Kezdőoldal » Ételek, italok » Sütés, főzés » Hogyan lehet nem bográcsban...

Hogyan lehet nem bográcsban jó betyáros, parasztos birkapörköltet főzni?

Figyelt kérdés

Hogyan kell adagolni a hozzávalókat, miből mennyit?

Segítsetek!



2013. dec. 25. 18:16
 1/7 anonim ***** válasza:

Ugyanúgy az alap mint bármely pörköltnél.

Hagymát gazdagon... hozzá füstölt kockázott jófajta Szalonnával együtt lepirítunk zsírban. Ez az alap.

ebbe mehet a Piros paprika,fekete bors, 1-2 fej paradicsom, 1 tv paprika,3-4 gerezd fokhagyma aprítva ebbe mehet még a só + vegeta (sós ízt kóstolva!! )+ majoranna estleg babérlevél.

A húsról a faggyút leszedjük kéésel(minél többet ha lehet)

és lassú tűzön min 3 órát rotyogtatunk ebben az alapban,és a víz után pótlásról folyamatosan gondoskodunk 20 percenként hozzá adunk 1dcl, illetve kevergetjük.

A bográcsozásnál belerepülő fa-szén-füst-hamu izét nem lehet pótolni gáztűzhelyen, így ami nem valódi tűzőn készül az sosem éri el a minőségét az igazi bográcsnak.

Sok sikert !

2013. dec. 25. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Kössz!

Én is jobban szeretem a bográcsosat, meg úgy is szoktuk, csak annyira nem értek hozzá. Olvasgattam a neten, de persze mindenhol másképp van, legalábbis valamiben különbözik. De már réjöttem néhány fontosabb dologra.

2013. dec. 25. 18:52
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
Attól függ, hogy milyen idős a birka, úgy szedjük le róla a faggyút. Fiatal birkánál nem számít,mert nem lesz faggyúíze.
2013. dec. 25. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%
Vegetát semmiképpen ne tegyél bele. Nem való semmibe. A birkapörköltbe is csak természetes fűszereket szabad tenni.
2013. dec. 25. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 doboszoli ***** válasza:
100%

Tapasztalatom szerint tökéletes birkapörkölt főzhető "nem bográcsban" is.

Amiért ízletesebb a bográcsban szabad tűzön készített, az szerintem nem a belehulló hamu miatt van, hanem azért mert az intenzív tűzön, amely alakjánál fogva kvázi "körbenyalja" a bográcsot, más, és több pörzsanyag képződik.

Ezért szoktuk gondosan belekapargatni a főzés során több alkalommal a bogrács oldalára piruló szaftot.

Hozzávalók tekintetében:

Legjobb a 2-4 éves, (nem sovány, leszoptatott) anyabirka.

Én szeretem a jellegzetes birkaízt, ezért csak nagyvonalúan faggyúzom le a húst, ha sokat enged a főzés végén egyszerűen leszedhető az ételről. (Szamosi Feri bátyámat idézve, magyar konyha a bő zsírral való főzést preferálja, a fölösleget a végén természetesen eltávolítjuk.)

Egy kiló csontos húshoz két közepes fej hagymát számítva, szalonna zsíron megsütve, majd egyszer-kétszer kevés vízzel visszafőzve, rádobom a húst, azonnal sózom, majd némi borssal, fokhagymával fűszerezve, minimális vízzel/csontlével pótolva az elfőtt levet, másfél-két óráig rotyogtatom. Ekkor kerül rá az őrölt paprika. Mindig csak annyi levet pótolok, hogy a hús sűrű, vastag szaftban főjön, ne híg lében. Természetesen ezt szorgalmasan kevergetni kell, de ezért a maceráért a szaft állaga kárpótol.

A főzés utolsó harmadában készre fűszerezzük, opcióként kaphat még némi köményt, zöldpaprikát, paradicsomot(télen lecsót), az utolsó pár percben egy pohárka (mondjuk kilónként egy deci) jó minőségű száraz vörösbort.

Köményes főtt krumplival, csípős savanyúsággal, friss kenyérrel adom az éhezők elé.

Itt jegyezném meg, hogy -talán ez évben- egy kedves kommentelő közreadta a bográcsba rétegezett pörkölt receptjét, ettem már ilyen módon készítettet, ízlett is, de még nem volt alkalmam(merszem?) kipróbálni. Az is izgalmas lehet..

2013. dec. 26. 06:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
55%

A Doboszoli-féle verziót mentsd el magadnak, ugyanezzel a módszerrel "rossz idő" esetén bent a gázon is tökéletes pörköltet fogsz tudni készíteni.

Egyébként ismétlés a tudás anyja, minél többször fogod gyakorolni, annál inkább bele fogsz jönni!

2013. dec. 26. 08:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Kössz mindenkinek, nagyon jól sikerült! Az utóbbi válaszokat nem olvastam, de úgy csináltam, hogy az alap dolgokra figyeltem, hogy hogyan kell, nem tettem vizet alá, csak kicsit, amikor az összekevert vöröshagyma-fokhagyma-paprika-csípőspaprikát meg a többit belettem, és a tálból még kimostam ami benne maradt. Egyébként a saját levében főtt. Arra is odafigyeltem hogy mikor, másfél óra telte el a kezdés után, aztán a végén tettem bele a májat meg a többit. Persze volt aki segített hogy miből mennyit kell, ízlés szerint, persze... Elég jó lett, de lesz még jobb is! Még egyszer, kössz mindenkinek, megjegyzem a tanácsokat.
2014. jan. 1. 21:01

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!