Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » Ha valaki nem akarja, hogy...

Ha valaki nem akarja, hogy örökbefogadják. Mit tegyünk, ha egy 8 éves kisfiú a gyermekotthont választja az örökbefogadó család helyett? Erőltessük rá, ami mindenki szerint a javát szolgálja? Vagy ő érzi, neki mi a jó?

Figyelt kérdés
Furcsa helyzet állt elő a gyermekotthonban, ahol pszichológusként dolgozom. Egy 9 éves kisfiút hosszú hercehurca után örökbefogadhatóvá nyilvánították. Egy háromgyermekes család örökbe is szeretné fogadni, nekik már nem kell csecsemő, ám a fiaik 7, 9 és 12 évesek, Gergő épp közéjük illik. Anyagilag nagyon jól állnak, példás erkölcsű, a faluban nagy népszerűségnek örvendő, köztiszteletben álló család, a gyerekek példás magaviseletűek, etc. Szóval a környezettanulmány során a szociális munkások semmi negatívat nem találtak, dicshimnuszt zengenek a szülőkről, és mégis... Gergő egy pár alkalommal már volt náluk, most már egy hónapja ott él velük és renkdkívül rosszul érzi magát náluk. A volt nevelője meglátogatta, és feltűnt neki, hogy Gergő búskomor. Nem mondta ki nyíltan. Legközelebb én is vele mentem és tényleg. Végül valóban bevallotta Gergő, hogy vissza szeretne jönni az otthonba. Nem akarja, hogy örökbefogadják. De semmi indokot nem tudunk felhozni, hogy miért állítsák le a folyamatot. Ti értitek?

2013. márc. 19. 21:35
1 2 3 4 5 6 7 8 9
 21/90 A kérdező kommentje:
Szerbusztok, itt vagyok! Nagyon izgalmas dolgokat tudtam meg Gergőről, azaz, lehet, hogy csak nekem izgalmas, próbálom leírni röviden, bár ez nehéz lesz. Előljáróban: igen, Gergő pénteken még a régi iskolájából jött haza az otthonba, délután elköltözött tőlünk a leendő szüleihez, és hétfőn már az új iskolájában kezdett, ugyanis nemcsak családot, de települést is váltott, és semmiképp sem volt megoldható a bejárás, bár nem óriási a távolság. Ahhoz pedig, hogy véglegesítsük az örökbefogadást, az kellett, hogy együtt éljen a leendő szüleivel. Szóval patthelyzet volt. Az osztályfőnök, mivel ez egy kisebb község, ahová iskolába jár és mindenki ismer mindenkit, bemutatta őt az osztálynak, nyíltan elmondta, hogy őt szeretne a V. család magához venni, és hogy gyermekotthonból jött, és elmondta azt is, hogy mi az a gyermekotthon és kik kerülnek oda, etc. Eddig rendben is volt, elejét vette a fölösleges találgatásoknak, tiszta lap. Mivel volt egy kislány, akinek a barátnője elköltözött és egyedül ült, mellé ültette Gergőt. Nem járnak egyébként sokan egy osztályba, 19-en voltak, most huszan. Nem volt semmi egy-két napig, aztán ez a kislány, talán bosszúból, mert egy kisfiú mellett kellett ülnie, a barátnője helyett, elkezdett mesélgetni az anyukájáról meg a családjáról Gergőnek (ezt egy harmadikos kislány már jól tudja, hogy ezzel fájdalmat okoz annak, akinek nincsenek szülei), aztán mutatott valami értékes tollat, vagy ceruzát hogy azt ő a anyukájától kapta. Na, itt indult a lavina! Mert egy szép nap a toll eltűnt, és a kislány addig sírt, amíg az ofő, miután hiába kutattak át mindent és hiába kérdezősködött, (volt sötét szoba is, tudjátok, amikor a gyerekek egyenként bemennek a terembe és lerakhatják amit elloptak) kérte a gyerekeket, hogy nyissák ki a táskájukat. Na és mit gondoltok kinek a táskájában volt a toll vagy micsoda? Gergőében. Gergő az első pillanattól állította, hogy nem ő tette el. A kislány meg azt mondta, Gergő volt, mert irigyelte, hogy azt a tollat ő az anyukájától kapta, neki meg nincs anyukája. :( Na szóval, én később felhívtam a szülőket, hogy tudnak-e erről, és hogyan próbáltak segíteni. Itt jött az újabb sokk. Az anyával akartam beszélni, de apa vette fel. Elmondta, hogy természetesen tud a dologról, bár Gergő arra a kérdésre, hogy történt-e valami az iskolában, többször nemet mondott, de miután őket már felhívta az ofő, tudták, hogy hazudik, és végül is elmondta, mi történt, de nem büntette meg Gergőt (még jó!), gondolkodási időt adott neki, hogy beismerje, ha ő volt. Amikor visszament a szobába, Gergő állítólag épp ki akart szökni az ablakon, ami neki egyértelmű bizonyíték arra, hogy vaj volt a füle mögött. Gergő ezt is tagadta, azt mondta, ő csak ki akarta nyitni az ablakot, mert rosszul érezte magát, az apa szerint mínusz két fokban senki se nyitogatja csak úgy az ablakot. Gergő, és ez benne van az aktájában és nekik is elmondtuk enyhén klausztrofóbiás, amit arra vezetünk vissza, hogy az anyja szülés közben halt meg, és őt sürgősségi császárral emelték ki, amikor már behelyezkedett a szülőcsatornába! Az otthonban sokat üldögélt az ablakban, a fürdőszobában pedig képtelen volt úgy zuhanyozni, hogy zárva volt ablak, még mínuszokban is kinyitotta, mert "fuldoklott". De az apa szerint ez nem volt zárt tér, nem volt kulcsra zárva az ajtó, csak megkérte Gergőt, hogy üljön le és gondolja végig, hogy tett-e valamit amiért bántja a lelkiismeret... Az, hogy Gergő volt-e azóta sem tisztázódott. DE. Másnap a tollas kislány anyukája bement az iskolába, és közölte, hogy az Ő KISLÁNYÁT !!! nagyon megviselték a történtek, és talán jobb lenne, ha nem ő ülne Gergő mellett. Sajnos senki más nem akart a barátjától elülni, ezért a kislány maradt, de másnap Gergő "testvére" ÖNKÉNT jelentkezett, hogy ő szívesen ül mellé, és most egymás mellett ülnek, és Marci azóta is védelmezi Gergőt. Hurrá. Aztán még egyszer át kellett ültetni őket az ablak melletti padból, mert Gergő egész nap bámult ki az ablakon és oda se figyelt az órákon, a szélső padsorban viszont összefirkálta az egész padot, amiért óra után ott kellett maradnia lemosni. Az apa erről is tudott, és elmondta, hogy Gergőt még ezért se büntették meg, de elmondták neki, hogy bizony az ő idejében ezért körmös járt volna. Ja, és biztosította róla Gergőt, hogy ők nagyon elnézőek vele, mert a testvérei már sokkal szigorúbb büntetést kapnának (volt valami rossz jegy is még a bűnlistán), de vele elnézőek és adnak neki időt. Szerintetek ennek milyen üzenet van a gyerekre nézve? Ha beilleszkedek a családba, engem is szigorúbban fognak fogni, de ha meg nem illeszkedek be, akkor kívülálló maradok végig... Ha nem is tudatosan, de ez óriási dillemma egy kilencévesnek!!! Az osztályfőnök egyébként ismeri jól a családot, az anyuka tanítónőnek tanult, de az apuka nem szeretné, ha dolgozna, inkább maradjon a gyerekekkel otthon. És azt is tudta, hogy az asszony kislányt szeretett volna örökbe, de az APA meggyőzte, hogy fiúk mellé nagy butaság lenne egy kislány. Ajjaj. De már kitaláltam, hogyan találkozhatnék Gergővel :)). Van egy Józsi nevű kisfiúnk, akinek hétvégén ünnepeljük a névnapját, és arra meghívta Gergőt is :). Kicsit ebben az én kezem is benne volt... Hát nem tudom mi lesz, de attól félek, hogy én akármit fogok tanácsolni (húsvét után lesz a tárgyalás) Gergő ott fog maradni. És hát igen, egy hónap alatt nehéz eldönteni, hogy jó lesz-e ott neki, pont ez a problémám. És köszönöm, Pavao könyve valóban nagyon-nagyon jó könyv, ismerem és én is ajánlom mindenkinek! Köszönöm a sok jó tanácsot, és mit szóltok a fejleményekhez? Túlaggódom?
2013. márc. 21. 17:15
 22/90 anonim ***** válasza:
100%
Nagyon érdekes. Szerintem nem aggódód túl. Ilyen tárgyaláson nem kérdezik meg a gyereket, hogy akar-e maradni? Neki nincsen lehetősége beleszólni?
2013. márc. 21. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/90 A kérdező kommentje:
Van lehetősége, csak ha az apuka lelki terrort alkalmaz, ahogy én gyanítom, akkor nem lesz bátorsága ellentmondani neki, vagy nyíltan azt mondani, hogy nem szeretne ebben a családban maradni, mert elhiszi, hogy ők tényleg jót akarnak neki és ő a rossz, amiért ezt nem tudja elfogadni, nem tud alkalmazkodni. Én most pont ezt látom a viselkedésén. És annál inkább megértem ezt a viselkedést, mert még én magam sem tudom eldönteni, hogy jót tesz-e neki, ha velük marad,vagy sem. Ezen tépelődöm, néha már azt gondolom, rémeket látok, néha meg egész világosan érzem, hogy Gergőnek nem való ez a túlzottan is erkölcsös, "köztiszteletben" álló család. Mert ha ittmarad, nem beilleszkedni fog, hanem betörni, és az nem ugyanaz. Aztán jön a kamaszkor, az "újjászületés" időszaka, és az bizony egy ilyen családban megint nehéz születés lesz, és "vér fog folyni", mert a sok elfojtott keserűségnek ki kell szakadni valamikor, és vagy mások ellen fordul ilyenkor a kamasz, vagy maga ellen. Emlékeztek a Holt költők társaságára? Hát ez az apuka nagyon hasonlít az ott öngyilkossá váló fiú apjához. Az édesgyermekeinek elég kompenzáció lehet az anya, meg a többi barát, rokon, de Gergőnek ez nem lesz elég. Ha valóban olyan az apa, mint amilyennek én gondolom.
2013. márc. 21. 21:21
 24/90 A kérdező kommentje:
Egybként volt egy másik nagyon szomorú esetünk az otthonban. Gergőnek volt egy nagyon jó barátnője a lányok házából, valamiért nagyon jól megértették egymást, odacsalogattak a kertbe egy macskát közösen, az hozta őket össze, ahhoz szökdöstek ki etetni, mindegy, nem ez a lényeg. Hanem hogy Zsuzsinak megjelent egy szép napon az édesanyja, aki azt állította, hogy ő sose mondott le a gyerekéről, kényszerítették őt, mert kiskorú volt, amikor Zsuzsi született, 16 éves, az anyja nem akarta, hogy velük maradjon a kislány. Ez így is volt, ezért volt Zsuzsi átmeneti gondozásban, és nem tudtunk neki családot találni. De most rendeződött az élete, van élettársa, házuk, van egy fél éves kisfia, és akkor most ő viszi Zsuzsit.Egészen odáig egyszer sem látogatta meg, de lemondani sem akart róla. Természetesen neki ítélték a gyereket, haza is költözött. Megváltoztatta a nevét a kislánynak, mert neki nem tetszett, aztán szépen megtanította tápszert készíteni, teát főzni, és pár hét múlva már boldogan járt el bulizni az élettársával, és a nyolc éves kislányra hagyta az öccsét! És Zsuzsi fogta magát és visszajött hozzánk egyedül. És az anyja érte jött, és szó szerint hazahurcolta, az üvöltésétől zengett a környék, és Gergő mindezt látta. Gondolom, ez azért mély bizalmatlanságot szült benne a családi élet iránt. A legjobb barátja volt a kislány. Azóta is folyik a nyüglődés, állandó kapcsolatban állnak a gyermekjóléti szolgálattal, meg a családsegítővel, de mindenki hisz benne, hogy a gyereknek a saját anyjánál van a legjobb helye. Hm. Felvilágosították az anyát, hogy nem hagyhatja egyedül a gyerekeit, azóta mit csinál? Viszi magával őket kocsmázni. Akkor mondták neki, hogy ez sem túl jó dolog. De ő oda nem inni megy, hanem mert ott dolgozott korábban, és tartja a kapcsolatot a főnökével, meg onnan hozza az ebédet. És ha nem viheti be a gyerekeket, akkor kinn hagyja őket a kocsma előtt. Na, erről ennyit. Csakhogy ne mindig egy látószögből lássuk a dolgokat.
2013. márc. 21. 21:34
 25/90 anonim ***** válasza:
100%

Hú hát ez elég durva amiket írsz, főleg a kislány ügye. Én nem is bírnám a te állásodban, mivel nagyon érzékeny vagyok, 1-2 ilyen ügy után besokallnék... :-((

A kislány esetében egyértelmű, hogy az otthonban lenne jobb helye. Ilyen anyát, úristen, minek ennek gyerek! És csak azért vette ki az otthonból a lányát, hogy legyen kire bízni a kisebbet. Ez undorító. És tőle nem lehet elvenni a lányát mondván hogy veszélyezteti hogy egyedül hagyja meg kocsmába hurcolja? Azzal a picit is veszélyezteti, hogy egyedül hagyja egy 8 évessel, ráadásul úgy, hogy még ő készítsen neki tápszert is. Atyaég.

Gergő ügye azért ennyire nem egyértelmű. Azt hogy érted, hogy lelki terror alatt tartja az új apja? Fenyegeti hogy ezért meg ezért később büntetés jár majd? Túl szigorú, nem hisz neki? SZerintem még ő sem tudja hogy hogyan kéne viselkednie a fiúval, vagy csak az az egyetlen eszköze hogy szigorú és kész. És Gergővel eddig is voltak problémák az iskolában? Írtad hogy állítólag ő vette el azt a tollat a kislánytól. HÁt nagyon nehéz lehet neki az biztos, egy gyereknek alapból nagyon nehéz új osztályba beilleszkedni, nemhogy még egyszerre egy új családba is, ahol teljesen mások az elvárások és esetleg a nevelési módszerek is, mint eddig. Szegényke. AZ mindenesetre nagyon pozitív, hogy a tesói befogadták. Viszont ha Gergő nem találja a helyét, akkor az lehet a probléma, hogy esetleg romlani fog a magatartása az iskolában (valahol neki is le kell vezetni a feszültséget), ami további feszültséget szülhet az apával... Nem tudom, nehéz ügy.

És azt nem mondhatod a tárgyaláson (vagy minek hívják), hogy úgy látod nem illik össze a család és Gergő, nem érzi jól magát?

2013. márc. 22. 09:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/90 A kérdező kommentje:
Igen, jól látod, a kislánynak szerintem is jobb helye volt az otthonban, és számomra sem egyértelmű, hogy Gergőnek mi a jobb. És az a szomorú, hogy ezek az esetek egyáltalán nem olyan ritkák, sőt! A jogszabály kimondja, hogy ki kell emelni a családból a gyereket, ha a szülő veszélyezteti fizikálisan, vagy mentálisan, de a gyermekjólétik, családsegítők feladata az, hogy segítsék a szülőt, hogy a gyerek minél tovább a vérszerinti szüleivel maradhasson. És elég nehéz meghúzni a határt, hogy hol van az, amikor már azt mondom, hogy nem adok neki több esélyt, és azt javaslom, hogy emeljük ki a gyereket a családból. Mindig van mire hivatkozzanak, meggyőznek, főleg akkor nehéz, ha a gyerekek tényleg ragaszkodnak a szülőkhöz. Zsuzsi esetében ez nincs így, de mindig arról szól a történet, hogy még folyik a visszagondozás feladata, a szülő segítséggel ugyan, de képes ellátni a gyerekeit, megfogadja a javaslatokat, tartja a kapcsolatot a családgondozójával, etc. Papíron minden olyan világos, de az életben! Most épp ott tartok, hogy az intézményvezető behívott és nyomatékosan megkért, hogy ne nehezítsem a munkájukat, hagyjam, hogy Gergő beilleszkedjen a családba. Nem jöhet el a névnapra (most utólag azt hiszem, igaza van) és neki szent meggyőződése, hogy Gergőnek ez az utolsó esélye, és szerinte a család saját gyerekeinek eredményei igenis meggyőzőek arról, hogy helyes nevelési elveket alkalmaz az apa. Fiúknak amúgy is szigorúság kell, tette hozzá ő, mint magánember, és Gergő nagyon lazán kezelte a szabályokat, nem is baj, ha ránevelik a fegyelemre. Sokat gondolkodtam (semmi mást nem csinálok pár napja) és arra jutottam, hogy talán igaza van, és ez a dolog már nem is Gergőről szól, hanem rólam. Tényleg erősen kötődtem hozzá, és azt hiszem nekem nem szimpatikus az apa és a nevelési elvei, valószínűleg kivetítek rá valamit, valakihez hasonlítom a múltból, aki nekem erősen ellenszenves volt, szóval ez talán tényleg az én problémám és nem is Gergőé. Egy hónapos gondozáson van náluk a gyerek, én nem gondolom, hogy itt a megfelelő támogatás a büntetéssel való fenyegetőzés, sokka inkább egy támogató, elfogadó légkört kellene teremteni és nem azt hangsúlyozni, hogy ő "el van rontva" mert intézetben nevelkedett, de őt majd itt milyen szépen meg fogják nevelni. Én a feltétel nélküli elfogadásban hiszek. Ha nem jó így nekik Gergő, ahogy van, akkor talán tényleg be kellene látni, hogy nem illenek össze. Én a tárgyaláson ezeket el fogom mondani, mind ahogy azt is, hogy Gergőn inkább hanyatlást láttam az egy hónap alatt (nem, sose volt vele probléma az iskolában, szivacs agya van és sokminden érdekelte is). De megpróbálom elfogadni, hogy Gergő ebben a családban fog nevelkedni.
2013. márc. 22. 10:19
 27/90 A kérdező kommentje:
Szerintem nem jó olyan családban felnőni, ahol a büntetéstől való félelem motivál. Nem mondom, hogy nem eredményes, de nem az igazi. Ahol a gyerekek minden második mondat után lesik az apjuk reakcióját, ahol az anya azért nem dolgozik, mert apa nem helyesli, ahol azért fogadnak be fiút, mert az apa ezt akarja, ahol Marci azért áldozza fel magát, mert apja "elbeszélgetett" vele (azt nem írtam, de ezért ült Gergő mellé, nem jókedvéből!), ott ebben a családban minden az apáról szól. És hol vannak a többiek? És hol van Gergő? Mert most sehol nincs, én nem találom, bezárta magát és talán nem is fogja többé kinyitni a lelkét ebben a közegben. De lehet, hogy ez csak nekem dráma, a szakmámból kifolyólag.
2013. márc. 22. 11:06
 28/90 anonim ***** válasza:
100%

Gergőnél nem működik az, hogy "kirajzoltatod" belőle a problémát? Vagy projekciós teszttel "megnézitek", hogy mi van a lelkében (CAT-teszt)? Aztán ezeket az eredményeket a bíróságon felmutatni?


Nekem van egy olyan meglátásom, hogy minden gyereket más motivál, mással lehet rá hatni. Erre nagyon jó példa a barátnőm, és én. A barátnőm olyan tanároknál teljesített nagyon jól, akik kőkemények, autokratikusak voltak. Én meg ezeknél a tanároknál bukdácsoltam, rettegtem, hármasnál soha nem voltam jobb. De azoknál a tanároknál, akiknél konkrétan tudtam az elvárásokat- nem volt fenyegető fellépése-, tudtam, ha azokat az elvárásokat teljesítem ötöst kapok, na ott minden esetben ötös voltam. S nagyon fontos volt, hogy az adott tanártól ne féljek, mert ha féltem nem tudtam teljesíteni.


Most olvastam egy nagyon jó Ranschburg- Popper könyvet: Személyiségünk titkai címmel.257. oldaltól kezdődik a Módszerek című fejezet. Abban van a szülői nevelési stílusokról (Hideg, korlátozó,engedékeny stb), és a gyermek személyiség jegyeiről szó (extroveltált, inttroveltált stb...)Olvasd el, hátha segít valamit. Ez a fejezet világosított meg engem. A lényege az, hogy a nevelés során a középutat kéne elérni a gyereknél tehát, az extroveltált gyermeket egy kicsit az intoveltáltság felé kormányozni, és fordítva. Tehát nem biztos, hogy egy exroveltált gyermeknek jó a túlzottan engedékeny nevelés, mindenféle korlát nélkül. De vannak olyan gyermekek, akiket nem nagyon kell ellenőrizni, sőt fenyegetni, mert maguktól is lelkiismeretesen megcsinálják a feladatot (ilyen voltam én, s ezért szenvedtem rengeteget a suliban).


Szóval arra kéne rájönni, hogy Gergőre milyen típusú nevelés van jó hatással.


Meg ugye itt vannak a vezetési stílusok is. Vannak esetek, amikor kifejezetten autokrata irányításra van szükség. (katonaság, vagy alacsonyan kvalifikált emberek. Tudnék ezzel kapcsolatban rengeteget mesélni), s van amikor bőven elég a laissez faire stílus, mert nem kell folyton ellenőrizgetni.


Ha ilyen irányból közelítenéd meg a Gergő helyzetét? Nem segítene?

2013. márc. 22. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/90 anonim ***** válasza:
100%

Az utolsó vagyok. Még eszembe jutott egy aranyos történet a nevelésről. A nagyapám nem volt egy agresszív ember. De egyik alkalommal az apukám hazahozott egy intőt a tanárnőtől, hogy cigizett. Erre a nagyapám felvágta az apámat az ágyra s nagyon-nagyon elverte. Az apukám véleménye az esetről az, hogy máig hálás, sőt örökké hálás lesz a nagyapámnak, mert neki köszönheti, hogy nem cigizik, hogy nem ment tönkre az egészsége, s nem veri magát nap-mint nap hatalmas kiadásokba a szenvedélye miatt. Magyarul megspórol egy csomó pénzt.


Arra kéne rájönni, hogy Gergőre milyen nevelési stílus lenne jó hatással.

2013. márc. 22. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/90 anonim ***** válasza:
100%

Értelek már Kérdező, tehát az Apa akarata érvényesül mindenek felett, mert ő úgy látja helyesnek. Itt nehéz mit tenni. Az elég durva hogy azért fiút fogadtak örökbe, mert az apa azt akart... Amikor ott voltál családlátogatáson akkor előtte biztos beszélt a tesókkal hogy válogassák meg a szavaikat ha ott vagy, és azért lesték a fiúk az apjukat, hogy nem-e mondtak valami rosszat.

Nehéz ügy ez, mert csak azért, mert te nem értesz egyet az apa nevelési stílusával, az nem biztos, hogy nem lenne jó helye abban a családban, nem? Attól még kapna egy szerető anyát (bár itt bejátszhat az, hogy ő meg kislányt akart), tesókat (én azt hittem magától ült át a tesó, még örültem is hogy milyen rendes), nehéz ügy, és tenni nem nagyon lehet semmit, az apát nem tudod megváltoztatni, főleg mivel ilyen határozott elképzelése van az igazáról.

2013. márc. 22. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7 8 9

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!