Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Egy anonim oldalon, mint...

Egy anonim oldalon, mint amilyen ez is, anonim személy ellen lehet becsületsértést elkövetni?

Figyelt kérdés

Írogat itt valaki nekem, akár becsület sértésre is alkalmas dolgokat. Nem durvákat, csak ilyeneket, hogy "tehetségtelen, tudatlan, proli", stb. Sajnos volt, hogy én is visszaszóltam, de szintén nem durvát ("Szerencsétlen kretén." <-- ezt írtam). Azt olvastam erről, itt is, meg máshol is, hogy akkor lehetne ez becsületsértés, ha a pl. "Paprika45324" nicknév egyértelműen köthető "Gipsz Jakab" valós személyhez, a nickneve alapján mindenki tudná, hogy "Paprika45324" egyenlő "Gipsz Jakabbal". Az én nicknevem alapján senki nem tudja, hogy valójában ki vagyok én, akkor így nem is történt becsületsértés?


Mielőtt valaki azt írná, hogy hisztizem, szó sincs róla, csak szeretném tudni, hogy lehet-e tenni valamit, ha eldurvul a dolog.


Köszönöm!


2020. júl. 22. 08:25
 21/98 anonim ***** válasza:
21%
Nyilván, amit leírtál, az nem becsületsértés, vagy rágalmazás. Csak azt nem fogod fel, ahogy elnézem, hogy más bűncselekmények is léteznek ezeken kívül.
2020. júl. 22. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/98 A kérdező kommentje:
Amúgy meg érdekel a jog, szociológiát végeztem az egyetemen, jó pár jogi tárgyunk volt, tehát teljesen nem vagyok hülye hozzá, csak van sajnos néhány paragrafus, aminek az értelmezése kifog rajtam, és azt gondolom, nem azért, mert én lennék hülye, hanem mert néhány jogszabály olyan, hogy ha akarom vemhes, ha akarom nem az.
2020. júl. 22. 11:49
 23/98 anonim ***** válasza:
21%

Néhány tényleg ilyen, főleg az adójogszabályok.


De ezek pont nem.

2020. júl. 22. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/98 A kérdező kommentje:

Azért gondolom, hogy a rágalmazás/becsületsértés még is ilyen, mert az egyik jogász ezt írj a honlapján, a másik meg amazt.


Egyik azt írja, "A közösségi oldalak hírfolyamán, üzenő falán történő tényállítások minden esetben más személyek előtt történnek, hiszen azt a többi felhasználó is láthatja, olvashatja, míg egy privát üzenetben küldött rágalmazó tényállítás a bűncselekményt nem valósítja meg, hiszen azt csak az érintett olvassa, társadalmi megbecsülését, megítélését nem befolyásolja."


Ő az itt:


[link]



Míg a másik ezt írja:


"További elhatárolási szempontok: a rágalmazásnak más előtt kell megtörténnie, míg a becsületet csorbító kifejezés négyszemközti közlése becsületsértést valósít meg."


Ezt meg ő írta a honlapján:


[link]



Tehát míg az egyik jogász kizárja a privát üzenetben elkövethető becsületsértést, addig a másik szerint négyszemközt megtörténhet. Laikusként azt gondolom, hogy jogi megítélés szempontjából a privát üzenet az megfelel a négyszemköztnek, de lehet, hogy tévedek.



Szóval én hiszek Neked, de ezt az ellentmondást nem oldotta fel mindeddig senki nekem, akkor viszont továbbra is az akarom vemhes, akarom nem áll fenn.

2020. júl. 22. 12:06
 25/98 anonim ***** válasza:
21%
Kérdező, az megvan, hogy a polgári jogi (Ptk-beli) fogalom nem egyezik a büntetőjogival...?
2020. júl. 22. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/98 A kérdező kommentje:
25, nagyjából megvan, de ez most hogy jön ide?
2020. júl. 22. 12:30
 27/98 anonim ***** válasza:
21%
Úgy, hogy ezért találhatsz eltérő magyarázatokat például.
2020. júl. 22. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/98 anonim ***** válasza:
50%
#20 Nincs abban semmi ellentmondás. A lényeg az, (ahogy előtte írtam is a #17-ben) hogy TE nevezheted valaminek, de attól még a büntetőjogban nem fogja megállni a helyét. Attól, mert hétköznapi értelemben rágalmaz valaki azzal ha hazugságot mond rólad, a jog szerint emiatt nem lehet elítélni, mert nem nyilvánosság előtt tette. Az egész #17 erről szólt, így is kezdtem : "A kulcsszó mindig a nyilvánosság. Az ha kettőtök között történiek egy sértő vita - az sértés, lehet mondani rá hogy becsületsértés, de mivel csak kettőtök között hangzott el, nem fogják büntetni. "
2020. júl. 22. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/98 A kérdező kommentje:

Kikértem egy kifejezetten rágalmazás, becsületsértés, jó hírnév megsértése és hasonló, nyilvánossághoz kötődő ügyekkel foglalkozó ügyvédi iroda véleményét, hamar meg is jött a válasz, mert rendesek. Ezt írta a jogász, a lényeget idézem:

“Röviden összefoglalva: a becsületsértés megvalósulhat magánjellegű kommunikáció során is, nem szükséges hozzá a nyilvánosság. Az ál- vagy nicknéven folytatott kommunikáció sem mentesítő körülmény.”‎


Ez gyakorlatilag szöges ellentéte annak, amit Ti a nap folyamán írtatok a kérdéshez. Kinek van igaza? Nektek, vagy a jogásznak?‎

2020. júl. 22. 14:37
 30/98 anonim ***** válasza:
73%

Nyilván az ügyvédi irodának; ők valószínűleg foglalkoznak is ilyennel. Egyébként itt is írták neked ezt is.


Csak nehéz kiszűrni, ki a hozzáértő válaszoló, és ki nem.

2020. júl. 22. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!