Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Miért gondolja azt sok termész...

Miért gondolja azt sok természettudós, mérnök, hogy a bölcsészetnek, filozófiának, művészetnek semmi értelme nincs?

Figyelt kérdés

Szerintem ez nemcsak egy végtelenül primitív hozzáállás, de érthetetlen is, hiszen a mérnökök intelligenciahányadosa többnyire magasabb az átlagnál, ezért fura, hogy nem látják a nem-empirikus tudományoknak az értelmét.

Másrészt a tudománynak az a dichotóm felosztása sem túl szerencsés, hogy vagy humán vagy reál lehet.


2022. okt. 15. 23:36
❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯
 21/102 Kólauborkával ***** válasza:
81%

Amennyiben el tudsz helyezkedni egy bölcsész vagy esztétikus, plotológia diplomával úgy volt értelme, de nincs szükség 10.000.000 ilyen végzettségü emberre, amég pl.: mérnökböl és szakmunkásból probléma nélkül el lehet látni munkával ennyi embert.


Ilyenkor nem arra gondol a többség véleményem szerint, hogy semmi értelme az adott szaknak, hanem arra, hogy nincs szükség annyira, amennyi ma ki kerül az egyetemekröl, még tippelni sem tudok hány bölcsész helyezkedik el “szakmán belül”…


Egyébként meg egy igényes mérnöknek kell, hogy legyen szép érzéke, nem kell külön tanulnia, nem tudom honnan vetted, hogy a müvészeteket nem értékelik, én például imádom Dalit.

2022. okt. 16. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/102 A kérdező kommentje:

Én nem vagyok híve a woke mozgalomnak és a genderelmélet nagy részét pont egy rakás fosnak gondolom by the way. Abba belegondoltál már esetleg, ha nem lennének bölcsészek, akkor nem lenne kultúra vagy jog sem?

Nagyszerű, ha azt gondolod, hogy a hídak és az épületek csak valamilyen közlekedési és használati funkciót látnak el, de mondd ezt akkor is, ha átsétálsz a Károly Hídon vagy New Yorkba utazol Berettyóújfalu helyett. Gondolom neked teljesen mindegy a látvány minősége.

2022. okt. 16. 08:37
 23/102 Kólauborkával ***** válasza:
100%

Egy müszakilag jól megtervezett “valami” szerintem jól is fog kinézni.

Példának okán ott van az 1900as évekböl egy mechanikus védelem svájcból a villamoshálózatra, egyszerüen egy mestermü, olyan mintha egy óramü sok ezer fogaskerékkel, gyönyörü szerintem.


Nem igazán értem honnan vetted állításaidat.

2022. okt. 16. 08:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/102 A kérdező kommentje:

20: Pont az a lényeg, hogy a bölcsészet és speciel a filozófia nem a műveltségről szól, hanem sokkal inkább a gondolkodásról. Intellektuálisan ugyanannyira stimulál, mintha űrhajót terveznél. Mindkét esetben szükség van az absztrakciós képességre.


21: Ne aggódj, soha nem is lesz 10 000 000 esztéta, mivel az értelmiség egy kisebbség, ahol az esztéták, filozófusok száma viszonylag állandó marad. Ezért is érthetetlen, hogy valaki kifogásolja a létezésüket.

2022. okt. 16. 08:47
 25/102 anonim ***** válasza:
100%
Az, hogy a Károly híd sokaknak tetszik, a bölcsészek érdeme?
2022. okt. 16. 08:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/102 A kérdező kommentje:
23: én csak azt állítom, hogy az embernek sokkal több igénye van, mint a tiszta pragmatizmus.
2022. okt. 16. 08:50
 27/102 A kérdező kommentje:
25: Azért tetszik sokaknak a Károly híd, mert kielégít egy olyan esztétikai igényt, amire önmagában az építészet nem képes csak akkor ha valamilyen eszme társul hozzá.
2022. okt. 16. 08:54
 28/102 anonim ***** válasza:
0%

Egy szakma hasznosságát egész jól beárazza a területen kapható fizetés.

Ki keres többet, egy villamosmérnök villamosmérnökként, vagy egy anglicisztika szakos bölcsész Mekis pultosként?

2022. okt. 16. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/102 Kólauborkával ***** válasza:
31%

Mellesleg én azt sem tudom, hogy egy szakmabeli bölcsész mit csinál egyáltalán a mai világban.

A moder természettudományos módszerek elött persze el lehetett filozofálni a dolgokról, sok tudomány gyökere a filozófiáig nyúlik vissza, de a jogon kívül ma nem jut eszembe túl sok dolog, ahol bölcsészre elengedhetetlenül szükség lenne. Az inkább amolyan hobbi az én szememben, nem szakma.

2022. okt. 16. 08:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/102 A kérdező kommentje:

28: a te logikád alapján a tanárok munkája is haszontalan, hiszen a villamosmérnökhöz képes alulfizetettek. Egyébként meg senki sem beszélt az anglisztika szakos mekis dolgozókról (úgy elég nehéz vitatkozni, hogy a vita lényegét passzolod), hanem az esztétikáról, filozófiáról van szó. Amúgy a nyelvek pont egy perifériás, pragmatikus területet foglalnak el a bölcsészeten belül, ezért a vita szempontjából ez most tök irreleváns.


Mondok egy egyszerűbbet, gondolom a szabadidődben te sem a függvénytáblát lapozgatod, hanem filmeket, sorozatokat nézel. És ha nem a C kategóriás brazil szappanoperákat preferálod az intellektuálisan kielégítőbb válogatások helyett, akkor a minőségért főleg a bölcsészeknek jár a hála.

2022. okt. 16. 09:19
❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!