Kezdőoldal » Sport, mozgás » Egyéb kérdések » Miért csökkenhet lassan, de...

Miért csökkenhet lassan, de folyamatosan (látszólag) a VO2 max értékem?

Figyelt kérdés

Kb. 3-4 éve futok heti szinten (heti 2-3 futás), változóan 5km-től a félmaratonig de általában 5-12 km közötti távokon futok.

Futásaim kezdetekor 45-ös értékkel indítottam (29/F vagyok), amelyet sikerült feltornászni idénre 48-ra.


Viszont kb egy fél éve el kezdett csökkenni, jelenleg 45-re visszaesett. Télen kevesebbet indulok futni, mert nincs annyi időm rá sajnos.

Májusban covid-os voltam de nem volt semmi extra tünetem (1.5 nap láz, izomfájdalmak, szaglás-ízlelés elvesztés - más nem).

Mostanság igaz, hogy sokszor érzem magam "letaknyosodva" még ha egyébként nincs semmi más tünetem.


Ami zavar, hogy a tempón is látszódik, eddig 5km-es távokon átlagban ment az 5:00-5:20 perc/km, most visszacsúsztam 5:40-re inkább. Oké, nem vagyok annyira edzett télen meg be is vagyok öltözve de akkor is.


Ami érdekelne, hogy esetleg ennek az értéknek a csökkenése jelezhet-e valamilyen szív/tüdőbetegséget vagy annak előjelét? (Magát az értéket tudom, hogy mit jelent, utána olvastam de a csökkenésének "okairól" nem találtam semmit).



2022. dec. 27. 17:11
 1/5 anonim válasza:

Szia! Remélem, nem túl késői még a válasz, megpróbálok pár dolgot hozzáfűzni ahhoz, amit írtál, hátha segít:

- a VO2max csak a test maximális oxigénfelvételi képességét jelzi, nem ez az egyetlen faktor, ami jó futóvá tesz (számít a futotechnika, a laktátküszöb, az izmok/ízületek ereje, a mitokondriumok száma stb.);

- nézz utána pl. a Jack Daniels (nem a whisky, hanem a futóedző) könyvének (Jack Daniel's Running Formula), na abban ő bevezet egy teljesítmény osztályozására való skálát, a VDOT-ot, ami kb. tökéletesen működik gyakorlatban (+ rengeteg zseniális edzőtervet ír le);

- természetes, hogy ha télen nem futottál, akkor a teljesítményed és sebességed csökken. De kezdőkhöz képest az 5:40 az egyáltalán nem rossz tempó, ha most tavasszal visszatérsz a futáshoz, olyan 2 honap alatt visszállsz a korábbi szintedre (a covid még inkább ronthat ezen, tehát még így is nagyon kveset vesztettél a fittségből);

- nem hiszem, hogy ez a csökkenés komoly szív/tüdőbetegséget jelez, csak az edzés hiányát és (esetleg) a covid hatását, ezeknek a betegségeknek azért általában ijesztőbbek a tüneteik, csak szólok;

- ne adj sokat az elektrobikus kütyük által kielemzett VO2MAX adatokra, igazából ehhez profi laboratóriumi vizsgálat kell;

- ha gyorsan vissza akarod nyerni a korábbi formádat, végezz laza futásokat kb. 35-40 perc hosszan, szigorúan 150 alatti pulzussal, még ha lassúnak tűnik is. Hetente egyszer pár gyors ismétlés (pár száz méter) szintén csodát tud tenni.

2023. márc. 4. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Szia!


Köszönöm a válaszod!

Rendszeresen futok, heti 2-3 alkalommal, persze azért alkalomadtán szoktam tartani 1-2 hét pihenőt.

Tegnap kipróbáltam a 150-es pulzusos futást, hát elég nehéz volt tartani. Igaz hosszabb futást terveztem, amely nálam most 12km-t jelentett. Végül is sikerült tartani, 151bpm lett a vége átlagosan (max. 157) de cserébe 6:58 lett az átlagtempóm. :D


A kérdés kiírása óta javult a VO2max szintem, azt vettem észre, hogyha rövidebb (5-6km) gyorsakat futok (5:10-5:30-as tempó között) akkor el kezd javulni. De úgy gondolom, hogy ebben az is szerepet játszhat, hogy alapvetően nekem az 5:40-es tempó mellett elég ha csak az orromon keresztül veszem a levegőt, így próbálom elkerülni a téli megfázásokat a futásból eredően.

De nyilván gyorsabb tempónál nem játszik az, legalább a kilégzést a számon keresztül kell végezni. Lehet nincs összefüggés de én talán látok benne rációt.


Most ráállok, hogy tartok heti 1 lazább és 1 gyorsító futást. A lazább lehet hosszabb táv is, a gyors pedig egyelőre 3-5-6km között.


Július közepére szeretném 5km-en visszanyerni vagy fejlődni a tempómban. Eddig a legjobb 4:56-os tempó volt átlagban 5-ön, jó lenne 4:50-et behúzni...

Esetleg valami tipp, tanács edzések kapcsán? Sajnos heti 2, nagyon max 3-nál többre nincs lehetőségem, hogy meginduljak futni.

2023. márc. 6. 19:29
 3/5 anonim válasza:

#1 vagyok. Az alapján, mit írsz, 5 km-es távon akarsz jobb lenni. Ehhez legalább heti 3 edzés kell (ideális persze az 5-6, de ennyivel is lehet fejlődni). A helyedben a következőkre ügyelnék:

- legyen egy laza tempójú, max. 150 BMP, 5 km-nél lényegesen hosszabb futás (7-15 km);

- legyen egy gyors résztávos edzés: ha van a közelben atlétikai pálya, akkor az ideális, itt pl. 6x400-800 m versenytempónál kicsit gyorsabban, 400 m laza kocogás közte. Persze váltogathatod is a távolságot meg az ismétlések számát, akkor az egy ún. pyramid training lesz. Pl. ha a céltempó 4:50, az ismétléseket végezd 4:40-4:50 között;

- egy közepesen hosszú laza futás, aminek a végén, mikor már kezdesz elfáradni, felveszed a versenytempót és 1-2 km-n át tartod.

Ha meg nagyon szeretsz szenvedni, akkor a résztávokat lecserélheted dombfutásra is, vagy hetente váltogatod őket, ez nekem remgeteget segített gyorsabbá válni.

Itt például van pár jó kis edzésterv 5 km-re, innen is inspirálódhatsz: [link]

2023. márc. 16. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim válasza:
*150 BPM, kis elírás. Ez igaz minden laza futásra
2023. márc. 16. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Köszi! Ilyesmit próbálok összerakni idén csak még van pár hátráltató tényező (köztük a légzés, valamiért nem az igazi még mindig de talán javul).

Igazából középhosszú távon próbálkozom lazább tempóval (7-12km-en 5:50-6:10), illetve céltávon (5km) minél gyorsabban.

Láttam már sok helyen a dombozást meg a résztávos/tempó váltogatós edzéseket de akkor lecserélem a rövid futásokat ilyenre.

Dombozás nem tartozik a kedvenceim közé de jobb időben szerintem beiktatok szintezésképp párat.

Heti 3 edzés most necces de tavasszal/nyár elején szerintem meg lesz. Addig heti 2 váltakozó felállásban.


Köszönöm a tippeket! :)

2023. márc. 16. 20:59

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!