Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » 10 neonhal 10 zebradánió 5...

10 neonhal 10 zebradánió 5 vörös karcsú díszmárna 5 fekete molly 10 guppi 3 narancsúszójú páncélosharcsa 2 kékpajzsos páncélosharcsa 2 algaevő 2 vitorlás tartható együtt? (112l akváriumban)

Figyelt kérdés
Sajnos nem tudtam elmenni halat vásárolni mert beteg voltam így megleptek. A páromnak erre az összetételre azt mondták a kereskedésben ,hogy így tarthatóak együtt. 1 hétre rá az összes guppi egy algaevő három neonhal kettő díszmárna elpusztult, egy fekete mollyt pedig kivettem mert csipkedte a többieket. Először azt hittük ,hogy valami fertőzés lehet amire kaptunk különböző szereket illetve 30%-os vízcsere is volt. Elképzelhető ,hogy nem fertőzés hanem másik halak bántották őket?

2021. jan. 10. 20:22
1 2 3 4 5 6 7 8 9
 41/90 A kérdező kommentje:
Rendben akkor a kövi projekt még egy 18wattos növényes fénycső + ez a szűrő homok. Szeretnék még a későbbiekben növényt remélem a 2x 18 watt elég lesz. Persze nem high tech akvába való növényeket szeretnék csak mondtátok hogy kevés és kéne lebegő/fához kötözhető is. Ezt a szűrő homokot nem nehéz porszívózni? Valamint táptalaj akkor nem kell.
2021. jan. 27. 11:33
 42/90 Tevenyereggyarto ***** válasza:

“Rendben akkor a kövi projekt még egy 18wattos növényes fénycső”


Öhm, szerintem van itt egy kis fogalmi zavar. Nem a 2x18 watt fényre gondolok, az rendben van, elég lesz igénytelenebb növényeknek (jelenleg nálam is 100 liter fölött 2x18 watt 865-ös csövek vannak, mindkettő sima háromsávos napfényes).

Arra gondolok ,hogy “növényes fénycső”. Na most léteznek ilyenek, ezek ilyen rózsaszínes-lilás vizuálisan gyenge fényű csövek. Leegyszerüsítve azért ilyenek mert csak piros és kék “sávok” vannak bennük, ezt hasznosítják a növények. Viszont önmagában ilyennel nem lehet bevilágítani az akvát mert akkor lesz egy halvány bugyirózsaszín akvád s szinte semmit nem fogsz látni. Ún. “háromsávos” cső kell. Ezekben a piros és kék mellett van egy zöld is így a 3 “sáv” keveredéséből kapunk egy semleges és színhelyes fehéres színt. Kb bármelyik fénycsöveket áruló üzletben kapsz ilyet, ezeket használják mindenhol ahol még fénycsővel világítanak. A “növényes fénycső” egy speciálisan akvarisztikai termék.


A 6000-6500 kelvin is fontos. Kb 5000 kelvin alatt túl vörös, 7000 kelvin fölött meg túl kékes a fény színe. Biztos láttál már olyat ,hogy az utcalámpákból néhány sárgás-vöröses, máshol kékes-fehér színű. Ez azért van mert általában előbbi 3000 kelvin körüli, míg utóbbi 7-12000 kelvin körüli szokott lenni (sokszor csak azt nézik ,hogy a foglalatba találjon, nem törődnek a lámpa színével).

2021. jan. 27. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 43/90 A kérdező kommentje:

Na ez így már más igen, köszi. Viszont akkor elbeszéltünk egymás mellet vagy hülyén fogalmaztam ,de nekem az egyik lámpám már növényes, ilyen rózsaszínes-lilás. Ami mellette van az a gyári de a leírás szerint 2*18W T8, 6500K, IP67 van benne. Szóval akkor a fénycső mégsem kell ugye? Mert én azt hittem ,hogy a másik gyárit is le kell cserélnem növényesre ,de amint azt írtad akkor full lilás lenne az akvárium. Itt van kép amit betettem:

[link]

[link]

Illetve ilyen akvám van:

[link]

2021. jan. 27. 19:41
 44/90 Tevenyereggyarto ***** válasza:

Lehet úgy is ,hogy az egyik növényes s a másik napfényes. Így kiegyensúlyozod a színeket, ez elég gyakori megoldás. Bár nem tudom ,hogy csak 2 csővel a kívánt látványt kapod-e. Olyat sokszor látni ,hogy 3 csövet használnak (középen növényes, kétoldalt napfényes) s így a növényes lila színe nem rondít bele a látványba. Ha azt kapod ,hogy az akva fele ilyen fele olyan akkor használj csak napfényes csövet (sima 18 wattos, 865-ös azaz 6500k csőt). Ha a gyári cső ilyen akkor maradhat.


Ha már világítás még hozza kell tenni ,hogy a csöveket kb 1-1,5 nagyon max 2 évente cserélni kell. Bár vizuálisan szinte ugyan olyan az “öreg” s az új cső valójában a fényértékek eltolódnak amit ha mi nem akkor a növények megéreznek.

Szerintem ha már megvan a növényes cső akkor használd azt a gyárival együtt s majd ha kiöregedtek akkor cseréled.

2021. jan. 27. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 45/90 A kérdező kommentje:
Rendben akkor a csövek így maradnak és ügyelek majd a cserére. Akkor csak a talajcsere és a tápok kellenek egyelőre. Felírtam a amiket ajánlottatok tápokat, szerintetek növényt is vegyek vagy várjak még és csak ezek maradjanak? Sajnos az egyik kezd nagyon elsárgásodni (talán a ludwigia) viszont a bakopa és a valiznéria szépen nő és már új hajtások is vannak. Tudom már párszor ezt leírtátok de talán így a biztos a szűrőhomok,folyami sóder vagy gyári égetett agyaggranulátum amit Salx ajánlott jó lesz önmagában a növényeknek és a halaknak kb. 5cm-es magasságban töltve vagy kell táptalaj? Illetve ezt milyen nehéz porszívózni?
2021. jan. 27. 20:35
 46/90 Tevenyereggyarto ***** válasza:
Táptalaj nem kell, sőt azt nem is lehet utólag berakni. Bőven jó az említett talajfélék, lásd nálam: sima rostált sóder-apró kavics van, nincs táptalaj. Növényeket lehet már írtam de nálam ültetve van hólyagos vizikehely, valiznéria, cryptocoryne (talán wendt vagy valami hasonló), kötözve anubias, lebegve hagyva sok-sok argentín átokhínár s nyomokban békalencse. Nagyjából ennyi van 100 literben, 2x18 wattos 865-ös csövekkel s az említett általános talajjal. Tápozásnál nálam haltrágya+ egy kevéske Tetra PlantaMin van, de ez utóbbi tényleg csak mutatóban napi ~0,5 ml (nem mondom ,hogy nálad a Planterből is ennyi kell de nem kell túllődd ennyi s ilyen növény mellett). Gyökértablettát nem használok de biztos ,hogy megdobná a crypto-kat, de egyelőre így ilyen erősen “lowtech” módban megy már jóideje, nem gondoltam túl a dolgokat az biztos. Egyszerű vagyok, na.
2021. jan. 27. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 47/90 A kérdező kommentje:

Köszi Teve akkor ez eldőlt. Egyébként mennyire normális ,hogy ilyen sárga/barna foltok jelentek meg a növényeken és mitől lehet?

[link]

[link]

[link]


A harmadik képen szegényem szerintem a végét járja.

2021. jan. 28. 21:10
 48/90 Zöldfülű Törpe ***** válasza:

Sziamia!


1. Növények. Mióta is vannak benne?

Én úgy gondolom, hogy egyelőre nem kell keresztet vetni egyikre sem. Betelepítéskor a növények is stresszelhetnek, nemcsak a halak. A cryptocorine levelei például egyenesen szétmállanak, majd mikor már megszokta új helyét, elkezd új hajtásokat hozni. Nálam a bekettii tipikusan hozta ezt a papírformát.

Szóval egyelőre kivárnék, esetleg óvatosan megkínálhatod táppal, ahogy javasolták. Következetesen ugyanolyan adagban add 2 hétig. Ha ezt követően sincs változás, akkor emelj az adagon, újabb 2 hét, és így tovább. Az ajánlott oldalakból kettőn tuti, hogy találsz a növények hiánytüneteiről leírást.


2. A talajporszívózás... Szerintem nem nehezebb a szűrő homokot talajporszívózni, mint pl. a manadot. Bár nekem anno 1-3 mm-es dekorhomokom volt, tehát egyikkel sincs tapasztalatom. Videókat viszont láttam már; rá kell érezni... Anno még a dekorhomokot is felkapta az iszaplopó, ha kevés volt, kiöntöttem a vízzel együtt, ha több, akkor átmostam, és mehetett vissza. Szerintem egyébként minden akvában van "fekete lyuk", egy sarok, ahol összegyűlik a mulm. Az enyémben ebben a sarokban odébbsöpörtem a homokot, és egészen nagy, 1-2 centis sóderből válogatott kaviccsal töltöttem fel. (Ez kb. 2 maréknyi volt össz-vissz, tehát egész kis terület.) A kavicsok között szépen összegyűlt a mulm, vízcserekor pedig jól "beletunkoltam" az iszaplopót, szinte átforgattam a kavicsokat. Így, ezzel a módszerrel az egész akvát csak havonta egyszer porszívóztam át. Ilyenkor a növényeket is illik leporolni, főleg a sűrűbben növő, kisebb/finomabb levelű növényeket.

Még egy gondolat a talajhoz:

"gyári égetett agyaggranulátum amit Salx ajánlott"-

ez lenne a manado.

Szerintem is maradj a szűrőhomoknál, az lesz a legjobb. Ezt is jól át kell mosni, itt egy kis segítség hozzá:

[link]

2021. jan. 28. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 49/90 Salx Narval ***** válasza:
100%
Ez mocsári növény és igényli a gyökértápot, kicsit gondolkodik átültetés után de hamar beindul és egyre nagyobb leveleket hoz középen, a régi levelei elszáradnak akár le is vagdalhatod körbe ha már új levelet is hozott. A vallisneria is hajlamos a régi levelek eldobására csak ezek inkább elrothadnak, szétmállnak itt is érdemes levágni a régi leveleket hogy ne rothassza el az egész növényt. Nem szereti ha a gyökérnyak a talaj alá kerül kicsit feljebb kellene húzni, nem itt hanem majd az új homoktalajban, ide is mehet tőzegtabletta.
2021. jan. 29. 02:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 50/90 A kérdező kommentje:

Elkezdtem a talajcserét 40x legalább átmostuk többször a homokot mégis borzasztó a víz most abbahagytam. Mit kéne csinálnom? Töltsem fel full és majd leülepszik/ a szűrő megoldja vagy vissza az egész és mossam tovább a homokot. 3 órán keresztül mostam ennyire nem lehet koszos. Itt vannak a képek: [link]

[link]

2021. febr. 3. 23:47
1 2 3 4 5 6 7 8 9

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!