Kezdőoldal » Egészség » Táplálkozás » Mennyire egészséges az étrende...

Mennyire egészséges az étrendem? Mit változtassak rajta, ha kéne?

Figyelt kérdés

15 éves lány vagyok, 169 cm/ 52 kg, és súlyt szeretnék tartani.

Reggeli: zabkása valamilyen növényi tejjel (zabtej/szójatej/mogyorótej)

+valami gyümölcs (aszalt barack/datolya/mazsola vagy alma/banán) +fahéj+néha lenmagot adok hozzá

Tizórai: mindig valami gyümi (alma/banán/szõlõ/körte)

Ebéd: a suliban eszem, a tányérom felére nyers zöldséget szedem (ez általában répa/saláta/borsó/brokkoli/karfiol/olajbogyó)+emellé fõtt krumpli/krumplipüré/rizs/tészta szokott lenni többnyire paradicsomos szósszal amiben legtöbbször szója van vagy sárgaborsó/bab

Uzsonna: vagy valami gyümi vagy egy marékkal olajos magvakból

Vacsora: 2 szelet teljes kiõrlésû kenyér humusszal vagy egy nagyon minimális növényi margarinnal+ nyers zöldségek (uborka/paradicsom/kukorica/paprika)


Igy nézne ki nagyjából az étrendem. (Nem szerepel benne hús/tejtermékek/tojás, mert vegán vagyok) Emellett naponta két csésze (kb.2x 1,5 dl) kávét iszom cukor nélkül és kb. 2 liter vizet. A télen nem volt sok lehetõségem mozogni, de most hogy itt a tavasz( ami lassan nyár :D) úgy néz ki, elõvesszük a bicikliket és használni fogjuk remélhetõleg heti rendszerességgel.



2016. máj. 18. 12:59
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:

"... a Harvard Public School of Health tanulmánya 2008-ban azt találta, hogy azok a férfiak, akik egy csésze (kb. 2.5 dl) szója tejnek megfelelő mennyiséget fogyasztottak naponta, 50%-kal kisebb spermiumszámmal rendelkeztek, mint akik nem ettek szóját. 1992-ben a svájci egészségügyi hatóságok azt becsülték, hogy két csésze szója tejnek megfelelő szóját elfogyasztó nők ugyanazt az ösztrogén terhelést kapták, mint egy fogamzásgátló tabletta. Ez lényegében azt jelenti, hogy azok a nők, akik a gabona pelyhet reggelire szója tejjel eszik meg és isznak még egy szója lattét a nap során, ugyanazt az ösztrogén hatást érik el, mintha fogamzásgátlót szednének!

Ez a hatás még drámaibb a csecsemő tápszerek szójás változatainál. Az ilyennel táplált bébik 13 000-22 000-szeres mennyiségben mutatnak ösztrogén vegyületeket vérükben, mint a csak tej alapú formulát evő bébik. Ha a csecsemő csak szójás tápszert kap, akkor a testsúlyukat figyelembe véve olyan, mintha napi 5 szem fogamzásgátlót szednének!"

Forrás: [link]


Lehet, hogy máshol is megvan Chris Kresser cikke magyarul, de most hirtelen ezt találtam. Amúgy nem vagyok testépítő :D

Megint csak azt mondom, nyugodtan eheti a szóját, aki akarja, de én nem szívesen kísérleteznék vele. Talán napi 10-60 g fermentált szója nem tenne sok kárt, de annyira azért nem hiányzik. Úgyhogy maradok a 100%-ban szójamentes (legalábbis nagyon remélem) étrendem mellett.

2016. máj. 23. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 anonim válasza:

A nívós "tesztoszteron.hu" helyett javaslom inkább, hogy itt nézz szét alaposan:


[link]


Röviden:

https://www.youtube.com/watch?v=4yQFYONMcTg

2016. máj. 23. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 anonim ***** válasza:

Okés, akkor itt az eredeti cikk angolul: [link] - ez nem tesztoszteron.hu-s.

Komolyan mondod, hogy böngésszek át 1670 PubMed cikket a szójafogyasztással kapcsolatban? LOL Ennyire azért nem érek rá :D

Hát nem is tudom, hogy Kressernek higgyek (persze vannak mások is, akik a szóját ártalmasnak találják), vagy a youtube-os vegán lánynak, vajon melyik tűnik hitelesebbnek? :) Na jó, azért majd később megnézem a videót.

Köszi a 10. válaszban közzétett "lélekemelő" videót. A városlakó tizenéves lányok közül azok, akik elég mazochisták ahhoz, hogy ilyeneket végignézzenek, gondolom jót sírtak rajta. Ezt hívják propagandának, és ez még egy szép kifejezés rá... Semmi köze az egészséges táplálkozáshoz, sem a kérdező kérdéséhez.

2016. máj. 23. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 anonim válasza:

Nem említettem sehol, hogy olvass végig 1670 kutatást, mint ahogy a 10-es válaszban lévő videót sem propagandának szántam, mivel nem az, hanem mindennapos tevékenység, ráadásul az ilyen mindennapos dolgok közül is igen gyenge. Láttál már élő disznót a lábánál fogva lógni, felvágott torokkal, amiből spriccel a vér, és vérben úszik az egész helyiség?


Ha nem, akkor nézd meg az "Earthlings" című dokumentumfilmet. :) A nagyipari állattenyésztés/tartás mindennapjaival foglalkozik.


A youtube-os vegán lány kutatásokra hivatkozik (és nem csak ő, hanem még sokan mások, akik napi rendszerességgel fogyasztanak szóját, és nem nőtt még ki a harmadik mellük).


Egyébként mivel nekem sincs végtelen időm - meg igazából nagyobb részt mérhetetlenül lusta vagyok -, ezért nem olvastam végig a cikket, hanem inkább megnéztem pár kutatást, amire hivatkozik. Na már most, mivel tényleg mocskosul lusta vagyok, ezért csak rákerestem a szövegen belül a "soy" szóra, de egyetlen találat sem volt, plusz a címekben sem említik a szóját, így tulajdonképpen teljesen random(?) kutatásokra hivatkoznak(?). Persze ezt nem állítanám így, szó szerint, mert mint mondtam, nem olvastam el őket... :D


Egyébként tetszik hogy nem sértődtél meg a stílusomon. Legtöbbször nem ez az általános reakció, pedig én igazán próbálkozom barátságos lenni. :D

2016. máj. 23. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 anonim ***** válasza:
A szójával úgy tudom, az a gond, hogy sok helyen génmódosított szóját termesztenek. Magyarországon pont nem ez a jellemző irány, az EU amúgyis jobban szimpatizál a nem génmodósítottal s a gazdagabb országokban igencsak figyelnek rá, hogy olyat egyenek, de pl. az USÁban már más a helyzet. Ha hihetek a rádióműsornak, amiből ezt tanultam :) Szója ellen óvó cikkekkel Dunát lehet rekeszteni, engem pedig könnyű volt eltántorítani, nem is volt mitől, mert ízetlennek tartom a szóját s nem vagyok vegán, más, finomabb és jobb fehérjeforrásokra koncentrálok. A normális és erjesztett szóját tartalmazó ételekről nem hallottam rosszat, azokat megtartottam.
2016. máj. 23. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 anonim ***** válasza:

14-es, nem vagyok sértődős, és én is igyekszem nem megbántani másokat :)

A Kresser cikk végén a "Click here"-re kattintva ide jutsz: www.westonaprice.org/soy-alert, a cikk végén egészen sok szójára vonatkozó cikket találsz. Gondolom annyira azért nem akarod beleásni magad, de a címeket végigolvasva érdekes dolgokat lehet találni :)

2016. máj. 23. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 anonim válasza:

Engem arrogánsnak, beképzeltnek és mindig mindent mindenkinél jobban tudónak gondolnak itt, bár ez utóbbi talán csak akkor igaz, ha van kedvem utána nézni valaminek. A többi esetében talán közre játszik hogy valami sajátos perverziómnál fogva általában a gyakorikérdések legsötétebb bugyraiban válaszolgatok. :)


Ha jól láttam, abban korábban már megegyeztünk, hogy a dózis teszi a mérget. A dózis viszont mindkettőnk szempontjából lényegtelen, mert egyikőnk sem eszik szóját. Milyen sok közös van bennünk, egyszer elmehetnénk egy vegán étterembe, és jól nem-ehetnénk szóját. ;)


Talán biztosan állíthatjuk, hogy igazán semmit nem tudunk a szójáról, de ha mértékkel eszed és nem minden nap, akkor életben maradsz, kedves kérdező. :D

2016. máj. 23. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 anonim ***** válasza:

OFF:

"Milyen sok közös van bennünk, egyszer elmehetnénk egy vegán étterembe, és jól nem-ehetnénk szóját." - Milyen kedves gondolat :) Örülök, hogy nincs harag :)


ON: Éppen most olvasom ezt a könyvet (pdf-ben is elérhető, de nem tudom, van-e már magyar fordítása): Lierre Keith - The Vegetarian Myth. Nagyon érdekes könyv, bár még csak az elején tartok. A kérdezőnek is ajánlom, ha úgy érzi, elég nyitott más nézetekre.

2016. máj. 24. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 veganka válasza:
Szia, en is vegan vagyok mar 3 eve es a B12-ot a vegan yeast flakes-el viszem be a szervezetbe ami nagyon finom sajtizu pehely. Igen rengeteg huvelyest kell enni, teljes kiorlesu gabonafeleket, magvakat (napraforgomag, tokmag, mandula, kesu, dio stb...), es fontos a repce, olivaolaj..es meg sorolhatnam, aztan ott a vegan novenyi sajtok mint a violife ami tenyleg nagyon jo izu, es az alpro tejek, desszertek.. A vegan taplalkozas szerencsere egyre nepszerubb. Ja es a tofu igenis nagyon fontos a szervezetnek, de csak ha az Organic vagyis Bio es GMO free, hetente 2-3x fogyaszthato barmilyen formaban. Csak arra kell figyelni hogy minden termek Bio es Vegan legyen. Rengeteg spenotlevelet, kel, kaposztalevelet kell enni ami a legjobb salatakbanvagy ha osszeturmixolod banannal, mogyorovajjal, chia magokkal es persze mandulatejjel, tokeletes reggeli. Az avocado is nagyon egeszseges, termeszetes zsir. De a legjobb ha googleban keresel ra vegan taplalkozasra, nehagyd hogy elvegyek a kedvedet a vegan taplalkozas igenis egeszseges! :)
2016. jún. 30. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim ***** válasza:

Találtam egy nagyon jó cikket:

[link]

2016. jún. 30. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!