Kezdőoldal » Egészség » Táplálkozás » Terhesen, IR-rel milyen...

Terhesen, IR-rel milyen étrendet kövessek?

Figyelt kérdés

PCOS, IR-em van (aki tudja mi az, kérem csak az írjon). 107 kg vagyok, veszélyeztetett terhes, 11. héten.

A szülész orvosom mondta, hogy diabétesz diétát csináljak, de nem tudom, hogy terhesen miből mennyit ehetek (nem szeretnék drasztikusat, mert ártanék a babámnak) viszont fogynom kell, mert veszélyes. Azt tudni kell, hogy jártam a terhességem előtt sz.edzőhöz, rendesen ettem (pl. párolt csmell zöldségekkel) és nem ettem sokat, azt is több kisebb adagban, de nem hatott.

Van erre valakinek valami ötlete?



2014. jún. 21. 12:37
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:

Terhességi diabates esetén 160-200 g CH-t tartalmazó diétát kell tartani. Mivel neked elég nagy a súlyfelesleged, ezért inkább 160.

Reggelire (reggel 8 előtt) 30 g, tízóraira (10 körül) 20 g, ebédre (12-14 h között) 50 g, uzsonnára (16 h körül) 20 g, vacsira 40 g(19-20 h körül).

Fontos, hogy betartsd az időpontokat, és mindig megedd a megfelelő mennyiségű CH-t. Se többet, se kevesebbet.


Az étkezésekben a lassú-gyors felszívódású CH arányára is figyelni kell.

Reggelire csak lassú, tízóraira fele-fele, ebédre 2/3 lassú, uzsira lehet csak gyors, vacsira 2/3 lassú.

Gyors CH helyett lehet enni lassút, de fordítva nem!


Amit nem szabad fogyasztani:

Fehér lisztből készült dolgok, cukor, barna cukor, méz, fehér rizs, sima (nem durum) tészta.


Lassú felszívódású CH:

Teljes kiőrlésű dolgok, rozslisztből, zablisztből készült dolgok, zabpehely, barna rizs, basmati rizs, durum tészta, köles, hajdina, bulgur, árpagyöngy.

Lassú felszívódású az összes zöldség is, de azok közül egy csomót, amikben kevesebb mint 5 g CH van 100 g-onként, korlátlanul fogyaszthatod (ilyen pl. a paprika, paradicsom, uborka, karfiol, brokkoli stb.)


Gyors CH (amit lehet fogyasztani):

Gyümölcsök: minden, csak mértékkel. Ilyen szempontból a banán és a szőlő nem szerencsés, mert rengeteg bennük a cukor, így baromi keveset lehet belőlük enni. De pl. az eperben, almában egész kevés van.

Tejtermékek


Nem kell CH-nak számolni a húsokat, felvágottakat, kemény sajtokat, tejfölt, tejszínt.


Igazából számolgatni kell, meg mindent lecserélni valami másra. A fehér kenyeret teljes kiőrlésűre, a sima rizst barnára, a tésztát durumra. De egyébként szinte minden étel elkészíthető egy kis alakítással.


Édesítésre cukor helyett a xilitet javaslom (annak a felét kell CH-nak számolni), de neked talán még jobb az eritrit, mert azt egyáltalán nem kell CH-nak számolni, és nincs benne kalória.


Kenyereknél figyelj oda arra, hogy sokszor ráírják, hogy teljes kiőrlésű, közben meg van benne 10-15% tk. liszt, a többi meg fehér...

Javaslom a lipóti pékség és a félegyházi pékség honlapját, ott el tudod olvasni az általuk árult kenyerek összetételét. Nem mellesleg igen jó minőségű kenyereket gyártanak:)


Mivel nem csak a szénhidrát háztartásoddal van baj, hanem a testtömegeddel is, a kalóriabevitelre is próbálj meg figyelni a CH bevitel mellett. De igazából mivel az átlag ember CH révén viszi be a kalória nagy részét, ha arra odafigyelsz, fogyni fogsz.

2014. jún. 21. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen. :) elég részletesen leírtad. :) barna rizst szoktam enni, ceres graham kenyeret, 0 vagy 0,1%-os joghurtokat, de azt csak ha édesre vágyom. Inkább az, mint a mignon:)

Folyékony édesítőt használhatok?

Nem vagyok sütis vagy édességes. Nem sütögetek - ez legalább jó. Néha páromnak, de akkor ő kóstol. :)

2014. jún. 21. 13:47
 3/14 anonim ***** válasza:

Használhatsz folyékony édesítőt is (amennyiben nem glükózszirup:D). Csak az eritrit meg a xilit egészségesebb, mint a mesterséges édesítők.

Fruktózt ne használj édesítőnek (vagyis lehet használni, csak nem célszerű, mert gyors CH-nak számít).


A graham kenyér helyett szerintem keress vmi "normálisat", mert ha jól emlékszem, abban se sok graham liszt van. Talán 30%? Olyan kenyeret keress, aminek legalább 65%-a tk/graham/rozsliszt.

Lipóti pékségben lehet kapni pl. a régi idők rozskenyere néven futót, az nem rossz. Meg én pl. a félegyházi pékségben szoktam tk. tönkölykenyeret venni.

2014. jún. 21. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 Mi közöd Tőle ***** válasza:
Én ezt nem követném, de ez magánügy.
2014. jún. 21. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:

Előző, pedig ez a "hivatalos" cukorbeteg-kismama étrend.

Nekem, ahogy mentünk az időben előre, egyre csökkentették a napi adagomat, 180 gr-ról indutam és 130 gr lett a vége, hogy az inzulint elkerüljem.

7 kg-ot fogytam a terhesség alatt.

2014. jún. 21. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
Rendben. De akkor talán elmondhatnád, hogy te mit követnél. Mert ez így nem sokat ér.
2014. jún. 21. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:

Kedves 4. válaszadó!


Kérlek írd le, hogy te miért nem követnéd. :) minden ötletnek, hozzászólásnak örülök, mert szeretném ha egészséges lenne és minden rendben menne. Bármilyen segítségnek örülök. :) ha csak valamivel nem értesz egyet vagy az egésszel, kérlek írd meg, hogy tudjak dönteni és mielőbb elkezdeni. :)

Mindenkinek köszönöm az eddigi segítséget és válaszokat! ;)

2014. jún. 22. 02:15
 8/14 Mi közöd Tőle ***** válasza:

Litániát nem akarok írni, mint már megtették. Sok beszédnek sok az alja. Rólam azt kell tudni, hogy a paleolit táplálkozás elvei szerint táplálkozom (legalábbis 95%-ban biztos). Ha nem tudjátok mi az, akkor keressetek rá, bár sejtésem az az, hogy tudjátok, de nem is támogatjátok. Megértem, elfogadom, nem is akarok senkit sem megtéríteni.


Egy valamibe kell józan ésszel belegondolni. A PCOS és az IR okkal alakul ki mindenkinél. A fő gond a szénhidrát alapú táplálkozás. Na most ez a "hivatalos IR" vagy nemtom milyen diéta, tulajdonképpen annak a táplálkozásnak egy "lájtosabb" változata, amivel elhízott és beteg lett a kérdező. A 200g szénhidrát keretbe még mindig rengeteg gabona és édesség belefér.


Én nem gondolnám, hogy ez bármelyik problémát orvosolná a fent említettek közül. E mellé az abszolút hibás táplálkozás mellé még szedetnek az emberrel egy rakás gyógyszert, ami hosszú távon teljesen biztos, hogy nem tesz jót senkinek.


Csak mondom, hogy jó eséllyel az inzulin rezisztenciából kialakul a cukorbetegség pár év múlva. Emellett a táplálkozás mellett, amit javasolnak mindenkinek. Tehát ez nem lehet jó.


Rosszat nem kívánok senkinek, de ezzel jobb, ha tisztába kerül a kedves kérdező hölgy.

2014. jún. 22. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:

A csökkentett CH diéta egy igazolt módszer a terhességi diabetes kezelésére. A paleo az meg egy új valami, ami ráadásul nem is egységes.

Ha hivatalos, orvosi cikkeket linkelsz nekem a paleo jótékony hatásairól terhességi diabetesben, szívesen elolvasom.

A hivatalos orvosi cikk alatt mondjuk pudmedes cikkeket értek, nem Szendi Gábor vagy kiacsudának a honlapjait és könyveit.

Még jobban örülnék olyan tanulmánynak, ami a hagyományos IR diéta és a paleo hatásait hasonlítja össze.

2014. jún. 22. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 Mi közöd Tőle ***** válasza:

Nézd, mivel az én életemre semmilyen befolyással nincs, hogy egy vadidegen meggyógyul-e vagy sem, ezért én nem fogok erőlködni, hogy bárkit is meggyőzzek. Nem tudok neked ilyen tanulmányt mutatni. Ha nagyon akarsz, keress magadnak, de mondjuk úgy, hogy cukorbetegek hogy reagáltak a paleóra, úgy nagyobb eséllyel találsz szerintem.


Attól, ahogy kezelik még senki sem gyógyult meg gondolom én, tehát a kezelés nem jó.

2014. jún. 22. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!