Kezdőoldal » Ételek, italok » Sütés, főzés » Karácsonykor szoktatok mákos/d...

Karácsonykor szoktatok mákos/diós gubát enni? Főételként a böjt miatt vagy desszertként?

Figyelt kérdés

Mi 24-én ebédre szoktuk enni. A nagymamáim még mákos tésztát ettek ebédre.


Idén először külföldön töltjük a karácsonyt. Mindenképp akarok készíteni, de kiflit itt nem lehet kapni. Úgy gondoltam, hogy bagettből készítem. Remélem, hogy működik majd.



2019. dec. 18. 17:47
1 2 3 4
 1/40 anonim ***** válasza:
30%

Ez a guba mint ünnepi étel nekem kissé fura. Nálunk hétköznapi édesség szokott lenni máskor. Sütünk kalácsot, mákosat is, diósát is, valami finom tortát, aprósütiket még. De gubát még ezek mellé, na neeee…..


Elhiszem, hogy voltak olyan idők, hogy csak erre tellett ünnepekkor a legtöbb családnak. És mi most sem vagyunk gazdagok, de annyira még be tudjuk osztani, hogy ne csak gubára fussa.

2019. dec. 18. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/40 anonim ***** válasza:
37%
Nem bejglit akartál kérdezni?
2019. dec. 18. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/40 A kérdező kommentje:
Nyilvánvaló, hogy nem csak gubára futja. Szeretem, ezért készítem, évente egyszer. Szentestére készülünk és karácsony napjain is vannak finomságok. Ez inkább szokás volt/van a böjt miatt. 24-e éjféli mise után lehetett húst enni. Emiatt alakult ki.
2019. dec. 18. 18:15
 4/40 A kérdező kommentje:
Nem. Én gubáról beszélek.
2019. dec. 18. 18:15
 5/40 A kérdező kommentje:

Ha valaki nem ismerné... Amikor megszűnt az otthoni kenyérsütés, már kifliből készítették.


https://www.youtube.com/watch?v=MGZbKoZD5MI

2019. dec. 18. 18:29
 6/40 anonim ***** válasza:
87%

Nálunk is mindig ez volt a menü 🙂 illetve anyum sütötte a szokásos halat, halászlé, stb, és nagymamám amikor atjott este a családi vacsira mindig hozott egy nagy tál mákos gubát, vaníliás szósszal. Ő nem pudingbol csinálta, valahogy máshogy ezért írom szosznak.

Amióta mama meghalt én készítem mindig a családi vacsorához, bár, ugyanúgy csinálom mint ő, valahogy mégsem olyan finom, én vaníliás pudinggal csinálom, mama pedig fogalmam sincs hogy csinálta de puding nélkül és eszméletlen finom volt. Én nem azért csinálom, mert nem futja másra, futja, de az emlék és hagyományőrzés nekem fontos. Ilyenkor mamarol is megemlekezunk kicsit.


Bagettből is ugyanúgy működőképes. 🙂


Egyébként peldanak írom, szlovák rokonainknál meg mákos kukorica is szokott az asztalra kerülni. Csak karácsonykor, soha máskor, ők is a hagyomány miatt. Nem túl guszta szerintem, viszont finom.

2019. dec. 18. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/40 A kérdező kommentje:

Jó, hogy te is őrzöd nagymamád emlékét.


Erről még nem hallottam, utána nézek. Köszi!

2019. dec. 18. 18:41
 8/40 A kérdező kommentje:

Szerintem vaníliasodóval készíthette. Ez, csak egy tipp.


[link]

2019. dec. 18. 18:42
 9/40 anonim ***** válasza:
74%
A bagett nem jó hozzá! Inkább süss gubarudat, kb öt perc összegyúrni... [link]
2019. dec. 18. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/40 anonim ***** válasza:
84%

Nálunk is van mákos guba karácsonykor (év közben nemigen).

Nálunk különböző vendégeskedések miatt 24-én késői ebédre 2-3 körül eszünk halászlét és mákos gubát és aznap a vacsora csak este 8-9 környékére szokott összejönni.


A nem pudingos vanília sodó:

2 db tojássárgája

3 ek cukor

1 csapott ek finomliszt

5 dl tej

1 csomag vaníliás cukor, (vagy kikapart vanília és egy evőkanál cukor)

Keverjük ki a tojások sárgáját a cukorral és a vaníliás cukorral.

Ha már elkeveredett és kissé habos, adjunk hozzá kevés lisztet és tejet. (Mindig kevés liszttel kezdjük, hogy ne legyen csomós.)

Gőz fölött sűrítsük be, és már tálalhatjuk is a gubához.


Kérdező!

Szerintem mákot is vigyél, mert annak a megvásárlása szokott gondot jelenteni a nyugati országokban.

2019. dec. 18. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!