Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » Ha valaki nem akarja, hogy...

Ha valaki nem akarja, hogy örökbefogadják. Mit tegyünk, ha egy 8 éves kisfiú a gyermekotthont választja az örökbefogadó család helyett? Erőltessük rá, ami mindenki szerint a javát szolgálja? Vagy ő érzi, neki mi a jó?

Figyelt kérdés
Furcsa helyzet állt elő a gyermekotthonban, ahol pszichológusként dolgozom. Egy 9 éves kisfiút hosszú hercehurca után örökbefogadhatóvá nyilvánították. Egy háromgyermekes család örökbe is szeretné fogadni, nekik már nem kell csecsemő, ám a fiaik 7, 9 és 12 évesek, Gergő épp közéjük illik. Anyagilag nagyon jól állnak, példás erkölcsű, a faluban nagy népszerűségnek örvendő, köztiszteletben álló család, a gyerekek példás magaviseletűek, etc. Szóval a környezettanulmány során a szociális munkások semmi negatívat nem találtak, dicshimnuszt zengenek a szülőkről, és mégis... Gergő egy pár alkalommal már volt náluk, most már egy hónapja ott él velük és renkdkívül rosszul érzi magát náluk. A volt nevelője meglátogatta, és feltűnt neki, hogy Gergő búskomor. Nem mondta ki nyíltan. Legközelebb én is vele mentem és tényleg. Végül valóban bevallotta Gergő, hogy vissza szeretne jönni az otthonba. Nem akarja, hogy örökbefogadják. De semmi indokot nem tudunk felhozni, hogy miért állítsák le a folyamatot. Ti értitek?

2013. márc. 19. 21:35
1 2 3 4 5 6 7 8 9
 11/90 A kérdező kommentje:
Még nincs véglegesítve az örökbefogadás, ahol az én vélemenyemet is ki szokták kérni, közvetlenül vagy közvetetten a családgondozón keresztül. Az a baj, hogy az ő aktájuk annyira tökéletes, és a családapa annyira "korrekt", hogy az már (számomra) ijesztő. Mindenki, akivel beszéltem, csak annyit tanácsol, hogy adjunk időt még a gyereknek. Csak közben a szívem vérzik, mert látom, hogy Gergő nem ilyen volt egy-két hónapja! Egy rendkívül értelmes, barátságos és barátkozó kisfiú volt, aki mindenhol képes volt feltalálni magát és barátokra találni, és most, amikor meglátogattuk, olyan volt, mint aki karótnyelt, nem mosolygott, alig beszélt, azonnal ugrott első szóra tányérokat leszedni, etc. Teljesen egyetértek abban, hogy a "tökéletes" kiskamasz inkább ad okot az aggodalomra, mint aki betör egy-két ablakot. Az én szakmai véleményem tehát nem pozitív, de mindenki bólint rá, ahogy Ti is írtátok, hogy jó-jó, hát ez érthető, de Gergőnek sajnos nincs más alternatíva, egy 9 éves fiúért már nem kapkodnak az örökbefogadó szülők sajnos. Óriási öröm volt, hogy találtunk egy ilyen családot, merthát persze, én is azon a véleményen voltam, hogy a család mindenekfelett. Merthát az örökbefogadás egy életre szóló támogatás a szülők részéről, az állami gondoskodás az utógondozással lezárul. És erre tessék! A mai napig őrlődöm ezen, mivel teszek jót neki? A főnököm ráadásul nem tanácsolja az újabb látogatást, hogy ne kavarjuk fel, illeszkedjen be... És ha közben újabb sebeket kap a kis szíve? Egyébként szerintem az apával lehet a gond, az a típus, akire elég ránézni, és már vigyázz állásba állsz. De a pszichológiai alkalmasságin simán megfelelt, és mivel semmi konkrétat nem tudok ellenne, nem ugrálhatok majd a tárgyaláson sem.
2013. márc. 20. 13:25
 12/90 anonim ***** válasza:
100%

De és mikor ott voltál mit mondott a fiú, hogy érzi magát?

Az új szüleivel beszéltél? Lehet hogy az anyát kéne kikérdezni, puhatolózni, esetleg nem túl szigorúak-e a gyerekekkel, stb. Mennyire hangoztatják a családban, hogy Gergő az új "jövevény", éreztetik-e, hogy ő az új, vagy esetleg teljesen befogadták-e és teljesen természetesen kezelik a helyzetet. A tesók hogy fogadták, féltékenyek-e? Hogy viselkednek vele a tesók, egyenrangúként, vagy esetleg kívülállóként bánnak vele?

2013. márc. 20. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/90 A kérdező kommentje:
Amikor ott voltunk, mindenki nagyon kedves volt és barátságos, rögtön asztalhoz ültettek vacsorázni minket. Mindenki oldott és jókedvű volt, kivéve Gergőt, aki szinte végig hallgatott, pedig a fiúk próbálták őt bevonni a beszélgetésbe, de csak túrkált a tányérján. Én a fiúkon úgy láttam, hogy semmi bajuk Gergővel, igyekeznek őt befogadni, tényleg jófejek voltak, de az is feltűnt, hogy a minden mondat után az apára néznek, hogy jól mondták-e, nem ráncolja-e a szemöldökét. Az anyuka egy csupa energia háziasszony, nagyon kedves, de nem ő a főnök, ez azonnal lejött nekem. A konyhában igen, de a házban a családapa a főnök. Alig tudtam Gergővel kettesben lenni, a szobájukat mutatta és amikor kérdeztem, hogy jól érzed-e magad, csak a földet nézte és alig láthatóan bólintott és nem is akart beszélni semmiről. Pedig mi nagyon jóban voltunk, volt, hogy egy-egy általam szervezett programra csak ő jött el az otthonból, mindig olyan közvetlen, nyitott, tisztalelkű kisfiú volt, egyszerűen képtelen volt hazudni, pedig azért voltak dolgai, nagyon szeretett csavarogni, meg görkorizni, és gyakran ért haza kapuzárás után, de elfogadta, hogy akkor ezért büntetést kap, mindig nyílt lapokkal játszott. Most meg?! Rá se ismertem, egyszerűen mint akit bezártak kulccsal. Az apa utánunk jött, és elmondta, hogy Gergő nagyon sok rosszat kapott az élettől, de ők most azon dolgoznak, hogy tanulja meg az önfegyelmet, mert csak így válik belőle majd rendes férfi, csak az ember, aki uralkodni tud magán. (Azt nem mondta, ezt milyen eszközökkel kívánja elérni.) Aztán amikor mentünk ki, már sötét volt, és Gergő jött velünk a kapuig és az apukának valamiért vissza kellett szaladni a házba, akkor fogtam meg a vállát és kérdeztem meg Tőle, hogy boldog-e itt, és akkor mondott annyit, hogy én otthon boldogabb voltam. Na, itt kezdődött az én kálváriám, mert éretem én ezt már egész este, csak bíztam benne, hogy tévedek. És úgy nyomaszt és olyan szívesen kideríteném, hogy mi folyik itt, dehát nem szaglászhatok folyton a házuk táján.
2013. márc. 20. 14:47
 14/90 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem ez már veszélyes fegyelem.

Mintha nem lenne benne érzelem. Ugye?

2013. márc. 20. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/90 anonim ***** válasza:
100%

(a 9. válaszoló vagyok újra)


Most, hogy még többet írtál, a hideg ráz a helyzettől. Szerintem egyértelmű, hogy nem szabadna a gyereket kitenni ennek, látszik, hogy nem jó ez neki.


Ahogy írod, Gergő egy egészségesen a határait feszegető, de egyenes jellemű gyerek, az apuka pedig egy nagyon durván autokrata személyiség, és bocsánat, de az ilyenek azok, akik sunyiban verik az egész családot, kifelé meg viselik a „köztiszteletben állóság” álarcát. (Ismerek pár gyerekvédelmis szakembert, és azt kell mondjam, nem egy olyan sztorit hallok tőlük, hogy valakit alkalmasnak nyilvánítanak az örökbefogadásra, de teljesen kretén. No és arról ne is beszéljünk, akik később visszaadják az örökbe fogadott gyereket, mert nem úgy működik, ahogy ők elképzelték… és jönnek később a „ja, hát kiütköztek a gének” dumával.)


Gondoljunk csak abba bele, hogy a saját fiai „félik” ezt az embert, mi lesz majd egy olyan gyerekkel, aki mindig is kívülálló lesz?


Azt nem értem, miért nem lehet arra hivatkoznod, hogy a fiúk közti kicsi korkülünbség a baj, ezért nem javaslod az örökbefogadást? Nem evidens tapasztalati tény, amit már írtam, hogy az örökbefogadott gyereknek kell a legfiatalabbnak lennie a testvérsorban? Nem teljesen világos, hogy egy ilyen közegben Gergő folyamatosan ki lesz téve az összehasonlításnak, és ez agyonfrusztrálja szerencsétlent majd?

2013. márc. 20. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/90 A kérdező kommentje:

Hát akkor más is így gondolkodik, mint én. Ma szupervízión felhoztam a témát, de megkaptam, hogy túl erősen kötődtem-kötődöm Gergőhöz, el kell őt engednem, és el kell döntenem, hogy mit tartok fontosabbnak, a gyermekotthont vagy a családot. Merthogy, ahogy a többség érvelt, senkinek nem volt még problémamentes esete, ha nagyobb gyermeket adtak örökbe, mire számítottam? Hát őszintén szólva, nem erre. Én azt hiszem, minden nehézség ellenére egy egészségesen működő család egy hónap alatt nem ilyen eredményt kellenne, hogy elérjen.

Nem, sajnos ez nem érv, hogy a legkisebbnek kell legyen az örökbefogadott gyerek, erre nincsen törvényi szabályozás, ráadásul a törvényi része a szocmunkás feladata, én a lélekkurkász vagyok... és most, hogy tele van a sajtó azzal, hogy megnehezítik az örökbefogadásokat, gondolhatjátok, hogy örülnek az én akadékoskodásomnak. Még a férjem is, amikor elmondtam neki az esetet, és hogy milyennek látom a családapát, csak annyit mondott, jól teszi, ha embert akar faragni belőle, nem léhűtőt... (miközben az ő saját négy gyermeke a fejére nőtt és neki minden rosszalkodás egészséges huncutság :)). Szerintem sem működik jól a szűrés az örökbefogadásoknál. Egy pszichopata (akinek nincsenek érzelmei, de minden más téren be tud illeszkedni a társadalomba) simán átmegy a szűrőn. Aztán amikro baj van, jön a kérdés: hol volt a családgondozó, meg a pszichológus. Addig meg csak szörszálhasogatók vagyunk meg megnehezítjük, hogy szegény árva gyerek családra találjon... Iszonyú dühös vagyok az egész világra most, de holnap első dolgom lesz felhívni a nevelőanyát, és én bizony rákérdezek, hogy történt-e valami, ami megmagyarázná Gergő hallgatagságát. Ha meglátogatnom nem is szabad, nem engedem ki a látóteremből. Holnap beszámolok Róla, mert jó itt is beszélgetni, mindig kicsit tisztább a kép, köszönöm, hogy elolvastatok és segíteni próbáltok.

2013. márc. 20. 19:18
 17/90 anonim ***** válasza:
100%

hát engem még a hideg is kirázott

a szívem azt mondja, ne engedd hogy örökbe fogadja ez a család

2013. márc. 20. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/90 A kérdező kommentje:
Most sikerült beszélnem az anyukával, elmondtam neki, hogy milyen benyomásom volt Gergőről. Éreztem a hangján, hogy ő is egyetért velem, és annyit mondott, hogy a családja minden téren elfogadja és támogatja Gergőt, az iskolában viszont lehetnek gondok, rögtön a figyelem középpontjába került, mint örökbefogadott gyerek és ő azt gondolja, hogy a ez a bajok gyökere. Kérdeztem, hogy ehhez nyújtanak-e neki segítséget, azt mondta, a fia mindig Gergő mellé áll. Ez jó, csak Gergő nagyon önérzetes gyerek, nem hiszem, hogy élvezi, hogy ő az, akit meg kell védeni. Nem lettem teljesen meggyőzve, mindenesetre felhívtam a szünetben az osztályfőnőkét, és már délután mehetek is hozzá konzultálni! Ennek nagyon örülök, mert akár szimpatizál a családdal, akár nem, azért ebből a beszélgetésből sok mindent le fogok tudni szűrni (remélem!!!)
2013. márc. 21. 10:40
 19/90 anonim ***** válasza:
100%

Szia! Kérlek, írd majd le a fejleményeket, csodálatra méltó a lelkismeretességed, drukkolok, hogy jól alakuljanak a dolgok. Jól értem, hogy Gergő eddig máshová járt iskolába, és most a család lakhelyéhez tartozó suliba áttették? Amikor még nincs is végleges döntés?

Eddig hová járt iskolába? Az új iskolában muszáj volt a gyerekeknek is megtudniuk, hogy ő örökbefogadott? – bár ez hülye kérdés, nyilván, ha egy osztályba jár az „új tesójával”, akkor ez nem is kérdés – de ez megint csak azt bizonyítja, milyen rossz, ha nincs korkülönbség a gyerekek között.

Mert könyörgöm, most ő megbélyegzett lett, az örökbefogadottság nem olyan dolog, amit mindenkinek az orrára akar kötni az ember. Szerintem.


Meg Joyce Pavao szerint is, ajánlom neked is Az örökbefogadás háromszöge c. könyvét, nagyon érdekes, életből vett példákon mutatja be az örökbeadó, örökbefogadottak és örökbefogadók problémáit.

Bemásolok ide belőle valamit, ami erről az iskolaváltásról juttott eszembe (egyébként rengeteget ír az iskolai problémákról is):


„Az ügynökség eleinte megpróbálta sürgetni a folyamatot,

mondván, ha már találtunk megfelelő családot a gyerekeknek, költöztessük

is át őket. Én azonban nem engedtem: „Ne siessünk! Az önök

problémáit részben az okozza, hogy túl gyorsak akarnak lenni. Ezeknél

a gyerekeknél különösen fokozatosnak kell lennie az átmenetnek, ha azt

akarjuk, hogy beilleszkedjenek új életükbe. A régi iskolájukban kell még

befejezniük ezt a tanévet, és lassan, a nyár folyamán bonyolítjuk le az átköltöztetésüket.

Időt kell adnunk nekik a normális átmenetre.” Az nem

lehet megoldás, hogy egy gyereket kedd délután kikapunk addigi iskolájából

és otthonából, hogy szerda reggel már új otthonából menjen egy új

iskolába. Hogyan gondolhatja bárki is, hogy ez működhet? Szerencsére

az ügynökséget is sikerült meggyőznünk erről, így a gyerekek elhelyezése

jól sikerült, bár nem volt zökkenőmentes.”

2013. márc. 21. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/90 anonim ***** válasza:
100%

Nagyon rendes dolog tőled Kérdező, hogy ennyire a szíveden viseled a kisfiú sorsát és ilyen lelkiismeretesen utánajársz a dolgoknak! Csak így tovább!

Nem lehet könnyű helyzetben a fiú, és ha tényleg egy osztályba jár az új testvérével, ahol megtudták hogy ő "csak" örökbefogadott, az nagyon nehéz helyzetet teremt neki, mivel az ilyen korú gyerekek még nem tudják, hogy az ilyen dolgot hogy kell kezelni, és gúnyolódások célpontja lehet Gergő.

1 hónap egyébként elég annak megállapítására, hogy véglesen jó sora lesz-e Gergőnek az új családban?

A közhiedelem persze az (én is így gondolom elméletben, bár gyakorlati tapasztalatom nincs), hogy hosszú távon jobb lesz a fiúnak családban felnőni, akik gondoskodnak róla, lesz kire számítson élete végéig, mint a gyerekotthonban. 1 hónap nem kevés még ahhoz, hogy teljesen beilleszkedjen az új életébe?

Mondjuk attól még mert az iskolában esetleg vannak problémái, attól még otthon viselkedhetne felszabadultabban, bolondozva a többi gyerekkel stb.

Na majd mindenképp írd meg hogy mit mondott az osztályfőnök!

2013. márc. 21. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7 8 9

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!