Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » Ha valaki nem akarja, hogy...

Ha valaki nem akarja, hogy örökbefogadják. Mit tegyünk, ha egy 8 éves kisfiú a gyermekotthont választja az örökbefogadó család helyett? Erőltessük rá, ami mindenki szerint a javát szolgálja? Vagy ő érzi, neki mi a jó?

Figyelt kérdés
Furcsa helyzet állt elő a gyermekotthonban, ahol pszichológusként dolgozom. Egy 9 éves kisfiút hosszú hercehurca után örökbefogadhatóvá nyilvánították. Egy háromgyermekes család örökbe is szeretné fogadni, nekik már nem kell csecsemő, ám a fiaik 7, 9 és 12 évesek, Gergő épp közéjük illik. Anyagilag nagyon jól állnak, példás erkölcsű, a faluban nagy népszerűségnek örvendő, köztiszteletben álló család, a gyerekek példás magaviseletűek, etc. Szóval a környezettanulmány során a szociális munkások semmi negatívat nem találtak, dicshimnuszt zengenek a szülőkről, és mégis... Gergő egy pár alkalommal már volt náluk, most már egy hónapja ott él velük és renkdkívül rosszul érzi magát náluk. A volt nevelője meglátogatta, és feltűnt neki, hogy Gergő búskomor. Nem mondta ki nyíltan. Legközelebb én is vele mentem és tényleg. Végül valóban bevallotta Gergő, hogy vissza szeretne jönni az otthonba. Nem akarja, hogy örökbefogadják. De semmi indokot nem tudunk felhozni, hogy miért állítsák le a folyamatot. Ti értitek?

2013. márc. 19. 21:35
1 2 3 4 5 6 7 8 9
 51/90 anonim ***** válasza:
100%
Igen várjuk :)
2013. márc. 29. 07:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 52/90 A kérdező kommentje:
Uh, ez a tegnapi megbeszélés... két és fél órán keresztül tartott... és úgy megfájdult tőle a fejem, hogy még mindig fáj. Ha le akarnám írni, akkor az több oldal lenne, hisz a jegyzőkönyv is legalább tíz oldal lett :). Azt szerettem volna, ha Gergő mielőbb sorra kerül és nem kell végigülnie és hallgatnia a felnőttek fejtörését, mert láttam rajta, hogy nagyon rosszul van. De épp ezért minden igyekezetem ellenére sem tudtuk feloldani, újra megnémult, krétafehéren üldögélt a széken és egyszerűen nem tudtuk nekiszegezni a kérdést, hogy adja ellő az álláspontját, mert láttuk rajta, hogy fél. Ezért aztán a szocmunkás elkezdte a bevezetést, hogy ez egy különleges eset, és nemigazán látunk tisztán, nem tudunk megnyugtató döntést hozni, etc. Utána az apuka elkezdett Gergőhöz beszélni. Már tudom, hogy ebben az esetben velem is probléma van, egyszerűen túlreagálom ennek az embernek a megnyilvánulásait. Olyan indulatokat indukál bennem, hogy az hihetetlen. Nyugodt hangon elmondta Gergőnek, hogy nem kell félnie tőlük, és nagyon jól tudja, hogy sosem kellett, és őt is mindig bántotta Gergő bizalmatlansága, és vele bármilyen problémát meg lehet beszélni, mindig nagyon türelmes volt hozzá és úgy érezte, minden probléma ellenére Gergőnek megvan a helye közöttük. Semmiféle haragot nem érez amiatt, hogy kedden Gergő nem akart hazamenni, sőt megérti, és talán természetes is, hisz Gergőnek itt volt az otthona, etc. Nagy szeretettel várják vissza, és egészen biztos benne, hogy találnak megoldást közösen a problémákra, ha Gergő is hajlandó ezen együtt dolgozni vele, hiszen ő maga is (mármint Gergő) elismerte, hogy sok mindenben szeretne javulni, változtatni. Így van-e? Gergő ült és bólogatt. Az apa elismerte, hogy talán túl gyorsan akartak változást elérni, de úgy érzi, minden törekvésük csak a jóra irányult, hogy Gergő megtanuljon uralkodni magán, ezáltal a tanulás, az iskolában való odafigyelés is könyebb legyen számára, és az indulatait is így tanulja meg kezelni. Ugye, hogy ez leírva milyen szép és igaz? Semmi sem indokolta, hogy engem olyan idegesség elkapott, hogy remegtem. A férfi végig Gergőt nézte, és olyan hipnotikus hangon beszélt hogy legszivesebben felugrottam volna és megráztam volna Gergőt, aki tényleg úgy is ült ott, mint akit hipnotizálnak. (A hipnotizálás nem csak arról szól, amit a filmben látunk, a hipnózis valóban lehetséges ilyen módon is!) És bólogatott a férfi minden szavára én meg ott ültem hitetlenkedve, mert láttam, hogy a drága igazgatónk is felderül, mert hát ebben semmi kivetnivaló nem volt, amit az apa mondott és hát Gergő is ott bólogatott. Akkor én felálltam és arra kértem mindenkit, hogy engedjük ki Gergőt és minden befolyástól mentesen Gergő a saját szobájában írhassa le egy papírra, hogy szeretne-e a továbbiakban ebben a családban nevelkedni. Az apa azonnal ellentmondott, hogy már maga a környezet is befolyásolja Gergőt, nem gondolom-e. Válaszoltam neki, hogy de, igaza van, akkor viszont Gergő válaszoljon egy szóval itt és most, hogy hol szeretne a továbbiakban nevelkedni, a gyermekotthonban vagy V-ééknél és aztán azonnal kimehet, nem kell indoklás. Megpróbáltam semmiképp nem befolyásolni Gergőt, de az az igazság hogy majd meghaltam idegességemben, hogy mi lesz, ha azt mondja, hogy V-ééknél. Szóval nagyon jól tudom, hogy nem voltam csúcson szakmailag, túlságosan erősen befolyásoltak engem az érzelmeim és az ebből származó előítéleteim. De GERGŐ AZT VÁLASZOLTA, HOGY ANDRÁS BÁCSINÁL SZERETNE nevelkedni!!!! Ő az igazgatónk! És aztán fel is állt és ki is ment, és ettől a választól az igazgató is úgy meghatódott, hogy csak zavartan krákogott én meg borzasztóan féltem attól, hogy lerí rólam, mennyire örülök, és az lesz a vád, hogy én befolyásoltam Gergőt. Hát ez így is lett. Két órán keresztül ment a hercehurca, a győzködés, az érvelés, hadd kíméljelek meg ettől titeket, de az apa nem adta fel a végsőkig, nagyon jól látta, hogy mit érzek én iránta és ezzel tudott végig érvelni, hogy milyen hiba volt engem küldeni környezettanulmányra, és hogy újra meg kellene próbálni független pszichológusal, aki nem ismeri a gyermeket, etc. Az anyuka szinte nem is szólt semmit hozzá a dolgokhoz, amit mondott, az okos volt ugyan, de a férjét erősítette. A végső szólt András mondta ki, hogy ő maga úgy látja, hogy Gergő mindenekfelett álló érdeke azt diktálja, hogy nyugalomban és biztonságban nevelkedjen, és mivel a V-ééknél eltöltött idő túlzott szorongást váltott ki benne, úgy gondolja, hogy nem megfelelő környezet számára a v. család, bármennyire is szimpatizál ő maga is nevelési elveivel. Szóval az igazgató mellénk állt én meg igyekeztem minél kevesebbet beszélni. Végül V. is belátta, hogy jobban jár, ha kiszáll a játszmából, mintha a Gyámhivatal hozza meg a döntést, hogy nem jöhet létre az örökbefogadás. Én pedig azt hiszem, életem végééig azon fogok gondolkodni, hogy hibáztunk, vagy sem ebben az esetben, és lehet, hogy most törtem ketté Gergő életét? Bárcsak találnánk neki egy jó családot, akkor nem lenne ilyen lelkiismeretfurdalásom.
2013. márc. 29. 10:49
 53/90 A kérdező kommentje:
Azért azt még hozzáteszem, hogy nem csak én láttam katasztrófálisnak Gergő állapotát, hanem a szocmunkás is. Őt pedig nem befolyásoltam, az biztos, mert nem az a típus, akit könnyen lehet befolyásolni. Sőt, ő szólt először, hogy nem tetszik neki Gergő, mióta V-ékhez került.
2013. márc. 29. 10:54
 54/90 anonim ***** válasza:
100%
Gratulálok!:-)
2013. márc. 29. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 55/90 anonim ***** válasza:
100%
Én is gratulálok!
2013. márc. 29. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 56/90 anonim ***** válasza:

Én is gratulálok! :)

Ne legyen semmi lelkiismeret-furdalásod! Biztos vagyok benne, hogy Gergőnek így a jobb, hogy nem fogadta örökbe ez a család.

2013. márc. 30. 02:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 57/90 anonim ***** válasza:
100%

Gratulálok!

Mivel Gergőt ennyire frusztrálta ez a család, nem lett volna jó helye náluk. Ha mégis a családdal maradt volna akkor azon rágnád magad hogy nem érzi jól magát ott.

Szegény így biztos bizalmatlanabb lesz a jövőben az ilyen családok felé.

Fura az apától ez a "tanuljon önuralmat" szöveg egy 9 éves fiú esetében, inkább az lett volna a feladata, hogy segítse beilleszkedni a családba, ne érezze magát kívülállónak.


Csak még egy kérdés: ha az intézetben valaki pl. rossz jegyet hoz az iskolából, akkor valaki szóban "leszidja" a gyereket, elbeszélget vele hogy jobban kellene tanulni vagy hogy van? Ki ösztönzi őket hogy tanuljanak jobban?

2013. márc. 30. 08:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 58/90 anonim ***** válasza:
100%

Szia! A 9. és 15. hozzászóló vagyok, nagyon izgultam, mi lesz a sorsa szegény kissrácnak, és nagyon örülök, hogy sikerült a legjobb megoldást találnotok a helyzetre.


Totál megértelek, hogy nem tudták külső szemlélő maradni (bár nem hinném, hogy bárki is tudna ilyen helyzetben, akibe minimális empátia szorult), rémisztő ez az apuka. Nekem az is antipatikus benne, hogy miután Gergő nem őket választotta, ebbe nem bírt belenyugodni, hanem minden áron ki akarta harcolni, hogy „megkapják” a gyereket. Tudod, ez az a típusú ember, aki azt gondolja, mindenkinél mindent jobban tud, egy szemernyi kétség nincs benne soha, hogy ő jól csinál bármit, jól nevel gyereket, nála minden gyereknek boldognak kell lennie – ha bele is döglik. :)

Jaj, szóval én nem bírom az ilyen alakokat, akikben nulla alázat van, és ez az ipse láthatóan nem a gyerek érdekeit nézte, hanem a sajátját, mondhatja bár azt, hogy a gyerek érdeke a családban nevelkedés, és hogy „megtanítsák önfegyelemre” – sajnos ez csak duma, amit bár ő maga elhisz (hiszen neki minden szava szent), még egy sértődöttséget is palástol ezekkell, hogy nem őt választották, aki annyira über mindenben. Jaj, belelovalltam magam, de tényleg ijesztő belegondolni az ilyen alakok létezésébe.


Neked minden jót kívánok, és hogy továbbra is légy ilyen lelkiismeretes a munkádban! No meg, sok locsolót! :)

2013. márc. 30. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 59/90 A kérdező kommentje:

Köszönöm, jaj, olyan kedvesek vagytok, talán tényleg el se hiszitek már, hogy ennyit tudok rágódni valamin, pont én, akinek az lenne a hivatása, hogy döntéseiben segítsen más embereket...:) De a mai napig néha hevesebben dobog a szívem, ha arra gondolok, hogy hibáztunk, és lett volna egy támogató család a gyerek mögött (támogató, hm, hm) egész életében, így meg mi lesz vele, ha kikerül innen... És talán én spiláztam túl a dolgot, mert nekem személy szerint, (meg a szocmunkásunknak) nem volt szimpatikus az apuka... de tényleg nem volt, pont ahogy a kedves utolsó hozzászóló is írta: ha beledöglik is gyerek, akkor is boldoggnak kell lenni! Különben hátborzongató, hogy hány olyan alak van, aki körül minden rendben van, és olyan dolgok derülnek ki a háttérben hogy hajjjajj! Sose irigykedjetek senkire! Komolyan mondom, valami gikszer minden család, egyén életében van, vagy majdnem. Gondoljatok bele, Priklopil, aki Natascha Kampuscht elrabolta, simán eljárt dolgozni, meg boltba, meg a villamosan rámosolygott emberekre és a pincéjében egy lányt kínozott 18 évig...talán még örökbe is adtak volna neki gyereket, mert a pszichológiai szűrőn is átment volna. Brrrr. Jó, oké, ez az apuka nem Priklopil, de bennem hasonló indulatokat gerjesztett. És mégis, mégis... Hogy hogy megy az intézetben a tanulás? Hát jó esetben a nevelő dolga rávenni a gyereket a tanulásra, ugyanúgy, ahogy egy szülő is teszi otthon a gyerekével. Akivel beszélni kell, beszél, akinek segíteni kell segít, aki fáradt, ahelyett megírja :). De kevés ám a jó nevelő. Láttam én már olyat, aki egész nap képes volt az asztalnál ülni és onnan parancsszavakat lövöldözni, de egy gyerekhez se ment oda, csak egyszer, hogy jól nyakonvágja. Na, onnan el is jött az illető, közös megállapodással, még fegyelmit se kapott, és mit ad Isten, pár év múlva találkoztam vele egy másik gyermekotthon mási íróasztalánál :). Vagyis inkább :(. De itt nálunk most nagyon jó nevelők vannak, és hál Istennek nem cserélődnek évenként, mert az a lehető legrosszabb, amikor egy gyerek elkezdene kötődni valakihez (ami amúgy is nehéz nekik) és akkor az illető kilép, mert férjhez ment , gyerek született, etc. Ez nem az ő hibájuk, de a gyerekeket alaposan megviseli. Na jó, ismét szófosásom van, pedig a kérdés már lezárult, igazából ez volt az első (sztem egyetlen) kérdés, amit leírtam, kíváncsi voltam olyan emberek véleményére, akik nem könyvből tanulták az emberismeretet, hanem a "józan paraszti ész" és hozzáállás vezeti őket (ez a legjobb, szerintem), és köszönöm, mert csupa-csupa fantasztikus választ és segítő kérdést kaptam tőletek, és komolyan, nagyon jó volt itt gondolkodni! Köszönöm és hajrá, hajrá, maradjatok ti is ilyen lelkesek és kedvesek továbbra is!

Áldott szép Húsvétot mindenkinek (és kevés havat, hacsak nem mentek síelni)!

2013. márc. 30. 22:52
 60/90 anonim ***** válasza:
100%

Szia! Az jutott eszembe ma a történet végéről, hogy milyen furcsa érv az, hogy olyan pszicholgust kellett volna „rendelni” az örökbefogadáshoz, aki nem ismeri a gyereket. Nem az volna a lényeg, hogy a gyereknek egy jól passzoló családot válasszunk? És ki tudja az érdekeit nézni valakinek annál jobban, mint aki ismeri őt? Elgondolkodtató.


Kívánok sok locsolót neked! :)

2013. márc. 31. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7 8 9

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!