, így genetikailag magyarázható Árpád magyarjaimak török származása, de ez más kérdés, ahogy a kérdésben írtam, ne a genetikával, hanem a nyelv történetével foglalkozzunk. Az ural-altáji nyelv rokonságát még vizsgálják a kutatók, de egyenlőre ez a hivatalosan elfogadott álláspont.
2011. júl. 27. 13:40
1 2 3 4 5 6 7 8 9

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!