Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » Ha valaki nem akarja, hogy...

Ha valaki nem akarja, hogy örökbefogadják. Mit tegyünk, ha egy 8 éves kisfiú a gyermekotthont választja az örökbefogadó család helyett? Erőltessük rá, ami mindenki szerint a javát szolgálja? Vagy ő érzi, neki mi a jó?

Figyelt kérdés
Furcsa helyzet állt elő a gyermekotthonban, ahol pszichológusként dolgozom. Egy 9 éves kisfiút hosszú hercehurca után örökbefogadhatóvá nyilvánították. Egy háromgyermekes család örökbe is szeretné fogadni, nekik már nem kell csecsemő, ám a fiaik 7, 9 és 12 évesek, Gergő épp közéjük illik. Anyagilag nagyon jól állnak, példás erkölcsű, a faluban nagy népszerűségnek örvendő, köztiszteletben álló család, a gyerekek példás magaviseletűek, etc. Szóval a környezettanulmány során a szociális munkások semmi negatívat nem találtak, dicshimnuszt zengenek a szülőkről, és mégis... Gergő egy pár alkalommal már volt náluk, most már egy hónapja ott él velük és renkdkívül rosszul érzi magát náluk. A volt nevelője meglátogatta, és feltűnt neki, hogy Gergő búskomor. Nem mondta ki nyíltan. Legközelebb én is vele mentem és tényleg. Végül valóban bevallotta Gergő, hogy vissza szeretne jönni az otthonba. Nem akarja, hogy örökbefogadják. De semmi indokot nem tudunk felhozni, hogy miért állítsák le a folyamatot. Ti értitek?

2013. márc. 19. 21:35
1 2 3 4 5 6 7 8 9
 71/90 A kérdező kommentje:
Iszonyú nehéz megállapítani, hogy egy szülő mikor önhibás és mikor nem. A családgondozók a végsőkig igyekeznek a családban tartani a gyerekeket, aki így csak gyűjti, gyűjti az újabb sebeket. De ez a feladatuk, erre esküdtek fel. Családból kivenni egy gyereket, kudarc a szociális szakmának. De ha már kikerülnek, szinte sose sikerül visszagondozni őket (vajon miért?) de mindig meg tudják tenni a hozzátartozók, hogy az utolsó szálat ne tudják elvágni, tehát a gyerek ne legyen tartós nevelt. Ez most :) vagy :(?
2013. ápr. 5. 14:26
 72/90 anonim ***** válasza:
60%
Kétszer is elolvastam ezt a történetet, és egyre inkább az az érzésem, hogy jól mesélsz. Túl jól.... Tán könyvet fogsz írni, és rajtunk tesztelsz?
2013. ápr. 8. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 73/90 anonim ***** válasza:
48%
Szerintem ez egy kitalált történet!
2013. ápr. 8. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 74/90 anonim ***** válasza:
31%

Könyvkiadóként dolgozom... kicsit átlátok a szitán

Ja az előző kettő is én voltam.

2013. ápr. 8. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 75/90 anonim ***** válasza:
100%

Szia!

Nekem is olyan a történet, mintha egy regény vagy egy film elevenedne meg benne. Viszont van némi rálátásom már az ilyen esetekre, és az a helyzet, hogy az ilyen történetek nap mint nap megesnek, legfeljebb nem tudunk róluk. Nem csak az örökbefogadásban, hanem „normális” családokban is olyan titkok lappanganak, amelyeket kitalálhatta volna bárki, de mégsem, mert az élet sokkal szívbe markolóbb történeteket produkál a képzeletnél. Sajnos.


A veréssel kapcsolatban teljesen egyet értek a kérdezővel, osztom Vekerdy véleményét, aki szerint az őszinteség számít a gyereknevelésben: egy gyerek elviseli, ha elszáll az agyad, és megvered, mert iszonyú dühös vagy. De az, amit sokan „kulturált” vislelkedésnek tartanak, hogy mások előtt nem veri, de oszasziszegi neki, hogy „majd otthon kapsz érte” – és tényleg, hazaérve, immáron hideg fejjel elnáspángol, nos, ez az, ami öli a lelket.

Nem kell nagy ész hozzá, hogy ezt belássuk, én speciel felnőttként is azokat az embereket szeretem, akik őszinték, még ha az fáj is időnként, akik viszont alattamosan támadnak, messziről elkerülöm.

2013. ápr. 8. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 76/90 A kérdező kommentje:

:)

Azt azért nem gondoltam, hogy ez olyan érdekes történet, amiből könyvet is lehetne írni. Hogy az előttem szólóhoz csatlakozzam: aki azociális szféra bármelyik területén dolgozik, akár alap, akár szakellátásban, szerintem a kisujjából ráz ki ilyen és még ilyenebb sztorikat. Egyébként azért tényleg jó szakember vagy, mert sokszor megfordult a fejemben, hogy könyvet kellenne írnom azokról a dolgokról, amiket a munkám során láttam, és volt, aki bíztatott is, mondván, nagyon jól tudom érzékeltetni ezeknek a gyerekeknek a drámáját. Talán nem minden pszichológusnak van jó nyelvi érzéke, de a mi szakmánk arra épül, hogy az emberek veséjébe lássunk, ne csak a külső dolgokat. Ha én dolgozom, akkor fél füllel hallgatom, hogy mit mondd az illető, de igazán azt nézem, hogy mit mondd a szeme, a testtartása, az arcszínének finom változásai, az egész metakommunikáció. És ha valakinek el kell mondanom, hogy mit tapasztaltam, akkor ezeket bele kell szőnöm, mert számomra így kerek a történet, ezekkel a finom rezdülésekkel. És mivel gyermekotthoban is dolgozom, ezeket nagyon pontosan dokumentálnom kell, mert sok gyerek, akik megfordulnak nálam, ma még itt vannak, holnap már ott. (Ha szóban beszélgetnénk, hidd el, még fárasztóbb tudok lenni). De nem fogok regényt írni, egyrészt mert (lehet, hogy csak nekem, de a hozzászólások alapján másnak sem) szerintem nem egy eredeti téma, másrészt nem is lenne túl etikus kibeszélnem ezeknek a gyerekeknek a nyűgét, amivel együtt kell élniük. Kicsit furdal is a lelkiismeretem, hogy Gergőt (aki nem Gergő) ilyen részletesen kibeszéltem, de hogy megnyugtassam a lelkiismeretem, neki is elmondtam, hogy még az interneten is rákérdeztem a véleményekre, annyira nem hagyott nyugodni, hogy mivel teszünk neki jót. Hát csak nevetett. Egyébként az áruld már el, hogy mégis mit tudnék tesztelni egy ilyen oldalon? Szerintem arra megvannak a megfelelő fórumok, ha a regényemet szeretném tesztelni, és mégis, miért kellenne szégyellnem, hogy ez csak regény? Miért ne írhattam volna ki egyszerűen, hogy figyeljetek, ilyen és ilyen témában szeretnék egy regényt írni, szerintetek az emberek vevők lesznek rá? Mert fogalmam sincs, hogy a hozzászólásokból mit is lehetne leszűrnöm. Mondjuk, ez nem is az én asztalom, te vagy a könyvkiadó! :)

Egyébként nagyon sokat beszélgettem Gergővel az elmúlt napokban, még kirándulni is elmentünk, bár elég rossz idő volt, egyre már otthon is voltunk, és csak megerősíteni tudom, hogy Gergő egy klassz srác. De azt mondta, hogy ő nem akar magának családot, és hogy már V-éék előtt sem akart, és ő nagyon is jól tudja, hogy mi szeretne lenni és mit akar az életben, de akárhová kerül, ha kiderül, hogy ő intézetis gyerek, akkor semmi másra nem figyelnek, csak arra, hogy ő az. Ugye, milyen okos srác? Egyébként régész akar lenni... És most három napig az ágyat nyomta valami hasmenéses vírussal, pánikroham nem volt, rémálmok sem, és reményeim szerint a hasmenéssel egy kicsit a szorongás is távozott belőle...:) De azért még dolgozni kell rajta, hogy visszataláljon saját magához. Egy pár hét elég volt ahhoz, hogy fenekestül felborítsák egy kisfiú lelkivilágát. És még az a szerencse, hogy ilyen hamar előjöttek a tünetek, és nem ásta mélyebbre magában a szorongást. Gergőnek talán legjobb lenne, ha találna egy személyt vagy egy gyermektelen családot, aki teljesen rá tud hangolódni. De a bizalmát megszerezni nem lesz könnyű senkinek, az már biztos.

2013. ápr. 9. 14:04
 77/90 anonim ***** válasza:
100%

Jaj jót nevettem a 72-es válaszolón. Azért egy könyvhöz ez a történet így kevés lenne.

Persze így, hogy a való életben játszódott le, így meg elég "erős" történet.

2013. ápr. 9. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 78/90 A kérdező kommentje:
Vannak olyan emberek, akik egy rántotta sütést is le tudnak írni úgy, hogy megemelkedik az ember adrenalin szintje, és vannak olyanok, akik egy hihetetlen izgalmas témáról is úgy tudnak mesélni, mintha gipszet rágnának... Én valahol a kettő között vagyok. Nagyon szeretek mesélni. És nagyon jó lenne könyvet is írni, csak miről és mikor? :) Ez a történet, ahogy én látom, drámai, és talán ti is így látjátok, pedig olyan nehéz ezt másokkal megértetni, hogy mitől lett félelmetes Gergő számára is, és nekem is ez a sztori. Gergő csak nyávog. Hisztizik, azt akarja, hogy körülötte forogjon a világ, nem kell ezt komolyan venni, nehézség minden gyerek életében van, minden gyerek kap büntetést, sok embert megvertek és nem lett soha semmi baja, az apuka korrekt volt, hogy elmondta mire számíthat a gyerek, ha a saját gyerekeivel nincs semmi baj, akkor biztos tud valamit, a pszichológusok mindig mindent felfújnak, és ahelyett hogy összetennénk a két kezünket, képesek voltunk Gergő alatt vágni a fát... Ez még csak töredéke annak, amiket kaptam/kaptunk az elmúlt hetekben. Sokkal regényesebb életsorsokat láttam már (szerelem, öngyilkosság, etc.), de ott mindig egyértelmű volt, hogy mi a gyerek érdeke, vagy legalábbis egyértelmŰBB, mint itt). Gergő sztoriját két mondatban, vagy akár egyben is el lehet mondani úgy, hogy senkit nem ráz meg az egész. Csak akinek fontossá vált Gergő, és látta rajta a negatív változást, az érezte át, hogy itt valami nagyon-nagyon nem jó irányba halad. Egyébként ha valamihez fel tudnám használni az esetét, akkor az a doktori disszertációm lenne, de az egy kicsit más irányvonal. Na, majd legközelebb. Vagy menjek el újra gyesre, és legyen belőle mégis regény? :) (Örkény után, félpercesek címmel, talán lehet belőle valamit kihozni.)
2013. ápr. 9. 16:21
 79/90 anonim ***** válasza:
100%

Szia! Nem én vagyok a könyvkiadós hozzászóló, de az jutott eszembe, ha mégis egyszer lesz időd (akár mert a 4 gyereked „kirepül” már), és írnál valamiről, a gyerekvédelem/örökbefogadás témája szerintem nagyon hálás lehetne. Nem azért, mert az ember szeme könnybe lábad, hanem mert én úgy látom (akár csak azokból a kérdésekből, amelyeket itt feltesznek néha ezügyben), hogy a nagy többségnek fogalma sincs arról, mi a valós helyzet; romantikus elképzeléseket dédelgetnek a „szegény kis árva” gyerekekről, akik magányosan élnek az intézetek lélektelen világában, amíg csak nem jön egy „megmentő”, egy örökbefogadó, aki kimenekíti őket onnan.


Jó lenne, ha látnák az emberek, hogy pl. a csecsemőotthonok hazánkban világhírűek voltak, özönlöttek a szakemberek tanulni tőlünk, hogy külföldön már rájöttek, hogy nem az a jó megoldás, ha minden gyereket kidobálnak nevelőszülőkhöz, hogy persze, a család a legjobb hely egy gyereknek, de nem bármilyen család! Ha megértenék, hogy nem azért vannak „tömve” az otthonok, mert nincs elég „önfeláldozó” örökbefogadó, hanem, mert sok gyerek – ahogy te is írtad – nem adható örökbe.


Nagyon nehéz hivatás a tiéd, számomra dermesztő felelősség lenne emberi sorsokról dönteni – pláne, hogy nálunk nincs is utánkövetés az örökbefogadásban, viszont nagyon sok a tabu, még maguk az örökbefogadók sem kérdeznek, nem kérnek segítséget, így sokszor csak évek múltán derül ki, hogy valami rosszul működött, mikor „visszaadják” a gyereket (pl. mondván, hogy „kiütközött a vére”), mert nem bírnak vele). És erre sokan még bólogatnak is, hogy hát bizony-bizony, így van ez, „szegény” szülő pedig mindent megtett.


Kimeríthetetlen téma ez, és nem csupán azok számára tanulságos, akik konkrétan az örökbefogadásba vágnak bele, hanem minden ember számára, aki gyereket nevel, akár csak egy „patchwork” családban.

Ezért azt gondolom, ha neked adott, hogy jól írsz, ha csak teheted, ne hagyd veszni ezt a képességed, próbáld felnyitni az emberek szemét!


(Bocsánat, kissé dagályosra sikeredtem. :)

2013. ápr. 11. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 80/90 A kérdező kommentje:

Jaj, nagyon kedves vagy, hogy így bíztatsz!

Dagályosra sikerült? Hiszen látod az én hozzászólásaimat...még magamat sem tudom lelőni ha belelendülök :). És teljesen egyetértek azzal, amit írsz. Pontosan ezt látom és tapasztalom, amiket te is. Aki meghallja ezt a szót: gyermekotthon (az rögtön lefordítja magában árvaházra), és megjelenik előtte az arcát szomorúan a rácshoz szorító kisgyerek képe, aki vágyakozva nézi az utcán vonuló boldog családokat. Amiből csak két dolog illúzió, az árva kisgyerek (akik, mint már megállapítottuk mindketten, alig-alig léteznek) és a boldog család (már a szó szirupos értelmében).

Én amúgy nagyon sokat tudok ámuldozni azon, hogy milyen klasszul kisikált, steril társadalomban élünk. Hogy mennyire távol vannak tőlünk azok a dolgok, amik amúgy mindenütt jelen vannak. A gyermekotthonok világa. A fogyatékkal élők. HOl vannak a vakok? A siketek? A hallássérültek? Az autisták? A down kórósak? A szellemi fogyatékkal élők? A mozgássérültek? A krónikusan betegek? Hol vannak a gyászoló emberek? És hová lett a halál? Különöse az utolsó dolog, hová lett? Megdöbbentem, amikor a nyolc éves lányom megjegyezte, hogy ő még sose találkozott vak gyerekkel. És aztán végiggondoltuk, hogy az itt felsoroltak közül sem találkozott sokkal. És ha találkozna, vagy találkozni fog, akkor bizony nagy zavarban lesz, hogy vajon hogy kell viselkedni egy ilyen csodabogárral?

Talán már írtam, hogy én Erdélyben nőttem fel, mégpedig egy igen kicsi faluban, és ott azért másképp nőttem fel, ami most nagyon hiányzik. Nálunk nincs magányos ember. Nincs magányos kismama, anyuka, aki egész nap a férjét várja, mint megváltót, mert megőrül az egész napos gyermekgondozástól és házimunkától (amibe meg is lehet őrülni). És nem csak baba-mama klubbok a megoldások, mert otthon nálunk például ott vannak az öreg bácsik-nénik (főleg bácsik, nem tudom miért, de hihetetlen érzékük van a gyerekekhez), akik az utcán ülve elbohóckodnak az épp csak tipegővel, miközben az anyuka beszalad felrakni a levest főni, és amikor visszajön, a bácsi elmeséli neki fiatalságának egy kalandját, tehát nem mindig csak babákról és mamákról hall...

Jaj, kanyarodok erősen a témától!

De tényleg, ahogy a szociális szféra világa egy ráccsal körülvett terület, úgy nagyon sok minden kirekesztődött ebből az önmegvalósító világból. Szerintem pont ezzel az erőltetett önmegvalósítással uniformizáltuk magunkat. Fantasztikus, hogy ezek a lázadó kamaszok mennyira hasonlóan valósítják meg magukat!

Na, de ez már tényleg nem ide tartozik. Ahogy itt látom, éppen OFF-olok! :)

De köszönöm a bíztatást, talán egyszer tényleg belevágok, főleg, ha körvonalazódna bennem bármi téma, és nem csak általánosságban. Dehát még van időm, addig pedig a szakmámon belül próbálom ráébreszteni az embereket, hogy a még az édes süteménybe is kell só, attól lesz teljes, és minél sokfélébb húst főzünk a levesbe, annál ízletesebb lesz.

2013. ápr. 11. 13:07
1 2 3 4 5 6 7 8 9

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!