Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Érdemes még programtervező...

Érdemes még programtervező informatikus szakra menni a ChatGPT után?

Figyelt kérdés

Tudom, hogy ez inkább Közoktatás, tanfolyamok kategória lenne, de úgy gondolom itt többen tudnak a kérdésemre válaszolni.


Programtervezőre vagy üzemmérnökire akarok tovább menni tanulni érettségi után, csak miután én is használtam, olvastam róla stb. megkérdőjelezhető hogy érdemes-e. Mert oké, most még nem váltja ki a programozókat de 5 év múlva, 10? Nekem akkor is dolgoznom kell majd. Ráadásul gondolom először pont a kezdőket, juniorokat fogják leváltani ezekkel. ChatGPT 4 jön ebben az évben aminek elvileg 1 trillió paramétere lesz (akármit is jelentsen ez az AI világában) a mostani 175 billióhoz képest, szóval legalább 5x jobb lesz mint most?


A kérdésem, hogy mennyire maradt ez a szakma jövő biztos? Én szeretek programozni de enni is.



2023. jan. 6. 00:04
1 2 3 4
 11/40 anonim ***** válasza:
4%
A programozók jobban teszik ha felkészülnek arra, hogy pár éven belül új állás, sőt, új szakma után kell nézniük. Arra a munkára ugyanis, amit ők végeznek, nem lesz szükség - a számítógépeket ugyanis a jövő évtizedben már nem programozni, hanem csak tanítani fogjuk.Ezt állítja egy mesterséges intelligencia-fejlesztéssel foglalkozó cég vezetője, aki szerint a számítógépprogramozás, mint tudományág, rövid időn belül meg fog szűnni. Szerinte a jövőben a programok kódját nem emberek, hanem mesterséges intelligenciák fogják írni - és kizárólag olyan emberekre lesz majd szükség, akik ezeket az MI-ket megtanítják erre.
2023. jan. 6. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/40 anonim ***** válasza:
4%

"A jövő mérnökei néhány gombnyomással beindítanak majd egy négy-ötmilliárd paraméteres [gépi tanulási] modellt, amibe már eleve bele van kódolva az emberiség teljes ismeretanyaga (és még több is), és ami készen áll arra, hogy bármilyen feladattal megbirkózzon. A szellemi munka derekát - aminek célja a gép rávétele arra, hogy azt adja majd ki, amit várunk tőle - a megfelelő példák, a megfelelő tanítási adatok megtalálása, valamint a tanítása folyamat helyes kiértékelésének megtalálása adja majd. [..] Az emberek egyszerűen tanítani fogják a gépet példákon keresztül - az pedig megcsinálja majd a többit", véli a cégvezető.


Ez azt jelenti 11:04, hogy öreg suttyó létedre mehetsz vissza árufeltöltőnek a teszkóba. Ahonnan érkeztél.

2023. jan. 6. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/40 anonim ***** válasza:
6%

Ilyeneket írtak egy éve,


A brit DeepMind a hét közepén jelentette be, hogy sikerült létrehoznia egy olyan, programok fejlesztésére alkalmas mesterséges intelligenciát, ami jobban képes programozni, mint az emberi fejlesztők nagy része. A Google által még 2014-ben felvásárolt cég AI-ja, a AlphaCode annyira jól teszi a dolgát, hogy a programozási versenyeken a legjobb 54% között végzett - tehát jobb kódot írt, mint az ezeken résztvevő humán programozók 46%-a.A DeepMind az eredmények eléréséhez a Codeforces nevű, népszerű platformot használta fel, ami rendszeresen ad otthont programozási versenyeknek. Ezekre jellemzően világszerte fejlesztők tízezrei neveznek be, hogy összemérjék tudásukat másokéval - és ezek közé kapcsolódott be a Google testvércégének mesterséges intelligenciája is.

2023. jan. 6. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/40 anonim ***** válasza:
84%
"négy-ötmilliárd paraméteres [gépi tanulási] modellt" :D Atyám, erkkor ostobaságot. Haver, te még az életedben nem láttál ML applikációt.
2023. jan. 6. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/40 anonim ***** válasza:
0%
Oké kirúgják a programozókat. Meg a gyári munkásokat is, meg kb mindenkit, mert mindent gépek és programokt fogynak gyártai, irányítani. És akkor mi lesz velük, velünk? Az ipari forradalom idején találtak másik munkát, meg hát csak kb 1 milliárdnyi embert élt akkor a földön. Mostanában azért kicsit többen vagyunk, nem fog juni mindenkinek másik állás.
2023. jan. 6. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/40 anonim ***** válasza:
65%

"Majd az AI megoldja, leprogramozza"

Jah oszt a facebooknál csak oda kellett mennie valakinek megnyomni két gombot fizikaileg, és nem AIba'! 😂

2023. jan. 6. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/40 anonim ***** válasza:
6%
Iggen józsi. A facebook pont jó erősen AI támogatott.
2023. jan. 6. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/40 anonim ***** válasza:
71%
10 év múlva még semmi nem fogja leváltani a programozókat, még a juniorokat sem. Úgyhogy nyugodtan menj ilyen szakra.
2023. jan. 6. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/40 anonim ***** válasza:
0%

#2.MSC szerintem kutatásra kell, vagy olyan képzésekre amik nincsenek még alapképzésen. De igazából BSC is nagyrészt azért kell hogy kapj egy kis alapot, meg fel tudj valamit mutatni.

Rengeteg anyag rendelkezésre áll a neten.

A speciális tudás alatt meg azt értem, hogy egy 1 fejlesztői irányban nagyon mély tudással rendelkezel. Olyan szakemberek lesznek keresettek, most a devops felkapott leginkább. De webfejlesztőből is olyanok kellenek akik naprakészek egy keretrendszerrel.

2023. jan. 6. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/40 anonim ***** válasza:
68%

#3 már írt egy nagyon jó választ, de szeretném kicsit kiegészíteni azt.

A programozáshoz azért vannak külön nyelvek, mert a saját nyelvünkön nem lehet egyértelműen megfogalmazni dolgokat, egy számítógépnek pedig pont egyértelműségre lenne szüksége. Jelenleg a programozási nyelvek és a gép által megértett kód között már így is több réteg van, hogy a fejlesztők gyorsabban dolgozhassanak és könnyebben tanulhatóak legyenek a nyelvek, azaz az emberi nyelvhez nagyon közeliek.

Pl ha te megírsz valamit C++-ban, akkor azt le kell fordítani elsőnek assembly nyelvre, ami egy nem szépen olvasható nyelv és nagyon alacsony szintű utasítások vannak, pl olyan, hogy tedd x nevű cpu regiszter tartalmát y-ba. Ezután ezt le kell fordítani megint, mégpedig gépi kódra, ugye nullásokra és egyesekre.

Ha a chatgpt gyorsan fejlődne, és pl 10 éven belül hibátlan kódokat írna, akkor is valakinek meg kellene mondani neki, hogy mit is írjon pontosan. Ezt pedig egy programozó vagy pontosabban egy szoftverfejlesztő tenné meg. Tehát ez csak egy új réteg lenne, ami kevesebb code monkey-t igényelne (ahogy #3 írta), de ugyan úgy kellene a tervezéshez értő és chatgpt-nek leíró fejlesztő.

De a fentebb említett opció nem annyira valószínű, inkább csak több évtizedes távlatban, jelenleg a chatgpt fejlesztői környezetekbe (ahol a kódokat írjuk) fog majd előbb-utóbb beépülni, ahol jobban segít hibákat keresni és sokkal több kód kiegészítést fog elvégezni + meglehet majd kérni bizonyos kódrészletek megírására.


Viszont amiket eddig írtam, azok kódok írásáról szólnak, csak hogy a programozás nem ebből áll:D általában már van egy meglévő kódod és abban kell hibákat javítani, nem pedig több ezer sort a semmiből megírni. Ezekhez pedig egy emberi szintű AI kéne, nem pedig egy chat AI, tehát ez a te meg az én életemben nem fog minket fenyegetni.



Még utoljára egy fontos dologra is felhívnám a figyelmed. A chatgpt egy """csak egy egyszerű""" modell, ami matematikailag nagyon jól kitudja választani, hogy pl egy adott kérdésre milyen szavak leírása lenne statisztikailag a legjobb. De ennyi, semmi más. Nincs szó arról, hogy ez egy okos valami, szimplám jó eséllyel ír le szavakat egymás után, pontosabban NAGYON jó eséllyel.

Ez persze egy hatalmas dolog és sok helyen könnyítani fog az életünkön, de NEM egy sci-fi értelemben vett AI ról van szó! Meg azt sem szabad elfejetni, hogy az önvezető autók pl hatalmasat fejlődtek egy darabig, aztán most elakadtunk és ismét távolinak tűnik egy valóban önvezető autó, ami eléri az 5. szintet önvezetési szintben. Szinte biztosan itt is ugyan ez lesz.


Meg aki nem jártas az AI fejlesztés világában, annak azt is leírnám, hogy ezeket a modelleket nem csak úgy véletlen felfedezik és meglepődnek a tudósok, hogy huu, ez milyen okos:D Van több modell ami különböző problémákra használható, ezek közül a neurális hálók a legjobb, ezt használja a chatgpt is, pontosabban CNN-t (Convolutional Neural Network). A neurális hálók ötlete már a 20. században is létezett, szóval itt nincs semmi új dolog. Az áttöréshez az kellett, hogy ugye az erősebb gépeken kívül legyen borzasztóan sok adat, amivel lehet a modellt tanítani.

Eleinte sok adatot hozzávágni a modellhez elég volt sok érdekes dologra, de a komplexebb problémákra ez nem bizonyult elég jónak. A chatgpt-t pl nem csak nagyon jól leírt sok adattal tanították be, hanem rengeteg ember is részt vett ebben és azért is működik ennyire jól.

Amúgy ez a tanítás dolog azt jelenti, hogy a modell változtat bizonyos számokat magában a jobb eredmény érdekében. Nyílván ennél sokkal de sokkal bonyolultabb dologról van szó, de a lényeg az, hogy nem valami fekete mágia történik.



Huh, remélem sikerült kielégítő választ adni:D Datascientistként dolgozok, szóval elég sok közöm van ezekhez a dolgokhoz, konkrétan ebből élek meg. A legújabb kutatásokkal is tisztában vagyok, mert gyakran kell olvasgatnom és néha implementálnom ezek alapjon dolgokat.

Amúgy véleményem szerint az AI csak a sci-fikből ismert az embereknek és ezért állnak megmagyarázhatatlanul az egészhez. Ha visszamennénk 50 évet az időben és egy modern telefont adnánk valaki kezében, akkor ő is csak lesne, hogy ez így wtf:D majd ha egyszer az oktatásban lesz szó csak nagyon lebutítva az AI-ról, akkor senki nem fog értetlenül tekinteni rá, de addig még sok programozónak is fura lehet ez az egész.

2023. jan. 6. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!