Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Miért gondolja azt sok termész...

Miért gondolja azt sok természettudós, mérnök, hogy a bölcsészetnek, filozófiának, művészetnek semmi értelme nincs?

Figyelt kérdés

Szerintem ez nemcsak egy végtelenül primitív hozzáállás, de érthetetlen is, hiszen a mérnökök intelligenciahányadosa többnyire magasabb az átlagnál, ezért fura, hogy nem látják a nem-empirikus tudományoknak az értelmét.

Másrészt a tudománynak az a dichotóm felosztása sem túl szerencsés, hogy vagy humán vagy reál lehet.


2022. okt. 15. 23:36
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯
 1/102 anonim ***** válasza:
6%
Hát jobbára azért mondanak ilyesmiket felnyomott idegekkel, mert a mostani társadalmat főként "bölcsész", "filozófus", "jogász", "közgáz" meg hasonló entitások vezetik (meg) - és hát a mai társadalmi állapotok - kb. érteni, hogy mire célzok - ugye?
2022. okt. 16. 00:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/102 A kérdező kommentje:

Öö, nem?

Csak egykét példa: Ursula von der Leyen végzettsége szerint orvos, Angela Merkel fizikus, a doktoriját a kvantumkémia témakörében, és még sorolhatnám.

2022. okt. 16. 00:16
 3/102 A kérdező kommentje:
*a doktoriját kvantumkémia témakörében írta
2022. okt. 16. 00:17
 4/102 anonim ***** válasza:
17%
Egy szakmailag selejt reálszakos abszolvens hol érvényesüljön? Hát erre van a politika - vazze!
2022. okt. 16. 00:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/102 anonim ***** válasza:
35%

A művészet pl. teljesen szubjektív, és a művész hírneve okozza a mű árát, nem pedig a valódi értéke. (A régi alkotásokat most ne soroljuk ide, mert a mai művészekről szól a kérdés.)

A bölcsészet szerteágazó, és számtalan része teljesen haszontalan, ezt nem is értem hogy lehet vitatni.

2022. okt. 16. 00:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/102 A kérdező kommentje:
5: mi haszontalan szerinted? A tudományt szerinted "érdekli", hogy mi hasznos és mi nem? Nem arról szól a tudomány, hogy pragmatikus legyen.
2022. okt. 16. 00:35
 7/102 anonim ***** válasza:
66%
Nem is beszéljünk azokról a művészekről, akik nem is alkottak még olyat, amit egy 8 általánossal rendelkező ne tudna megalkotni. Az, hogy Schilling Árpád kiáll meztelenül egy színpadra nem teljesítmny, szóval nem is értem miért vár érte fizetséget.
2022. okt. 16. 00:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/102 A kérdező kommentje:
De én azt kérdeztem, hogy a bölcsészetben szerinted mi a haszontalan? Azt írtad, hogy számtalan olyan része van, ami az.
2022. okt. 16. 00:42
 9/102 A kérdező kommentje:
Ami meg a művészetet illeti, a kreativitás része. Ettől is vagyunk többek között többek az állatoknál.
2022. okt. 16. 00:44
 10/102 anonim ***** válasza:
100%

A tudományban is van sok haszontalan dolog, és nyilván nem ezek viszik előre a haladást. Ugyanígy a művészetben is van olyan, ami semmit nem ér, és van, ami (akár indokolatlanul is, de) kimagasló. De amíg a tudományban tudunk különbséget tenni hasznos és haszontalan dolog között, addig a művészetben a „birka-elv” érvényesül, vagyis az „ér valamit”, ami után sokan érdeklődnek, és ez teljesen szubjektív és megmagyarázhatatlan.

Ezzel együtt is elég nagy szűklátókörűségre vall, hogyha valaki értelmiségi létére leszól bármit is, a komplett művészet leszólása meg pláne. Ha valaki azt mondja, hogy ez vagy az neki nem tetszik, azzal nincs is semmi baj, de ha konkrétan értelmetlennek titulálja, az már sértő is.

2022. okt. 16. 00:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!