Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Egy anonim oldalon, mint...

Egy anonim oldalon, mint amilyen ez is, anonim személy ellen lehet becsületsértést elkövetni?

Figyelt kérdés

Írogat itt valaki nekem, akár becsület sértésre is alkalmas dolgokat. Nem durvákat, csak ilyeneket, hogy "tehetségtelen, tudatlan, proli", stb. Sajnos volt, hogy én is visszaszóltam, de szintén nem durvát ("Szerencsétlen kretén." <-- ezt írtam). Azt olvastam erről, itt is, meg máshol is, hogy akkor lehetne ez becsületsértés, ha a pl. "Paprika45324" nicknév egyértelműen köthető "Gipsz Jakab" valós személyhez, a nickneve alapján mindenki tudná, hogy "Paprika45324" egyenlő "Gipsz Jakabbal". Az én nicknevem alapján senki nem tudja, hogy valójában ki vagyok én, akkor így nem is történt becsületsértés?


Mielőtt valaki azt írná, hogy hisztizem, szó sincs róla, csak szeretném tudni, hogy lehet-e tenni valamit, ha eldurvul a dolog.


Köszönöm!


2020. júl. 22. 08:25
 51/98 anonim ***** válasza:
100%

Kedves Kérdező!


Nem akarlak elszomorítani, de az alapján, amit ide leírtál, ez messze nem zaklatás, de más bűncselekményt sem látok ebben, ezt tapasztalatból írom. A zaklatás jogi definíciója:


"222. § (1) Aki abból a célból, hogy mást megfélemlítsen, vagy más magánéletébe, illetve mindennapi életvitelébe önkényesen beavatkozzon, őt rendszeresen vagy tartósan háborgatja, ha súlyosabb bűncselekmény nem valósul meg, vétség miatt egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.


(2) Aki félelemkeltés céljából


a) mást vagy rá tekintettel hozzátartozóját személy elleni erőszakos vagy közveszélyt okozó büntetendő cselekmény elkövetésével megfenyeget, vagy


b) azt a látszatot kelti, hogy más életét, testi épségét vagy egészségét sértő vagy közvetlenül veszélyeztető esemény következik be,


vétség miatt két évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.


(3) Aki a zaklatást


a) házastársa, volt házastársa, élettársa vagy volt élettársa sérelmére,


b) nevelése, felügyelete, gondozása vagy gyógykezelése alatt álló személy sérelmére,


c) hatalmi vagy befolyási helyzetével visszaélve, illetve


d) hivatalos személy sérelmére, hivatali tevékenységével össze nem egyeztethető helyen vagy időben


követi el, az (1) bekezdésben meghatározott esetben két évig, a (2) bekezdésben meghatározott esetben bűntett miatt három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő."



Vegyük sorba.


Azt írtad, hogy három napig tartott a dolog, és 20 levelet írt. A zaklatás paragrafusa úgy szól, hogy "rendszeresen vagy tartósan háborgatja". Három napon keresztül húsz levél, az sem nem rendszeres, se nem tartós. Hogy ez fennálljon, ahhoz havi száz levelet kellene írnia, három hónapon keresztül. Ráadásul azt írtad, hogy visszaírtál neki, a hatóság első kérdése az lesz, hogy "- Miért írt vissza neki?". Mert ez így kölcsönös levelezésnek számít, hiszen belementél önálló akaratodból a vele való kommunikációba. Más lenne a helyzet, ha mondjuk leírtad volna neki többször, hogy pl. "- Hagyjál békén!, Ne írj többet!", stb. Vagy ha letiltod, de utána más névről folytatja. Ha jól értettem, itt ilyen sem volt.


A törvény kettes bekezezdését véve, kérdés, hogy mondjuk megfenyegetett-e? Itt a megfenyegetés alatt nem elég, ha azt írta, hogy pl. "Majd egyszer összefutunk az utcán.", erőszakos, köveszélyt okozó fenyegetésre van szükség, "Megverelek, felrobbantom a házad, stb.". Ha ilyen nem történt, akkor a kettes pont sem áll meg.


A hármas pontot nem is veszem, mert az bizonyosan nem következhetett be, ha csak nem vagy hivatalos személy, de az nem valószínű, mert az egy szűk kör (pl. parlamenti képviselő, alkotmánybíró, stb).



Két hónapja keresett meg egy ismerősöm, egy durvább üggyel. Ott nem csak pár privát levélről volt szó, hanem társkereső weboldalakra, spam levelekre regisztráltak a nevében. Megtette a feljelentést zaklatásért. Először a rendőrség pattintotta le, majd a bíróság visszadobta a rendőrségnek, azok meg lezárták, hogy nem történt zaklatás. Elment két hónapja és nem kevés pénze a semmire.


Neked kell tudnod, hogy így megéri-e.

2020. júl. 23. 08:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 52/98 A kérdező kommentje:

51, igazad van.


Tegnap olvastam valahol, hogy aki apró-cseprő dolgok miatt állandóan hatóságokhoz rohangál feljelenteni, az elmebeteg. Én nem akarok ilyen lenni. Annál is inkább, hogy nem ír már az illető, de ha akarna se tudna, mert az előbb letiltottam. Füstölögjön csak magában, épp elég büntetés ez neki.


Köszönöm a válaszokat!

2020. júl. 23. 08:59
 53/98 anonim ***** válasza:
100%
41, azért az is érdekes, hogy az előadó nem szólt, amikor a feljelentést tetted, hogy ennek tízezer forint illetékleróvási kötelezettsége van.
2020. júl. 23. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 54/98 anonim ***** válasza:
46%
Tényleg nem szólt, csak felvette a feljelentést és kész. Érdekes. :D
2020. júl. 23. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 55/98 anonim ***** válasza:
100%

Nekem sántít ez az egész kérdés. Nem csak az, amit kérdező írt, hanem néhány válasz is. Egy ügyvéd, akinek nincs nagyobb dolga, mint bagatell ügyek miatt feljelentgetni, de még azt sem tudja, hogy a magánindítvány illetékköteles. Ráadásul az egészet megosztja egy nyilvános oldalon. Magánemberként sem tenném ezt közszemlére, jogászként végképp nem.


Remélem ezért a hozzászólásomért nem jelent fel senki.

2020. júl. 23. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 56/98 anonim ***** válasza:
91%

11:38/55


Ez nekem is fura.

2020. júl. 23. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 57/98 anonim ***** válasza:
46%
De az illetékkötelezettséget én nem tudtam, és én nem az ügyvéd vagyok. :D
2020. júl. 23. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 58/98 anonim ***** válasza:
100%
Akkor bocsi.
2020. júl. 23. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 59/98 anonim ***** válasza:
46%
Semmi gond, az se rossz, ha ilyen könnyen ügyvéddé lehet válni. :D
2020. júl. 23. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 60/98 anonim ***** válasza:
100%
Nekem csak az volt a feltűnő, hogy hasonló stílusban írsz, mint az ügyvéd úr, ugyanolyan szmájlikat használsz, és a zöld karikáitok is megegyeznek. Meg azt írtad, hogy nem vagy régi GYIK-es, még is csupa zöld vagy. Én két hónapos GYIK-es vagyok, nincs is annyi zöldem.
2020. júl. 23. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!