Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Egy anonim oldalon, mint...

Egy anonim oldalon, mint amilyen ez is, anonim személy ellen lehet becsületsértést elkövetni?

Figyelt kérdés

Írogat itt valaki nekem, akár becsület sértésre is alkalmas dolgokat. Nem durvákat, csak ilyeneket, hogy "tehetségtelen, tudatlan, proli", stb. Sajnos volt, hogy én is visszaszóltam, de szintén nem durvát ("Szerencsétlen kretén." <-- ezt írtam). Azt olvastam erről, itt is, meg máshol is, hogy akkor lehetne ez becsületsértés, ha a pl. "Paprika45324" nicknév egyértelműen köthető "Gipsz Jakab" valós személyhez, a nickneve alapján mindenki tudná, hogy "Paprika45324" egyenlő "Gipsz Jakabbal". Az én nicknevem alapján senki nem tudja, hogy valójában ki vagyok én, akkor így nem is történt becsületsértés?


Mielőtt valaki azt írná, hogy hisztizem, szó sincs róla, csak szeretném tudni, hogy lehet-e tenni valamit, ha eldurvul a dolog.


Köszönöm!


2020. júl. 22. 08:25
 11/98 anonim ***** válasza:
46%
Mármint, amit te írtál. De önmagában egyik sem bűncselekmény.
2020. júl. 22. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/98 A kérdező kommentje:

Értem, vagyis a "Szerencsétlen kretén!" az rosszabb, de még sem bűncselekmény? De miért nem? És az, hogy ő a munkámmal (szociális terület, egészségügy) kapcsolatban tett rám becsmérlő kijelentéseket, az sem bűncselekmény?


Mert itt azt írj:


"Becsületsértés


Megvalósítja a becsületsértés vétségét az, aki – a rágalmazás esetén kívül – mással szemben


1.) a sértett munkakörének ellátásával, közmegbízatásának teljesítésével vagy közérdekű tevékenységével összefüggésben vagy


2.) nagy nyilvánosság előtt a becsület csorbítására alkalmas kifejezést használ, vagy egyéb ilyen cselekményt követ el."


Ahogy én értelmezem, itt a kulcsszó a "vagy". Tehát vagy az egyes pontnak kell fennállnia, vagy a kettesnek, és nem kell együtt a kettőnek. Azt is írja még:


"A rágalmazáshoz képest lényeges különbség (mármint a becsületsértés), hogy nem feltétel, hogy a sértetten kívül más előtt történjen meg a cselekmény."


Akkor hogy is van ez?


Innen vettem:


[link]

2020. júl. 22. 10:01
 13/98 anonim ***** válasza:

Kérdező

Ez egy anonim nyilvános fórum, sokan kifejezetten azért használják, mert itt büntetlenül lehetnek tahók és mocskolhatnak, sértegethetnek következmények nélkül másokat.

Hidd el aki ilyen üzeneteket írogat, az a való életben egy szánalmas kis senki, aki még akkor is bocsánatot kér ha valaki más bántotta őt.

A gyakorin ezért vannak a moderálási elvek és ezért vannak a moderátorok, hogy jelezni tudd nekik ha ilyen történik, nekik joguk és lehetőségük eljárni az ügyben.

De van egy egyszerűbb megoldás: kineveted azt aki ilyen szánalmas, majd megnyomod a "Tiltás" gombot az üzeneten és az illető nem tud zaklatni többet.

Ezért van az 'Üzeneteid' lapon ott a 'Letiltott üzenetek' felületen ez:

"Amennyiben üzenetben zaklatnának, beállíthatod, hogy az adott felhasználótól nem szeretnél több üzenetet kapni, amiket küld, automatikusan törlésre kerüljenek. Ezt a beállítást az illetőtől érkezett üzenet jobb alsó sarkában levő gombbal állíthatod be."

2020. júl. 22. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/98 A kérdező kommentje:
13, köszönöm szépen! Nagyon sok mindenben igazad van. A tiltásban is. De én nem vagyok ennek a híve. 1997-98 óta internetezek, egy kezemen meg tudom számolni, hogy azóta hány ember tiltottam le. De ahogy írtam is, én biztosan nem teszek lépéseket, igazából arra gondolok, hogy ő fog tenni, mert ezek az emberek ilyenek.
2020. júl. 22. 10:26
 15/98 anonim ***** válasza:
46%

#14 Én is csak nagyon ritkán szoktam letiltani valakit, az első pár üzenetén kifejezetten jól szoktam szórakozni, ahogy lejáratja az illető saját magát. Ilyenkor meg is írom, hogy mennyire szórakoztat és mennyire szánalmas amit csinál, amin mindig egyre jobban felhúzza magát. Aztán vagy abbahagyja, mert talán megütötte a guta, vagy ha megunom akkor nem válaszolok. Ha folytatja, akkor letiltom és ennyi.

Amit nem tehetsz meg, ide a nyilvános részbe nem másolhatod be az üzenetét. Ha névvel teszed meg - mármint a küldője nevével, akkor ezzel sérted meg a moderálási elveket és ezért fognak kitiltani TÉGED, ha meg név nélkül, akkor meg olyan, mintha te írnál sértő dolgokat a nyilvános felületen, akkor is ha idézet, és ezért fognak büntetni.

Ha gyurcsánytól akarok bemásolni részleteket az őszödi beszédből, akkor azt is cenzúrázni kell, mert hiába idézet a qrva ország kifejezés tőle, ha kiírom, akkor nem engedi megjelenni a felület és én kapok miatta figyelmeztetést.

2020. júl. 22. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/98 A kérdező kommentje:

Értem, köszönöm!


A 7-es, 12-es számú felvetéseimre nem tud senki semmi?

2020. júl. 22. 11:06
 17/98 anonim ***** válasza:
50%

#16 A kulcsszó mindig a nyilvánosság. Az ha kettőtök között történiek egy sértő vita - az sértés, lehet mondani rá hogy becsületsértés, de mivel csak kettőtök között hangzott el, nem fogják büntetni. ha egy ilyen beszélgetést te hozol nyilvánosságra - pl. azzal ha feljelented, akkor a nyilvánosságot te éred el vele és akár ő perelhet be miatta téged. Lehet hogy sikerül kimondatnod a bíróággal azt, hogy becsületsértést követett el, de büntetést nem fognak mellé tenni, hiszen ennyit, hogy négyszemközt hülyeségeket beszél valaki, mindenkinek el kell tudnia viselni - viszont ezzel párhuzamosan ő meg kártérítést nyerhet tőled amiért nyilvánossá tetted egy beszélgetéseteket a hozzájárulása nélkül. Még akkor is ha büntetőjogilag nem elítélhető, polgári perben viszont akár nyerhet is ha olyan az eset és jó az ügyvédje.

Amíg kettőtök között marad a sértegetés, addig nem lesz belőle ügy.

Ha mondjuk egy kettőtök közötti vitában gyilkossággal gyanúsít meg, hogy eladtad a gyerekedet vagy elloptad a cég pénzét, más hasonló dolog, az ellen felléphetsz, hiszen rágalmaz és követelheted hogy vagy ismerje el hogy nem tudja bizonyítani - vagy bizonyítsa. De ez sem lesz becsületsértés.

A bíróság olyan ügyekben tud állást foglalni ahol téged kézzel fogható sérelem ér. Attól mert egy privát üzenetben mocskolt téged valaki, még nem lett károd, csak felmérgesítetted magad vagy megbántott vele. Károd akkor keletkezne ha más is meghallja (olvassa) elhiszi és a jó hírnevedet sérti vagy akár anyagilag is kárt okoz, mert mondjuk nem tart utána jó munkaerőnek stb.

2020. júl. 22. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/98 A kérdező kommentje:

"Ha mondjuk egy kettőtök közötti vitában gyilkossággal gyanúsít meg, hogy eladtad a gyerekedet vagy elloptad a cég pénzét, más hasonló dolog, az ellen felléphetsz, hiszen rágalmaz és követelheted hogy vagy ismerje el hogy nem tudja bizonyítani - vagy bizonyítsa."


Ez nekem nem világos. Azt írod, hogy "egy kettőtök közötti vitában (...) gyanúsít meg", akkor rágalmaz. Ezzel szemben a BTK ezt írja:


"Rágalmazás


226. § (1) Aki valakiről MÁS ELŐTT a becsület csorbítására alkalmas tényt állít, híresztel, vagy ilyen tényre közvetlenül utaló kifejezést használ, vétség miatt egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő."


Tehát nem KETTŐNK KÖZÖTT, hanem MÁS ELŐTT. Akkor most igaza, Neked, vagy a BTK-nak?

2020. júl. 22. 11:31
 19/98 anonim ***** válasza:
50%
Kérdező, te nagyon gyanúsan érdeklődsz a büntetőjogi fogalmak iránt. Szerintem írtál te azért ott még másokat is. :)
2020. júl. 22. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/98 A kérdező kommentje:

19, nem, csak nem értem. De egyébként valakinek meg is írtam privátban, hogy én nem fogom feljelenteni az illetőt, de nyilván azt sem szeretném, hogy ő jelentsen fel engem.


Mindenesetre a hozzászólásod nem válaszolja meg a 18-as hozzászólásomban felvetett ellentmondást, ezt ugye belátod te is!?

2020. júl. 22. 11:44

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!