Kezdőoldal » Sport, mozgás » Egyéb kérdések » Vannak gyenge futás javításáho...

Vannak gyenge futás javításához tippjeitek?

Figyelt kérdés
Úgy 1 hete kezdtem el futni, előtte a tesiórákon kívül nem, meg úgy havonta 1-2-szer elmentem. Most valamiért nagyon megszerettem, annak ellenére, hogy nagyon béna vagyok benne. :D Nagyjából 3 km-t szoktam futni, megállásokkal. Az a helyzet, hogy bírnám egyébként, csak kicsit gyenge a tüdőm (pár hete tettem le a cigit), ráadásul 1 km után elkezd szúrni valahol a testem (általában has vagy az oldalam, gondolom rosszul veszem a levegőt), vagy el kell mennem pisilni, és városban nem mindig tudom megtenni. Minden este megyek, már sokkal jobban bírom, az első alkalommal kb 300 méterenként meg kellett állnom egy fél percre. Nem annyira fogyás a célom vele, kövér nem vagyok (158cm/50kg), picit formásodnom kéne, de a fő indok amiért megyek, hogy cigi és ivás helyett legyen valami más állandó az életemben, viszont nagyon király lenne egyben lefutni 4-5 km-t, aztán többet. Szóval vannak tippjeitek, hogy hogyan tudnám javítani? Olyanokra gondolok, hogy hogyan próbáljam venni a levegőt, mit csináljak, ha picit rosszul leszek de nem akarok megállni, mennyivel előtte szabad inni, enni, stb.
2019. nov. 28. 11:32
 1/5 anonim ***** válasza:
Amikor erzed hogy kezd felgyorsulni a levegoveteled, akkor lassits le a futassal. Egeszen odaaig le lehet lassitani mintha valaki gyorsan gyalogolna melletted.
2019. nov. 28. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
2019. nov. 28. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Én 110 kiló környékén kezdtem futni, de 3-4 km-t le tudtam kocogni (mert még magasabb súlyról indultam, de akkor már egy éve sportoltam).


Nekem megállnom nem kellett, amivel viszont küzdöttem, az a levegővétel. Meg néha a szúrás.


Kezdjük a szúrással. Arra jutottam, hogy azokon a napokon, amikor futni megyek, kell innom rendesen, de futás előtt 2-3 órával már nem. Természetesen nem is eszek előtte - 5-6 körül megyek futni, délben eszek utoljára. Nekem ez bevált.


Köze lehet a szúráshoz a levegőnek is. Kezdő futóknak gyakran mondják, hogy vegyél 4 lépésre levegőt. 4 lépés beszív, 4 lépés kifúj. Ez kezdőknek nem megy, egyszerűen több lélegzetvételre van szükség. Próbáld ki azt, hogy 3 lépésre veszel levegőt. A 2-2 már tényleg zihálás, annyira nem kell erőltetni a kocogást, legfeljebb ha részhajrázol a hajrá idejére.


Egyesek szerint a szúrást a légzés és a lépések miatti rázkódás okozza, ami mindig ugyanoda esik. Kipróbálhatod a légzésedet a lépéseidhez hangolni, de úgy, hogy 4-ig szívsz be, és 3-ig fújsz ki. Így mindig változik majd, hogy melyik lábon kezdesz beszívni. És az emberek általában a kifújást nem tudják elég sokáig kitartani, túl hamar szalad ki a levegő, illetve nem elég mély a kilégzés (ahogy egy kajak-edzőtől hallottam, amikor futtatta a csoportját, "Belélegezni még csak nem felejtünk el, de a kilégzés nem elég alapos..."


Persze nincs garancia arra, hogy akár a kaja-pia, akár a légzés segíteni fog. Én sokat futok, néha mégis beszúr. Kellemetlen, de túl lehet rajta lendülni.


A pisi az valami reflex lehet, ha néhányszor kibírod nélküle, majd elmúlik, leszoksz róla. Az is segít, ha indulás előtt elintézed, akkor biztos lehetsz benne, hogy nem fog kilötyögni...


Azt viszont ne felejtsd el, hogy ettől formásodni nem tudsz (a hosszútávfutók után nem fordulnak utána a férfiak).

2019. nov. 28. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Utolsó: köszi, ezeket a lépéshez igazított levegővételeket ma ki is fogom próbálni! :) Érdekes egyébként, mert ha mást sportolok, nem szoktam ennyire kifáradni. Kenuzni szoktam és bárhová, bármilyen távolságra (na jó, napi 40 km-n belül) elbiciklizek, ráadásul hegyvidéken élek, és tök fura, mert ha tekerek a dombra semmi bajom, de a futásból nagyon hamar ki tudok zökkenni. Nyilván nem ugyanaz, de azt gondoltam volna, ha ennyit tekerek, akkor a futás már meg sem fog kottyanni. :D

A formásodást igazából nem úgy értettem, hogy bizonyos helyeken gyúrjam ki magam, inkább afféle egységes alakot felvenni (pl a pocakomat lejjebb folytani, stb. )

2019. nov. 28. 15:02
 5/5 A kérdező kommentje:
De egyébként köszönöm szépen mindenkinek eddig:)
2019. nov. 28. 15:03

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!