Kezdőoldal » Fogyókúrák » Kalóriaszámlálás » Jojo elkerülése. Segutségre...

Jojo elkerülése. Segutségre van szükségem!?

Figyelt kérdés

Sziasztok! Egy tinilány vagyok. Anorexiás voltam. Nagyon keveset ettem és egyre kevesebbet,mert hallottam a jojoról,és féltem,hogy zsírt hízok vissza. Bekerültem a kórházba,ott hirtelen olyan mennyiségeket kellett ennem,amennyire sosem voltam beállítva. De egye fene,megettem (más választásom nem nagyon volt 😁). Szépen emelkedett a súlyom,elégedett voltam önmagammal. Hazaengedtek,de otthon folytatnom kellett a hízást. Igen ám,csak elértem azt a súlyt,ami számomra ideális,így már nem akartam tovább hízni. Úgyhogy kénytelen volt csökkrnteni a kajamennyiséget. És mostamra megint eljutottam egy "túl kevés bevitelre". De nem akarom hog ymegint beleessek ebbe az egészbe,és visszakerüljek a kórházba. Csak normálisan szeretnék enni,hogy menstruáljak (mert amúgy nemid kívánnék többet,meg régen is elvoltam ennyivel,csak na 😁). Szóval szeretném megakadályozni a jojot,mert lelkileg elég instabil vagyok és durván borulnék ki,ha felszednék még egy csomó kilót. Van ötletetek?

Még annyi,hogy mandulaműtétem is lesz,ami után egy jó pár napig egyáltalán nem tudok majd enni ( ez az én heyxzetemben még rengeteg kiló leadását jelentheti). Szerintetek ha utána rögtön egy ideális (de az én igényeimnél magasabb)étrenddel kezdek,és visszaszedem a jelenlegi súlxom,aztán lecsökkentem arra,ami még mindig egészséges mennyiségű,de nekem se túl sok,akkor tudom tartani ezt a súlyt?

Előre is ködzönöm a választ,és remélem nagyjából érthetően fogalmaztam!



2017. okt. 7. 18:17
 1/9 anonim válasza:
Kérd szakemberek segítségét! Keress egy normális dietetikust és egy pszichiátert is esetleg, a hízás elkerülhetetlen és te magad írtad, hogy kiborulnál. Én attól tartanék a helyedben, hogy nem tudom csak tartani a súlyt, hanem folyamatosan fogyni akarnék. Nekem annak idején az egészséges életmód segített csak, amint kalóriát kezdtem számolni, vagy korlátozni az adagjaim ismét beleestem az egészbe.
2017. okt. 7. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
De arra lennék kíváncsi,hogyha lassú tempóban (és mondjuk egészséges kajával) emelném+mellette esetleg elkezdenék többet mozogni,akkor nem lehetne-e megakadályozni? Pszichiáterhez járok már egyébként.
2017. okt. 7. 18:45
 3/9 A kérdező kommentje:
Még annyi,hogy tulajdonképpen nem nevezném az anyagcserém lelassultnak. VanHogy nagyjában többször is van székletem,nagyon ritkán forduk elő,hogy egy nap egyáltalán ne legyen. Általában elég lágy,kevésszer székrekedéses.Rendesen iszom vizet,sok zöldséget,gyölcsöt eszem,teljes körlésű\rkzsból készült pékárút,körözöttel,sajtkrémmel,felvágottal. Ebédre is megvan a rendes mennyiség,amit a menzán adnak. Ezen kívűl még eszem sok mogyorót(aminek mindenki örül hoszen nagyon egészséges,de egy kalóriabomba) őszintén szólva nem félek a kalóriáktól,nemis nagyon számolom őket,ha megkínálnak valamivel,nem utasítom vissza,csak ha TÉNYLEG nem szeretem. És fogyni tényleg nem akarok a számomra ideális súlytól lejjebb,csa tartami szeretném,és nem aggódni miatta. Fogyni azt nem,mert akkor nem lennék ilyen elégedett 😊. Az anorexiaból kigyógyultam,terápiákon vettem részt,ez a problémám mar nimcs. A testképzavarom elmúlt,és komolyan mondom,hogy nem viselkedek\gondolkodok úgy,mint mikor beteg voltam. Alabpól egy vékony alkatú lány vagyok,sosem volt meg a BMI-m az egészséges tartományban (még akkor sem,akkor sokat nasiztam,meg egészségtelenül és rostmentesen ettem),genetikailag nem vagyok egy hízásra alkalmas,de azért szeretném letisztáz i ezt az egészet magamban 😀.
2017. okt. 7. 19:10
 4/9 anonim ***** válasza:

Az anyagcsere sejtszintű folyamat, nem az emésztési gyorsaságot jelöli. Napi többszöri székelés pont koplalásnál fordul elő, mivel a szervezet minél gyorsabban tápanyaghoz akar jutni.


Nem anorexiás voltál, hanem most is az vagy.

2017. okt. 7. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
De mikor anorexiás VOLTAM jó ha heto egyszer volt egy kis székletem és azzal is megküzdöttem. Egyébként a pszichiáter szerint teljesen rendben vagyok,régen kellett székletlazítás miatt tamarin lekvrt ennem,de mar nem szedem.
2017. okt. 7. 19:25
 6/9 DragonfromRivia válasza:
Az nem lehetséges, hogy eszel rendesen, és mellé tornázol? Akkor nem hízol el, és mellé szép tested is lesz..
2017. okt. 11. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Most azt próbálom :)
2017. okt. 11. 19:44
 8/9 anonim ***** válasza:

Érthetöen fogalmaztál. Nekem az a benyomásom, hogy Te egy intelligens lány vagy és már nincsen szükséged pszichiáterre. Pontosan látod a problémádat, csak tanácstalan vagy, hogyan is kezdjél neki. Bevezetöként csak annyit, hogy az elmúlt években adtam le egy jó nagy zsirmennyiséget, amellett, hogy az izomtömeget növeltem, és tudom tartani az elért testsúlyt. És: én is átestem egy mandulaműtéten.


A kérdésed nagyon egyszerű és a válasz is nagyon egyszerű.

1./ Akkor hizol, ha több kalóriát viszel be, mint amennyit elégetsz.

2./ Akkor fogysz, ha kevesebb kalóriát viszel be, mint amennyire szüksége van a szervezetednek.

3./ Akkor tudod tartani a teáltalad ideálisnak tartott testsúlyt, hogy ha:

1./ Annyi kalóriát viszel be, mint amennyire a testednek szüksége van, azaz annyi kalóriát, amennyit el is éget.

2./ Minöségi ételeket fogyasztasz, azaz szem elött tartod a fehérje - szénhidrát - zsír mennyiségi eloszlását a napi kalóriabevitel összeállításánál.

3./ Nálam a napi 5-6-szori étkezés vált be, étkezésenként kb. azonos kalóriabevitellel és kb. 3 (2-4)óránként. A legutolsó étkezés legyen fehérjedús és a szénhidrát bevitel legyen kevesebb vagy minimális.

Ha aktuálisan túl kevés kalóriát viszel be - és fogyóban vagy-, akkor próbáld meg a következöt:

a fehérje beviteled legyen kb. 2 g/testsúly kg

a szénhidrát beviteled legyen kb. 3 g/testsúly kg

a zsir legyen minimum 10 g naponta

Tehát, például egy 50 kg lány/nö esetében:

fehérje: 100 g/nap (ha sportolsz, több)

szénhidrát 150 g/nap

zsir: 10 gramtól/nap felfelé

Egy héten egyszer állj mérlegre (azonos napon és azonos napszakban, pl. minden hétfő reggel, közvetlenül felkelés után), és jegyezd fel a mért testsúlyt. Ha a fenti ajánlott fehérje-szénhidrát-zsir összetétellel mégis tovább fogysz, akkor emeld meg a szénhidrát bevitelt 10-20 %-al, és figyeld, hogy mi történik, azaz melyik irányba indul el a mérleg nyelve. Kb. 2 hét után, ha tovább fogynál, akkor emelj újra, megint 10-20%-ot. De ha hizásnak indulnál, akkor 10%-kal csökkentsd a szénhidrát bevitelt. A cél az, hogy az ember úgymond "belője" a testünk által igényelt/szükséges szénhidrát mennyiséget. Mindig ezen dől el egy diéta, és az azt követően az elért testsúly megtartásának sikeressége.

A tanácsom, hogy az elsö 6 hónapban vezess étkezési naplót: mindent irjál fel, amit ettél, gramra pontosan.(Igen, a "kínált dolgokat" is, legalább saccolva.) Csak igy jutsz pontos értékekhez, és a jövőben tudni fogod, mit és mennyit kell/szabad enned a testsúly-ingadozás elkerülése érdekében. Az naplóvezetés időigényes, de hosszútávon kifizetődő. Később már nem lesz erre szükséged, mert már tudni fogod, hogy mire és milyen menniységben van a testednek szüksége.

Talán még annyit, ha elérted a kivánt testsúlyt, akkor egy héten belül enyhe ingadozások előfordulhatnak, tehát akár +- 0.5-0.8 kg különbségek is előfordulhatnak. De ne pánikolj be, ez teljesen normális. Az enyhe ingadozások okai lehetnek: folyadékbevitel mennyisége, pihenés/alvás mennyisége, sport gyakorisága és intenzitása, stressz, anyagcsere, stb. Neked jó az anyagcseréd, ez szuper, változtass a szénhidrát beviteleden, tapasztald ki, milyen mennyiségben elég a szervezednek a napi működéshez, és igy elkerülöd a jojo-effektust. Minél intenzívebben sportolsz, annál több fehérjét kell bevinned. A mandulaműtét után minden bizonnyal valamennyit le fogsz adni, de ez teljesen normális. Igyekezz mégis minőségi ételeket pépes formában enni, akkor még az is lehet, hogy nem adsz le semmit ez idő alatt.

Sok sikert a célod elérésében! Írhatsz privit, ha valami nem világos, vagy ha kérdésed van!

2017. okt. 22. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
0%
komolyan csak nevetni járok ebbe a kategóriába lassan:D
2017. okt. 22. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!