Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Egy programozó mennyire ért...

Egy programozó mennyire ért gép hardverèhez?

Figyelt kérdés
2022. febr. 28. 23:29
1 2 3 4 5 6 7 8 9
 31/83 anonim ***** válasza:
0%

29:


"[..] mondat explicite nem fejezi ki, de implicite tartalmazza, hogy "... amennyiben ilyen szoftverre van szükség". Ilyen szoftver pedig a kernel, a driver, amiket a programozók igen kis hányada fejleszt, mint ezt elmagyarázták neked, csak ezen információt befogadni voltál képtelen."


Itt, ezen a ponton tévedsz te is, ráadásul, hatalmasat.

2022. márc. 6. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/83 anonim ***** válasza:
100%
31: Az állítás melyik része tévedés? Abban, hogy nem vagy képes az információt befogadni?
2022. márc. 6. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/83 anonim ***** válasza:
0%

30:


"Ez kb. egy hangzatos mellébeszélés, és valahogy el kell "adni" egy olyan tárgyat amiről a hallgatók nagy része (helyesen) tudja, hogy totál feleslges. Egy apró kép kell nekik, hogy van processzor, van memória, van háttértár és, hogy nagy vonalakban hogyan megy az adat ide-oda ezek között és kb. ennyit elég tudniuk. Ennél többre semmi szükségük."


Na, ez az ami hülyeség.

A profoknak nem kell "eladniuk" semmiféle tárgyat, a vonatkozó tárgyak az alapképzés részei, ezt vagy benyeli a kis kuglóf, vagy elhúz az egyetem kozeléből is.


Az operációs rendszernek az az elsődleges feladata, hogy a hardver és a szoftver kozotti kapcsolatot megteremtse. Ez tény, ezzel nem vitatkozik senki. De ebből nem ered az, hogy hw ismeretre a programok fejlesztőinek nincs, vagy ne lenne szükségük.


/régen, egy PC-ben volt egy monitor program, az annyit tudott, hogy beolvasta a kivánt állományt /programot/ a memóriába és ráadta a vezérlést. A program meg, ha lefutott, vagy kiléptek belőle, akkor "visszaadta" a vezérlést a monitor programnak. Ekkor, ebben az időben mennyivel kellett az embereknek, a gép használóinak jobban értenie a hardverhez mint most? Semennyire. Az oprendszerek nem feltétlenül a programozók, hanem inkább a userek hátsóját nyalják, ha teszik ezt./


Ráadásul, amit 29-es ír, az sem igaz, hogy ne lenne viszonylag mélyre ható hardver ismeretük a fejleszőknek. Eleve, ő maga is tanult hw ismeretet, de a mérnokinfósok sincsenek túlságosan messze [képzés szinten] a villamosmérnokoktől, sőt, eleve kovetelmény is, a szakmájuk elidegeníthetetlen része a hw ismeret. Az egy más tészta, hogy ők is jobbára szoftvert fejlesztenek a hétkoznapokban, így a hardveres felük idővel tényleg elsatnyul.


Az, hogy én tudom, a memória hogyan szerveződik, már hw ismeret. Használom? Hát hogy a p.nába ne tenném nap mint nap?

Az, hogy a gép hány bit szószélességű, szintén hw ismeret. Használom? Naná.

Hogy egy intel x86-ban hány regiszter van és azoknak mi a szerepük az fontos? Persze hogy az. Ki a bánatos veréb tudna enélkül nekiállni és a sebességkritikus részeket assembly-ben lekódolni?


Ha azt mondják nekem, hogy holnaptól nem intelre, hanem 6502-re vagy ARM-ra kell fejleszteni, akkor mi lesz az első? Ha nem a proci adatlapjának bontégszése, akkor micsoda, tessék mondani?



Ugye-ugye? És ezzel még mindig csak a felszínt kapargatom.

Na de várjatok csak.

2022. márc. 6. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/83 anonim ***** válasza:
0%

"Az állítás melyik része tévedés?"


Az egész állítás tévedés.

Egyszerűen NEM IGAZ.

Majd belátod te is.

2022. márc. 6. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/83 anonim ***** válasza:
94%

Mutass nekem bármit, amit assemblyben kódolnak x86-on.

Megemelem a kalapom, ha tudsz ilyet mutatni...

És hogy tudni kell, mekkora a szóhossz? L*faszt: sizeof(int) és megvan.

"Ha azt mondják nekem, hogy holnaptól nem intelre, hanem 6502-re vagy ARM-ra kell fejleszteni, akkor mi lesz az első? Ha nem a proci adatlapjának bontégszése, akkor micsoda, tessék mondani?" - hát ez biztosan nem. Inkább annyi, hogy letöltenek egy fordítót, és ugyanazt a kódot beadják neki...

Én beágy rendszerre és windowsra is írtam már sok programot. Mégsem láttam még életemben egyiknek sem az utasításkészletét, milyen regiszterek vannak... Mi f***nak az nekem? Te öreg, a lyukkártyáddal, és programszalagoddal menj már innen a fészkesbe, nem a 70-es években vagyunk.

2022. márc. 6. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/83 anonim ***** válasza:
0%

35:

Amellett, hogy jóval oregebb nálam, te vagy az itt előfordulók kozül az, aki igazán sotét.

Azt a, beágyazott rendszerre írt programot azért megnézném, már ha nem lenne eleve kamu.


Ezt írod:


" Mi f***nak az nekem?"


Igazad van. Neked tényleg, minek?

2022. márc. 6. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/83 anonim ***** válasza:
0%

Assembly Programming and Computer Architecture for Software Engineers


[link]


General Assembly's Data Science course in Washington, DC


[link]


++


[link]

2022. márc. 6. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/83 anonim ***** válasza:
88%

35: A 70-es években már voltak modern op.rendszerek. Ott a programozónak már azt se kellett tudnia, hogy van hardver. 1972-ben (többek között ezért is) fejlesztette ki az IBM a VM-et (VM/370), hogy az ember egy virtuális gépen tudjon dolgozni (és az nem olyan virtuális gép volt, mint amit ma a virtualbox és a vmware kínál, egészen mást tudott).


A "barátunk" kb. a 8 bites gépeket képes felfogni a 8 bites agyával, és jön azzal a zöldséggel, hogy 6502-re kell kódot írni. Írjál barátom 6502-re kódokat szép szorgalmasan. Max pár retro örült fog neked tapsikolni, mert az a kor elmúlt amikor menő volt. Már beágyazott rendszerekbe se nagyon használják. És azt meg nem értem miért nem vagy képes megérteni, hogy az a kor amikor bitre kellett tudni a proci regisztereit 50 éve elmúlt. Sajnos kiöregedtél ebből a szakmából. Látszik, hogy kezdesz szenilis lenni, és kezdenek a régmúlt dolgai határozottan vissza jönni, és már csak arra vagy képes vissza emlékezni, hogy mi volt 50 évvel ezelőtt. Ez nem probléma, ez a korral jár, ezt mindenki elfogadja. Csak ezt neked is szépen lassan be kéne lássad. Meg azt is, hogy elmúlt az az időszak amikor Pascalban és assemblyben programoztatok (egy másik kérdésnél nagyon kötötted az ebet a karóhoz, hogy a Pascal minden programozási nyelvek legjobbika). Lassan be kéne lássad, hogy elronottad a programozói pályádat, mert leragadtál valamikor 1993-ban és azóta nem fejlesztetted magad. Ismerek olyan 70 éves programozót aki lépést tartott és máig képes normális programokat alkotni, de te sajnos kiöregedtél ez van. Ezt be kéne lássad.


És azért írtam 1993-at mert 1994-ben megjelent a JAVA VM aminek pont az volt a célja, hogy a programozónak egyáltalán ne kelljen foglalkozni a hardverrel, ne kelljen azzal foglalkozni, hogy 32 bites, 64 bites, kisgép, workstation, server, mainframe hol fog futni a programja. Legyen egy általános virtuális gépe amin elfut a cuccosa. Ez volt a JAVA nagy újítása. És ha véletlenül követted volna az eseményeket akkor belátnád, hogy már csak ez is bizonyítja a totális elmaradottságodatt, mert az elmúlt kb. 30 év (lassan 30 éves a JAVA VM) arról szól, hogyan lehet a programozást és a programokat minnél jobban függetleníteni a hardvertől, és minnél kevésbé kelljen agy ÁTLAG felhasználásra készülő programnak a hardvertől függenie. Hogy ezt te már korod folytán nem voltál képes felfogni arról mi nem tehetünk, valószínűleg a saját időszakodban jó programozó lehettél, de be kell látni, hogy Te megöregedtél (ez számtalan más kérdésnél megjelent korábbi válaszodból is kiderült), a számítástechnika és a programozás átalakult. Érdemeid elismerése mellett valóban jó lenne ha inkább elmennél horgászni, mint a hozzád hasonló nyugídjasok nagy része, és nem itt osztanád az észt a 40 éve elavult tudásod alapján.

2022. márc. 6. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/83 anonim ***** válasza:
90%
"És hogy tudni kell, mekkora a szóhossz? L*faszt: sizeof(int) és megvan." És az meg mennyire tök mindegy, hogy az int-et a fordító egy vagy két szóban dolgozza fel? Pontosan ezért jelentek meg az első magasszintű nyelvek, hogy ne kelljen ahány gép annyi féle programot írni. Legkésőbb 1966-ban ez már masszívan kialakult. Tényleg szép dolog munkásan megöregedni, de ezt el is kell fogadni. Tényleg becsülendő, hogy valaki 80 évesen ír válaszokat a GYK-ra, de pont ezen a területen illendő lenne a fiatalokra legalább egy kicsit hallgatni. Eleget tanultunk tőletek már korábban is. Ellenben ha tényleg ennyire vágod a régi dolgokat egy tea mellett találkozzunk Szegeden az ITK-ban és írhatunk egy cikket arról, hogy hogyan programoztatok 1966 előtt.
2022. márc. 6. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/83 anonim ***** válasza:
0%

35-öske, nézd már ezt a megátalkodottat:


Web server for Linux written in amd64 assembly.


[link]

2022. márc. 6. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7 8 9

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!