Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » Ha valaki nem akarja, hogy...

Ha valaki nem akarja, hogy örökbefogadják. Mit tegyünk, ha egy 8 éves kisfiú a gyermekotthont választja az örökbefogadó család helyett? Erőltessük rá, ami mindenki szerint a javát szolgálja? Vagy ő érzi, neki mi a jó?

Figyelt kérdés
Furcsa helyzet állt elő a gyermekotthonban, ahol pszichológusként dolgozom. Egy 9 éves kisfiút hosszú hercehurca után örökbefogadhatóvá nyilvánították. Egy háromgyermekes család örökbe is szeretné fogadni, nekik már nem kell csecsemő, ám a fiaik 7, 9 és 12 évesek, Gergő épp közéjük illik. Anyagilag nagyon jól állnak, példás erkölcsű, a faluban nagy népszerűségnek örvendő, köztiszteletben álló család, a gyerekek példás magaviseletűek, etc. Szóval a környezettanulmány során a szociális munkások semmi negatívat nem találtak, dicshimnuszt zengenek a szülőkről, és mégis... Gergő egy pár alkalommal már volt náluk, most már egy hónapja ott él velük és renkdkívül rosszul érzi magát náluk. A volt nevelője meglátogatta, és feltűnt neki, hogy Gergő búskomor. Nem mondta ki nyíltan. Legközelebb én is vele mentem és tényleg. Végül valóban bevallotta Gergő, hogy vissza szeretne jönni az otthonba. Nem akarja, hogy örökbefogadják. De semmi indokot nem tudunk felhozni, hogy miért állítsák le a folyamatot. Ti értitek?

2013. márc. 19. 21:35
1 2 3 4 5 6 7 8 9
 61/90 A kérdező kommentje:

Hát gondolkodni való van bőven, mert ami elviekben, matematikailag,logikusan végiggondolva szépnek és jónak tűnik a papíron, sokszor a gyakorlatban, emberileg nem úgy sül el, mint ahogy várnánk.

Most tavaszi szünet van a suliban, hálistennek, mert ez az iskolaváltás se egy egyszerű dolog Gergőnél, és bár én jó alaposan megfáztam, mégis tudok egy kicsit többet lenni vele. Nagyon szerettem volna, ha valaki megerősít abban, hogy jól döntöttünk. Ez (sajnos) megtörtént. Mégpedig Gergő maga igazolt, vagyis Gergő éjszakai rémálmai, amik egy pár napja jelentkeztek. A klausztrofóbiája is megerősödött, tegnap a konyhában már-már pánikrohamot kapott miközben a vacsorára kapott tojásokból palacsintát sütögettünk. Azt vettem észre, hogy milyen régen hallgat, és amikor hátra néztem, már szürkén üldögélt a széken és egyra jobban kapkodva vette a levegőt, felállt és akkor láttam, hogy már izzad a tenyere, az arca és riadtan néz körbe... ki kellett vele menni az udvarra, ott tért magához. Most azon dolgozom, hogy kiderítsem, mi vezet ezekhez a rémálmokhoz és rohamokhoz. Pontosan mi idézi elő? És természetesen nagyon-nagyon el vagyok keseredve. A rémálmait sem tudja elmesélni, azt mondja, ez egy érzés inkább, valami nagyon szűk helyen van, a feje fölött már ott a plafon és ő nem tud megmozdulni, a plafon meg jön egyre közelebb és érzi, hogy agyon fogja nyomni és már nem kap levegőt, és akkor felébred talpig leizzadva. A szobatársai az éjszakás nevelőnek szóltak, olyan rosszul volt szegény. Eddig nem nagyon akart mesélni V-éékről, de most egyre többször kezdeményez beszélgetést ő maga. Azt mondja, ő soha többé nem akar családhoz kerülni, és kérdezte, hogy Zsuzsi nem jöhet vissza? Azt megpróbáltam kideríteni, hogy az apuka alkalmaz-e testi fenyítést. Azt mondta, szerinte igen. Kérdeztem, hogy őt bántották-e, vagy látta személy szerint, hogy valamelyik gyereket megverték? Azt mondta, nem látta, de egyszer volt olyan, hogy a legnagyobbik fiú az asztalnál magának szedte ki a legtöbb tésztát, az öccsét meg elhessentette. Amikor az bőgni kezdett, az apuka a nagyfiú tányérjára szórta az öszes tésztát, és addig ott kellett ülnie, amíg mindet meg nem ette. Hogy ne legyen olyan mohó máskor. Amikor pedig behívta őt a szobába beszélgetni az ellopott toll kapcsán, akkor ki volt húzva egy fiók és ott egy férfi öv volt. Nem tudja, miért volt kihúzva a fiók, az apuka nem nyúlt a hozzá a szíjhoz, de ugye, állandóan arról beszélt, hogy ha már beilleszkedik a családba, akkor ő is egyenlő bánásmódban fog részesülni a testvéreivel, és közben ott egy kihúzott fiók...:( Csak nyeltem és a fejemet a falba tudtam volna verni, hogy korábban nem vettem észre, hogy ez az apuka egy kegyetlen zsarnok, egy kiképzőtiszt! Semmit nem lehet ráfogni, mert miért ne tarthatná az öveit egy fiókba, ami véletlenül nyitva maradt? De Gergőnek ez egy ki nem mondott fenyegetés volt, mint ahogy az egész légkör abban a családban egy ki nem mondott fenyegetés. Azt még nem is mondtam, de az erkélyajtó mellett egy nádpálca áll, állítólag az állatok miatt (vannak tyúkjaik és macskáik), de ezek után, ki tudja mi a fenének van az ott? És mit kaphatott az a szerencsétlen Marci a karnis miatt? Emiatt is rettenetes lekiismeret furdalása van Gergőnek. De rábizonyítani itt sem lehet semmi az apára. :( Csakhogy lássátok a történet végét... vagy közepét, mert ki tudja, mi lesz a vége?

2013. ápr. 3. 14:33
 62/90 anonim ***** válasza:
100%

Köszönjük, hogy megosztottad velünk. Írd még le, ha van valamilyen fejlemény.


Van olyan, amikor nagyon jól sikerül az örökbefogadás? Szerinted hány éves korig érdemes, és jó örökbe fogadni egy gyermeket?

2013. ápr. 3. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 63/90 anonim ***** válasza:
100%

Valahogy sejtettem, hogy ez a helyzet, mint amit írtál. Az az öv nem véletlenül volt ott, legyünk őszinték. Még ha fiókban is tartaná az öveit, akkor sem lenne véletlen, hogy pont Gergő is látta, pont akkor, amikor elbeszélgetett vele az apa. Én voltam aki egyszer írtam hogy csak valamiféle verést tudok elképzelni, hogy mi lehet a gyerekek titkos büntetése, amiről nem beszélnek.

Nem is értem hogy gondolhatta az apa, hogy ezek után Gergő majd még vissza fog vágyni hozzájuk, ennyi fenyegetés után...

Legjobb lenne ha Gergő minél gyorsabban elfelejtené ezt a családot, azért jó lenne ha tudná hogy nem minden család ilyen. Nagyon nagy kár, hogy ez a család nem váltotta be a hozzájuk fűzött reményeket, mert azért egy jó családban jobb helye lenne Gergőnek.

És most ez a család majd örökbe fogad egy másik gyereket?

Szerintem azt mindenképp fontos lenne hangsúlyozni Gergőnek hogy vannak jó, rendes, szerető családok is. Akár magadat is felhozhatnád példának kérdező. Az persze érthető, hogy most nem vágyik új család után egy jó ideig...

(Gondolkodtam és elképzeltem hogy a mi családunkban mondjuk valaki így viselkedne mint ott az apa, hát én nem tudnám elképzelni a férjemről, hogy ilyen kegyetlen vasszigorral bánjon a gyermekünkkel, ő inkább viccelődik, nagyon türelmes ember, a légynek se ártana)

2013. ápr. 4. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 64/90 A kérdező kommentje:
Persze, természetesen van olyan, hogy jól sikerül az örökbefogadás. Ennek első alapfeltétele (már ha nem a házastárs gyermekét fogadja örökbe az új szülő), hogy elfogadjuk, hogy az örökbefogadható gyermekek, még a néhány órás csecsemő is kapott már egy óriási találatot a lelkébe. Elveszítette a vérszerinti szüleit. Ez minden életkorban egy óriási seb, ami be tud gyógyulni de heget hagy! Minden odaadásunk, elfogadó szeretetünk ellenére heget fog hagyni. De ha azt mondjuk, hogy nem baj, nekem így is kell, hogy az ő kis lelkén már van egy heg, és én azon leszek, hogy ez minél szebben gyógyuljon, akkor hajrá! De ehhez óriási önismeretre van szükségünk, és tisztáznunk kell magunk előtt, hogy mi, miért szeretnénk gyereket örökbefogadni? Megmentők szeretnénk lenni? A mi saját lelki sérüléseinket szeretnénk így gyógyítani? Ez egyik sem kizáró ok, de legyünk tisztában az indítékainkkal. Természetesen a legjobb minél korábban örökbefogadni valakit, amíg nem szenved el újabb és újabb sérüléseket. Akit a szülei bántalmaztak, vagy lemondanak róla, aki éhezett, akit gyermekotthonba visznek, aki egyik helyről a másikra vándorol, egyik nevelő a másikat váltja, az iskolában, óvodában ő az intézetis gyerek, akinek baltával vágják el a gyökereit, az már komoly nyomokat hagy az emberke lelkében. Sok esetben nagyon ideális és nagyon szeretni és elfogadó szülők mellett is szükség van ilyenkor segítségre. Minden életciklusnak megvan a maga nehézsége, de talán a kamaszkor, az újra megszületés a legnehezebb, vérszerinti gyermekkel is, örökbefogadott gyermekkel is. Nem szabad soha rózsaszínben látnunk mindent és hinni a megváltó szeretetben. Új sebeket már nem okozunk, de a régiek nem csak tőlünk függnek, hogy hogyan gyógyulnak. A gyermek temperamentuma, a kortársak, etc, etc. Ha ez így rendben van, akkor újra csak azt mondom: hajrá! Lehet nagyon szép egy tíz éves gyermek örökbefogadása is, ha nincs előre elképzelt sablonunk, hogy milyennek kellene lenni egy tíz éves gyereknek (ez saját gyerekre is igaz). Én azt mondom, kamaszkorig van esély egy gyermek örökbefogadására, hogy jól süljön el. Más kérdés, hogy mióta ismerem a gyermeket, stb. De egyébként kevés az örökbefogadható gyerek idősebb korban is. Gergőn kívül minden gyerekünknek van egy vagy két szülője is, aki hajlandó bizonyos időközönként megjelenni, hogy aztán jól felkavarja a gyermeket lelkileg, de ilyen módon nem mond le róla, a gyereket nem tudjuk örökbeadni, max. nevelőszülőkhöz, de az nem ugyanaz. Aztán amikor 18 évesek lesznek, megjelennek a szerető szülők, és csorog a nyáluk az összegyűjtött családipótlékért, meg a lakhatási támogatásért, a gyereknek meg a valahova tartozás után csorog a nyála, így aztán nehezen térnek ki ebből a csapdából. Bocsánat, természetesen van ellenpélda is, de olyan sok ilyet láttam, hogy jogot formálok arra, hogy ez így teljes valójában leírjam. Gergő egy kívétel, ő valóban árva, és a csecsemőotthon után rögtön András bácsihoz került, talán ezért is sikerült eddig ilyen ép lélekkel "megúsznia". A másik még, amit gyorsan meg kell itt jegyeznem, hogy van ugye, egy ismerkedési fázis, ahol az örökbefogadó szülő még minden következmény nélkül visszatáncolhat, ha nem szimpatikus neki a gyermek. Na de ez csak neki következmények nélküli, minél nagyobb egy gyermek, annál inkább tudja, hogy miért jöttek hozzá látógatóba, és bizony nagyon jól érzi azt is, hogy ő valamiért nem felelt meg nekik. Ez pedig óriási fájdalom nekik. Tehát én azt tanácsolnám, hogy ha valakinek nincs gyermeke, próbáljon minél fiatalabbat örökbefogadni, de nincs akadálya az idősebb gyermek örökbefogadásának sem (lehet akár testvérpárról is szó), sokat fognak segíteni az alkalmásság megszerzése során segítő szakemberek, pszichológusok is. Nincs kőbe vésett szabály.
2013. ápr. 4. 13:57
 65/90 A kérdező kommentje:

Nekem pont az ilyen rejtett fenyegetések a legfélelmetesebbek. Könnyebben elfogadom, ha valakit elönt a lila düh és lekever egy pofont a gyereknek, mint az ilyen sejtetések. De persze ezt csak így lehet csinálni, hiszen ha rögtön elővette volna a nadrágszíjat és ezt Gergő elmondja, búcsúzhatott volna az alkalmassági igazolásától, és azzal együtt az köztiszteletben álló családi státusztól is. De az így kialakult rettegés még Gergő számára sem volt egyértelmű, hogy mitől van, és folyton azon marta magát, hogy talán ő téved, és az apának van igaza, hiszen ő csak egy "lelenc", akit könyörületből magához vett ez a mindenki álltal istenített, erkölcsös, példaértékű család. Ilyenkor egy kilenc éves kisfiú simán elhiszi, hogy nem neki van igaza, hanem az apának! (Még akiket megerőszakolnak, azok is úgy összezavarodnak, hogy fel sem tudják méri, mekkora kárt okozott nekik az erőszakot elkövető hozzátartozó, és még azt mentegetik, és félnek, hogy ha ők elmondják valakinek, az illető bajba kerül. Hihetetlen, de ez tényleg így van, nagyon nehéz felgöngyölíteni az ilyen vagy ehhez hasonló eseteket!) Szerintem az apuka tojt rá, hogy Gergő vágyik-e vissza, vagy félelemből megy vissza hozzájuk, csak az ő becsülete ne sérüljön. Én simán el tudtam képzelni, hogy Gergő igent fog neki mondani, olyan dermedten ült ott, teljesen le volt blokkolva. Csodaként értem meg, hogy ki tudta mondani, hogy András bácsinál marad. Ebben a családban az anyuka szinte kislány volt, amikor hozzáment az apukához. Mondhatjuk úgy is, hogy a nevelését a férje fejezte be. Elvégezte a tanítóképzőt, de soha nem dolgozhatott egy napot sem. Ő maximálisan a férjét támogatja mindenben, és talán hisz is az ő fantasztikus nevelési elveiben. De én is úgy vagyok vele, hogy képtelen lennék végignézni, hogy valamelyik gyerekemet az apjuk megveri. Inkább legyen gyengébb, mint egy erőszakos állat! Aki ilyen hidegfejjel tud gyermeket megverni, az közel áll a pszichopátiához. Komlyan. Más az a nagypapa, aki a cigerattázásról szóló beírást olvasva dühbe gurul és elfenekeli a fiát, és ennek meg is lett ugye, a pozitív eredménye. De ilyen hideg fejjel ahogy ez az apuka csinálja! Mint egy színházban, megtervezve, előkészítve minden...brrrr! Engem is vertek meg gyermekkoromba, de nem így... az egyikre nagyon emlékszem, kivittük a lovakat megjáratni (ebből láthatjátok, hogy nem Pesti lány voltam:)) én meg megengedtem az egyik barátnőmnek, hogy felüljön rá nyereg meg minden nélkül. A ló megijedt valamitől, a barátnőm leesett, a ló meg elrohant, hiába próbáltam már kapkodni utána. Az autók között (nem volt olyan nagy forgalom, Istennek hála) szerencsére hazaszaldt. Én meg utána. Apám meg elkapott és ott az utca szeme láttára tángált el az ostor nyelével. Hát olyan volt, ahogy el tudjátok képzelni. És mégsem lettek utána pánikrohamaim, sem rémálmaim. Apámat még furdalta is a bűntudat, bár én magamban igazat adtam neki, akármennyire fájt is a verés. Na mindegy. Gergő továbbra sem olyan, mint két hónapja volt. Ha holnap jó idő lesz, elhívom kirándulni, csak ő és én. A gyerekeim a nagymamához mennek, én meg este csatlakozom majd hozzájuk, és Gergőn kívül nincs más olyan esetem most, akinek annyira szüksége lenne a személyes odafigyelésre.

Igen, nem kizárt, hogy V-éék örökbefogadnak egy másik gyereket, mert nincs semmi bizonyíték ellenük, és a pszichológiai alkalmasságuk is megvan :(.

2013. ápr. 4. 14:20
 66/90 anonim ***** válasza:
100%

Brrr. Hát igen, az apukának a végén már csak az lehetett fontos, hogy neki az nagy kudarc, ha Gergő nem marad velük, ezt akarta elkerülni.

Meg ahogy mindig mondta neki, hogy most nem kap még büntetést, erre elveszi a gördeszkát... Marcit meg megbünteti brrr... És persze nem pofozhatta meg Gergőt egyből mert akkor ugrott az örökbefogadás.

Most már azt sem értem minek akart gyereket örökbe fogadni. Hogy ezzel is növelje a köztiszteletben álló címet?

Neki tényleg olyan emberekre van szüksége, akik teljesen alárendelik neki magukat. Az asszonyt sem értem hogy bír így élni, hogy neki semmi beleszólása sincs a dolgokba, mert minden úgy van ahogy a férje akarja, ő is úgymond "be van idomítva"...

Minden jót kívánok Gergőnek a jövőre nézve!

2013. ápr. 4. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 67/90 anonim ***** válasza:
100%

De ha azt mondod hogy a többi gyereknek az otthonban vannak szülei, akkor mért vannak az otthonban? És a többség roma?

Ha ezek a szülők nem törődnek a gyerekekkel akkor is megkapják a 18 évnyi családi pótlékot egybe, vagy hogy van ez?

2013. ápr. 4. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 68/90 anonim ***** válasza:
100%
Hogyan lehet megvédeni ezeket a gyerekeket 18 éves korukban a "szerető" családtól, aki a pénzükre áhítozik?
2013. ápr. 4. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 69/90 A kérdező kommentje:

A gyermekotthonokban élő gyermekek jelentős hányada átmeneti nevelt: HOgy ez mit jelent?

A gyámhivatal a gyermeket átmeneti nevelésbe veszi:

- ha a gyermek fejlıdését a családi környezete veszélyezteti, és veszélyeztetettségét az

alapellátás keretében biztosított szolgáltatásokkal, valamint a védelembe vétellel nem lehetett

megszüntetni, illetve attól eredmény nem várható, továbbá, ha a gyermek megfelelı gondozása

a családján belül nem biztosítható.

Az átmeneti nevelésbe vétellel egyidejőleg a gyámhivatal a gyermeket nevelıszülınél vagy - ha ez nem

lehetséges - gyermekotthonban, illetve fogyatékos vagy pszichiátriai betegek otthonában helyezi el és

gyámot (hivatásos gyámot) rendel.

Az átmeneti nevelésbe vett gyermek szülıjének szülıi felügyeleti joga szünetel.

Az átmeneti nevelésbe vétel addig biztosítja az egyéni elhelyezési terv szerint a gyermek otthont

nyújtó ellátását, amíg a gyermek családja képessé válik a gyermek visszafogadására.

Kapcsolattartás: ha az átmeneti nevelésbe vett gyermek szülıje kapcsolattartási jogával a gyermek

vagy a gyermeket gondozó személy sérelmére visszaél és magatartásával a gyermek nevelését, testi,

értelmi, érzelmi és erkölcsi fejlıdését veszélyezteti, a gyermeket gondozó személy, illetve a gyermek

gyámja (hivatásos gyámja) kezdeményezheti a gyámhivatalnál, illetve a bíróságnál a kapcsolattartási

jog korlátozását, szüneteltetését vagy megvonását.

Ha az átmeneti nevelésbe vett gyermek szülıje neki felróhatóan, a gyermek érdekét súlyosan sértı

módon nem mőködik együtt a gyermekét gondozó nevelıszülıvel vagy intézménnyel, a gyermekével

nem tart kapcsolatot, továbbá magatartásán, életvitelén, körülményein a gyermek átmeneti

nevelésének megszüntetése céljából nem változtat, illetıleg, ha a szülıi felügyelet megszüntetésének

egyéb oka valósult meg, a gyámhivatal pert indít a szülı ellen felügyeleti jogának megszüntetése iránt.


És ez a ritkább (ilyen Gergő esete is), mivel nekik gőzerővel keresünk örökbefogadó családot:

A gyámhivatal a gyermeket tartós nevelésbe veszi, ha

- a szülı vagy mindkét szülı felügyeleti jogát a bíróság megszüntette,

- a szülı vagy mindkét szülı elhalálozott, és a gyermeknek nincs felügyeletet gyakorló szülıje,

- a gyermek ismeretlen szülıktıl származik,

feltéve, hogy a fenti pontokban meghatározott esetekben a gyermek nevelésérıl kirendelt

gyám útján nem lehet gondoskodni,

- a szülı gyermeke örökbefogadásához az örökbefogadó személyének és személyi adatainak

ismerete nélkül tett hozzájáruló nyilatkozatot, feltéve, hogy a gyermek ideiglenes hatállyal

nem helyezhetı el leendı örökbefogadó szülınél.

A tartós nevelésbe vétellel egyidejőleg a gyámhivatal a gyermeket nevelıszülınél vagy ha ez nem

lehetséges gyermekotthonban, illetıleg az Szt. hatálya alá tartozó fogyatékosok és pszichiátriai

betegek otthonában helyezi el és gyámot (hivatásos gyámot) rendel.

2013. ápr. 5. 14:13
 70/90 A kérdező kommentje:

A gyermekotthonban élő gyermekek után az intézményvezető kapja a családi pótlékot, nem a szülő! 50%-át a gyermek személyes szükségleteire kell fordítani, és ami megmarad, számlán gyűjtik nekik, plusz, aki árva, az kap árvaellátást.

Az otthonteremtési támogatás összege, a legtöbb, amit az öt évnél régebbi neveltek kapnak, 1171000 forint.

Az otthonteremtési támogatás célja, hogy az átmeneti vagy tartós nevelésből kikerült fiatal felnőtt lakáshoz jutását, tartós lakhatása megoldását elősegítse.

gyámhatóság a gyermeket nagykorúságának elérése előtt 6 hónappal írásban tájékoztatja az otthonteremtési támogatás lehetőségéről.

Az otthonteremtési támogatás iránti igényt a kérelmező a nagykorúvá válást követően, de legkésőbb a 30. évének betöltéséig nyújthatja be.


Ez pedig igen csábító a kedves szülők számára, akiknek nem kell sok, hogy meggyőzzék a gyereket arról, hogy ők mennyire szerettek volna gondoskodni róla, de az élet kibabrált velük, de majd most, ha összebútoroznak, de szép is lesz, újra egy család...


Nem lehet megvédeni. Vagy van elég esze a gyereknek és messzire elkerüli a kedves szülőt, vagy elhiszi neki az iránta táplált feltétlen szeretetet és összebútorozik vele.


És ez nem csak a szülőkre igaz, hanem a fülig szerelmes férj/feleség jelöltekre.


De ez már színtiszta szociális munka, nem az én asztalom.

2013. ápr. 5. 14:22
1 2 3 4 5 6 7 8 9

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!