Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Érdemes még programtervező...

Érdemes még programtervező informatikus szakra menni a ChatGPT után?

Figyelt kérdés

Tudom, hogy ez inkább Közoktatás, tanfolyamok kategória lenne, de úgy gondolom itt többen tudnak a kérdésemre válaszolni.


Programtervezőre vagy üzemmérnökire akarok tovább menni tanulni érettségi után, csak miután én is használtam, olvastam róla stb. megkérdőjelezhető hogy érdemes-e. Mert oké, most még nem váltja ki a programozókat de 5 év múlva, 10? Nekem akkor is dolgoznom kell majd. Ráadásul gondolom először pont a kezdőket, juniorokat fogják leváltani ezekkel. ChatGPT 4 jön ebben az évben aminek elvileg 1 trillió paramétere lesz (akármit is jelentsen ez az AI világában) a mostani 175 billióhoz képest, szóval legalább 5x jobb lesz mint most?


A kérdésem, hogy mennyire maradt ez a szakma jövő biztos? Én szeretek programozni de enni is.



2023. jan. 6. 00:04
1 2 3 4
 31/40 anonim válasza:
57%

Bemásolom amit a chatgpt "gondol". Nem írtam át semmit még a helyesírási hibákat se.



Érdemes még programtervező informatikus szakra menni a ChatGPT után?


Tudom, hogy ez inkább Közoktatás, tanfolyamok kategória lenne, de úgy gondolom itt többen tudnak a kérdésemre válaszolni.



Programtervezőre vagy üzemmérnökire akarok tovább menni tanulni érettségi után, csak miután én is használtam, olvastam róla stb. megkérdőjelezhető hogy érdemes-e. Mert oké, most még nem váltja ki a programozókat de 5 év múlva, 10? Nekem akkor is dolgoznom kell majd. Ráadásul gondolom először pont a kezdőket, juniorokat fogják leváltani ezekkel. ChatGPT 4 jön ebben az évben aminek elvileg 1 trillió paramétere lesz (akármit is jelentsen ez az AI világában) a mostani 175 billióhoz képest, szóval legalább 5x jobb lesz mint most?



A kérdésem, hogy mennyire maradt ez a szakma jövő biztos? Én szeretek programozni de enni is.


A ChatGPT, vagy bármilyen más nagy nyelvi modell, nem veszi át a programozók munkáját, hanem inkább segíti őket. A ChatGPT a szöveggenerálásban és a szövegértésben játszik fontos szerepet, de a programozók még mindig szükségesek a modell fejlesztéséhez, karbantartásához és integrálásához más rendszerekbe.


Az informatikában a fejlődés gyors, így érdemes folyamatosan tanulni és fejleszteni a készségeinket, hogy adaptálódni tudjunk az új technológiákhoz. A programozói szakma továbbra is népszerű és keresett lesz a jövőben is, így ha szereted a programozást és képes vagy folyamatosan tanulni, akkor érdemes gondolkozni egy ilyen szakmai pályán.


A programtervező informatikus szakma egy jó választás lehet, ha szeretnél programozni, de érdemes még alaposabban utána járni a szakma elvárásainak és a pályalehetőségeknek, hogy meggyőződj a szakma megfelelőségéről az elképzeléseidnek.

2023. jan. 26. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/40 anonim ***** válasza:
64%

Ez a formája a CHATGPT-nek egy közösségi próba verzió. 2022es adatokat nem is tud semmiről, azelőtti adatokkal töltötték fel.

Folyamatos fejlődik, elképzelhetetlen sebességgel.

Ha egy adott feladatra akarják használni, akkor a meglévő tudása mellett, elkezdik feltölteni mással is, pl. az github, prog leírások stb teljes anyagával. Majd adnak neki feladatot, azt megoldja, valaki átnézi és kijavítja így megtanulja mit hibázott.

Így fejlődik.


12000 embert rúgott ki most a Google

10000 embert a Microsoft

Persze persze nem ezért. Ja dehogynem... Csak kicsit elémennek, mert hamarosan nem lett volna rájuk szükség az A.I. miatt de az rosszabb ha akkor rúgják ki őket. Így lehet másra fogni, jaj a gazdaság miatt.

Ez csak a kezdet.


Kelleni fog pár A.I. fejlesztő, pár kreatív és ennyi.


Amit az MSc vagy BSC diplomás programozók, akik mindig jajjognak mikor jön az új projekt. Meg az összes többi alap matematikus programozó stb 5 maximum 7 éven belül teljesen le élsz váltva az A.I. ra, ahogy a grafikusok stb.


Lehet okoskodni, de ez egyértelmű.

Én ezért váltottam teljesen más vállalkozásra egy ideje, mert ezzel foglalkoztam én is, igaz volt rá tőkém, hogy váltsak.

2023. jan. 28. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/40 anonim ***** válasza:
18%

32

Sajnos igen

2023. jan. 28. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/40 anonim ***** válasza:
57%
RemindMe! 7 years
2023. febr. 11. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/40 anonim ***** válasza:
57%
Neked? Nincs. :P
2023. febr. 11. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/40 anonim ***** válasza:
47%

#32 "12000 embert rúgott ki most a Google

10000 embert a Microsoft"

Erről kérlek, másolj be valami hiteles információt!

Tehát a MS a 221 ezres alkalmazotti létszámát 121 ezerre, a Google pedig a 187 ezer alkalmazottjából 67 ezret tartott meg azután, hogy előtte évben 37 ezret vett fel. Érdekes, érdekes.


"Én ezért váltottam teljesen más vállalkozásra"

Helyes. Ilyen "tudással" sokkal jobban fogsz érvényesülni egy takarító vállalkozás élén.

2023. febr. 12. 04:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/40 anonim ***** válasza:
0%

Persze, hogy érdemes.

Mondjuk ha ezt egy idősebb, szakmában tapasztaltabb ember mondaná (mint ahogy sajnos elég sokan mondják is), én is eléggé sarkalatos véleményt fogalmaznék most meg. De középiskolás vagy, tudom, milyen a középiskolás informatikaoktatás, szóval honnan is tudhatnád, hogy ez most tényleg akkora szenzáció-e, mint amilyennek mondják?

Nos...

Határozottan nem.

Amit ma mesterséges intelligenciának csúfolnak, az NEM mesterséges intelligencia. Legalábbis a klasszikus értelemben nem az. Komoly szakmai körökben nem is említik annak, pont azért, mert ez csak egy olcsó marketingfogás. Olyasmi, amivel egy-egy újságcikk elérését tízszeresége lehet növelni, és a különböző tech-cuccok eladásait is számottevően növelni lehet ennek a belengetésével. Ehelyett helyesebb gépi tanulást, mélytanulást, neurális hálókat emlegetni.

A legnagyobb tévedés, hogy ezek a technikák NEM értelmesek. Nem fognak gondolkodni, pusztán kategorizálnak, és ezek alapján adnak kimenetet a bemenetekre. Ezeket mondjuk nagyon gyorsan, és megfelelő tanítóminták esetén nagyon hatékonyan, és sokoldalúan tudják csinálni, de hagyományos értelemben véve semmi intelligens nincs a működésükben.

Hogy lesz-e hatással az automatizálás a munka világára? Persze. De nézzünk csak végig a történelmen! Amikor valamit automatizáltak, mindig megjelentek kisebb-nagyobb tömegek, amik attól féltek, hogy a technológia elveszi a munkát. Ha ennek csak kis része igaz lett volna, ma jócskán 90% fölötti lenne a munkanélküliség. Valóban szűntek meg munkahelyek, sőt, munkakörök is, de keltkeztek is újak. És hogy mik szűnnek meg? Rendszerint azok, amiknél az ember tulajdonképpen csak biorobot. És a változások egyébként sem gyorsak. A szalagmunkák elsöprő többségét már jópár éve ki lehetett volna váltani robotokkal. A valóság az, hogy még mindig rengetegen dolgoznak a gyártósorokon, és nem lesz drasztikus változás a közeljövőben. Pedig ez egy jól automatizálható szakma. A legkevésbé pedig a kreatív szakmákra jelent veszélyt az automatizálás. Személyes véleményem, hogy emiatt még évtizedekig, de talán évszázadokig sem kell aggódni. De ha mégis, az sem egyik napról a másikra fog történni.


Ami pedig a ChatGPT-t illeti: látványos cucc, de nagyobb a füstje, mint a lángja. Nem tud többet, mint egy Google kereső, csak látványos, emészthető formátumban tálalja az eredményeit. És nem mellékesen: rohadt sokszor téved.

2023. febr. 12. 05:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/40 anonim ***** válasza:
47%
Ja, és még annyit megjegyeznék, hogy a programozói szakmán belül is legalább kétszer volt hasonló világvége-hiszti. Először, amikor megjelentek a magasabb szintű programozási nyelvek. Hasonló pánik volt, mint most, mondván: onnantól már bárki képes programot írni, semmi szükség nem lesz programozókra. Aztán csak az ellenkezője vált be. A másik ilyen akkor volt, amikor a RAD fejlesztőeszközök megjelentek. Mert hát innentől már bárki képes lesz programot írni, nem lesz szükség programozókra, blablabla... Aztán végül ugrásszerűen megnőtt rájuk a kereslet. Kíváncsi leszek, a mostani hiszti vége mi lesz.
2023. febr. 12. 05:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/40 anonim ***** válasza:
57%

[link]


Brutális leépítés jön a Google anyavállalatánál


Óriási leépítés előtt áll a Google anyavállalata, írja a Reuters hírügynökség. Az Alphabet mintegy 12 ezer munkahelyet fog megszüntetni.

Épp néhány napja a Microsoft is hasonló mértékű leépítésről adott hírt, ők 10 ezer embert bocsátanak el, két hete pedig az Amazon küldött el 18 ezer főt.

2023. febr. 12. 08:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/40 anonim ***** válasza:
57%

"Amit ma mesterséges intelligenciának csúfolnak, az NEM mesterséges intelligencia. Legalábbis a klasszikus értelemben nem az. Komoly szakmai körökben nem is említik annak,"


Pont neked, akinek lövése nincs arról sem, hogy merre van Cegléd, miért kell ide hánynod a marhaságaidat? Miért süketelsz itt ilyen megfoghatatlanul homályos fogalmakról, hogy "klasszikus értelem", meg "komoly szakmai körök", ha világít rólad, hogy közöd nincs, nem ehhez a szakmához, hanem a programozás folyamatához, mint tevékenységhez, még egy "hello world" szintjén sem?


Ahhoz hogy egy taxi elvigye az utasát a kivánt helyre, kell intelligencia, ugye? Ugyan nem túl sok, de valamennyi mégis kell. Helyzeteket kell felismerni, autonóm döntések tucatjait kell meghozni, még egy átlagos, alig néhány kilométeres út során is.

Ha valaki önvezető taxival jut el a céljához, akkor az a valami, ami a taxit elvezette A-ból B-be, volt annyira intelligens, mint az a humán sofőr, akit helyettesített, akit kiváltott. Akinek elvette a munkáját.


Entiendes, hombre?


A munkával kapcsolatosan is elég nagy sületlenségeket nyomsz, ugyanis nem az a félelem alapja a programozásból élők között, hogy na, pár év múlva az éhenhalás réme fenyegeti őket, hanem, hogy az amit addig felépítettek, tanulás, lemondás, befektetett idő és energia, szakmai reputáció, speciális tudás, karrier, az egyszer csak a semmivé lesz, értékét veszti és sajnos ez az aggodalom valós. Bármit is kotlasz ide, az ezeken a szomorú tényeken (értsd: a valóságon) nem változtat semmit.

2023. febr. 12. 09:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!