Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » Ha valaki nem akarja, hogy...

Ha valaki nem akarja, hogy örökbefogadják. Mit tegyünk, ha egy 8 éves kisfiú a gyermekotthont választja az örökbefogadó család helyett? Erőltessük rá, ami mindenki szerint a javát szolgálja? Vagy ő érzi, neki mi a jó?

Figyelt kérdés
Furcsa helyzet állt elő a gyermekotthonban, ahol pszichológusként dolgozom. Egy 9 éves kisfiút hosszú hercehurca után örökbefogadhatóvá nyilvánították. Egy háromgyermekes család örökbe is szeretné fogadni, nekik már nem kell csecsemő, ám a fiaik 7, 9 és 12 évesek, Gergő épp közéjük illik. Anyagilag nagyon jól állnak, példás erkölcsű, a faluban nagy népszerűségnek örvendő, köztiszteletben álló család, a gyerekek példás magaviseletűek, etc. Szóval a környezettanulmány során a szociális munkások semmi negatívat nem találtak, dicshimnuszt zengenek a szülőkről, és mégis... Gergő egy pár alkalommal már volt náluk, most már egy hónapja ott él velük és renkdkívül rosszul érzi magát náluk. A volt nevelője meglátogatta, és feltűnt neki, hogy Gergő búskomor. Nem mondta ki nyíltan. Legközelebb én is vele mentem és tényleg. Végül valóban bevallotta Gergő, hogy vissza szeretne jönni az otthonba. Nem akarja, hogy örökbefogadják. De semmi indokot nem tudunk felhozni, hogy miért állítsák le a folyamatot. Ti értitek?

2013. márc. 19. 21:35
1 2 3 4 5 6 7 8 9
 31/90 A kérdező kommentje:

Annyira aranyosak vagytok és annyi sok jót írtok! Köszönöm! Már annyira belemásztam ebbe a témába, csoda, hogy van türelmetek követni! A gyermekvédelmi szakszolgálatnak van örökbefogadási tanácsadója (a Tegyesz az én munkáltatóm, nem a gyermekotthon, oda vagyok kihelyezve félállásba), aki az egy hónapos gondozási idő alatt figyelemmel kíséri az örökbefogadást, és ha kell, pszichológus segítségét kéri. Ezután kell a GYÁMHIVATAL-nál javaslatot tenni az elhelyezésre. Mivel én már elég régóta ismerem Gergőt, egyszerre kerültünk az otthonba :), és elég jól ismerem az otthon nevelési elveit, azt hiszem ők nagyon jól egymásra találtak. :) Természetesen nincs kizárólagosság a nevelési elvekben. Az igazgató véleményem szerint egy abszolút hiteles, kongruens, elfogadó ember, mégis, vagy épp ezért tekintélye van a gyerekek előtt. Vannak bizonyos szabályok, amik kőbe vésettek (napirend, bizonyos viselkedési normák, etc) de a szigorú keretek között abszolút rugalmas, mindig a fenálló eset egyedisége szerint ítélt. Ahogy már írtam, ha Gergő vétett a házirend ellen, elfogadta a büntetést és az igazgató ítéletét, nem volt vele soha probléma, nem voltak magatartásproblémái, hangulatzavarai, kényszeres cselekvései, ami számomra egy csoda, de az itt töltött nyolc éve alatt megmaradt kiegyensúlyozott, érdeklődő, barátkozó kisfiúnak. Ezt a nagyon is egészséges lelkű gyereket sikerült egy hónap alatt eltűntetni. Számomra ez egyértelmű bizonyítéka annak, hogy Gergőnek nem az autokrata nevelési módszer tesz jót! Sőt, nagyon, nem tett jót neki valami, mert teljesen tisztán még mindig nem látok, csak azt tudom, hogy milyen negatív élmények érték, és hogy ezek feldolgozásához nem kapott kellő segítséget, mert akkor nem fojtotta volna magába. És megint csak azt mondom, hogy vérszerinti gyermek esetében ez másképp hat, nekik az édesanya valódi támasz, de Gergőnek, már bocsánat, de egy idegen, az apa szövetségese! Hát most már csak az a kérdés, hogy Gergő mennyire lesz rugalmas, és talál-e valakit az új környezetében, aki előtt megnyilhat és őszinte lehet. Velem eddig az volt, ahogy írtam, gyakran járt be a szobámba, beszélgettünk a gyerekeimről, a barátairól, ismertem a titkait, a véleményét mindenről, el se akartam hinni, hogy ennyire elzárkózott előlem is. De nem tudok mást tenni, hozzáfűzöm a véleményemet a javaslathoz, akár megcsináltatom vele a teszteket is, a saját nyilatkozatát, talán egy kis haladékot kaphatunk még a véglegesítés előtt. Rossz látni, ahogy egy egészségesen sarjadó lelkecske lassan sorvadni kezd.


Nagyon tetszett apukád véleménye a verésről, ebből is látszik, hogy akivel szerető-jó viszonyba vagyunk, attól sokkal többet elfogadunk és még egy fájdalmas élmény is tud pozitívan gyümölcsözni! Jót mosolyogtam azon, hogy egy helyes időben kapott fenekeléssel mennyi pénzt takaríthatunk meg! :)

2013. márc. 22. 14:22
 32/90 anonim ***** válasza:
100%

Ugye? :)

Csodálatos ember volt a nagyapám. Imádtam. Ahányszor eszembe jut ez a történet, mindig elnevetem magam. Remélem a legjobban fog alakulni a kisfiú sorsa. Te nem maradhatsz meg neki, mint barát?

2013. márc. 22. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/90 anonim ***** válasza:
100%

Elolvastam a hozzászólásokat. Szegény Gergő :(

Szerintem ne engedd, hogy örökbefogadja ez a család! Nem lenne ott jó neki.

2013. márc. 22. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/90 anonim ***** válasza:
75%

Sokat vivodtam magamban, hogy beirjak-e vagy sem, nem akartam volna erzelmileg neheziteni a dolgon, dehat most csalatlakozok a temahoz.

Ha lehet tegyel meg mindent Gergoert!!!! Szerintem nem szabad, hogy abba a csaladba keruljun. Hatborzongato volt olvasni Gergo lelki hanyatlasarol!!! Pont az elobb neztem meg egy igaz tortenetet (Dal egy agyonvert fiuert) ami nagyon elszomoritott. Mintahogy a film cime is sejteti, a film vegen ket "kereszteny pedagogusnak" sikerul halalraverni egy artatlan 10 ev koruli fiut. Meg a filmben a gyerekek nemasaga, buskomor abrazata, a folyamatosan foldre lesutott szemek, jobban megraztak erzelmileg sokkoltak, mint az a "par perc" a film vegen. Es a legszornyubb az volt, hogy a gyerekek ertelmesek lettek volna ha lett volna szeretet es turelem, de helyette megalaztatas volt, veres es kihasznalas a nevelok reszerol!!! Volt ott egy nevelo, aki ertelmes volt es onzetlenul tudta szeretni a gyerekeket. Szamomra olyan volt, mint a fenysugar a sotet ejben. Igy az egesz filmet vegigizgultam, hogy mikor aruljak el esetleg ennek a tanarnak a gyerekek, hogy milyen eszbomlaszto dolgokat csinalnak veluk a tanarok, de ok meg egymas kozott sem beszeltek rola pontosan a rajuk gyakorolt lelki terorr miatt. Teljes mertekben el tudom hinni, hogy Gergo a lelki terror hatasa alatt nem fog semmirol sem negativan beszelni. Szegenyke most biztosan meg van ilyedve es nem tudja, hogy kiben bizzon meg. Van egy olyan sejtesem, hogy valoszinuleg azert nem beszel mar veled ugy mint korabban, mert ha nem is tudatosan, de osszefuggest lat abban hogy te is segitsegere vagy annak hogy uj csaladba keruljon. Hiszen te intezed az ugyeit. Azt o viszont nem latja, hogy neked milyen belso harcaid vannak miatta. Ha estleg meg talalkozol vele akkor

2013. márc. 23. 02:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/90 anonim ***** válasza:
100%

szerintem lehetsz vele nyilt, ezzel tudtara adod, te is lato, hogy nem erzi jol magat. Hatha visszanyersz valamennyit a bizalmabol (amit nem miattad vesztett el!) es talan mond olyanokat amik nyomos okot adhatnak arra hogy ne keruljon abba a csaladba.

Most ezzel a filmmel nem arra akartam, celozni, hogy "ki ti tudja, hogy milyen brutalis lehet az apa", hanem arra hogy itt valami tenyleg nincs rendben es ha nem fog tudni megfelelni az elvarasoknak akkor ez egyre csak deviansabb formaba fog eltolodni.

Nembeszelve arrol, hogy nem kell ahhoz testi bantalmazas, hogy a gyermek lelki karokat szenvedjen.

Ott volt az a gyermekszereto tanar a filmben, sokat segitett a gyermekeknek, de szamomra hianyzott meg belole valami. Talan nem harcolt ugy a gyerekek vedelmeert csak ugy elvolt maganak. (Lehet a vaalosagaban tobbet tett)

Tudom, hogy phszichologus vagy es nem te teszed ki a dontesmeghozatal nagy szazalekat, de ami rajtad all es erzed, hogy meg kell tenned, aztr tedd meg!!!!

Ennyivel batoritanalak sok erot es kitartast!!!!!!!

Veled egyutt izgulok/izgulunk!!!!

2013. márc. 23. 03:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/90 anonim ***** válasza:
100%

Szegény Gergő...a leírásod alapján nem hiszem hogy ott jól fogja magát érezni. Szerintem egy ilyen korú gyereket már nem jó nevelőszülőkhöz tenni, mert már van otthona.

Az örökbefogadó család meg tényleg nagyon furcsa. A mi családunkban is szinte minden apámról szólt. Kívülről tökéletesnek látszott minden, de belül mindenki szenvedett, tönkrement.

Ha Gergő tényleg nem érzi ott jól magát, ha esély sincs rá hogy meg fogja szeretni őket, be fog illeszkedni, boldog lesz ott, akkor ne hagyd.

2013. márc. 24. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/90 A kérdező kommentje:

Szerbusztok,

köszönöm a sok hozzászólást, annyira örülök, hogy ismeretlenül is szíveteken viselitek Gergő sorsát! És a Nagypapa előtt, aki ilyen szép emlékeket hagyott maga után még az unokája szívében is, emelem kalapom! És mindenki előtt, aki itt együtt gondolkodik velem a szívével.

Hétvégén megpróbáltam kikapcsolni, és nem Gergőn járatni az agyam, ez nagyon jó módszer arra, hogy az ember tisztábban lásson, néha a tudatalattink jobb megoldást talál, mint "mi". Persze az is mi vagyunk.

Nem lett sokkal könyebb a lelkem, de úgy érzem, hogy megteszek mindent, ami az én hatásköröm. Már javában készül a jelentés és holnap vagy csütörtökön még egyszer lemegyek Gergőhöz és vele négyszemközt fogok beszélni. Ha addig nem történik semmi, akkor jelentkezem. Mindenkinek szép tavaszi lelkületet kívánok (ha más a valódi tavaszunk késik) :)!

2013. márc. 25. 10:49
 38/90 anonim ***** válasza:
100%

Szia!

Péntektől figyelem a kérdést ,izgatottan vártam ,hogy van-e megoldás.Gondolkodtam ,és arra jutottam ,hogy az apuka se szeretne rosszat Gergőnek ,azért neveli így ,mert ő úgy véli ,hogy az ilyen nevelés a sikeres felnőttkor kulcsa.Talán elbeszélgethetnél vele arról ,hogy te ismered Gergőt és biztos vagy benne ,hogy nem illenek össze ,látod rajta ,hogy nem tud beilleszkedni ,nem érzi jól magát.

2013. márc. 25. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/90 anonim ***** válasza:
100%
A 38-as nagyon okosat írt. Próbálj beszélgetni az apukával!
2013. márc. 25. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/90 A kérdező kommentje:
Szerbusztok, hát leírom a fejleményeket, nem tudom, mit szóltok hozzá, nekem az egyik szemem sír, a másik nevet... Még hétfőn felhívtam a családot, hogy a véglegesítés előtt még egyszer szeretnék Gergővel találkozni, és hirtelen ötlettől vezérelve hozzátettem, hogy mivel teszteket is szeretnék elvégezni vele, jobb lenne ha nálam találkoznánk egy semleges környezetben (a Tegyesz irodában, nem a gyermekotthonban). Az apuka beleegyezett, rendben, semmi probléma, bár, tette hozzá, lehet, hogy Gergő egy kicsit morcos lesz, mert egy kis összetűzésbe kerültek, de Gergő majd elmeséli. Jó, mondtam, akkor holnap érte megyek iskola utána, elviszem, vissza is viszem, és akkor tudunk mi is beszélgetni még a jövő hét előtt. Másnap el is mentem, Gergő már várt, a szokásos hallgatás fogadott, beült a kocsiba, megdícsértem a kabátját, kérdeztem, mit ebédelt, ilyesmit, nem akartam rögtön a közepébe vágni a dolgoknak. Gergő szépen válaszolgatott is, de olyan merev volt, hogy olyan érzésem volt, ha nagyobbat fékezek, kettétörik a gyerek. Megérkeztünk, kiszálltunk, bementünk, mondtam neki, hogy annyira örülök, hogy megint beszélgethetünk, és nem szeretne-e véletlenül főzni egy kávét nekem (3 in 1 kávét iszom, ő szokta forralni a vizet meg összekeveri, ennyi, ne ijedjetek meg :)), mert már rég nem ittam olyan jó kávét, mint amit ő főz. MOndta, hogy szívesen, kezébe vette a bögrémet, hogy kimérje a vizet, és akkor egyszercsak megállt, és ebben a semleges pillanatban Gergő szeme elkezdett vörösödni, egy hang se jött ki a torkán, hiába kérdeztem, hogy mi történt, mi a baj, aztán egyszerűen megöleltem, semmit se tudtam mondani, egyszerűen bennem is megrekedt minden, és akkor Gergő elkezdett sírni, és sírt és sírt, szavak nélkül egyszerűen sírt, nem túlzok, de legalább negyed órán keresztül sírt! (Én így szülések után szoktam sírni, amikor rám tör a baby blues, és elég, ha ránézek egy virágra és már sírok.) Leült kezébe a bögrémmel, és csak sírt, de olyan mélyről, olyan hangtalanul hogy leírni nem tudom, milyen érzés volt látni. Benyitott egy kolléganőm és megijedt, nem tudta mi van, de gyorsan kitessékeltem és egyszerűen leültem Gergővel szembe, megsimogattam néha a térdét és igyekeztem, hogy ne remegjek. Egy jó negyed óra múlva a sírás közben már néha el is mosolyodott, aztán szép lassan megnyugodott és mondta, hogy bocsánat. Na, ezek után már tudtam, hogy jól el fogunk beszélgetni. Helyhiány miatt nem írom le részletesen a beszélgetést, de leírom, mi volt a hétfői összetűzés: Gergő és Marci a szobájukban üldögéltek, és tanulniuk kellett volna, dehát mit csinál két kilenc éves gyerek, elkezdtek beszélgetni, Gergő megmutatta a görkoriját, meg hogy hogy kell görkorizni, és Marci is ki akarta próbálni, és miközben majd megszakadtak a nevetéstől Marci próbálkozásán, a fiú előre esett, belekapaszkodott a függönybe és szerncsésen le is tépte, de még a karnist is, úgyhogy a zajra megjelent anyuka, de még mielőtt felmérhette a volna, hogy mi történt, megjelent apuka is, és némán kiintette Marcit a szobából, Gergőnek meg csak annyit mondott, hogy tanulásról volt szó. Ezután az anyuka szó nélkül leszedte a függönyt és magára hagyta Gergőt, aki erősen szorongva várta, hogy mikor jelenik meg újra az édesapa, meg mi lesz Marcival. Eszébe se jutott tanulni. Aztán bejött Marci, vörös szemekkel, leült az íróasztalához, elővette a könyveit, bejött az apuka is és közölte Gergővel, hogy az rendben van, hogy neki problémái vannak, de talán ezt nem kellenne tovább gerjeszteni a családban, és egymást inkább támogatniuk kellenne a tanulásban, nem gátolni, de Gergő most még kap időt, nem kap büntetést, de a görkorit elrakja, és akkor kapja vissza, ha a képességeinek megfelelő jegyet hoz. (Gergőnek a görkorizás a mindene, profi szinten űzi, nem tudom, miből gondolta az apuka, hogy ez nem büntetés?) Ehhez még Gergő végignézte, hogy Marci halkan szipogva a könyvei fölé hajolva törölgeti néha a könnyeit, és amikor apuka elment és Gergő megkérdezte, hogy mi történt, annyit mondott, hogy semmit, és most már tényleg tanulniuk kellenne, nem beszélgetni. Gergőnek ez nem nagyon ment az erős lelkiismeret furdalástól, meg a keserűségtől, hogy elvették a görkoriját, ezért tegnap írt egy ritka pocsék nyelvtan felmérőt, ami szerinte egyes lesz, és akkor búcsút mondhat a végleg a görkorinak szerinte. Ja, és este a vacsoránál az apa bejelentette, hogy mivel Gergő és Marci tönkretették a függönyt, ezért most két hétig nincs édesség, mert új függönyre gyűjtenek. De nem csak a két fiúnak, hanem senkinek, mert ők egy család. Na, ilyen, és ehhez hasonló előzmények után vittem el Gergőt, aki mesélt még egy-két ilyen sztorit, ami látszólag nem is olyan vészes talán, de Gergő, mióta ebben a családban van, folyamatosan azt éli meg, hogy ő egy elrontott emberke, és ha ebben a családban nem sikerül őt megjavítani, akkor lehet, hogy menthetetlenül züllésnek indul vagy indult máris. Én mindenesetre megerősítést nyertem, hogy ez nem lesz így jó, és megígértem Gergőnek, hogy beszélgetek az apával. Mondta, hogy jó, de ő nem megy vissza oda. Nem és nem és nem megy vissza, és bevallotta, hogy már gondolkodott azon, hogy visszajön az otthonba, de nem tudta hogy kivitelezni. Legalább egy fél órát próbáltam győzkődni, és bevallom, gyarló módon az járt a fejembe, hogy ezért én mit fogok kapni az igazgatótól, de aztán be kellett látnom, hogy ez sehova nem vezet, nem vihetem vissza oda Gergőt, ha ennyire rossz állapotban van, és visszavittem az intézetbe. Hát nem mondom, hogy apuka ezt kitőrő örömmel fogadta. Ő továbbra se hajlandó feladni a harcot, kitart az örökbefogadás mellett, az igazgató egy kicsit megingott már, de ő se volt boldog, Gergő most iskolába se ment, de azt mondta, egy hónapja nem aludt már ilyen jól, mint a régi ágyában. Szóval, most itt van Gergő, de továbbra sem egyértelmű, hogy neki nem ebben a családban van a helye. Még az sem, hogy a tárgyalásig itt maradhat az otthonban. De én megmondtam az igazgatónak a gyerek füle hallatára, hogy ha vissza kell vinni, én nem vállalom, viszi ő, mert erre én már képtelen vagyok. Hát erről már regényt írhatnék, ami ezzel a szerencsételn kisfiúval történik.
2013. márc. 27. 09:54
1 2 3 4 5 6 7 8 9

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!