Kezdőoldal » Egészség » Táplálkozás » Mennyire egészséges az étrende...

Mennyire egészséges az étrendem? Mit változtassak rajta, ha kéne?

Figyelt kérdés

15 éves lány vagyok, 169 cm/ 52 kg, és súlyt szeretnék tartani.

Reggeli: zabkása valamilyen növényi tejjel (zabtej/szójatej/mogyorótej)

+valami gyümölcs (aszalt barack/datolya/mazsola vagy alma/banán) +fahéj+néha lenmagot adok hozzá

Tizórai: mindig valami gyümi (alma/banán/szõlõ/körte)

Ebéd: a suliban eszem, a tányérom felére nyers zöldséget szedem (ez általában répa/saláta/borsó/brokkoli/karfiol/olajbogyó)+emellé fõtt krumpli/krumplipüré/rizs/tészta szokott lenni többnyire paradicsomos szósszal amiben legtöbbször szója van vagy sárgaborsó/bab

Uzsonna: vagy valami gyümi vagy egy marékkal olajos magvakból

Vacsora: 2 szelet teljes kiõrlésû kenyér humusszal vagy egy nagyon minimális növényi margarinnal+ nyers zöldségek (uborka/paradicsom/kukorica/paprika)


Igy nézne ki nagyjából az étrendem. (Nem szerepel benne hús/tejtermékek/tojás, mert vegán vagyok) Emellett naponta két csésze (kb.2x 1,5 dl) kávét iszom cukor nélkül és kb. 2 liter vizet. A télen nem volt sok lehetõségem mozogni, de most hogy itt a tavasz( ami lassan nyár :D) úgy néz ki, elõvesszük a bicikliket és használni fogjuk remélhetõleg heti rendszerességgel.



2016. máj. 18. 12:59
1 2
 1/20 A kérdező kommentje:
Fehérlisztet, cukrot próbálom minimalizálni (itthon mindent ezek nélkül eszem, de pl. a suliba lehet, hogy búzalisztbõl készült tésztát adnak meg lehetséges, hogy a szószokban is elõfordul cukor. Hetente egyszer eszem édességet (ez többnyire pár kocka csokiiiiit jelent :D <3)
2016. máj. 18. 13:06
 2/20 anonim ***** válasza:

Előrebocsátom, én nem vagyok vegán (bár sokat olvasok a vegán táplálkozásról, mert érdekel) s nem tudom megmondani (főleg mennyiségek nélkül), hogy minden tápanyagot megfelelően beviszel-e, de a tudásom alapján igen jónak tűnik, amiket írtál. Ha a mennyiség is megfelelő, akkor elég jól eszel. Más kérdés, hogy nem mindenki tartja jónak a szóját (én sem enném meg) s a glutént (dettó), de a legtöbb embernek annyira nem vészesek ezek, nálad pedig azért nem ezeken alapul az étrend, rengeteg egyértelműen jó ételt eszel (bár mindenbe beleköt valaki, de ezt most hagyjuk)...

Szép változatosan eszel, a gabona-hüvelyes kombó is ott van, a szója olyan, amilyen, de fehérje terén jól áll, olajos mag, sok zöldség... Ha vegán lennék és bírnám a sok szénhidrátot, én is hasonlóan ennék, csak más elosztásban s glutén és szója nélkül.

Bár én nem eszem meg nyersen a brokkolit, nem vagy semmi :) A nyersvegán konyha is vonzó számomra, de bizonyos pontokon túl már nem követem (ők még a padlizsánt is képesek megenni nyersen, pácolva).

2016. máj. 18. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 anonim ***** válasza:

1. A szója nagyon egészségtelen, én kihagynám.

2. Szerintem kevés a fehérje az étrendedben, otthon még kiegészíteném (főtt egész gabonák+hüvelyesek a komplettálás szabályai szerint).

3. Kiegészítőket szedsz? Minimum B12, de még jobb lenne komplex B-vitamin, szerves magnézium és cink, alga (spirulina/chlorella), omega 3 (legjobb a halolaj, de legalább chia mag, a lenmag se rossz, de akkor minden nap és frissen őrölve).

4. Margarin helyett ghí? Tudom az vajból van, de sokkal hasznosabb.

5. Sosem értettem, miért utasítják el a vegánok a tejtermékeket és a tojást. Ezekhez nem kapcsolódik erőszak, főleg ha házi tartásból származnak, viszont komplett fehérjéket és sok vitamint tartalmaznak, így nincs szükség annyi táplálékkiegészítőre.

2016. máj. 19. 09:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:
Utolsó válaszoló! Ez egy sztereotípia, a szójával kapcsolatban. Ha a szójában lévő ösztrogénre gondolsz, a tehénhús és a tehén tej dupla annyi ösztrogént tartalmaz, mint a szója. Az ösztrogén ami a szójában található az fizoösztrogén, azaz növényi alapú. Ezek pedig semmilyen kárt nem okoznak a szervezetnek. Az állati ösztrogén, ami megvadítja a testet.
2016. máj. 22. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim ***** válasza:
70%
Ó, másfelől pedig egy nagy tévhit, hogy a tejiparban nincs erőszak!!!!!!!!!!!!! Szerinted a tehenek csak úgy maguktól adják a tejet? Megtermékenyítik őket mesterségesen( AZAZ MEGERŐSZAKOLJÁK ŐKET ) Majd miután megszületik a kis borjú, elveszik tőle. Gondolj bele, egy édesanya és gyermeke között a kapcsolat hihetetlen erős. Ez alól az állatok sem kivételek. Ha minden szervük ugyanúgy működik, mint nekünk, akkor az agyuk miért ne működne ugyanígy ??? Nekik is vannak érzéseik és ők sem szeretnének meghalni!!! Egy átlagos tehén le él akár 15-20 évet is, míg egy tejiparban lévő állat 3-4 évet maximum, mert olyan szinten kihasználják őket. A tojást illetően pedig, szerinted azok a tyúkok kedvükre vannak bezárva fény nélkül? Egymást tapossák a ketrecekben. Azok a kis csibék, amelyek kikelnek és nem tyúkok, hanem kakasok azokat ÉLVE LEDARÁLJÁK! Szóval kérlek nézz utána a dolgoknak, mert az ami a tv-ben megy, hogy milyen boldogak is a tehenek a kis tyúkok, mind hazugság. Ja és mellesleg ha tojást esztek kérlek tudjátok, hogy mit esztek. Ne azt mond, hogy embrió vagy magzat. Mivel ez még nincs megtermékenyítve ezért egyszerűen te a tyúk havi baját eszed meg. A tehéntejről még annyit, hogy konkrétan gennyet iszol, mivel olyan szinten begyulladnak szerencsétlen tehén tőgyei, hogy gennyedzeni kezd. Ezt fel is tüntetik a dobozokon általában csak nem így, hanem ezt is nagy könyv szerint nevezik meg, hogy ne vegye el a kedvét az embernek. A tehéntej ezenfelül morfiumot is tartalmaz. Ez azért van, hogy az anyatehén maga mellett tartsa a borját. Emiatt vannak az emberek úgy rászokva. De mondjatok egy olyan fajt ami gyermekkora után is tejet iszik még. NINCS. És nekünk sincs szükségünk rá egyáltalán! Az a tej soha nem volt a miénk. AZ a tej egy ártatlan kis borjúé akit elvettek az édesanyjától. MINDEN egyes vitamint növényi alapból tudsz nyerni.
2016. máj. 22. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 anonim ***** válasza:

Szinte vártam, hogy nekem támadjon egy militáns vegán, pedig igyekeztem nem bántóan megfogalmazni az aggályaimat, abban a reményben, hogy segítek a kérdezőnek átgondolni az étrendjét.

Tejet, tejterméket én sem fogyasztok egy ideje, bár régebben vettem tejet a közelünkben legelésző négy igencsak boldog tehénke gazdájától. Egyelőre tejmentesek vagyunk családilag, de nem azért, mert sajnálom ezeket a teheneket. A nagyipari állattartást én is elítélem. Csak házi tojást veszek, ezzel egyrészt sokkal táplálóbb ételhez jutok, másrészt kis állattartókat támogatok.

A tej amúgy nem tartalmaz morfiumot, csak kóros bélflóra esetén képződnek morfinvegyületek a fehérjéből.

De ha már a rászokásnál tartunk, ugyanilyen kedvezőtlen emésztési folyamatok esetén a gluténból is morfin keletkezik, ami pont ugyanolyan hatással van az emberi szervezetre.

A szójában található fitoösztogén pedig felborítja a hormonháztartást. Kicsit olvass utána kérlek, és ne csak vegán oldalakon.

2016. máj. 23. 00:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 anonim ***** válasza:
Ez nem támadás volt, elnézést ha így érezted. Csak a megállapításaid egy két helyen tévesek. Én senkire nem szeretném ráerőltetni a veganizmust. A szójáról pedig írtam, ahogy te is, hogy F-I-T-O azaz növényi alapú és az semmit nem csinál a szervezettel, csak az állati, azonban ha valaki emiatt aggódik nagyon, akkor nem kell szóját fogyasztania, anélkül is tud vegán lenni. És ne aggódj, utána olvastam, nem csak vegán oldalakon. :)
2016. máj. 23. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim válasza:

Maradj vegán. Fehérjénél figyelj arra, hogy hüvelyeseket is egyél, a többivel sajnos nemigen lesz meg a lizined (kivétel persze ha rengeteg kalóriát (2500+) eszel, akkor szinte mindegy). Lenmaggal megvan az omega3-ad (habár erről igen keveset tudunk, és az ALA elég gyatra mértékben alakul DHA és EPA-vá). A zsírt emelheted néha napján (hormontermelés miatt), önthetsz salátára/főzhetsz mondjuk valamilyen növényi olajjal, vagy csak simán egyél egy avokádót, vagy magokat (pl. ha megunod a lenmagot, helyettesítheted dióval, omega3-at tekintve ugyanaz).


B12-t szedjél mindenképpen, ez az egyetlen dolog amit nem tudsz növényekkel bevinni, illetve ha nem vagy naponta több órát a napon, akkor D3-at is szednék (ez egyébként hús evőknek is ajánlott, mint ahogy a B12 is). Ha sokat sportolsz (höh, definiáld mi az hogy "sok"), akkor szükséged lehet kálcium-magnézium pótlásra is, akár tápkieg. formájában.


És ne felejtsd el, hogy attól hogy vegán vagy, még nem vagy automatikusan egészséges, és a veganizmusnak alapvetően nem sok köze van az egészséghez - egyszerűen csak az állati eredetű ételek kizáráság jelenti, ezen kívül azt csinálsz vele, amit akarsz. Tehát nem kell ragaszkodnod a magas szénhidrát-alacsony zsír felálláshoz sem, a makróidat úgy alakítod ahogy szeretnéd. Fehérjére szükséged van, nem annyira sokra mint amennyit az idióta testépítők mondanak, és nem is olyan kevésre mint amennyit az ál-tudományos vegán varázslók. Zsírmentes testtömeg kilogrammonként 1.2 - 1.5-tel bőven jó leszel.


A szója egyáltalán nem egészségtelen, az ösztrogénre ésszerű mennyiségben nincsen hatással, és nem kevés pozitív hatásról számoltak be kutatások, szóval ne hagyd hogy lebeszéljenek róla. Egyébként ha gondot okoz bevinni a megfelelő mennyiségű kalóriát (általában azok az emberek küzdenek a súlyuk megtartásáért, akiknek ez nehéz :D), akkor egyél több magasabb kalóriatartalmú, térfogatilag kevesebb kaját. Vagy csinálj gyümölcs smoothie-t, vagy banán fagyit...


Gondolom tisztában vagy a többi vitaminnal, amiket nehezebb bevinni vegánként, és gondoskodsz róluk.


Bárcsak én is vegán lehetnék... :D

2016. máj. 23. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 anonim ***** válasza:

7-es, köszönöm az intelligens válaszod.

8-assal nagyrészt egyetértek, kivéve a szójával kapcsolatban, de ezt már elmondtam. Amúgy mindenki azt eszik, amit akar, én sem próbálom másokra ráerőltetni az étrendemet, főleg, mivel minden ember különböző, egyénileg kell kitapasztalni, kinek mi a jó. Viszont nem hiszek a szélsőséges táplálkozási formákban (egyes fontos tápanyagok hiánya miatt), de ez legyen az én bajom. És akkor sem tartom őket jónak, ha akármilyen jól hangzó ideológiával is vannak körülbástyázva, mivel az egészségem számomra előrébb való, mint az ideológiák.

2016. máj. 23. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim válasza:

https://www.youtube.com/watch?v=HznvMjFYUgc


Ez nem szélsőséges. Növényeket enni szélsőséges. Köszi. :D


Tudod mi a jó a tudományban és a tényekben? Hogy leszarják, hogy egyetértesz-e velük, mert akár tetszik, akár nem, a szójának semmiféle egészségkárosító hatása nincsen. És nem, nem vagyok vegán. :D

2016. máj. 23. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!