Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » Ha valaki nem akarja, hogy...

Ha valaki nem akarja, hogy örökbefogadják. Mit tegyünk, ha egy 8 éves kisfiú a gyermekotthont választja az örökbefogadó család helyett? Erőltessük rá, ami mindenki szerint a javát szolgálja? Vagy ő érzi, neki mi a jó?

Figyelt kérdés
Furcsa helyzet állt elő a gyermekotthonban, ahol pszichológusként dolgozom. Egy 9 éves kisfiút hosszú hercehurca után örökbefogadhatóvá nyilvánították. Egy háromgyermekes család örökbe is szeretné fogadni, nekik már nem kell csecsemő, ám a fiaik 7, 9 és 12 évesek, Gergő épp közéjük illik. Anyagilag nagyon jól állnak, példás erkölcsű, a faluban nagy népszerűségnek örvendő, köztiszteletben álló család, a gyerekek példás magaviseletűek, etc. Szóval a környezettanulmány során a szociális munkások semmi negatívat nem találtak, dicshimnuszt zengenek a szülőkről, és mégis... Gergő egy pár alkalommal már volt náluk, most már egy hónapja ott él velük és renkdkívül rosszul érzi magát náluk. A volt nevelője meglátogatta, és feltűnt neki, hogy Gergő búskomor. Nem mondta ki nyíltan. Legközelebb én is vele mentem és tényleg. Végül valóban bevallotta Gergő, hogy vissza szeretne jönni az otthonba. Nem akarja, hogy örökbefogadják. De semmi indokot nem tudunk felhozni, hogy miért állítsák le a folyamatot. Ti értitek?

2013. márc. 19. 21:35
1 2 3 4 5 6 7 8 9
 41/90 anonim ***** válasza:
100%

10,12,20,25,30-as válaszoló vagyok.

Szegény Gergő, hát nem lett jobb a helyzet, sőt, szerintem ez még így rosszabb is, hogy most megint az intézetben van és jól érzi magát, mert ezek után nagy csapás lesz neki visszakerülni esetleg a családhoz...

De most rajtad múlik végülis hogy a családnál maradhat-e? Gergő véleménye mennyire számít ebben, az hogy ő nem akarja?

Az apa mit szól ahhoz, hogy Gergő ennyire nem érzi jól magát náluk? Tudja egyáltalán?

Szerintem pusztán az, hogy beszélsz az apával hosszú távon nem megoldás Gergő számára, mert úgysem tudod megváltoztatni, ha ő ilyen akkor ilyen is marad. Ráadásul az apa ezek után gondolhatja azt is, hogy Gergő "árulkodik" rájuk, pedig ők mindent megtesznek a fiúért, befogadták stb., ami még tovább rontana a helyzeten.

És Marcinak mi lehetett a büntetése, kapott pár pofont vagy mi? A függönyös eset végül is csak baleset volt a játék hevében, nem direkt rongálás. És az ilyen esetek miatt érzi magát Gergő rosszul ott, a fura büntetések miatt? Az apa miatt? Az új anyukáját és a testvéreit szereti?

2013. márc. 27. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 42/90 anonim ***** válasza:
100%

Utolsó vagyok.

Szegény Gergő, ez a sírás is mutatja hogy mennyi minden kavarog most benne, sok-sok feszültség, bánat, kétség, amit legalább így neked szerencsére ki tudott adni. Ami viszont a nagy hiba, hogy az új családjában ezeket nem tudta kiadni, csak nőtt benne a feszültség, kell neki valaki, aki előtt megnyílhat, és az új családja sajnos ezt nem teszi lehetővé számára.

Azt kell, hogy gondoljam sajnos, hogy mivel Gergő már 9 éves, tehát relatív nagy gyerek, otthonává vált az intézet, ahol jól érezte magát, lehet, hogy már "késő" lenne kirángatni onnan. Kár hogy nem tudta megszeretni az új családját.

De egyébként találkoztál már olyan esettel amikor hasonló korban örökbefogadott gyerek ennyi idő alatt megszerette az új családot?

2013. márc. 27. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 43/90 anonim ***** válasza:
100%
Az nem lenne célravezető ha Gergő és a család együtt a te jelenlétedben megbeszélné, hogy mi az, ami Gergőnek nem tetszik ott és amiért a régi életébe vágyódik?
2013. márc. 27. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 44/90 anonim ***** válasza:
100%
Mondjuk az apa tényleg elég hülyén kezeli a helyzetet, mert azt mondja Gergőnek, hogy téged (még) nem büntetlek meg, de elveszi a görkorit, ami maga elég lenne büntetésnek, plusz később az édesség megvonás is büntetés. De ennek ellenére még ott van az, hogy ha majd Gergő integrálódni fog a családba, akkor kap "rendes" büntetést is, mint Marci. (most még nem kap, mert idő kell neki) Hát ilyen körülmények között nekem sem lenne kedvem integrálódni a családba. Miért tenném, hogy még több büntetést kapjak? Nem valami szép jövőt fest az apa Gergő számára, és ez neki (az apának) fel sem tűnik.
2013. márc. 27. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 45/90 A kérdező kommentje:

Megpróbálok gyorsan válaszolni, csak az abaj, hogy amikor válaszolok, nem látom közben a kérdéseiteket, így ne haragudjatok, ha valami kimarad.

Nemcsak rajtam múlik természetesen, hogy hová kerül Gergő, de azért sokat nyom a latban. A fő kérdés, amit fel szoktak tenni, hogy ha most problámák merültek fel, látjuk-e esélyét annak, hogy később, esetleg segítséggel javulhat e a helyzet. Persze, lehetséges, de nem látom értelmét annak, hogy egy kisfiú, akinek eddig semmiféle problémája nem volt, ezentúl pszichológusi vagy családgondozói támogatásra szoruljon, csakhogy "túlélje" a befogadó családját.

Az apuka tudja, mégha eddig csak sejtette, hogy Gergő nem érzi ott jól magát, de erről megvan a véleménye: azért nem, mert Gergőt eddig senki nem nevelte, nem fogta szigorúan, egy volt a sok közül, és most azért érzi rosszul magát eleinte, mert rá irányul a figyelem és a helyes értékrendet kell elsajátítania. Ha megtanulja a szabályokat, később már könyebb lesz neki, belátja, hogy ezek a javát szolgálják. Ő ezt nevezi nevelésnek, én betörésnek. A 44-es válaszoló teljesen jól látja szerintem, már bocsánat, de hogy lehet ilyen hülyeséget mondani egy kisgyereknek, hogy most még nem büntetlek meg, de majd ha teljes értékű családtag leszel? És ráadásul ezek a büntetések teljesen titokban történnek, még Gergő se tudja, hogy mi történt Marcival, a titokzatosság meg még ezerszer félelmetesebbé teszi az egész helyzetet. Na és az, hogy őt teszi felelőssé Marci büntetéséért, meg az egész család miatta nem eszik édességet?! Ez iszonyú, ez borzasztó nagy teher egy kisfiú számára, aki lehet, hogy egészséges lelkű, de milyen harcok árán? Az ő kis életének nagy része arról szól, hogy kapaszkodik, kapaszkodik, hogy egészséges tudjon maradni lélekben! Az apának egy ostoba megjegyzése elegendő arra, hogy az ujjai lefejtődjenek a szikla széléről és a mélybe zuhanjon. Amúgy én értem, amiről Gergő beszélt nekem. Ma is beszéltem az apával telefonon. A gyomrom azóta is görcsben van. Az a baj, hogy így írásban nem tudom átadni azt az ellentmondást nem tűrő, kemény hangot, ami szelíd hangnemmel van álcázva, mint egy keserű orvosság, amit édes szirupba mártottak. Ő a megfellebezhetetlen erkölcsi hatalom. És furcsa, hogy külsőre igaznak tűnik, amiket mond, igen, személyes figyelem kell a fiúnak, igen, furcsa lehet neki egy család szabályaihoz alkalmazkdni, kiszakadva a régi környezetéből, de itt már nem erről szól a történet. Mert egy kis tiszta, elfogadó szeretetet ha érezne Gergő, egy hónap alatt képes lett volna arra, hogy bizalommal forduljon az apához. Képes lett volna, mert mindig is képes volt alkalmazkodni. És igen, láttam már pozitív példát arra, hogy nagyobb gyereket örökbefogadjanak. Nehéz volt és küzdelmes volt, de folyamatosan felfele ívelő volt a kapcsolat, legrosszabb esetben stagnál, de nem zuhant, és ilyen meredeken! Ez a függönyös eset is... hát én nem dicsekedhetem jólnevelet gyerekekkel ezt bevallom. A férjemen szoktam nevetni, akinek minden elevenség, meg huncutság, de ez a görkoris eset ez volt. Komolyan gondolta, hogy két kisgyerek ott fog ülni két óra hosszat és nem kezdenek el dumálni, meg ökörködni? (Bocsánat, de ilyenkor este, már írtam, de nem vagyok pszichológus :)). Ilyen helyzetben a hajam tépem, a fejem csóválom aztán együt nevetek a fiúkkal, és megkérdezem, hogy ugye ők is tudják, hogy ez nem volt jó ötlet. Igen, tudják. Mert annyira azért megbízom egy 9 évesben, főleg, ha az az én jólnevelt fiam, hogy ezt tudja, belátja és ez volt az utolsó. Ehhez nem kell lelkifröccs, hegyibeszéd, szobafogság, pofon, meg nadrágszíj meg pláne hogy nem. Na, most itt ventilláltam egyet, ti vagytok a lelkigondozóim. Én megesküdtem az igazgatónak, hogy ha csak ez a baja, és rossz fényt vet rá az eset, én találok Gergőnek családot, ha addig élek is :). (Én hazavinném, ha nem lenne már ennyi otthon is... de még így is.) Jó éjt mindenkinek. Még jelentkezem.

2013. márc. 27. 22:33
 46/90 anonim ***** válasza:
Tényleg, azt nem lehetne, hogy te és a férjed fogadjátok őt örökbe? Nálatok lenne a legjobb helye, hiszen látszik, hogy téged nagyon szeret és megbízik benned.
2013. márc. 28. 01:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 47/90 anonim ***** válasza:
100%

És ha elmondanád az apának, hogy úgy látod, hogy Gergő a családban nem elfogadást és szeretetet kap, hanem csak szigort, meg a "majd betörlek" hozzáállást, ahhoz mit szólna? Bár gondolom semmi értelme mert nem lehet rá hatni.

Marci büntetésének amúgy csak valami ilyet tudok elképzelni hogy pofon, nadrágszíj lehetett, mivel az ilyeneket "szokás" titokban csinálni. Ha valami hétköznapi dolog lett volna, pl. nem tévézhet, nem számítógépezhet, arról tudna Gergő, azt el lehetett volna mondani. Ez is nagyon fura, hogy mi az hogy titkos büntetés?! Szegény Marci is csak magába tudja fojtani az indulatokat úgy látszik, mert nem beszélhet róla.

Ha Gergő és a család ennyire nem illenek össze, akkor kár erőltetni a dolgot.

Az anyukával mi a helyzet? Ő is csak meghúzza magát és ennyi?

2013. márc. 28. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 48/90 anonim ***** válasza:
100%

Azt lenne jó megértetni az apával, hogy Gergő beilleszkedése a kölcsönös alkalmazkodáson kellene, hogy alapuljon a család és Gergő közt és nem a feltétlen szigoron.

+ azt sem látja, hogy eddig nem volt gond Gergővel, csak mióta a családnál van.

2013. márc. 28. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 49/90 A kérdező kommentje:
Ma háromra hívta össze a kupaktancsot a szociális munkásunk, hogy tisztázzuk végre Gergő ügyét, és ne a Gyámhivatal döntsön, hanem mi jussunk valami közös álláspontra. Ott lesznek a szülők, a szociális munkás, aki a környezettanulmányt végezte náluk, a mi szoc. munkásunk, az igazgató, Gergő és én. Gergő (akinek hálistennek visszatért a hangja :)) kijelentette, hogy ő nem jön be. De meggyőztük őt, hogy ez most fontos, és bátran vállalja fel az érzéseit és gondolatait, mert az ő életéről van szó, és itt rosszat nem mondhat. Igaz, hogy mi győzkődtük arról egy-két hónapja, hogy milyen jó is lesz neki családban élni... Látszik, hogy bízott bennünk, azért is hitte a végsőkig (keddig), hogy benne van a hiba, amiért sehogyse sikerül jól éreznie magát. HOgy apuka mit fog lépni, arra kíváncsi leszek. Az örökbefogadó tanfolyamon se sokat tanult, pedig szerintem ott sok értékes dolgot lehet hallanni még tapasztalt szakembereknek is. Ott biztos nem ezt hallotta, hogy rögtön a vasmarokkal kell kezdeni a családba való integrálást. A büntetések egyébként úgy néztek ki, hogy visszatérjek gyorsan rá, hogy miután a fiúk hazaértek, meg kellett mutatni az ellenőrzőt, el kellett mondani, hogy történt-e valami említésre méltó az iskolában. Ha igen, vagy olyan jegy volt, ami apa szerint nem a fiúk szintjének megfelelő, akkor az illetőt behívta a szobájába, hogy ott gondolkodjanak közösen a dologról...Ha csak annyit elért, hogy a gyerek elkezdte szégyellni magát a jegy vagy a magatartása miatt, már az is elég büntetés tud lenni. A szégyen és bűntudat tud úgy égetni, mint az izzó parázs. Lehet, hogy még tovább is, mint a verés okozta testi fájdalom. Ez az apuka pedig simán porig tud alázni bárkit a szövegelésével. És sokszor hangoztatta, hogy az önuralmat szeretné növelné a gyerekeiben, mert az milyen fontos. Hát ezt se nagyon tudom elképzelni, hogy hogyan lehet kíméletesen gyakoroltatni az önuralmat. Na mindegy, talán ma pont kerül a dolog végére. Jaj, hogy mi fogadjuk örökbe Gergőt? De jó lenne! Csakhogy most Gergőről írkáltam, de van itt még sajnos rajta kívül pár gyerek, és mindet nagyon szeretem és legszívesebben mindet haza is vinném... de nekem, őszintén bevallom, a meglévő négy is sok! A férjem egy százkilós, birkatürelmű mackó, de azt hiszem az ő tűréshatárát is erősen feszegeti néha a négy ördögfióka. Szóval én szívesen, de még bízom benne, hogy lesz nálunk jobb megoldás...Esetleg valaki közületek? :) Jaj, szegény Gergőkém, olyan fehér, mint a fal az irodámba, épp most jött be, úgyhogy be is fejezem az irkálást, és megírom majd a fejleményeket!
2013. márc. 28. 13:46
 50/90 anonim ***** válasza:
100%
Nagyon várjuk! :)
2013. márc. 28. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7 8 9

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!