Kezdőoldal » Sport, mozgás » Egyéb kérdések » 30 perc folyamatos futással...

30 perc folyamatos futással ugyanannyi kalóriát égetek el, mintha 10 percenként beiktatnék egy 5 perces sétát?

Figyelt kérdés

2013. máj. 17. 19:43
 1/8 Linkoln ***** válasza:

ÖÖhm, nem értem.. :D

Tehát 30 perc folyamatos futás egyenlő-e azzal hogy 10 perc futás 5 perc séta 10 perc futás 5 perc séta 10 perc futás 5 perc séta (=45perc mozgás 30 perc futás +15 perc séta?)

Mert ha igen akkor nem.

A szervezetnek sokkal jobb edzés szempontjából az állandó és dinamikus mozgás. Fogyázhoz nem igen ajánlott futni. Kocogj, de megállás nélkül minél tovább.

Nem lehet a szervezet oxigénhiányos állapotban ahhoz hogy zsírt is tüzeljen a szervezet a mozgás fenntartásához. Ha túl gyorsan mész akkor kevés oxigént kap a szervezet és csak glikogént éget. (esetleg vércukrot, fehérjét)

Tehát egyhuzamba kocogj inkább. A légzés és keringés, szívverés stabilizálásában, edzésében is sokkal job hatásofokot érsz el folyamatos kocogással. Ám ezek fejlesztésére a futás javaslottabb.

De ha csak fogyás a cél akkor első variáció. (Kocogás folyamatos)

2013. máj. 18. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Köszi! De miért írtad, hogy fogyáshoz nem igen ajánlott futni? Vagy ez csak elírás?
2013. máj. 18. 13:22
 3/8 Linkoln ***** válasza:

Nem nem az.

Futás alatt túl nagy teljesítményt ad le a combizom, amihez rengeteg oxigén kell hogy a zsír kémiai úton elégjen. Ezt a szervezet főleg edzetlenül nem tudja biztosítani, ezért glikogént éget, amit szénhidrátokból állít elő. A legjobb szénhidrát pl a glükóz, amit gabonafélékből stb-ből állít elő a szervezet. Ezekből dugi tartalékokat tesz félre a szervezet pl a májba, de minden egyes izomrost mellé is van téve belőle hogy mindig minden körülmények között tudjon működni a szervezet.

Egyébként azt képzeld el ha ilyen nem lenne akkor reggel éhesen felkelsz de nem bírsz mozogni mert nincs mivel üzemelni.. :D

Így értelemszerű hogy ezeket a raktárakat a szervezet feltölti amint teheti. Sosem hagyja üresen! A fehérjét is le bírja bontani hogy pótolja, illetve sok egyéb dolgot. Ha futsz akkor ezek nagyrészt megcsappannak, és izmot roncsol a szervezet hogy pótolja. (Ezért fontos enni utánna gyors ch-t. De az izom amúgy is roncsolódik oxigénhiányos állapotban (Azért mert ugye futáskor glikogénen ég a szervezet amihez nem kell annyi oxigén. Még is vannak részecskék, amik oxigén nélkül hasznosulnának mert épp nem kap oxigént, a vér által, ezért az izomszövetből bont egy oxigén molekulát. Az izomban ezáltal szabadgyökök kezdenek gyűlni, ami semlegesítéséhez a szervezetnek időre van szüksége, és tápláló kajára.)

Ööhm, hol jártam? Mire akartam kilyukadni? :D

Nah a lényeg az hogy ha kocogsz akkor sokkal több oxigén jut arányaiban nézve az izmokhoz. Tudja a szervezet fedezni zsírból is a tüzelőt, ezért főként zsírt éget. Zsírégetés, alacsony intenzitáson aerob mozgástartományba tartozik amit még nem nevezünk futásnak. Csak kocogás.

2013. máj. 18. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Mondjuk nem tudom pontosan mi a különbség a futás és kocogás között..:/ lassan szoktam futni. Pl 25 perc alatt múltkor 3-3,5 km-t futottam/kocogtam(?).
2013. máj. 18. 17:08
 5/8 Linkoln ***** válasza:

Kocogáskor nem lehetsz oxigén hiányos állapotban, tehát ha lihegsz tüdőszkadtadból akkor gyanús hogy a szervezet a lehető legtöbb oxigént próbálja meg eljuttatni az izmoknak.

Azonban mondhatod hogy lehet hogy pont annyival kocogsz hogy lihegsz ahogy csak lehet de még pont elég oxigén jut az izmoknak.

Azt hogy így van-e könnyen kiderítheted. Ha nincs oxigén az égéshez akkor erős késztetést érzel hogy ne fuss tovább, a combod fáradtsága miatt. Ég, nem olyan mintha simán futnál, nem olyan mint kezdéskor. Nehéznek érzed, lassulsz, zsibbad stb. Hogy mi is pontosan ez az érzés könnyen rájössz ha futsz egy 100m-es sprintet és a 100 méter letelte után próbálod tartani a tempót mondjuk 200-on. Mindenképp lassulni fogsz, mert nincs jó égés, ezért a comb elkezd megállásra késztetni.


Fontos: Ne keverd a lustaságból bekövetkezett megállással az izom tökéletlen égése következtében fellépővel. Egyszerű szavakkal, az hogy a szervezet olyan intenzitáson mozog hogy lihegsz, magas százalékban veszi fel a tüdőd az oxigént a levegőből, az izom meg a szokottnál jóval nagyobb teljesítményt ad le (Pl amikor lassan futsz egy állandó a szervezetnek új, kellemetlen stresszhatás) arra késztet hogy inkább állj meg, nem jó ez így. De az izom bírná!

Az amikor oxigénhiányos állapotban futsz észlelhető azáltal hogy az izom sem bírja. A tüdő meg már rég a maximumon van, nehezedő végtagok stb.

2013. máj. 18. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 Linkoln ***** válasza:
Amúgy 25 percet lehet futni még intenzíven is, d ekell hozzá kis edzettség. Különben ahogy írtam, a szervezetnek kényelmetlen szituációt tartasz fel ami miatt folyamatosan megállásra serkent téged.
2013. máj. 18. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Tehát összegezve fussak a lehető legtöbb ideig ugyanolyan tempóban és lassan?

Amúgy köszönöm válaszaidat, sokat segítettél :) Ha nem vagyok indiszkrét megkérdezhetem, hogy hogy-hogy ennyire otthon vagy a témában?

2013. máj. 19. 17:03
 8/8 Linkoln ***** válasza:

Igen, ez az amit javaslok, lassan, dinamikusan, minél tovább. (Persze az ésszerűség határain belül)

Egyébként ha valaki kötekedni akarna mondhatná hogy így nem olyan sok kalóriát égetsz el, hiszen akkor égetsz el sok kalóriát amikor sprintelsz. Minél nagyobb az izom leadott teljesítménye, annál több kalóriát (energiát) égetsz el. Csak mertem feltételezni hogy zsírból szeretnéd fedezni az energiát, aminek égetéséhez nem szabad nagyon sietni.


Hogy hogy otthon vagyok a témában? Ööhm, futok.. :D Versenyzek, nincs külön edzőm, triatlonozok, tehát megy kerékpározás is, úszás, nagyon energiaigényes. komolyan oda kell figyelni arra hogy mit hogy csinál az ember, hiszen hosszú órás edzések révén könnyen leépülhet az ember. Mindent olyan jól kell csinálni ahogy tud az ember ilyen sportban. Bár mostanában nem triatlonozok, év eleje óta kicsit átalakítom magam rövidebb távokra.

2013. máj. 19. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!