Kezdőoldal » Ételek, italok » Sütés, főzés » Miért van az, hogy sokan...

Miért van az, hogy sokan szájhagyomány útján terjedő falusi "legendák" szerint járnak el főzés közben? Ti tudtok ilyen régi, kitalált, a gyakorlatban nem bizonyított "praktikákat"?

Figyelt kérdés
Van több ismerősöm is, aki olyan hülyeségeket tud mondani teljes meggyőződéssel a főzésről, hogy a fülem háromfelé áll tőle... Például: nem szabad a krumplit hideg vízben feltenni főzni (azt nem tudja, hogy miért, az anyukája így tanította...), nem szabad a még langyos krumplipürét hűtőbe tenni, mert megsavanyodik...ti hallottatok már ilyesmiket?

2012. máj. 16. 15:52
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
80%

Mondjuk azt én is úgy tanultam, hogy ha a kaját beteszem a hűtőbe, akkor azt borítsam be. Éppen ezért, meg kell várni, míg teljesen kihűl, mert ha beborítva rakom be a hidegbe, akkor valóban előfordulhat, hogy besavanyodik a födő alatt. És ez igaz nemcsak a krumplis ételekre, akármire.


Hogy valakit hogyan tanítanak főzni, hideg-vízbe, meleg vízbe rakod-e a krumplit, esetleg a tojást, akármit, az szerintem egyéni dolog. Nagyon sok szokásnak, házi praktikának nem ismerjük már az eredetét, a valódi okát, de továbbadjuk a családban. Erre mondjuk: ahány ház, annyi szokás, attól a kaja még jó lehet, jó lesz.

2012. máj. 16. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
85%

Annak valami értelme van, hogy a krumplit ne hideg vizbe tedd fel föni. Ugyanis amig a krumplit megpucolod meg összevágod, addigra a viz felforr és ha a forró vizbe teszed, akkkor gyorsabban kész lesz.

De hideg vizben feltéve ugyanolyan jó lesz, csak tovább tart.

Ha meleg/langyos ételt teszel a hütöbe, akkor sokkal több áramot fogyaszt, és a belecsöpögö lecaspódott göztöl hamarébb romlik.

2012. máj. 16. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
68%
Ilyesmi lehet, hogy a babot be kell áztatni főzés előtti nap egy éjszakára. Igaz, hogy meg is dagad tőle, de nemrég olvastam, hogy így a benne lévő gyenge méreg is semlegesítődik. (Hasmenést, gyomorproblémákat okozhat.) De akárkit kérdeztem, nem tudta, csak így csinálja, mert így tanulta. :)
2012. máj. 16. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
84%

Ilyen az is, hogy:

Balra vagy jobbra kavarod-e a rántást! (Tök mindegy...)

2012. máj. 16. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
74%

A májat nem szabad sózni sütés közben. Rejtély, hogy ezt ki terjesztette el :O


Vagy, a padlizsánkrémet csak fakéssel szabad aprítani. Ennek régen volt alapja mondjuk, de máig ragaszkodnak hozzá egyesek.


A hagymát fedő alatt pároljuk.


Az olajat csak gyenge lángon szabad melegíteni.


A rizst fedő alatt kell párolni, és miután hozzáöntötted a forró vizet, nem szabad levenni a fedőt 20 percig.


Hát most így ennyi jutott eszembe. Mikor feleségül vettem az asszonyt, ilyenekkel idegesített, mert anyósom a tipikus esete ezeknek a "szabályoknak".

Mikor megkérdeztem, mindenre annyit tudott mondani szegénykém, hogy mert ezt így szoktuk, vagy hogy így tanulta, így írta le.

Ne mondom, akkor mostantól másképp szokjuk :D Azóta ő is szeret főzni!

2012. máj. 16. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
80%
Azért ezeknek a praktikáknak mindegyiknek van vagy volt valami alapja, csak már elfelejtettük őket, vagy már nem olyan eszközöket használunk a konyhában, hogy olyan nagyon precízen be kellene tartani őket. Én például szeretem ezt, hogy .....mert úgy szoktuk.
2012. máj. 16. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat! Nagyon jó kis "trükköcskéket" küldtetek:-)) Érdekes, hogy mennyiféle hagyományt hoznak egyesek magukkal otthonról és közben fel sem merül bennük, hogy kipróbálják, mi lenne, ha nem úgy csinálnák...
2012. máj. 16. 16:58
 8/15 anonim ***** válasza:
84%

Aki teflonok és duplafenekű "acélcsodák" mellett tanul meg főzni, ezeket soha nem fogja megérteni.

a józan paraszti ész örök érték marad...szerintem.

2012. máj. 16. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
50%

A krumplit pont, hogy jobb hideg vízben elkezdeni főzni, ennek az a magyarázata, hogy a vitaminok, ásványi sók így kevesebb mértékben oldódnak ki belőle. A legjobb, persze ha az étel jellege engedi, héjastól megfőzni, aztán pucolni. Ezt persze nagyanyáink még nem tudhatták!


A langyos krumplipüré megsavanyodásáról még nem hallottam, de én is csak akkor teszek be bármit is a hűtőbe, ha már szobahőmérsékletű. Ellenkező esetben felmelegíti a hűtőtér levegőjét, nem használ az a többi bent levő kajának sem!

2012. máj. 16. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
54%
Mert anno nem folyt a csapból forróvíz...mindenki mindent hidegvízben tett föl főni a sparheltre.idő is több volt,nem kapkodtak úgy, mint ma.
2012. máj. 16. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!